Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Westworld (2016) - HBO

Norak

Öne çıkan mesajlar

Episode 5

Robotlar konuklara sandığımdan fazla zarar verebiliyormuş.

VR tanktan bahsedildi. Dolores, Bernard ve Ford ile olan görüşmelerini bir VR ortamında yapıyor olabilir.

Ford MIB ile konuşurken ismini hiç söylemedi. Bir isim söylenmiyorsa hikaye açısından önemlidir.

MIB'in William olması bana o kadar da olmayacak bir teori gibi gelmiyor. Öyle olmasa bile zaman kurgusunun göründüğünden farklı olduğunu düşünüyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Oha çok iyi bölümdü. Özellikle şu teoriyi çürütmesi açısından

Zaten kafama yatmamıştı William is

MiB teorisi. 30 yıl önce parka ilk geldiğimde hepiniz küçük parçalardan oluşuyordunuz, artık ucuz olsun diye etten kemikten yapılıyorsunuz diyor, William parka geldiğinde hostlar etten kemikten. Aka timeline aynı. Ha tabi farklı soru işaretleri doğuruyor bölüm

Dual Timeline

E bu defa Lawrance wtf? Mementovari bi akış olabilir hikayede, Dolores William El Lazo kısmı önce yaşanıyor, sonra da MiB'in El Lazo aka Lawrence ı kurtarıp maze i aradığı kısım geliyor. Ha diğer taraftan alıp tamir edip hop yerine koymuş da olabilirler gece içinde, en çok belirsizlik olan yerlerden biri burası. Sanki ilk sahnede boğazında kesik izi var gibi ama değil de gibi. Kararsızım

Bu arada giriş sekansı bence major spoiler / foreshadowing

anlattığı grayhound kedi hikayesi direk bilincin peşinden koşup yakaladığı an peşinden koştuğu free will i (insan) öldürdüğü için şaşkın şaşkın etrafa bakan bi ai benzetmesi. Dolores olabilir, ford dolores konuşması ve arnoldla bağı bu bile olabilir hatta. Adam ağladı bildiğin ilk defa bi duygu gösterdiğini gördük lel.

Meanwhile gps tracker varmış tüm hostlarda, bizim oduncudaki bozulmuş. Uplink muplink bölümün asıl olayları yüzünden yoğunlaşamadık pek. Bide doloresin son sahnesinde kendini yalnız görmesi var ama artık yeter dedim ona çok kafa yormayacağım lel
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Oha çok iyi bölümdü. Özellikle şu teoriyi çürütmesi açısından

Zaten kafama yatmamıştı William is

MiB teorisi. 30 yıl önce parka ilk geldiğimde hepiniz küçük parçalardan oluşuyordunuz, artık ucuz olsun diye etten kemikten yapılıyorsunuz diyor, William parka geldiğinde hostlar etten kemikten. Aka timeline aynı. Ha tabi farklı soru işaretleri doğuruyor bölüm

İç yapılarından bahsediyor. Eğer William'ın zamanı eski zamansa, ne zaman oradaki hostların etten kemikten olduklarını gördük?

Bu bölümde aslında o teoriyi destekleyen şeyler vardı.

Logan William'a Westworld'ün mali olarak kötü durumda olduğunu söyledi. Ford daha sonra MIB ile konuşurken parkı onun kurtardığını söyledi. Bu kurtarma işi ile ya 30 yıl önceki sorun ya da mali sorunlar kestediliyor olabilir. Her iki senaryoda da William'ın etkisi olduğu düşünülebilir. Logan ile William'ın çalıştıkları şirket Delos olabilir. Eğer MIB William değilse bile Delos'ın başında olabilir.

Bir de Lawrence var. Doloresli grup adamını ona götürürken MIB'in yanındaki ölüyor. Tabii adamın tekrar onarılıp resetlendiği düşünülebilir ama zamanlama çok manidar.

Son olarak, Ford MIB'e ismiyle hitap etmedi. Gerçek hayatta bu tuhaf değil ama bir senaryo içerisinde, sırf bilgi sıkıştırmak adına, fırsat bulunca isim söylettirilir. İsmi söylenmediyse o ismin bir önemi olmalı.

Geçen hafta bu teorinin gerçek olma ihtimalini düşük buluştum ama bu hafta daha mantıklı gelmeye başladı.

Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Logan William'a Westworld'ün mali olarak kötü durumda olduğunu söyledi. Ford daha sonra MIB ile konuşurken parkı onun kurtardığını söyledi. Bu kurtarma işi ile ya 30 yıl önceki sorun ya da mali sorunlar kestediliyor olabilir. Her iki senaryoda da William'ın etkisi olduğu düşünülebilir. Logan ile William'ın çalıştıkları şirket Delos olabilir. Eğer MIB William değilse bile Delos'ın başında olabilir.

MIB

Bu çok doğru olabilir. MIB in bu kadar serbest hareket etmesi ve yıllardır gelmesi de bu yüzden olabilir. Maddi anlamda parkı çöküşten kurtararak bugünlere gelmesini sağlamış olabilir.

Lawrence

Lawrence ı da tamir edip salıyorlar geri parka sanırım. MIB diyor zaten birazdan biri gelip ilgilenir diye.

Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

İç yapılarından bahsediyor. Eğer William'ın zamanı eski zamansa, ne zaman oradaki hostların etten kemikten olduklarını gördük?

Mekanik hostların hep ne kadar tutuk hareketleri olduğundan bahsediliyor, loganın seviştikleri bıçakladıkları vurup öldürdükleri hep etten kemikten gibi gerçekçi. Solid proof yok evet, mekanik olup içine kan koymuşlardır, gelişmiş mekanik modellerdir vs gibi argümanlarla gelebilirsin şimdilik dead end orası.

Dual-timeline a ben de iyiden iyiye inanmaya başladım, özellikle Doloresin algısındaki sapmalar williamlarla yaptığı yolculuğu mevcut zamanda tek başına tekrarladığına bi işaret sanki. Yalnızca MiB is William kısmı saçma geliyor. Bu bölümünde mesela Loganla william konuşurken farkında olmadan arnolddan ve ölüp gittiğinden bahsettiler, MiB park ilk açıldığında gelip arnoldu tanıyan hatta parkın yok olmasını engelleyen bi karakter falan.
Sosyal ağlarda paylaş

son bölümden benim anladığım arnold bir şekilde hostlardan bazılarının belki de hepsinin yazılımına kendi bilincinden birşeyler embed etmiş. dolares resmen rapor veriyordu dikkat ederseniz. gunslinger zaman içerisinde hostlarda ya dahikayede bir pattern görüyor ve labirentin peşine düşüyor. labirent büyük ihtimal arnold etrafında şekillenen hostların ortak bilinci ya da çaktırmadan inşaa ettikleri birşeyler. zaten benim ilk teorilerimden birisi de bu şekilde sanal ortamda da olsa bir tür ölümsüzlük peşinde koştuğuydu gunslinger'ın.

güncelleme öncesinde bile hostların hatıra değilse de bir bilinçaltı geliştirdiklerini de öğrendik.

yalnız şu gps vericisi muhabbeti biraz sıkıntı. o kadar büyük bir zamazingo sürekli parçalanan sürekli tamire giden hostların içinde nasıl fark edilmemiş?

Sosyal ağlarda paylaş

Ahahah evet gerçekten gereksiz ordu giresun sahneleri vardı bölümde onu da atlamamak lazım.

@huun panpa sizin fabrikada kalite kontrol hiç mi iş körlüğü yaşayıp bariz olayları atlamıyor? Ne biliyim yönetimden biri olayın nedenlerini kazıp sonuca ulaşınca haaa diyip çözüme gitmiyorlar? Kimse bakmazken hostlara kayan, kontrol paneli ve mini host çalıp kendince deney yapan tipleri görünce fabrikada tinerin yanında sigara içen işçilerim canlandı direk gözümde asd
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Komutan said:

Mekanik hostların hep ne kadar tutuk hareketleri olduğundan bahsediliyor, loganın seviştikleri bıçakladıkları vurup öldürdükleri hep etten kemikten gibi gerçekçi. Solid proof yok evet, mekanik olup içine kan koymuşlardır, gelişmiş mekanik modellerdir vs gibi argümanlarla gelebilirsin şimdilik dead end orası.

Dual-timeline a ben de iyiden iyiye inanmaya başladım, özellikle Doloresin algısındaki sapmalar williamlarla yaptığı yolculuğu mevcut zamanda tek başına tekrarladığına bi işaret sanki. Yalnızca MiB is William kısmı saçma geliyor. Bu bölümünde mesela Loganla william konuşurken farkında olmadan arnolddan ve ölüp gittiğinden bahsettiler, MiB park ilk açıldığında gelip arnoldu tanıyan hatta parkın yok olmasını engelleyen bi karakter falan.

piano çalan amca mekanik mesela baya eski model. bu yüzden flashback ihtimali az bence. william döneminde öyle değil hiçbiri.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdiye kadar çıkan tüm teorileri toplayan bi yazı, MiB = William üzerine kurmuş bikaç şey daha eklemiş. Katılmasam ve bazı eksikler görsem de iyi derleme

http://www.vanityfair.com/hollywood/2016/11/westworld-theories-multiple-timelines-who-is-the-man-in-black-who-is-arnold-who-is-wyatt

BAYA spoiler ama özetle şöyle

MiB William olduğu gibi Bernard da aslında robot ve üstüne Arnold un clone u. William geçmişte dolorese aşık oluyor ve gerçek arnoldun parkı yok etmesini bi şekilde durdurduktan sonra doloresi serbest bırakmaya çalışıyor ama başaramıyor. Sonra onun yolunu izleyip arnoldun deneyip başaramadığı ai ı dolorese kazandırıp aşkına kavuşmaya çalışıyor. Gördüğümüz Bernard - Dolores sahneleri de aslında 35 yıl öncesinden Arnold - Dolores sahneleri.

Bu teorinin en büyük açığı aynı zamanda MiB = William teorilerinin de bence en büyük açığı olan Logan ın Arnoldun öldüğünü bilmesi kısmı. Daha ölmemişti ortadan kaybolmuştu vs. yapılabilir tabi.

Bide trailerdır promodur dizide daha görmediğimiz sahneleri alıp bazı karakterler hakkında ek bilgi vermiş spoiler kısmında. Küçük çocuk tam tahmin ettiğimiz gibi falan var bikaç bişi
Sosyal ağlarda paylaş

Üstteki link çok ikna edici, benim aklıma yattı. Tek başına robotların zarar verme kapasitesinin değişmesi bile kafi. Yine de kararsız kaldığım nokta;

Bernard Arnold ın klonuysa, çocuğunun kaybı acaba geçmiş üzüntülerinin yerini doldurmak için yerleştirilmiş bir hatıra mı acaba? İlk bölümlerin birinde Ford yönetim kurulundan gelen kadına " Bernard ın yaradılışı öyle değil" gibisinden bir şey diyordu. Bernardın Arnold un teknik birikimine sahip fakat onun ihtiraslarından uzak klonu olması muhtemel.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...