Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşten çıkarma

paspatur

Öne çıkan mesajlar

sayfa başı olmuş emenike.

KillJoy

KillJoy said:

DRaGoN_SLaYeR said:

Çıkan işçilere şunu yazdırıyodum,kendilerinin elle yazması önemli,

ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM XXX ŞTİ’DEN KENDİ İSTEĞİMLE İSTİFA EDİYORUM. ADI GEÇEN İŞYERİNDEN İŞE GİRİŞ 02.09.2012 TARİHİNDEN, İŞTEN AYRILDIĞIM 24.10.2013 TARİHİNE KADAR MAAŞ, ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ VE MESAİ ÜCRETLERİMİ ALDIM, HAFTA VE YILLIK TATİLLERİMİ KULLANDIM. ADI GEÇEN FİRMADAN HERHANGİ BİR ALACAĞIM KALMAMIŞTIR, SULH VE İBRA EDERİM.

1 aylık, 1,5 aylık maaşları içerde olan işçilere bile yazdırıp imzalatıyodum şunu. Son bi sene içerisinde 250-300kişiye yaptım bunu ve içlerinden toplasan 20-30tanesi "yok ben imzalamam bunu" dedi. Neyse o TR nin işçi profilinin ne durumda olduğuyla alakalı, gelelim senin probleme.

Bi elemanımız patrona sinirlenip kafasına göre gelmemişti işe. Tutanak yazdık işte 3 işgünü habersiz gelmedi tarzında, şef+ben+bi şahit daha imzaladı. Bu mesela yeterliymiş kovmak için, öyle dediler (:P)

Geç geliyorsa sen de tutanak tut her geç geldiğinde, ona imzalat, imzalamazsa şahit şeklinde birilerine imzalat, sonra IK'ya götür böyle böyle de.

DRaGoN_SLaYeR said:

Bizim patron vermez mesela. Dünyanın en hak hukuk bilen adamı sanıyor kendisini, kimsenin hakkı kalmaz bizde falan ayakları, ama insanların hakkını kendi düşüncesine göre oluşturuyor, yani kanuni hakları falan pek umrumda değil. Adi herif.

peki sen?

http://www.youtube.com/watch?v=ND-bxlwHx_E&feature=share

bkz.milgram deneyi

Video'yu izleyemeceğim şimdi de tam olarak hakkımda neyi merak ediyorsun sor söyleyim ;)
Sosyal ağlarda paylaş

CthuLhu said:

paspatur said:

Soruyorum insan gibi karşıma alıp.
Bi sıkıntın mı var, neden haber vermeden gelmiyorsun diyorum?
İşim çıktı diyor. Elinizden geleni yapın diyor

Bu adama şimdi al sana zilyon TL buyur git mi diyecez.

ben de bölüm yöneticisiydim. gerizekalı 27 tane eleman vardı. ben 8-6 anam ağlarken admalar 9da gelip gidip kahvaltı yapıp akşam 5 oldu mu müdüüğğrr biz gidiyoruz diye takılıyorlardı. ikinci ayın sonunda gittim genel md yardımcısını ik müdürünü toplantıya çağırıp tam yetki istedim. al dediler. bölüm 9 ayda 8 kişiye düştü.

her geç kalana mazeret formu. 2 saati geçen herkese izin formu. formları imzalamayana o gün işte olan başka 2 kişiden imza alarak formu imzalamadı bu diye tutanak. toplamda 3 tane olunca bunların birinden direk gg. sigortada ve çalışma saatlerinde bir problem yoksa hiç sıkıntı yaşamazsın. çalışma saatlerinde sıkıntı varsa da işkur'dan hakem heyeti ödemen gereken fazla mesaileri çıkartıyor onu ödettiriyor sana.

ama bu işlere girişmeden önce git ikyla konuş. müdürüm diyorsun adam işe gelmiyor adam gibi çalışmıyor dediğinde sana güvenmeyeceklerse öyle ikya sokayım. gidip kendileri takip etsinler. bu tutanak vs için de illa ki bir formatı vardır şirketin. onu iste ikdan.

Bak bak otoriteye bak, erkek bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Adamın dibi ya. Aslan hemşom. Genel müdürlüğünü de görmeyi nasip etsin Allah bize.

CthuLhu said:

paspatur said:

Soruyorum insan gibi karşıma alıp.
Bi sıkıntın mı var, neden haber vermeden gelmiyorsun diyorum?
İşim çıktı diyor. Elinizden geleni yapın diyor

Bu adama şimdi al sana zilyon TL buyur git mi diyecez.

ben de bölüm yöneticisiydim. gerizekalı 27 tane eleman vardı. ben 8-6 anam ağlarken admalar 9da gelip gidip kahvaltı yapıp akşam 5 oldu mu müdüüğğrr biz gidiyoruz diye takılıyorlardı. ikinci ayın sonunda gittim genel md yardımcısını ik müdürünü toplantıya çağırıp tam yetki istedim. al dediler. bölüm 9 ayda 8 kişiye düştü.

her geç kalana mazeret formu. 2 saati geçen herkese izin formu. formları imzalamayana o gün işte olan başka 2 kişiden imza alarak formu imzalamadı bu diye tutanak. toplamda 3 tane olunca bunların birinden direk gg. sigortada ve çalışma saatlerinde bir problem yoksa hiç sıkıntı yaşamazsın. çalışma saatlerinde sıkıntı varsa da işkur'dan hakem heyeti ödemen gereken fazla mesaileri çıkartıyor onu ödettiriyor sana.

ama bu işlere girişmeden önce git ikyla konuş. müdürüm diyorsun adam işe gelmiyor adam gibi çalışmıyor dediğinde sana güvenmeyeceklerse öyle ikya sokayım. gidip kendileri takip etsinler. bu tutanak vs için de illa ki bir formatı vardır şirketin. onu iste ikdan.
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

@dragon
haksız olduğunu bile bile bu şekilde işten çıkartmanın; patronun istio die adamı işten çıkarıosunuz. sonra patronuna adi şerefsiz diyorsun. sanki senin hiç payın yok gibi.. olayın senle alakası yok, düzene sokiim.. vidyoda da bunu anlatıo işte.

Aslında bizdeki işten çıkartmaların %90ı haksız değildi, genelde işi biten ya da sıkılan ya da köye gidip tarla sürecek olan işçiler kendileri çıkmak istediler ve gittiler, maaşımı aldım vs kağıt imzalatma olayı sıkıntı sadece, o da patrona zamanında maaşlarını verdiği adamlar dava açıp bi sürü para yolmuşlar, göt korkusuyla öyle bi şey yapıyodu işte.

Arada patronun kızıp ÇIKIŞINI VERİN BUNUN! dediği adamlara da aynı şeyi uygulamak yanlıştı mesela. O zaman da diyodum zaten istersen imzalama boşver, maaş alacağın zaman gelip ofise imzalarsın falan da adamın umrunda değil, kim gelecek bi daha köyden Ankara'ya diyodu, sana güveniyom abi paramızı yatırırsın sen deyip gidiyorlardı.

Kurumsallaşamamış küçük ve orta ölçekli şirketlerde oluyo böyle saçma olaylar, ki 1,5 senedir böyle bi sürü firmayla tanıştım, iş yaptım, kesinlikle düzene sokiim.

Ayrıca patrona şerefsiz demedim, adi ayrı o ayrı sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

3 gün bildirimsiz devamsizlik cikarma için yeterli olabiliyor ama rapor falan aldiysa ise yaramaz.Yapabileceğin isi aksatiyosa verdiğin isi yapmiyorsa performansı düşükse bu sebeplerden tutanak tutmak.

Tutanaklarida ik'ya vericeksin savunmasini alicaklar.

Ya da bu adam işime yaramiyor başka bölümde falan değerlendirilebilir diye ik ile gorusebilirsin acık varsa oraya yönlendirebilirler ama bu durumda personel fazlan vardır diye düşünüp sana onun yerine birini vermeye bilirler :).
Sosyal ağlarda paylaş

Çalışanı tazminatını verip işten çıkartmama rağmen eleman işe geri dönme davası açtı. Yani tazminatı vermekle de kurtulamıyorsun. Haklı nedenlerle işten çıkarttığının kanıtları olması gerekiyor.

Ki sana çok fazla fırsat sunuyor anladığım kadarı ile. Sadece her seferinde tutanak tutman lazım. Kendini işten attırmaya çalışıyorsa bence asla izin verme diğer çalışanlara örnek teşkil eder.
Sosyal ağlarda paylaş

nyks said:

Çalışanı tazminatını verip işten çıkartmama rağmen eleman işe geri dönme davası açtı. Yani tazminatı vermekle de kurtulamıyorsun. Haklı nedenlerle işten çıkarttığının kanıtları olması gerekiyor.

Ki sana çok fazla fırsat sunuyor anladığım kadarı ile. Sadece her seferinde tutanak tutman lazım. Kendini işten attırmaya çalışıyorsa bence asla izin verme diğer çalışanlara örnek teşkil eder.

haklı nedenlerle çıkartıyorsan tazminat vermezsin zaten. tazminat verip ihbara uyup her türlü çıkartırsın. sizin başka yamuğunuz vardır kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR said:

Bizim patron vermez mesela. Dünyanın en hak hukuk bilen adamı sanıyor kendisini, kimsenin hakkı kalmaz bizde falan ayakları, ama insanların hakkını kendi düşüncesine göre oluşturuyor, yani kanuni hakları falan pek umrumda değil. Adi herif.

nereli sizin patron
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...