Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diriliş "Ertuğrul" - TRT 1

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

"Tatar Ramazan" said:

Orta Asyadan mı gelmiş Engin Altan gibi kumral tipler veya Kürt sakallı Türkmenlermi varmış bööle alla alla bah seeenn? azıcık araştırın mantıklı film yapın aklarım
Sırf Yeni Osmanlıcılık algısı halka iyice yerleşsin diye 3 senede 5-6 Osmanlı dizisi yaptılar, parası halktan nasılsa.

kürtler sadece sakal bırakıyordu dimi, padişahların hepsi cengizhan bıyıklı zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Osman Bey, direk ilk kurucusu, araplardan kız alıp evlenmiş lan. Böyle bir imparatorluk. Bi de ben ortaokulda-lisede okurken sürekli tarih öğretmenimiz "osmanlı bir imparatorluk değil, milletleri sömürmemiştir." derdi. E hocam öyle yazıyor ama dediğimde sinirlenirdi sdfgdsf
Sosyal ağlarda paylaş

Of padişahlar Türk değilciler bir bitmedi ya. Tahta çıktıklarında secere yayınlatıp Oğuz Kağan'a kadar dayıyorlar. Anneleri köle olduğu için ırkları konusunda sıkıntı yaşanmıyor. Ha genetik olarak diyorsanız o doğru. Tabi genetik bilimi ile tarih biliminin yakınlığı yok. Alınan eğitim, bektaşi etkisi, devlet geleneğinin genetik ile alakası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bunun dışında dizi konusunda böyle goy goy yapılmasına karşıyım, tarih bölümünde güncel konuları var, oraya bekleriz...

diziye gelirsek ben tc standartları göz önüne alırsak çok beğendim...

-tc için, 10/12 ama bir "sülüman" gibi seyretmez millet ama ondan çok ileri bir iş bence

-amerika dışında dünya "dizi" standardı içinde bence 10/8-9

-amerika dahil olunca 10/7, hadi got gibi yapımları katmazsak 8 ama dövüş fazla görmedim yarıdan başladım ama oradan puan gider, müzikler çok yavan oradan puan gider, silahlar hariç geri dekor ve kıyafetler başarılı ama silahlar göze irite gelememkle birlikte başarısız, hele demircinin ertuğrula verdiği kılıç özel bir kılıç olarak anlatılmasına rağmen öyle gözükmüyor...

oba gerçekçiliği ve "toy" gibi kelimelerin kullanılması bence başarılı

bunların dışında konuşmaları başarılı buldum

ayrıca tarihi tutarlılık yapımcıların pek aradığı bir şey gibi değil galiba ama burada benim ilgilendiren, kronolojik tarihten ziyade, karakterlerin davranış ve motivasyonların tarihi olarak veya umduğum gibi olması ki, bence bir sorun yok, hatta beklentimin çok üzerinde...

orhun kitabeleri ertuğrul denmiş ama dikkat etmedim o kadar varsa öyle bir şey bu da bir şeydir, bence bir sorun yok.

bunların dışında "akp" eli ile yeni osmacık porpagadası olur korkusu vardı ama yine öyle bir şeye denk gelemdim, ayrıca yerinde yapılırsa bence bir sorun yok, hatta faydası var,...

ahanda dizi:

http://www.youtube.com/watch?v=e8_uW4Y-2io
Sosyal ağlarda paylaş

olm kendinize ilkokul çocuğu muamelesi niye yaptırıyorsunuz illa her şeyi yazmak mı lazım?

dünyada benzer tür yapımlar içinde amerika hariç diyorum, avrupa da şunda güzel benzer türde kaç tane dizi var?

kore ve doğu dizileri var, hatta trt bile verdi bazılarını ama ben yine iyisine denk gelmedim
Sosyal ağlarda paylaş

Şecereler elbette siyasi amaçlı yazılıyor, söylemek istediğim o değil. Padişahlar Türk değillerdi, Osmanlı Türklüğü sallamıyordu tezlerine ayar oluyorum.

Kesin bildiğimiz şey moğollardan kaçan büyük kitleler var. Kayılar, Kınıklar, Avşarlar vs. Bunların Oğuz bilinci Orta Asya'ya dayanıyor. Padişahlarda aynı bilince sahip. Tabi Fatih'ten sonra -Doğu Roma İmparatoru düzeyine ilerleyince- işler değişiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanlı türk müydü diye tartışmaya gerek yok

Genetik olrak ne kadar türküz,osmanlının türke bakış açısı nedir fln,bunlar gerçekten farklı ve derin konular,burd tartışa tartışa bitiremeyiz

şu kesin,osmanlının mirasını taşıyan halklardan biriyiz,imparatorlugun geçmişinde hak iddaa edebilecek bizden daha meşru kimse yok

o zaman neyin tartışmasını yapıyoruz?

türklüğü orta asya türklerinin genlerine göre puanlıyacaksak ,anadoluda "en türküm" diyen adam %25 türk olsa iyidir valla

siz bırakın onu bunu,bakın dalganıza
Sosyal ağlarda paylaş

10 numare 5 yıldız dizi olmuş. bayraklar, reisin yemeğe başlamadan diğerlerinin başlamaması, müzik ve kıyafetler süper. biraz daha iyi efektler katarlarsa tadından yenmez.selçuklunun yıkılışına kadar gitmeyi düşünüyorlarsa 5 10 yıllık bir dizimiz olacak denir. umarım ara ara çinliler ve mogollarla güzel savaşlara gireriz sadece bizansla kalmaz iş.

sözler süper kızın ertuğrula ' ayağına taş değmesin'temennisi süperdi.

yeryüzünün sayılı milletiyiz vallaha, her dönem yeni bir hikaye dolu.

inşallah güzel senaryo ile devam eder.ucuz aşk ve entrikaya dönmez.

sanırım senaristi tarihçi imiş.trt yine iyi iş yapmış.
Sosyal ağlarda paylaş

izlemedim; ama herhalde islamiyet ile yeni tanışan henüz islamiyet öncesi kültürü çok canlı bir biçimde sosyal yapı-din yaşayışında gösteren türk boylarını arap kabilesi gibi göstermişlerdir.

arapperest akp'nin kanalından başka ne beklenir ki?
halil hoca bir konuşmasında ertuğrul gaziden kaç sene sonra yaşamış ak şemsettin için "bir şeyhten çok şamandı" demişti, dine bakış açısı, türkçe lakap taşıması, otacı kimliği vb... ak şemsettin döneminde bile şaman geleneği bu kadar yoğun iken varın gerisini siz düşünün.

osmanlı ile bir problemim yok ama bu sıfır tarih bilgisi ile osmanlı pazarlamacılığına girişen tiplerin ecdat edebiyatı yüzünden benim gibi tarih seven birisi bile tiksinmek üzere osmanlıdan.
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:

Şecereler elbette siyasi amaçlı yazılıyor, söylemek istediğim o değil. Padişahlar Türk değillerdi, Osmanlı Türklüğü sallamıyordu tezlerine ayar oluyorum.

Kesin bildiğimiz şey moğollardan kaçan büyük kitleler var. Kayılar, Kınıklar, Avşarlar vs. Bunların Oğuz bilinci Orta Asya'ya dayanıyor. Padişahlarda aynı bilince sahip. Tabi Fatih'ten sonra -Doğu Roma İmparatoru düzeyine ilerleyince- işler değişiyor.

"türk" lük ile ne anladığın ile alakalı

"türk" devletlerini oluşturan soydan mı geliyorlardı, evet geliyorlardı

"türk" devletlerini oluşturan "töreye" bağlılar mıydı, zamanla hayır

beni ilgilendiren kısımda burası zaten, yoksa ırkı ne olursa olsun önemli bir şey değil
Sosyal ağlarda paylaş

Istari said:

izlemedim; ama herhalde islamiyet ile yeni tanışan henüz islamiyet öncesi kültürü çok canlı bir biçimde sosyal yapı-din yaşayışında gösteren türk boylarını arap kabilesi gibi göstermişlerdir.

arapperest akp'nin kanalından başka ne beklenir ki?
halil hoca bir konuşmasında ertuğrul gaziden kaç sene sonra yaşamış ak şemsettin için "bir şeyhten çok şamandı" demişti, dine bakış açısı, türkçe lakap taşıması, otacı kimliği vb... ak şemsettin döneminde bile şaman geleneği bu kadar yoğun iken varın gerisini siz düşünün.

osmanlı ile bir problemim yok ama bu sıfır tarih bilgisi ile osmanlı pazarlamacılığına girişen tiplerin ecdat edebiyatı yüzünden benim gibi tarih seven birisi bile tiksinmek üzere osmanlıdan.

yok yok, ilk bölüm gerçi ama baya baya güzel dizi yapmışlar, ümit ediyordum ama ne yalan söyleyeyim beklemiyordum, baya güzel bir yapım, o lale devrinde geçen dizide öyleydi, ama osmalı tokatı bunun tam tersi bir diziydi...

ufak tefek aksaklıklar ve hatalar illaki olabilir, zaten bire bir yapma amcında olduklarında düşünmüyorum ama çok kör gözüne parmağın yapmazlar umarım ve başarılı olur, benzer yapımların önü açılır, daha iyileri olur...

eleştiri olarak o şövalyelerin giydiği, girye boyanmış kolalı kazaklar nedir allah aşkına zaten 10 tane adam var, yapın adam gibi örme zırhlar her filde kullanılsın, parada kazan, çok kötü duruyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...