Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İstanbulda yeni bir hayat kurmaya nereden başlanır?

Anhora

Öne çıkan mesajlar

Dark_Soul said:

Istanbulda 1800lira maas mi?? Multecinin bir tik ustu gibi yasanir o maasla istanbulda.

aynen. ne bileyim temiz giyinirsin, ayda 2 kere fln dışarı çıkarsın biter. 1800 hiç bir şey hele kira vereceksen elinde 600-700 kalır MAX. onla da fatura, yeme içme, e illa kıyafet alacan bir şeyler yapacan. hayat denmez pek buna. yani hani istanbula gelicem taş üstünde taş bırakmıcam taksim olololo diyorsan böyle bir şey olmayacağının garantisini verebilirim sana.
Sosyal ağlarda paylaş

yani o maaşla tabi aileyle yaşamak ya da ev arkadaşı bulmak mantıklı da türkiye şartlarında 2k üstüne yıllarca çıkamayıp ev geçindiren sayısı çok fazla.

şimdi bana 3k yetmedi ideali 5k demesi kolay tabi. o an 2k ile geçinmek gerekiyorsa bir şekilde uyduruyorsun,yaşıyorsun. biz yeri geldi aylarca eve bin tl bile girmeden bir şekilde geçindiğimizi biliyorum.

ama yok mültecinin bir tık üstüymüş falan şova gerek yok.

şuan çalışmadığım halde sadece aylık benzin ve vale masrafım 1800'ü rahat görür sdfs. ben size 5k ile nasıl yaşıyor fakir mülteciler diyor muyum. sonuçta insana 10k 20k 50k maaş da yetmeyebilir.

istanbul'da yaşayıp deniz görmeyen var adamlar 2k mülteci diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

RamsesII said:

3k alıyorum gençler nası yaşamam lazım yaşam koçları

abi mutfak için 500 su elektrik tel net fln 500 ayır 2k kalıo zaten.

bu 2k yı da kira + aidat + yakıt + gezme arasında denkleştirirsen yaşarsın. "gezme" kalemi izafi olduğundan ve arada bir giysi vb alışverişi de içerdiğinden sen karar vereceksin kaçlık bir evde oturman lazım
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul'da bir satılık ev bakalım dedik. Doğru dürüst ev 400k'dan başlıyor. Gerçekten güzel bir ev buldum. 1.300k :D Gerçi bundan daha güzelleri daha uyguna bulunur.

Bir hesap yapayım dedim. En ucuz 400k'lık ev için bile 120 ay yani 10 sene 3333 TL taksit ödemek zorunda kalıcam. 1.300k'lık hayal zaten aylık 10843 TL ile sonuçlandığı için pek ulaşılabilir değil.

Ben senior bilişim uzmanı olup maaşımı 8000 yapıcam da ne zaman? hadi 4000 de eşim alsın toplam 12k.

Aylık ev taksiti zaten 3400 diyelim. Kaldı mı 8600. Ayağımızı yerden kesebilecek bir araba alalım desek 1000 lira taksiti olsa, kaldı mı 7600. Mutfak giderleri 3000 desek. 2000 de idareli giyim masrafımızı katarsak 2600 lira kalıyor. O da çocuğa ancak yeter herhalde.

Yani İstanbul'da iyi bir işin olsa bile en az 10 sene deli gibi çalışmak zorundasın ve 10k'nın üstünde maaşın olmalı ki evin olsun, biraz daha rahat yaşa.

Bu nedir ya.

Meraklısına 1300k'nın Linki
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...