Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Demokrasi

NoTwisT

Öne çıkan mesajlar

Nedir ne degildir? 9 cocuk yapip kendi guruhunu basa gecirip ulkeyi hijack edemezmisin veya oyla basa gecip yasalari degistirip, her noktaya kendi adamini yerlestirip demokrasi adi altinda alemin krali olamazmisin?

Demokrasinin guzel isledigi vatan millete faydali oldugu oldugu ulkeler varmidir, varsa bu adamlarin sirri nedir. Kalabalik bir guruh olarak oraya yerlesip, davsan misali cogalip o ulkeyi ele geciremezmisin? Manyagin biri basa gecip o ulkeyi pic edemezmi?

Hatali, uc kagida acik bir sistem degil midir demokrasi? Alternatifi varmidir, yoksa nasil patchlenir?

Yabanci arkadaslarla guzel kafayla tartistik, kimse memnun degil ama kimsede duzgun bir alternatif bulamiyor. Kim ne dusunuyor cok merak ettim, tartisalim ki ufkumuz acilsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

az gelişmiş toplumlarda hata veriyor
onun için bu tarz ülkelerde komünizm ile insan olma bilinci ve yeterli eğitim 2-3 nesil boyunca uygulanmalı ondan sonra sosyal demokrasiye geçilmeli

komünizm arzu edilen etkiyi doğurmuyor, o kadar dünyadan soyutlanmadan sonra eski sovyet ülkelerinin vatandaşları mallığa çok yatkın insanlar oldular, en çok neo-Nazi eski komünist rejimlerde var. türkiye gibi dandik bir üçüncü dünya ülkesinin asgari ücretli erkekleri bile "rus"a gidiyor, "moldovyalı"ya gidiyor eski komünist ülkesinin vatandaşına "gidiyor".
Sosyal ağlarda paylaş

bkz. imzam ve devamı

perikles'in '' cenaze töreni'' söylevinde halka konuşma yaparken demokrasinin erdeminin ne olduğunu nasıl olması gerektiğini sıralayarak bugünkü demokrat geçinenlere sağlam bir sınır çekmesidir. buyrun bakın bakalım...

'' başka ulusların yasalarına bakarak ( ulus dediği bugunkü millet değil yanlış anlamayın, topluluk esasında ) kurulmamış olan bir idare şeklimiz var. ( bir özgürlük iddiası var, biz biriciğiz diyor. bizden ikinci bir tane yok.kendi özgürlüğünü de devam ediyor) başkalarını taklit etmek şöyle dursun, biz kendimiz başkalarına örnek oluyoruz. bu idare şeklimizin adı demoktratia'dır. bu ad ona birkaç kişiye değil,bütün yurttaşlara dayandığı için verilmiştir.( sözcüğe dikkat: dayanmak ! yani demokrasi şurda dayandığı topluluk şurda. yani demokrasi eşittir yurttaşlar topluluğunun bütünü değildir yurttaşların dışında ve üstünde sırtını yurttaşlara dayamış. bu önemli bir fark.) yasalarımız kişisel işlerde herkese aynı hakkı veriyor ; devlet işlerinde şu veya bu soydan oluşuna değil , gösterdiği yüksek yetenek ve kazandığı üne göredir.( soyu tasfiye ediyor ve yeteneği,liyakatı öne çıkarıyor) yurda iyiliği dokunabilecek bir yurttaşın şerefli bir yer kazanmasına da fakirliği, alçak bir sınıftan oluşu engel değildir. ( buradan çıkaracağımız sonuç; biz biriciğiz, demokrasi bütün yurttaşların dışında ve üstünde yer alıyor , herkes yeteneğine liyakata göre alınıyor, hiçkimse bu haktan alıkonulamaz ve en önemlisi bu herkes belli ki farklı sınıflara ayrılmış. yani demokrasi eşittir eşitliğin rejimidir gibi bir saçmalığı aklınıza bile getirmeyin. tam tersi eşitsizliği veri saymış oluyor. burda fakirlerin devlet işlerinde görev almalarında fakir oldukları için dışlanmamalarını dile getiriyor. hizmet etmek isteyeni niçin mahrum bırakıyoruz ki diyor. ) zenginliği gürültülü sözlerle övünmek için değil, bir iş başarabilmek için bir fırsat biliyoruz. yoksul olmayı değil fakat bundan kurtulmak için uğraşmamayı ayıp sayarız. devletle ilgilenmeyen kimseyi zararsız değil, yararsız buluruz. ( dikkatinizi çekmesi gereken en önemli şey) bir politikayı, ancak birkaç kişi ortaya koyabilir, ama hepimiz onu yargılayacak yetenekteyiz. biz tartışmaya, siyasal eylemin önüne dikilen bir engel diye değil, bilgece davranmanın vazgeçilmez bir ön hazırlığı diye bakarız.''

birkaç bin yıl öncesinden düşünün. bir de şimdiki başbakanı düşünün, size kapak olsun. tartışmayı bilgece bir davranma biçimi olduğunu düşünen, işi sadece uzmanının yapabileceğini sanan ve o işin kıymetinin de sadece uzmanları tarafından anlaşılabileceğine inanmış biri ile siyasi tartışmayı kesinlikle kabul etmeyen başbakanı düşünün. başbakan deyince anti-akp'ciler gülüyor. bütün başbakanlarınız böyleydi. bunun tayyip'le ilgisi yok ki, hepsi öyleydi. istisnasız hepsi. tayyip erdoğan kemalizm'in doruğudur. ondan daha büyük bir kemalist görmedim. varacağı son nokta orası. şimdi chp'liler '' aaa faşizm'' diyor. günaydın !.

https://eksisozluk.com/periklesin-demokrasi-konusunda-verdigi-ayar--2805640
Sosyal ağlarda paylaş

NoTwisT said:

Nedir ne degildir? 9 cocuk yapip kendi guruhunu basa gecirip ulkeyi hijack edemezmisin veya oyla basa gecip yasalari degistirip, her noktaya kendi adamini yerlestirip demokrasi adi altinda alemin krali olamazmisin?

Demokrasinin guzel isledigi vatan millete faydali oldugu oldugu ulkeler varmidir, varsa bu adamlarin sirri nedir. Kalabalik bir guruh olarak oraya yerlesip, davsan misali cogalip o ulkeyi ele geciremezmisin? Manyagin biri basa gecip o ulkeyi pic edemezmi?

Hatali, uc kagida acik bir sistem degil midir demokrasi? Alternatifi varmidir, yoksa nasil patchlenir?

Yabanci arkadaslarla guzel kafayla tartistik, kimse memnun degil ama kimsede duzgun bir alternatif bulamiyor. Kim ne dusunuyor cok merak ettim, tartisalim ki ufkumuz acilsin.

çok gelişmiş ülkeler, halkının bizde isterük demesin diye demokrasi ile perdeleme yapıyorlar ve kendi çıkarlarını ve düzenlerini koruman için derin devletleri var, bkz. amerika

az gelişmiş ülkelerin sorunu ise ya derin devletlerinin hiç olmaması yada olan yapılanmanın kendi ulusal (?) çıkarlarına hizmet etmeyip dış güçlere hizmet etmesi
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca avrupa avrupa dediğiniz yerde,

eskiden 1 tane kral 10 tane lordu vardı, 100 tane köylüyü sömürüyordu,

zamanla zenginleşen bir orta sınıf çıktı ve 11 tane adamı gönderip, 30 kişi olarak yönetime çöktüler ve malı paylaştılar, yanlarına da 20 tane köylü aldılar...

bizde ise sorun, osmanlın sıkı merkezi gücünün, rakipsiz bir askeri güç ile desteklenmesi sonucu orta sınıfın kafasını kaldıramaması, neden sonra oluşan orta sınıfın ise azınlıklardan oluşmasından ötürü 30 kişi toplansalar bile anlarına 20-30 köylü alamamalarından ötürü

misal dünyanın her yerinde yönetimde ki 30 kişi ve onların altında olan onlara bağlı eğitimli(?) 20-30 kişin haricinde ki halk, hangi yönetim gelirse gelsin yaşam kalitelerinde ve dünya görüşlerinde değişim olmuyor. ve hal böyle olunca eğitimli halk falan filan bana doğru bir önerme olarak gelmiyor.

ha şu var, batıda elitlerin altında ki, 20-30 kişi politik goygoya daha dirençliler ve doğu kadar kolay kanmıyorlar ama bunun eğitimden çok kendilerine sunulan yaşam standartları ile alakası da var,

misal, geçimleri biraz sekteye uğrayınca hemen aşırı sağ politikacıların goygoylarına geldiler, ve adam nerdeyse seçiliyordu ama ne oldu derin devlet araya girdi ve adam trafik kazasında öldü...
Sosyal ağlarda paylaş

gerçi perikles zamanı ve sonrası atinada demokrasiden kaynaklanan birçok sorun var, sırf politik oyunlar yüzünden bir çok kişinin kafasını alıyorlar buda sparta savaşlarına çok zora sokuyor onları, birde alkibiades var, normandiyaya kadar bir araya getirilmiş en büyük çıkartma filosunu kuruyor, sicilyalılar spartadan yardım istiyor onlarda 3 general gönderiyorlar sonuç atina için büyük hezimet ve politik çalkantılar...

bu arada komünist arkadaşlar sevebilirler, moskoflardan iyidir Lykurgos'un Hayatı http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=568200&sa=175182781

ve

http://forum.paticik.com/read.php?13,7526792,7526792#msg-7526792

said:
ister halktan, ister soylu sınıflardan yetişme olsunlar, demagoglar atinalıları boyuna aldatıp kendi çıkarlarına göre yönetmenin yolunu bulmuşlardı. demokrasi boş bir laf olmuştu atina'da, platon ve aristoteles de bunu görüyor ve bireycilikten toplumculuğa gitmekten başka yol olmadığını anlıyorlardı
Sosyal ağlarda paylaş

olaya vatana millete faydalı olarak bakmak yanlış, o bakımdan bakıldığında en ıyı yonetım feodalizm oluyor zaten, tek adam karar veriyor, haklıysa yukselıyor haksızsa batıyor işte.

temsili demokrasi tam uygulanabilse güzel bişey aslında,Nerden başlasam bilemedim; o kadar çok yanlış kullanım var ki bizde. Seçim sisteminden tut, devletin yönetim biçimine kadar herşey yanlış.
9 çocuk basıp senın ustune gecmesı ıocın demokrasıye ıhtıyacı yok zaten, demokrası senı bundan koruyan şey aslında. Azınlıkların haklarını korumak dıye bısı var tanımda. Yoksa zaten 9 cocuk basan fızıksel ustunlukle senın uzerıne gecer
Bir kere, oy verme işlemi tamamen hatalı. Parti sistemi hatalı, başbakanlık sistemi hatalı, belediye seçimleri hatalı, ulan nerden tutsam hatalı. Hatalı derken, demokrasiye aykırı demek istiyorum.
Eğer temsili demokrasi düzgün işlese, insanlara oy verenlere - bak vatana millete devlete demiyorum - insanlara, hayrı dokunan, haklarını koruyon ve mütiş mantıklı bir sistem.
Sosyal ağlarda paylaş

hem doğru hem yanlış,

kalabalıklara değil ama vasıfsız kalabalıklara ve onları güden politikacılara bırakmak hata, zira romanın en büyük gücü ve başarısı devleti kalabalık olarak yönetmeleri ve ne zaman krala geçtiler kralda gücünü avamlara dayandırdı roma gerilemeye başladı

iyide olsa, kötüde olsa kral gücünü avamdan alır ve onun isteklerini tatmin etmek zorundan dır, yaşa ne olur yaşamasa ne olur avamında istekleri bellidir
Sosyal ağlarda paylaş

Komunizm süslü laflarla bezenmiş bir kölelik rejimi, insanı robotlaştıran asan kesen, evrime gelişime zekaya bile ters bir despotluk başka bişey değil.

Demokrasi de Antik Yunandan sonra uygulanamamış bir düşünce, zaten yönetim şekillerinde değil insanların içinde bitiyor aslında herşey.

Eğitimle ve paylaşımla dünyanın her yerine saygıyı, sevgiyi, eşitliği, adaleti, etiği, disiplini ve benzeri değerleri yaymadıkça, uzaydan rejim gerirsen yine bir açığını bulur ve kendi çıkarına kullanır insanoğlu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...