Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple September 9 event

LathspeLL

Öne çıkan mesajlar

Abi,

Dur uzun yazayım.

Zamanında ilk cep telefonları çıktığında hiç bir halt yapamıyordu. Sadece arama işte. O zamanlar "evden ediyoruz ya yanımızda olmasa ölmeyiz" denilirdi elbet. Zaman içerisinde gelişti telefonlar ve şimdiki haliyle vazgeçilmez çoğu insan için.

Şu an bu saat (sadece iwatch değil diğer hepsini de kastediyorum) olayları pek bir gereksiz gelebilir ama gelişmeler sonucu bunlar da vazgeçilmez ürünler arasında yer alabilir bir 3 5 yıl içerisinde

Demek istiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Cons said:

Dworgian said:

abi eskiden de "evde telefon var ya napacas cepte telefonu" deniyordu. Apple watch vs diye bu saat olayı da alışıldık bir şey olursa sizin laflar da ona benzeyecek

çok benziyomuş gerçekten çünkü ev telefonunu yanımıza alıp kullanabiliyoduk

Anlatmak istediğimi anlayacak kadar zekisiniz aslında

Şöyle bir örnek de verebiliriz,

"cep telefonu sadece telefon etse yeter akıllı telefon da neymiş" de deniyordu yakın geçmişte.

Zamanında çağrı cihazı - cep telefonu kıyaslaması da yapıldı çok

ve malesef siz nerenizle gülüyorsunuz bilmiyorum ama cepler ilk çıktığında ve pahalıyken ev vs cep kıyaslaması, cepte telefonun gereksizliği konuşulurdu

verdiğin örnekler ile saat arasında şu fark var,
cep telefonu ev telefonu ve çağrı cihazına göre yeni bir üründü, ayrı bir kategori yarattı. akıllı telefon için de öyle, adının telefon olması önemli değil, biri telefon diğeri cep bilgisayarıydı.
ama kol saati zaten belli bir pazarı olan, çeşitliliğin çok önemli olduğu, halihazırda zaten aksesuar olarak kullanılan, statü simgesi sayılacak çokça markayı içeren, statü olmayanlarda ise marka değeri yüksek firmaların yer aldığı (misal swatch) bir piyasa. böyle bir pazara işte bu telefonla iletişim kuracak, özelliği bu diyip, elinde 3-5 tane kordon çeşidiyle pazara dalmak, sürpriz beklemektir sadece. apple'ı apple yapan özelliği önce kategori yaratmasıydı. şu an saatle bir kategori yaratmadılar. mass market'a inmesi mümkün değil. muhtemelen apple'ın da öyle bir niyeti yok. ama fanboylar işte herkesin saati bu olacak, herkes bunu takacak gazındalar.
Sosyal ağlarda paylaş

su diger markalarin saatlerinden takan gormedim hic bi yerde. benim okuzlugum de olabilir tabi

bu arada saat her gun sarj edilmiycekmis, sanal bebek piliyle caliscakmis. kutudan bir kac pil cikicakmis onlari sarjda biraka biraka degistirecekmissin. saatin icinde de aku hesabi pili, saati kolundan cikarmadan, tik tik degisterecek kadar goturecek in-built battery olacakmis.

gg

salladim bunlari ama ben yapsam boyle yapardim sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Abi,

Dur uzun yazayım.

Zamanında ilk cep telefonları çıktığında hiç bir halt yapamıyordu. Sadece arama işte. O zamanlar "evden ediyoruz ya yanımızda olmasa ölmeyiz" denilirdi elbet. Zaman içerisinde gelişti telefonlar ve şimdiki haliyle vazgeçilmez çoğu insan için.

Şu an bu saat (sadece iwatch değil diğer hepsini de kastediyorum) olayları pek bir gereksiz gelebilir ama gelişmeler sonucu bunlar da vazgeçilmez ürünler arasında yer alabilir bir 3 5 yıl içerisinde

Demek istiyorum

abi tamamda cep telefonları çıktığında bu kadar potansiyeli olduğu zaten biliniyodu

bu aletin herhangi yapabileceği bişeyi zaten senin iphoneun yapabiliyor olacak
şimdide böyle sonrada böyle olacak
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Abi,

Dur uzun yazayım.

Demek istiyorum

abi ilk olarak benim tanıdığım hiçbir 60- insan ev ile cep telefonunu kıyaslamadı çünkü ikisi tamamen farklı amaçlara hizmet eden aletlerdi. biri elma biri armut yani.

cep telefonu ile saati kıyaslayacaksan en azından bunları düşünmek için saatin cep telefonunun yerine geçebilecek halini beklemen gerekiyor.

insanların sabit hatlar dışında iletişim kuramadığı bir dünyaya gsmlerin girmesi ile, şu saatin ZORUNLU olarak cebinde taşıyacağın telefonla bazı şeyleri yapabiliyor olmasının en ufak alakası yok çünkü. farklı dünyalar.

ne zaman ki artık cep telefonu taşımanıza gerek yok, saatle herşeyi yapabiliyorsunuz olur, o zaman belki kıyaslamasını yaparsın.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

LathspeLL said:

Apple Watch ile birlikte piyasa daha da dolacak saatler ile. "Burda apple watch ile naapıcan ki?" diyen adamlar Moto360'a güzel diyorlardı...

hemen her markanın apple watch'tan önce saati çıkmadı mı zaten? piyasa dolacak derken insanlar sırf apple yaptı diyecek anlamında mı çünkü ürün piyasada baya bir süredir.

Piyasada onca saat vardı, Moto360 ve LG watch heyecan yarattı sadece. Diğerleri fazla kitleye ulaşamadı.

bir ürünün 23413 sene önce çıkmış olması, o ürünün tercih edildiği veya kullanıldığı anlamına gelmez. Virtual Reality 90'da da vardı.

Sadece teknolojinin kendisi yeterli değil, kullanım alanı, environment'ı, ekosistemi önemli.

Yani tarih defalarca tekerrür etti, hala gelip "kim kullanacak" yazmayın gözünüzü seveyim. Yukardaki ev telefonu-cep telefonu değil sadece olay. Herşeyin ilkinin ardından "kim kullanacak bunu yaaav" dedi insalar, sonra hepsi siparişini verdi.

Saatler böyle olacak ve bunlar çok satacak...
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam yeni bir kategori yaratmadılar şu an. Ben sadece ileride şu an düşünmediğimiz bir şekilde işe yarar kullanımı olabilir diyorum o kadar. Veya öyle moda olur ki aslında kullanımı çok elzem olmasa da herkes bir iwatch vb saat takmaya başlayabilir. Bu moda olur da herkes takarsa bir süre sonra normal olan bunlardan takmak olarak algılanır ve gider. Çok mu uçuyorum. Ben bir çay içeyim madem =/
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

abi ilk olarak benim tanıdığım hiçbir 60- insan ev ile cep telefonunu kıyaslamadı çünkü ikisi tamamen farklı amaçlara hizmet eden aletlerdi. biri elma biri armut yani.

senin tanıdıkların türkiye genelini yansıtmıyormuş bilader ne diyeyim?

şu an 60+ ve o ara da 40+ olan çok insandan dinledim ben bu yorumu. özellikle teknolojik gelişmelere uzak insanlardan

bingildak said:

cep telefonu ile saati kıyaslayacaksan en azından bunları düşünmek için saatin cep telefonunun yerine geçebilecek halini beklemen gerekiyor.

insanların sabit hatlar dışında iletişim kuramadığı bir dünyaya gsmlerin girmesi ile, şu saatin ZORUNLU olarak cebinde taşıyacağın telefonla bazı şeyleri yapabiliyor olmasının en ufak alakası yok çünkü. farklı dünyalar.

ne zaman ki artık cep telefonu taşımanıza gerek yok, saatle herşeyi yapabiliyorsunuz olur, o zaman belki kıyaslamasını yaparsın.

Ben kıyas yapmak için yanlış örnek kullandım belki anlamadım niye örneğe takıldığınızı. Şu an aklıma gelmeyen ve geçmişte "eee ne farkı var bunun çok mu lazım" denen onla eşyayı şu an default kullanıyoruzdur. Bunu demek istiyorum çok fazla derin bir konu değil bu :)
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

bingildak said:

LathspeLL said:

Apple Watch ile birlikte piyasa daha da dolacak saatler ile. "Burda apple watch ile naapıcan ki?" diyen adamlar Moto360'a güzel diyorlardı...

hemen her markanın apple watch'tan önce saati çıkmadı mı zaten? piyasa dolacak derken insanlar sırf apple yaptı diyecek anlamında mı çünkü ürün piyasada baya bir süredir.

Piyasada onca saat vardı, Moto360 ve LG watch heyecan yarattı sadece. Diğerleri fazla kitleye ulaşamadı.

bir ürünün 23413 sene önce çıkmış olması, o ürünün tercih edildiği veya kullanıldığı anlamına gelmez. Virtual Reality 90'da da vardı.

Sadece teknolojinin kendisi yeterli değil, kullanım alanı, environment'ı, ekosistemi önemli.

Yani tarih defalarca tekerrür etti, hala gelip "kim kullanacak" yazmayın gözünüzü seveyim. Yukardaki ev telefonu-cep telefonu değil sadece olay. Herşeyin ilkinin ardından "kim kullanacak bunu yaaav" dedi insalar, sonra hepsi siparişini verdi.

Saatler böyle olacak ve bunlar çok satacak...

samsung mu insanlara ulaşamıyor abi yapma gözünü seveyim. herifler türkiyede en aktif pazarlama kasan markadır herhalde. tuvalete gitsen samsung gear görüyorsun.

şu dediğin benden alıntıladığın mesajta yazan şey zaten, apple yaptı diye kullanılacak. ürünün capabilitylerinden veya teknolojisinden değil, hip ve trend olduğu için.

apple çıkardıktan sonra kimsenin "kim kullanacak" argümanı olmasın zaten. apple bugün ishit çıkartsa insanlar sıraya girip alır. piyasa bu hale gelmiş durumda.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

Onu geçtim de samsung'un saatlerinin yapamadığı ne var bunda?

başında i var.
söyle bişey gözlemliyorum çevremde, samsung-lg-nokia falan kullanan insanlar telefonumu unuttum diyince telefonumu unuttum diyor, iphone kullanan telefon demeyi hakaret görüyor iphon'umu unuttum diyor.

ya da tabletim demiyor ille ipad'im diyor.

işte saatte de bu olacak. bugun saat takmamış yerine bugun iwatch takmamısım dicek
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

Amerikada gayet kullanılıyor NFC, otel kapısı da açıyorsun, ödeme de yapabiliyorsun, kendini de tanıtabiliyorsun.

Sen kullanmıyorsun diye o özellik ölü değil. Türkiye'deysen Apple'ın ödeme muhabbetini de kullanamicaksın zaten.

zaten amerikada olup iphone kullananlara şaşıyorum ya, android'in o kadar özelliği var ki burada adam yerine koyup da hizmete sunulmayan
Sosyal ağlarda paylaş

Ayfon : 5 harf , fonetik rahat
Telefon: 7 harf , fonetik ortalama

Ayped: 5 harf, fonetik ortalama
Tablet: 5 harf, fonetik zor

applev0dka said:

aktiftablet said:

Onu geçtim de samsung'un saatlerinin yapamadığı ne var bunda?

başında i var.
söyle bişey gözlemliyorum çevremde, samsung-lg-nokia falan kullanan insanlar telefonumu unuttum diyince telefonumu unuttum diyor, iphone kullanan telefon demeyi hakaret görüyor iphon'umu unuttum diyor.

ya da tabletim demiyor ille ipad'im diyor.

işte saatte de bu olacak. bugun saat takmamış yerine bugun iwatch takmamısım dicek
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...