Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş ve hayat konularında karar aşamasındayım

Wishmaster

Öne çıkan mesajlar

dana22 said:

abi isten anlamiyorsan disarida isin zor isi bilmeyen akademisyen olur bu ulkede..

öğrenirim abi. biraz juniorluk çekip uzmanlaşırım. o sırada gurur yapmamam gerekiyor. ama çevremden, ailemden sürekli baskı yiyorum. liseden arkadaşlar diyorlar, sen en iyimizdin ama şimdi bu maaşlara çalıştığını görmek bizi üzüyor falan. zorla adama gurur yaptırıyorlar sdgh

hayat çok garip. demek ki bazı kritik zamanlarımda yetersizliklerim olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 9 ay sonra ...
sap sektorunde bitirdigin universiteyi kimse sallamıyor.Tecrube ve SAP hakkında bildiklerinin önemi var sadece düz lise cıkıslı olsan 5 sene sap tecruben olsa 6-7k alırsın.Türkiyenin en iyi universitesini bitirsen yurtdısında master yapsan faln sap sektorun tecruben yoksa 1.5k verirler. O yüzden iyi universite bitirenler pek sapye sarmıyor.Bu arada bende okulu 6 senede bitirdim elektronik mezunuyum baslıgı ben mi actım lan acaba die dusundum bir an sonra 30 yasımda oldugumu hatırladım içim burkuldu.Bir de benim bitirdigim universite bayaaa dandik.Gezmeyi sevmiyorsan sapyi direk bırak abapcı olman gene sans modulcu dediginin bir hafta 3-4 sehir degiştiriyor yeri geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ne proje emanet etmesi abi başta asıl danışmanın yanına yancı gönderilir sırf müşteriye ekstra adam fatura edebilmek için. yani hiç iş yapmasa bile şirket verdiği maaştan fazlasını kazanır biraz da işin hamallığını yaptırır.

adam zaten öğrenip projeye fayda sağlamaya başlayınca parası düzelir.
Sosyal ağlarda paylaş

Cünyırlar öyle az alıyor, senyörlerden paraya dudu diyen gördüm. Bide bu geçen senenin başlığı.

Bak geçen sene yazmamışım, SAP mobil uygulamalara ve IoT e baya önem veriyor (herkes gibi lel). Elektronik mezunu yazılımcıyım diyorsun mobil seviyorum diyorsun SAP danışmanıyım diyorsun, güçlerini birleştirip voltranı oluşturabileceğin fırsatları kovala.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de size birşey danışayım, hala aynı yerde çalışmaktayım fakat ayaklarım geri geri gidiyor sabahları işe giderken. Çok mu abartıyorum diyorum, üstlerin varlığı moralimi falan bozuyor birşey demeseler bile ama gene de konuşmaları istekleri falan böyle canımı sıkıyor.

3-5 ay falan kulağımı kapayıp dayanabilsem, umursamasam sonrasında daha kolay karar verme aşamasına gelicem finansal açıdan da onu bekliyorum. Nasıl umursamayabilirim ?
Sosyal ağlarda paylaş

eski konuymuş ancak ben ITU mezunu elektronikçinin nasıl 2k'ya tav olduğunu anlamadım hakkaten bi yerlerde bi sorun var. ya kendini pazarlamayı beceremiyosun ya da okul hayatın çok boş geçmiş ve ortalaman yerlerde falan. bakım mühendisi olsan bile aldığın paranın en az iki katını alırsın yahu firmada. ben askerliğim olmadan ilk başladığımda mak.müh. olarak 3 alıyodum 2,5 yıl önce. bence bi kişisel gelişim kursuna git bi koçla anlaş ne bileyim bence kendini iyi satamıyosun sorun burda. ankaraya falan da bağlama kendini 2 keata. seyahat oranın arttıkça martın da artar. bu işin raconu böyledir.
Sosyal ağlarda paylaş

Gençler sakin.

Vestel'de elektronik mühendisi olarak işe başladım. İzmir Bornova'ya yerleştim.

Başlangıç maaşı olarak 3.5 alıyorum.

Özyeğin üni ile anlaşması var vestel'in ve hocalar direk Vestelcity'ye geliyorlar, ders veriyorlar. Yüksek lisans yapıyorsun. Müfredat vs endüstrinin beklentilerini karşılayacak şekilde revize edilmiş ve uygulamaya önem veriyorlar. Şu an Wireless Communication Systems ve Sensor Networks dersleri alıyorum.

İki derste de proje yapacağım. Birinde uzaktan kumandalı bi arabanın önüne koyacağım mesafe sensörüne ekleyeceğim kontrol ile mesafe belli bi limitten düşük olduğunda araç ilerlemeyecek, diğerinde de odadaki iklimsel verileri toplayacak bir sensör kullanacak ve koşullara göre iklimi kontrol edecek bir devre uygulayacağım.

Cep telefonu, tablet, akıllı tahtalar ile ilgili olan bölümdeyim. İş olarak da hem donanım(FPGA), hem yazılım(C# , C++, android) ile ilgileniyorum şu an. FPGA kartı, üzerinde çalıştığımız otomasyon projemiz için tasarlayacağım. Cep telefonlarının test süreçleri şu an operatörler tarafından yapılıyor. Bunları tasarladığımız kart yapmaya başlayacak.

Belki 3.5 da yeterli değil ama başlangıç için iyi. Tek başıma yaşıyorum. Maaşın yarısı kiraya, faturaya falan gidiyor. Ama keyfim yerinde. İş ve kariyer olarak şu an bulunmam gereken yere gelmişim gibi hissediyorum. İş beni tatmin ediyor şu an gayet. Dandik SAP sektörüne girmek sanırım verdiğim en saçma karar olmuş. Bölümümle kucaklaşmamı sağladı burası.

Yüksek lisans'tan mezun olunca 2 yıl daha Vestel'de çalışmanı istiyorlar. Ben de kabul ettim. Yani yaklaşık 4 yıl buradayım gibi gözüküyor. Bu süre bitince daha iyi yerlere sıçramaya çalışırım artık. Hakkımızda hayırlısı olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...