Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Asimov'un 2020'ye bakışı

Feamer

Öne çıkan mesajlar

kıyamet senaryosu aslında, hayatın sonu değil ama külçe gibi, daha pahalı ve kırılgan olacak tonla şey. dahası petrokimya sayesinde üretilen plastikler tonla alanda kullanılıyor, kafamı nereye çevirsem plastiklerin devasa avantaj sağladığı bir alet görüyorum.

ve evet yiyecek için bile geçerli, hayvan yemlerinden bütün yiyecek ambalajlarına kadar kullanılıyor.

yenisi illaki bulunur da değil çünkü yok bulunan tek birşey bildiğim.
Sosyal ağlarda paylaş

şu an dünya pax roma ile kavimler göçü arasındaki zaman gibi, hunlar gibi bütün dengeleri toptan değiştirecek bir olay gerçekleşmez ise aynı şekilde devam edecek medeniyet büyük bir ihtimal ile, dolayısı ile teknoloji de aynı şekilde, ufak farklar ile gelişmeye devam edebilir...

niye böyle diyorum, ülkeler farklı olsa da hakim olan kültür ve ideoloji büyük oranda aynı, amerikanın yerine çinde geçse bir değişim olmayacak
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

kıyamet senaryosu aslında, hayatın sonu değil ama külçe gibi, daha pahalı ve kırılgan olacak tonla şey. dahası petrokimya sayesinde üretilen plastikler tonla alanda kullanılıyor, kafamı nereye çevirsem plastiklerin devasa avantaj sağladığı bir alet görüyorum.

ve evet yiyecek için bile geçerli, hayvan yemlerinden bütün yiyecek ambalajlarına kadar kullanılıyor.

yenisi illaki bulunur da değil çünkü yok bulunan tek birşey bildiğim.

Biodegredable polymer filan yapılıyor. Ha plastikler gibi her alanda kullanabilir misin bilmiyorum, üretimi fizıbıl mı o da belli değil...

Arkadaşlar geri dönüşüm çok önemli ya, özellikle bu plastikler için konuşuyorum.Haaa her geri dönüştürdüğünde kalite 1 tık aşağı düşüyor ama sınırlı petrol kaynağının kullanımını çok büyük ölçüde düşürür geri dönüşüm.En azından plastik eldesinde çok düşürür.
Sosyal ağlarda paylaş

işte gugıl yarışmasına katılan türk kızın patatesten plastik yapma projesi vardı, onun gibi birşeyler lazım ama büyük ölçeğe çevirmeye çalışınca fizibilite ne olur orası muallak.

geri dönüşüme çok daha fazla önem lazım ama onu yapamayacak dünyanın çoğu daha uzun süre, belli oldu. biz bile daha yapamadıysak geçmiş olsun gelişmekte olan ülkelerdeki tüketime.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte sam, yapılması lazım. buradaki mantık çıkan plastiğin 70% ini dönüştürmek. Dönüşünce bir alt kalite malzeme oluyo zaten.Sende petrolden en kaliteli plastiği üretcen.Kaynakların ömrünü en aşağı 30% uzatır böyle bir hareket.Ama çok da zor dediğin gibi, bilinç olması lazım...
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

şu an dünya pax roma ile kavimler göçü arasındaki zaman gibi, hunlar gibi bütün dengeleri toptan değiştirecek bir olay gerçekleşmez ise aynı şekilde devam edecek medeniyet büyük bir ihtimal ile, dolayısı ile teknoloji de aynı şekilde, ufak farklar ile gelişmeye devam edebilir...

niye böyle diyorum, ülkeler farklı olsa da hakim olan kültür ve ideoloji büyük oranda aynı, amerikanın yerine çinde geçse bir değişim olmayacak

avrupayı mı istila edelim ne diyosun
Sosyal ağlarda paylaş

gitgide daha pahalı hale geliyor onları tüketilecek hale getirene kadar üretim, eskiden kaşığı daldırıp çıkarırken şimdi tabağı sıyırma aşamasında.

yoksa yerin 50km aşağısında da elmas vardır ama çıkarması aynı paraya veya daha pahalıya gelince efektif olarak yokmuş gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...