Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tavsiye : " Ghost in the Shell - Stand Alone Complex "

hired_gun

Öne çıkan mesajlar

• 3 hafta sonra ...
ghost in the shell
ghost in the shell: stand alone complex
ghost in the shell: stand alone complex second gig
ghost in the shell: stand alone complex - solid state society
ghost in the shell: innocence (bu solid state society den önce mi sonra mıydı hatırlamıyorum)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 8 ay sonra ...
yıllar sonra izlemeye başladım gits'i.
son bir-iki gündür gece gündüz karışık vaziyette izliyorum, artık rüyama felan girmeye başladı konsept.
sam yazmış zaten bol bol.

2nd gig'in son bölümlerine geldim, bitmek üzere.
1080p izlemek çok keyifli ama thora'nın altyazı tarzını ozc'ye tercih ederdim.

elimde tuhaf bir release olarak gits 1 ve gits 2 var. ses kalitesini, görüntü kalitesini beğenmedim, thora'nınkini indirince tekrar izliycem.
şöyle bir baktım da, gits 1'in cidden derin bir konusu varmış, sac'da o kadar derin mevzular görmedim. yani dünyayı iyi açmışlar, karakterleri süper geliştirmişler de, matrix filminin özendiği dialog ağırlığı yok.
gits 2'nin de cyberpunk atmosferi yoğun sunulmuş.

sac'ı izlerken epey eğleniyorum. filmleri çok önce izlemiştim, ancak o filmlerde es geçilen "yan" karakterler direk "ana" karakter olarak konulmuş, çok hoşuma gitti.
en çok bayıldığım karakter Ishikawa oldu. tam linüksçü hacker imajı var, 70ler stayla.
batou ve togusa zaten filmlerden alışkın olduğumuz ve sevdiğimiz karakterler.
hele batou'nun togusa'ya göre cyborg olmasına rağmen togusa'dan daha fazla duygu yansıtması enteresan oluyor.

tachikomalar efsane zaten.
ayak üstü ai geliştiriyorlar.

dizinin bazı bölümleri sıktı beni. dünyaya değinmeyen karakterleri fazla göstermeyen bölümlerdi.
ancak harbiden etkileyici bölümler de vardı.
özellikle poker face bölümü ve tachikomaların geyik yaptığı bölüme bayıldım, machines desirantes idi sanırım adı.
chat chat chat bölümünde tüm bölümü chat kanalında geçirmeleri ve escape from bölümüne iki hikaye sığdırmaları da hoşuma gitti.
yani 1-2 bölümü sevmesem de geri kalanları oldukça iyi bence.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk gits filmi kendi başına gayet güzel olsa da maalesef fazla sıkıştırılmış olmaktan ve o vakti iyi kullanamamaktan ötürü potansiyelini tam değerlendiremiyor. en az bir yarım saat daha eklemek ve karakterleri daha kapsamlı işlemek lazımdı. ama yine de bilim-kurgu tarihine haklı olarak geçmiş bir yapım.

öte taraftan maalesef ikinci film bütün gits anime yapımları arasındaki en zayıf halka, ilk filmden ders alınmadığı gibi gereksiz dallanıp budaklanmalar üzerinde fazla yoğunlaşıyor. solid state society kat kat daha başarılı bir yapım her açıdan motoko'nun uzak kaldığı dönemi işlediği halde.

sac serilerine gelince, her fırsatta her yerde bahsi geçtikçe halen söylüyorum: izlediğim ilk günlerden beri halen seri görsel yapımlar listemde zirvede. ilk filmlerin çok önüne geçmesini sağlayan en büyük unsur ise sadece bilim-kurguyu işlememeleri. her bölümde ayrı bir sosyolojik veya politik konu işleniyor ki, bunların bilimkurgu ile etkileşimlerinin yolaçtığı sonuçların ele alınma derinlikleri inanılmaz. kaldı ki böyle entellektüel ve yetişkin bir bakışla bu konuların bilimkurgu bile olmadan ciddi olarak işlenebildiği yapım bulmak hayli zor.

bir diğer hayranlık uyandırıcı başarı ise serideki stand alone bölümlerin dahi hissettirmeden devamlı complex'i daha iyi anlayabilmek ve yorumlayabilmek için destek veren içerik sunması. serileri her baştan sona izlediğimde yeni keşfediyormuş gibi keyif alıyorum halen.

gene serilerde karakterlerin arkaplanı daha detaylı olarak gösteriliyor, özellikle ikinci sezonda. ilk filmler bu bakımdan çok daha soğuk ve yalın kalıyorlar ki beni en çok rahatsız eden şeydi ilk filmde.
Sosyal ağlarda paylaş

bu saatte seni ayakta görmek enteresan oldu, meraba sam *el sallar*

ilk sezonun intro müziği müthiş ya, "alttan alttan ver gazı" hesabı "aeria gloris aeria gloris"

run bunny funk diye bir müzik vardı bi de hareketli sahnelere koydukları, o de müthiş.
Sosyal ağlarda paylaş

tachikoma rulz diyorum.

bu arada

adamım ishikawa...

- don't screw with us, punk.

ardarda izledikten sonra dizi bitti üzüntülüyüm.

bölümler origa'yla ver gazı...

http://www.youtube.com/watch?v=f9uX6nt4g78

http://www.youtube.com/watch?v=2InrTb5rYoQ
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...