Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

GİERZEKLER

Baggio

Öne çıkan mesajlar

Mal said:

neresi değil zihniyet heryerde aynı.

sadece marketler zinciri değil. o markette satılan ürünlerin çoğunluğu mind trick. ki mind trick en büyük ahlaksızlıktır. cips yapmış adam paketi şişirmiş yarısından fazlası boş paketin. çok mu zor içindeki cipsi alacak kadar paket yapmak.

"abi o cips kırılmasın diye" diyeceğim ama? tuzla buz olur zira öbür türlü. adam üzerine gramını yazıyor zaten? ayrıca o konuda takıntılıysan pringles al? :D
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

Mal said:

sadece marketler zinciri değil. o markette satılan ürünlerin çoğunluğu mind trick. ki mind trick en büyük ahlaksızlıktır. cips yapmış adam paketi şişirmiş yarısından fazlası boş paketin. çok mu zor içindeki cipsi alacak kadar paket yapmak.

oradaki mentalite sadece dolu gostermek degil ki..paketin icindeki mamullerin ezilmesini onlemek, hava basmadan paketlersen icindekiler parca parca olur ..

pringles o acidan daha uygun gibi.

he işte bi aklı selim söylemiş bile
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

mesela bimde üçgen peynir 2.15 tl. 8 tane var içinde. yeni 24 taneli büyük paket yapmışlar. 4,75 tl. bakıyosun vay lan 2 kutu fiyatına 3 tane alabiliyosun diyosun. ama 24 lü paketteki üçgen peynirler 12,5 gr. 8 li pakettekiler 15 gr. 2 kutu fiyatına 3 kutu almış olmuyosun o zaman.

Olm hayatınız bu kadar ufak şeyleri hesaplayacak kadar değersiz mi lan? Eğer işiniz bu değil ve sırf hangisi daha karlı diye şu hesabı yaptıysan, bununla geçirdiğin süreye yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

yooo o aklıma geldi. gayet normal boyunda paketle satılan aynı içerikte ürünler var. hani belki dedim içinde hava kalması gerekir belki bozulmaması için felan diye. yeni bi kraker var mesela krax mı ne aynı içerik cipsin yandan yemişi. gayet sıkış tıkış paket.

abi cips in kırılganlığı ve dağınık yapısıyla, daha sert olan ve pakette düzgün bir sıra halinde duran krakeri aynı kefeye koymak?
Sosyal ağlarda paylaş

yazdım ya yukarda. aynı şekilde kırılabilecek ama nizami paketlenmiş ürünler var. bunu zaten küçük boylarda yapmıyolar. sadece büyük boyları dahada büyük göstermek için. gramına bak diyosun bide abi. tam suyu ısıtılmış kurbağasınız ya. dürüst bi dünyada yaşamak istemek lüks olmuş. gözüm hassas tartı sanki benim anlıycam. beynin paketin boyutuna göre karar veriyor işte onlarda bunu biliyor ve bunu kullanıyor. bilimsel mind trick.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

yazdım ya yukarda. aynı şekilde kırılabilecek ama nizami paketlenmiş ürünler var. bunu zaten küçük boylarda yapmıyolar. sadece büyük boyları dahada büyük göstermek için. gramına bak diyosun bide abi. tam suyu ısıtılmış kurbağasınız ya. dürüst bi dünyada yaşamak istemek lüks olmuş. gözüm hassas tartı sanki benim anlıycam. beynin paketin boyutuna göre karar veriyor işte onlarda bunu biliyor ve bunu kullanıyor. bilimsel mind trick.

abi değil işte. niye yanıldığını kabul etmek bu kadar zor? düz mantığınla gidip canını sıkan şey bi senin canını sıkmış değil. bir sebebi var o olayın. pringles mesela bu konuyu hepsi birbirinini aynı şekilli cipsler yapıp kalın karton kutuya koyarak çözmüş. bu da bir yöntem. ama genel yöntem farklı işte.
Sosyal ağlarda paylaş

al gittim şimdi foto çektim

http://i.hizliresim.com/yARvE0.jpg

şekil a1 de görüldüğü gibi iki ürünün içeriği ve kırılganlıkları aynı. soldaki ürün nitrojenden kısmış hava basmamış sağdaki ürün basalım nitrojenide şanımız yürüsün demiş.

http://i.hizliresim.com/BR41zv.jpg

şekil a2 de görüldüğü üzerede paketteki hava cipslerin kırılmasını önleyecek düzeyde değil. parmağımın altındaki kısım cips dolu ve elimle üzerine bastırdığımda cipse elimin cipse denk gelen yerleri cipsleri gene kırıyor. cipsin üzerine minare dikmiş adamlar görmüyomusunuz. gidin deneyin bi markete içindeki hava ne kadar etkiliymiş kırılmayı önlemeye görün.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben de kraker =/= cips diyorum. yok ama. ya anlamıyor, ya da çoğu zeki ama inatçı insanın yaptığı gibi kendini haklı çıkartmak için demagoji yapıyor. gerçi gidip resim de çektiğine göre cidden anlamıyor diye düşünesi geliyor insanın.

hayır 1 kraker ve 1 cipsi eline alsa anlayacak kırılganlık farkını ama işte.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır içindeki havanın cipsi korumakla yakından uzaktan alakası yok diyorum sen niye onu anlamak istemiyosun dworgian? yere bıraksan çat diye fizik kurallarına göre cips üzerine düşer. yani korumak için minare gibi paket yapmak lazım mı zannediyosun cidden. suyu ısıtlmış kurba olmuşsunuz yaa.
Sosyal ağlarda paylaş

abi inat ettireceksin, gidip krispiden alıp, bir de ruffles cips alıp, aynı yüzeyi yaplayacak kadarını mutfak terazisine yerleştirip ölçücem gramajını o olacak skdjaskldj

ama yok yani o kadar bozmadım kafayı. istediğini düşünebilirsin. sadece yanlış düşünüosun.

ayrıca o kraker cips kıvamında olsa adı cips olurdu zaten. kraker farklı bir ürün. yapılışı bile farklı.

http://www.madehow.com/Volume-3/Potato-Chip.html

http://www.madehow.com/Volume-3/Graham-Cracker.html

neyse
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

hayır içindeki havanın cipsi korumakla yakından uzaktan alakası yok diyorum sen niye onu anlamak istemiyosun dworgian? yere bıraksan çat diye fizik kurallarına göre cips üzerine düşer. yani korumak için minare gibi paket yapmak lazım mı zannediyosun cidden. suyu ısıtlmış kurba olmuşsunuz yaa.

abi. paketleme diyoruz. paketleme. vakumlama ve paketleme. ya neyse tamam abi he evet işte öyle bizi kazıklıolar biz de kurbağayız tek akıllımız sensin. tişikkirlir
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...