Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2015

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

Kermit uzundur yazmıyor,Kermit'in amatör ruhuna binaen Nejat İşler'in güzel birgün yazısı

http://www.birgun.net/news/view/amator-guzeldir/16552

Amatör Güzeldir

70’li yılların sonuydu galiba. Pazar sabahları, hep beraber yapılan kahvaltının ardından televizyona koşar, adının “Tele Pazar” olduğunu anımsadığım bir programa kitlenirdim. Programda, Orta Avrupa’nın çeşitli kentlerinin köyleri, kadınlı-erkekli, canlarını dişlerine takarak yarışırlardı. Yarışların sonunda birinci olan köye, devasa bir çek verilir, zaten yarışmalar süresince tonlarca bira içen köylüler, ellerinde kiloluk şişeler, bağıra bağıra zaferlerini kutlarlardı. Nedense ben de onlarla birlikte sevinir, kafadan attığım bir dilde şarkılar söyleyip, dans ederdim. Yıl 2015, eşek kadar herif oldum, hâlâ aynı şeyi yapıyorum. Aradaki tek fark, artık sadece seyirci olmamam.

Eğer futbolla bir şekilde ilgileniyorsanız, amatör kulüp maçlarını izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Büyüdükçe; sıkıntıları, sevinçleri, ilişkileri sıradanlaşan ve sıkıcılaşan rekabet dünyasında, amatör kulüp sporu, çocukluğunuzla buluşmanız için en güzel yer. Nasıl çocukluğumuzda birbirimize küskün durumdayken ortaya bir oyun fikri atıldığında, her şeyi unutup harala gürele oyuna girişirdik, işte öyle...

Geçen yıla kadar takıma bir şekilde hamilik yapan belediye artık yok. Kulübün yaşaması için de, birkaç esnafın ve hayatını bu takıma adamış köy çocuklarının çabası yetersiz. Bakkal Hüsnü’ye soruyorum “N’olcak bu sene?” diye, “Valla Neco, katılamıycaz herhalde” diyor. Neredeyse sigara ağzımdan düşecek hayretten. Sahi, bu takım nasıl yürüyor, nasıl her hafta maça çıkıyor, hiç düşünmemişim. Hemen kafa kafaya veriyoruz. Hüsnü, Ahmet, Cenk, başkanımız Erkan Abi ve köyün diğer sporseverleri olarak çözümler üretmeye koyuluyoruz. İlk olarak geçen yıl, Beşiktaş Çarşı’daki dostlarımızın yardımıyla yaptırdığımız atkılar geliyor aklımıza. Bir çuval atkıyı yanımıza alıp Gümüşlük Koyu’nun bir ucundan öbür ucuna kapı kapı dolaşıp esnaflara durumu anlatıp atkıları sembolik olarak satıyoruz. Herkes gönlünden koptuğunca, gücü yettiğince bir şeyler atıyor köy sandığına. Bir kapıdan diğerine giderken, bir önceki kapıdan aldığımız miktarla ilgili iyi-kötü konuşmayı da ihmal etmiyoruz. Atkı almayan esnaflara gitmeme kararı da alıyoruz....

Sezon açılışı geldi çattı. Takımla ilk toplantı. Baklavalar tepsilerde, zor söylenecek sözler ağzımızın içinde. “Çocuklar, durum böyleyken böyle, yol paranızı bile aramızda halletmeye çalışıcaz” dedi Hüsnü. Bizim topçular, sanki bacılarına küfretmişiz gibi, “Ne demek abi, para için mi oynuyoruz” dediler. Duvarın arkasına kaçan topun geri gelmesine sevindiğimiz kadar sevindik.

“Feda” sezonu bitti. Son maçta Ortakent’e yenilerek, bir üst lig iddiamızı kaybettik. Olsun, o kadar çok şey kazandık ki... Antrenmanlarda, maçlarda, deplasmanda, kahvelerde, meyhanelerde, her yerde, takımımızla ilgili “Daha neler yapabiliriz” diye konuştuk heyecanla. Nerdeyse maç kadar kalabalık seyirciyle yapılan antrenmanlar oldu. İç saha maçlarımız pikniklere, deplasmanlarımız sevdiklerimizle yaptığımız gezilere dönüştü. Çoğu yerde şahane karşılandık, çoğu takıma da iyi ev sahipliği yaptık. Cenk’in 2 yaşındaki ikizleri Can ve Ela, “Gümüşlük” diye haykırmayı, en çok da, bizim, hakemin hatalı olduğuna inandığımız kararlara verdiğimiz tepki olan “Hocaaaa” diye bağırmayı seviyor...

Geçenlerde, iyi bir Gümüşlükspor taraftarı olan Erkan Goloğlu, “Oğlum, benim hayatta 3 tane hayalim vardı, ikisini gerçekleştirdim, bir tane kaldı; bir futbol kulübüne yönetici olmak” dedi. O hayal de gerçek oldu...

Amatör spor kulüplerinde ter döken herkese selam olsun...

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
2029a geldim
championshipte 3. sezonumda yanlışlıkla playofflardan premier lige çıktım. cidden yanlışlıkla oldu. kontra atak taktik yapmıştım en taşşaklı takımlara bile max 1-0 2-0 yenilmeye başladım. sonrada 1-0 2-0 bi seri yakaladım bi baktım 3. sıradayım. 4. sırada bitirdim ligi.
4 tane oyuncuyla ligi taşıdım resmen ya gerisi çöptü. onlarıda şansa buldum ya.
1 tane AMC buldum beleşe adam şu anda 9 milyon poun değerinde. totenham istiyo vermiyorum.
kaleci aldım beleşe 6 milyon pound oldu. sağ bek kiralamıştım newcastledan adamın 14 golü oldu serbest vuruşlardan. bide ispanyol forvet bulmuştum çatır çatır oynadı. 4 oyuncuyla premier lige çıktım ama istemiyodum.
stad kapasitem 6 bin ve premier lige çıktım.
para yok pul yok, kimse takımı beğenmiyor. adam gibi maaş bütçem yok. 7 milyon pound transfer bütçesi var 2 oyuncu alsam adam akıllı yetmiyo. napcam bilmiyom kesin küme düşücem bu sezon ahah.
alt yapıdan adamda yetişmiyo. daha bi tane 2 yıldız üstü adam görmedim 18 yaş altında.
stad projesi onaylandı 32 milyon pound tutacak 2 sene stadsız oynıycaz. tam beşiktaş olduk ya. küme düşmeden nasıl tutuncam bu ligde bilmiyom.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
DarKRideR said:

Seru said:

transfer update'ler türkiye'deki yabancı kuralını da değiştirmiş mi, oynayan var mı?

Bizim arkadaşlar mod yazıyorlar sürekli, ekliyorlar oyuna falan. hatta bu aralar güncel transferleri bile ekliyorlar.

sizin arkadaşlar kim? hiçbir şey anlamadım. transfer update var zaten yukarıda linki vardı ama bana yabancı kuralının da güncel hali lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...