Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Her hangi bir dine inanmamanızın kerametini niye Müslümanlığın kötülüğü(!) üzerinden aklamaya gayret ediyorsunuz?

Feamer

Öne çıkan mesajlar

BabacumMostors said:

Feamer said:

evet soru bu: Her hangi bir dine inanmamanızın kerametini niye Müslümanlığın kötülüğü(!) üzerinden aklamaya gayret ediyorsunuz?

aklanacak bir şey yok, herhangi bir dine inanca inanmamak ve gerekliliklerini yerine getirmemek kişiyi doğrudan suçlu mu yapar? kötü bir şey mi inanmamak? inanmayanlar kendilerini suçlu mu hissetmeli sence? cezai şarta mı tabi olmalı (bazı dinlerde yer alan ahiret cezaları haricinde)

sorunun kendisi zaten cevap gibi

yo bence değil ama bana garip gelen kişilerin kendilerini böyle konumlandırmaları ve farkında olmamaları, savunmada kaldıkları için savunma mekanizmaları geliştirmeleri.

chp muhalefeti gibi, kendi meşrutiyetini akp üzerinden sağlaması ve devamlı onun eylemlerini eleştirel söylemler yapması

saldır ya, sen ortaya bir fikir koy, bırak akp tartışsın

burada din filan tartışmıyorum. bu tutum bana sağlıklı gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

Feamer said:

yani korktuğumuz için aynın inine girip, çomak ile dürtüyoruz öyle mi?

Ne anlatıyon sen yine ya

Dinler kendi basina kimseye zarar vermese tamam ama yok öyle bir dünya

Ateistler siz bize ahlaksiz diyorsunuz diye adam oldurmuyor

bu kafaya göre silahlarda kedi kendilerine insanları öldürüyor, silahları ortadan kaldırsak kimse kimseyi öldürmeyecek.

tam şeker kız candy
Sosyal ağlarda paylaş

al işte dediğim noktaya geldik, kısa sürede 3 sayfa oldu ve bütün mesajlar, başlıkta sorduğum çerçeve içinde geldi

gerçekten bunu incelemek lazım? ortada dini bir tartışma yok ama adam diyor ki, "kitaplarda ki metinler adam öldürmeye teşvik ediyor"

şimdi bu önermeyi, başlık ile bağdaştırın, bakalım ne sonuç çıkacak?

dediğim gibi din filan tartışmıyoruz burada, ama jargon klasik tabi :)
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

abi nedne böyle diye sorgulandıgında bide cevaplar hep aynı

"ama gerçek islam...,ama batı!..."

hiç mi yer yok öz eleştriye? hiç mi müslüman aleminin suçu yok?

al işte,deli de geç diyorsun,ama o delilerden 1 değil 3 değil milyonlarca var,neeyden ötürü bu? hep batı yüzünden mi? kimin islamı doğru? bunu teolog ol anlat öğrenelim o zaman

her eleştrine dinsiz allahsız demek yahut öyle varsaymak,şirk koşmaktır,büyük günahtır,gerçek islam öyle der.

eee adamlar diyor, doğrusu bu diye, yapılanlar yanlış diye ama "görçök islam bödöğö" ne oluyor o zaman?
Sosyal ağlarda paylaş

benim anladıgım

müslüman olmayanların islamı yargılarken kuranı kullanmaması lazım feamer'a göre,çünkü en basitinden müslüman değiller

ayrıca , kuranı referans alıp saçma sapan şeyler yapanları eleştrirken,din konusuna hiç girmememiz lazım,çünkü gerçek islam o değil

islam yahut müslümanlıgı tartışırken,sadece feamer'ın kabul ettiği çeşitteki islama göre yorum yapabilmemiz lazım arkadaşlar

aski halde jargon hep aynı
Sosyal ağlarda paylaş

lan her din topiği açıldığında saatlerim gidiyor görüşleri okurken
işte ben tam da bu yüzden inanmıyorum
yapacak daha önemli işlerim ve komikliklerim var

bundan sonra tartışam diyene de müslüman oldum diyeceğim
çok muhteşem bir çıkış yolu buldum
by
Sosyal ağlarda paylaş

neyse zaten, farklı bir beklenti yoktu, yine kim ne anlamak istiyorsa onu anladı :) bu da ayrı bir enteresan durum.

tam oturdu bingildak son mesajına :)

@bingildak gereksiz alınganlık yapıyorsun, acaba neden?

ve şu konu bile "gerçek islama" nasıl bağlıyorsunuz?

ya lütfen, öyle bir amacım olsa öyle yazardım, kaldı ki daha bu gün yazdım
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

eee adamlar diyor, doğrusu bu diye, yapılanlar yanlış diye ama "görçök islam bödöğö" ne oluyor o zaman?

islamın kendisini anlatmakla ilgili bir problemi mi var o zaman,nedir sorun?

çünkü kafa kesmeler,şiddet,vahşet,islam adına yeni ortaya çıkmış şeyler değiller,neredeyse islam tarihi kadar eski,din kısvesi altında kafa kesenler ve can alanlar

biz gerçek müslümanız diye bırak kafa kesmeyi, medineyi mekkeyi yağmalayan hatta kabeyi yıkan adamlar gördü bu din,hatta o adamlar gitti islam alemine halife oldu

o zaman da batının yüzünden yahut cahillik yüzünden mi kabul edildi bu "yalancı müslümanların" rüştü?

sıkıntı var aga,islam değilse de müslümanda var,bi şu gerçek islamı yakalıyamıyor çoğu,ne yapacaz?

bunu tartısalım kafa yürütelim diyince,"ama gerçek islam,ama batı" fln demek komik

çünkü artık anla aga,KİMSE GERÇEK İSLAMI 600-700 YILDIR ANLAMIYOR,İSLAM KENDİNİ ANLATAMIYOR,gerçek islamın ne oldugunu tartısmıyorum kimseyle,haddim değil,ama oldugunu iddaa ettiğin "gerçek islamı " nasıl daha mainstream yaparız,vahabizm,selefizm vb etkisinden müslümanları nasıl cıkarırız,bunu tartısalım desem,ne yapacaz?
Sosyal ağlarda paylaş

Tanrı yanılgısı diye bir kitap var, Richard Dawkins'in, Konu başlığının cevabı birebir orda, İnsanlar yaşadığı ve deneyimlediği coğrafyayı,kültürü hedef alır, misal Dawkins ateist argümanlarını desteklerken %95 Hristiyanlığını hedef alıyor, bu forumdaki forumdaşlarda yaşadığı ve deneyimlediği türkleri ve islamı konuya dahil ediyor bu da gayet doğal.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

BabacumMostors said:

Feamer said:

evet soru bu: Her hangi bir dine inanmamanızın kerametini niye Müslümanlığın kötülüğü(!) üzerinden aklamaya gayret ediyorsunuz?

aklanacak bir şey yok, herhangi bir dine inanca inanmamak ve gerekliliklerini yerine getirmemek kişiyi doğrudan suçlu mu yapar? kötü bir şey mi inanmamak? inanmayanlar kendilerini suçlu mu hissetmeli sence? cezai şarta mı tabi olmalı (bazı dinlerde yer alan ahiret cezaları haricinde)

sorunun kendisi zaten cevap gibi

yo bence değil ama bana garip gelen kişilerin kendilerini böyle konumlandırmaları ve farkında olmamaları, savunmada kaldıkları için savunma mekanizmaları geliştirmeleri.

chp muhalefeti gibi, kendi meşrutiyetini akp üzerinden sağlaması ve devamlı onun eylemlerini eleştirel söylemler yapması

saldır ya, sen ortaya bir fikir koy, bırak akp tartışsın

burada din filan tartışmıyorum. bu tutum bana sağlıklı gelmiyor.

kendini meştrulaştırmaya çalışan bir ateistle henüz karşılaşmadım ama her "inanmıyorum" diyene "sen müslümanlığı bilmiyorsun" diye dönen çok "müslüman" gördün duydum karşılaştım ki benim başıma geldi, ateist değilim ama kitaplı dinleri de tamamen kabul etmediğim için kendimi müslüman/yahudi/hıristiyan olarak da değerlendiremem, ben kendime kadar inanıyorum işte ki bu da benim sorunum ama ben ne zaman bunu dile getirsem "sen müslümanlığı bilmiyorsun o yüzden" önermesi ve ardından gelen sözlü tacizlerle karşılaşıyorum

bir de ateist olduğunu düşünsene, inanmayan birinin nasıl taciz altında kalcağı, hani dedin ya;

said:
yo bence değil

işte sence öyle, attığın başlıkta bile bir suçlama bir hedef gösterme var, merak etme aynı şeyi bir ateist yapsaydı ona da aynı şeyi derdim

kimse kimseyi inandığı veya inanmadığı için "suçlu" addedemez, karşısındakine "aklanmak" zorunda olduğunu söyleyemez. insanı suçlu yapan ve aklanmasını gerektiren şey inançları değil hareketleridir.

önce kendi algını değiştir ondan sonra tatmişn edici cevap almaya çalış
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...