Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni mezun yazilim muh maaslari

Glatheros

Öne çıkan mesajlar

mahoolmez said:

Ben de arada sormuş olayım.
Bilgisayar programcılığı önlisans diploması bir şeye yarar mı acaba iş konusunda , açıköğretim bir de.

işe yarar bence, iktisat mezunundan dha şanslı olur yazılım işleri konusunda.

ama kendini göstermen lazım...

önceki işyerinde vardı önlisans programcılık mezunu, benden çok maaş alıyordu. ama adam çok çalışkan ve işe hakimdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
RaidenXelRu said:

- vizyon sahibi olmaya ozen gostersin, yazilim kariyerinde hedefi turkcell de calismak olmasin, bu tiplerden turkiyede bolca var

Katılmıyorum ilk işi olarak girebiliyorsa kapağı atsın sonrasında dilediği yere rahatlıkla geçer onu bıraktım içeride her türlü adamdan en iyi şekilde tecrübe kazanabilir çalışanına değer veren keyifli bir ortamda çalışma şansına sahip olabilir. İstanbul için bahsettiğiniz minimum tutarı Turkcell neredeyse her gün çalışan part-time adamına veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

5 sene önce 2000tl ye başladıydım bankada 1500 ne abi.

Yeni mezunlar için(istanbul);
Bankalar 2500-3500
Telekom 2000-2750
Yazılım evleri 1500-2500
Teknopark 1000-2000

Çocuğun üniversitesi biraz tırt, yazılım piyasasında adı sanı yok, mezunları kendini ispatlayıp da marka olabilmiş değil, ekosistemi yazıf. Yaptığı projeler de biraz zayıf geldi, web ağırlı bir özgeçmiş, piyasa asgari ücrete çalışan web developer dolu. Bakınca OOP konusunda zayıf duruyor.

O nedenle banka(outsource da olabilir) ve telekominikasyon şirketlerine ne olursa olsun kapak atmaya baksın, 2 sene sonra zaten 4000+ oluverir o maaş.
Sosyal ağlarda paylaş

RaidenXelRu said:

yanliz soyle case var, bolumle ilgili diplomaniz yoksa yurtdisinda calismaya gitmek isterseniz bazi ulkelerde vize sorunu cikabilir.. ( sirket sizi almak istese dahi hukumet hayir diyebilir)

di var forumda paşalar gibi üniversite terk adam londra'da para sayma makinesi alacak muhtemelen yarın bir gün eheh
Sosyal ağlarda paylaş

amma universite muabbeti donmus ya, hic bi onemi yok abi universitenin, o ilk izlenimi nasil verdigine, kendini nasil sattigina bakar. 5 sayfa cv yazmayin tabi, 1 sayfa max.

ha tabi pure skill based interviewlar da oluyo mesela adam veriyo hackerrank linkini, diyo gir yap taskleri sonucuna bakcaz ama genelde zaten basic computer science, orta seviye programlama (herhangi mainstream bir dil) bilgisi gerektiren seyler oluyor bunlar da.

avrupada dandik bi universite mezunuyum, ilk sirketim oracle'di, simdi nokia'dayim. linkedin'den de paso "abe bize gelsea" mesaji geliyo ordan burdan ki oyle epic haxx0r lilili yazilimci da degilim yani.

turkiye'deki ortami bilmiyorum tabi ama cok karamsar yorumlar sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

RaidenXelRu said:

yanliz soyle case var, bolumle ilgili diplomaniz yoksa yurtdisinda calismaya gitmek isterseniz bazi ulkelerde vize sorunu cikabilir.. ( sirket sizi almak istese dahi hukumet hayir diyebilir)

di var forumda paşalar gibi üniversite terk adam londra'da para sayma makinesi alacak muhtemelen yarın bir gün eheh

eyvallah di bunu becermistir, o onun kisisel basarisi, ben burda genel konusmaya calistim ve yumusak cumle kurmaya da ozen gosterdim. Cumlem "cikabilir" ile bitiyor, cikar ile degil :) Spesifik orneklere girecek olursak, ornek bol, benim eski mentorum ve su ana kadar tanistigim en iyi yazilimcilardan biri lise mezunuydu mesela.

Ama bunlar (istisnalar) kaideyi bozmuyor hocam. Yurtdisinda is ararken ilgili bolum mezunu olmana dikkat etme durumu var, isi yapip yapamama durumundan degil, gitmek istedigin ulkenin immigration ofisinin katiligina bakar.
Sosyal ağlarda paylaş

orc_lord said:

RaidenXelRu said:

- vizyon sahibi olmaya ozen gostersin, yazilim kariyerinde hedefi turkcell de calismak olmasin, bu tiplerden turkiyede bolca var

Katılmıyorum ilk işi olarak girebiliyorsa kapağı atsın sonrasında dilediği yere rahatlıkla geçer onu bıraktım içeride her türlü adamdan en iyi şekilde tecrübe kazanabilir çalışanına değer veren keyifli bir ortamda çalışma şansına sahip olabilir. İstanbul için bahsettiğiniz minimum tutarı Turkcell neredeyse her gün çalışan part-time adamına veriyor.

Valla abi maas icin is secmek yanlis ben kesinlikle onu demek istemedim pardon..Benim bahsetmeye vurgulamaya calistigim kisim su abi, bir yazilimcinin hayatinda ki en kritik islerden biri ilk isinin secimi. Olurda yanlis bir teknoloji stackíne girersen basin sonradan cok agriyor.. Bu argumanimi birkac ornekle acayim ki arkadaslara ornek olsun..
Misal sirf ismi var, cv'de guzel durur diye is secen guruhun basina gelenlere ornekler(gercektir, benim arkadaslarimin basindan gecenler)

- Iyi maas veriyor diye unlu bir bankanin yazilim departmanina giren bir arkadas 3 yil orda calisti, onun agzindan anlattigi durum suydu, bunlar teknoloji departmaninda sadece sirket icinde kullanilan cobolumsu bir dil ile kod yaziyorlar, sirketin para verip gelistirttigi ozel bir compiler bu kodu javaya translate ediyor.
Simdi burada calistiginiz is is degil abi, burdan ciktiginiz anda, burda kazandiginiz deneyim deneyim sayilmiyor ki cok sancili donemlerle beraber bu arkadasim bunu yasadi

- Kore menseili (you know which) bir mobil cihaz firmasina sirf ismi cok iyi ve bonus veriyor diye tercih eden arkadasim, gene sadece korelilerin kullandigi frameworkleri ve toollari kullanarak is hayatina atildi. buda bir baska pidgeon hole olma durumu

Daha ornek bol verebilecegim... siz istediginiz anlami cikartabilirsiniz. Benim demek istedigim sey, ilk is cok onemli, bunu secerken maasdan biraz feragat ediceksiniz belkide ama cok etmemeye ozen gosterin, bunun yaninda en onemlisi hangi teknolojiye zamaninizi ve kariyerinizi yatiracaginizi iyi secin..
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Maaş olayını ben sonda bonus olarak yazdım ama Turkcell'i çoğu bankayla kıyaslamak doğru olmaz. Arkadaşların üzerinden verdiğin örnekte olduğu gibi bankaların çoğu hala Cobol gibi mainframe'de legacy sistemler koşturuyor. Bu dediğine kesinlikle katılıyorum ama telekomu bu alana sokmak bana pek doğru gelmiyor. Gelecekte bankaların çoğunun bu alışkanlıklarını terk edip ciddi bir dönüşüme uğrayacakları ortada hatta Türkiye'de Accenture gibi sistem entegratörleri başta fintech'e odaklanıyorlar ancak telekomünikasyon sektörü bankacılığa oranla yazılım geliştirme anlamında daha iyi seviyede eğer IT tarafında operasyonel ağırlıklı bir pozisyonda çalışılmayacaksa. Mesela Turkcell'in operasyon tarafında yazılım geliştirmeyle uğraşanlardan çok Oracle guruları bulunur ancak şirketin Turkcell Teknoloji olarak bilinen kısmı bu işleri üstlenir işte eğer söz konusu yazılım geliştirme alanı olacaksa orada aradığınızı fazlasıyla bulabilirsiniz. Diğer telekom şirketlerinin de gene bu işleri yürüten bölümleri için aynı şey söylenebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 yıl sonra ...

3-5 kişilik şirketlerde cto pozisyonu var heralde. senior noktasında da ülkemizde belli yılı dolanın adı senior oluyo malesef. bankada işe başlayıp 8 sene ibm tool u üzerinen sisteme tanımlama yapan adam kendine senior diyordu. junior bile sayılamayacak kadar az kod yazmıştı hayatında. o yüzden senior ortalaması düşük gözüküyor. gerçekten senior olan birinin maaşı çok daha fazladır.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...