Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

Feamer said:

o kadar boş adam var ki, bunların diploma aldıklarını düşününce gözlerim yaşarıyor...

boşuna yüksekten atmayın ananız babanız farklı olsaydı veya es kaza fatih gibi bir semtte oturmuş olsaydınız, hepiniz en kökten dinci olurdunuz...

Babam hacı ve byaaa dindar bir semtte büyüdüm

Sori önermen fail
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

Feamer said:

o kadar boş adam var ki, bunların diploma aldıklarını düşününce gözlerim yaşarıyor...

boşuna yüksekten atmayın ananız babanız farklı olsaydı veya es kaza fatih gibi bir semtte oturmuş olsaydınız, hepiniz en kökten dinci olurdunuz...

Babam hacı ve byaaa dindar bir semtte büyüdüm

Sori önermen fail

önermeme de fail olan bir durum yok, yobazlık yapıldığının karşı tezi değil bunlar, bununla birlikte zaten ortaya konuştum, bütün forum için
Sosyal ağlarda paylaş

çevir kazı yanmasın

said:

kesin kanı şeklinde cümle kurmayacaksın o zaman herşeyi bilen insan modeli olup karşı cevap alınca geri bas geri bas komik kaçıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

said:
hepiniz en kökten dinci olurdunuz...

said:
dinci

said:

burada eleştirdiğim konu yobazlık ve ana fikrim, dinden bağımsız olarak bunun olduğu

said:
dinden bağımsız olarak bunun olduğu

başka sorum yok hakim bey.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

said:

said:

said:
dinci

said:

burada eleştirdiğim konu yobazlık ve ana fikrim, dinden bağımsız olarak bunun olduğu

said:

Saçma. Fatih gibi bir semtte oturmakla insanın dinini belirlemez. Açık açık dersen ki "başka bir hayat yaşasaydın ve bu hayatında öğrendiğin şeyleri öğrenme imkanı elde edemeseydin..." o zaman olur.

Din ırk, şive(ki bu bile çok kasarsan değişebilir) gibi bir şey değil. "Ailem çevrem x dindense o zaman sende x olacaksın" demen için hitap ettiğin kişinin kitap açıp okuma imkanın olmaması veya açıp okuyacak kapasitede biri olmaması veya kendi dinin için bile sadece ezberden okuduklarınla kalan biri olması gerekli.

Sana yapman söylenenden başka bir şey yapacak iraden yoksa fatih'te fatihli olursun, evet. Fatihli olursun ama yarın ülkeyi hristiyan işgal ederse yine en büyük hristiyan sen olursun. Çünkü bu tip bir insan bir dine bağlı olduğu için dindar olmamış demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

ya olm, dinin tartışması mı olur?
inanan inanır, inanmayan inanmaz.

aşın bunları ya.

topicteki en cahil post bu sanırım. bir o kadar da ironik.

din tartışılır. hem de en çok tartışılan şey dindir dünyada. inanan inanır inanmayan inanmaz o zaman tartışmayalım mantığıyla düşünürsen hiçbirşey tartışılmamılıdır dünyada.

bir kere tartışmanın içeriğine baktın mı? neyi tartışıyoruz?
o kadar çok şey yazabilirim ki şu komik postuna.

bi kere inanmayan tartışmayacaksa nasıl inanmayan oldu bunu düşündün mü? adam düşündü, bir takım düşüncelerle kendi içinde bile olsa tartıştı ki inanmamayı seçti. peki inanan niye tartışıyor bir takım sebepleri var ki tartışıyor. peki sana noluyor? inanan tartışmayı seçmişse, dinini reddedenlere karşı argümanlar sunmak istediyse sanane?

aynı mantıkla senin gündemde hiçbirşey tartışmaman gerekiyor. adam öyle düşünüyor düşünsün sen öyle düşün. niye tartışıyorsunuz saatlerce?

esas birşeyleri aşması gereken sensin. gerçi bu yaşa kadar aşamadıysan zor aşarsın bu kapasiteyle.
Sosyal ağlarda paylaş

her şey tartışılabilir eğer mantık yürüteceksen. ama sana faydası ne olur? bize faydası ne olur? "ben müslümanım,inanıyorum" diyen adama "lan manyak mısın, muhammed hepinizi kafalamış" demenin anlamı yok diyorum. az kitap okuyunca ya da okuduğun kitaplar yüzüklerin efendisi tadında olunca böyle edebiyattan yoksun kalıyorsun toramanım. Ondan sonra da "dinin tartışması mı olur" cümlesindeki anlamı anlayamaman normal tabi.

ayıp. ayıp olduğu kadar düşündürücü. düşündürücü olduğu kadar ilginç. ilginç olduğu kadar sıcak havada çekilmesi zor bir durum.

git tartış koçum.
mümkünse Fatih Çarşamba'da İsmail Ağa Dergahı'nın önünde tartış.

lan beni tanımayan adamların benim hakkımda ota boka atarlanması, artistleşmesi bayağı bayağı banal hale geldi sanki.
neyse ya. sanki biraz maytap geçmiş gibi oldum yazıyı yazarken. ne olur kusura bak.
Sosyal ağlarda paylaş

ben kuddusi bey e katılıyorum bu konuda. Dinde mantık aramanız çok saçma.

Dinin zaten mantıklı bir tarafı olsa, herkes inanır. 2 kere 2 dört der inanırsın yani. Nicel gözlemlerle, pozitif bilimlerle kanıtlanabilen şeyler varsa herkes inanır abi. Kızıldeniz'in ikiye yarıldığına şahit olsan inanmaz mısın? Şahsen ben taparım yani bunu yapan arkadaşlara.

Olay orada yani. Bir boşluk var. Bilimin tamamlayamadığı, açıklayamadığı bir boşluk her zaman var. O boşluğu neyle dolduracağın soru işareti. Tartışılacak bir tarafı yok. Sabaha kadar tartışsan birbirinizi ikna edemezsiniz, dini mantıkla açıklamak saçmalık çünkü.

Müslümanım bu arada o şekilde söylüyorum. Neyse bayaadır patiye ciddi post yazmıyodum.
Sosyal ağlarda paylaş

HACIDAYI,

verebildiğin cevap "bize ne faydası olur o zaman tartışmayalımdan" öteye gidememiş gördüğüm üzere.

insanlar inandıkları şeyi ona karşı gelene savunurlar, bunu en iyi sen bilirsin. buradaki insanlar tartışıyorsa, senin gibi bir sebepleri vardır.

ha böyle diyorum çünkü ateistlere aynı şeyi yöneltmediğini varsaydım o kadar da kapasitesiz değilsindir heralde. hedef kitlen inananlardır diye düşündüm otomatikman. ateistler tabi ki de tartışacaktır çünkü.

faydaya gelirsek, faydası vardır yoktur bu onların bileceği iştir, sen bu konularda tartışmaya ilgisiz olduğun, canın istemediği için buraya gelip, "ne gerek var KOÇLAR AŞIN BUNLARI" diye herkesi genelleyip insanları küçük göremezsin.

her zaman olduğu gibi, sen her konuda kapasitesi geniş kültürlü ve bilgili biri değil, sadece muhtelif yerlerde ağarmış kıllar gördüğü için böyle olması gerektiğini sanan düz bir adamsın.

seninle ortak paydada buluştuğum düşünceler de var oluyor da ama her gündem dışı topicte gösterdiğin bu "GENÇLER Bİ SN BEN KESİN BİLİYORUMDUR" tavrın mide bulandırıcı.

hadi git şimdi bu topicten.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

scorch said:

said:

said:

said:
dinci

said:

said:

Saçma. Fatih gibi bir semtte oturmakla insanın dinini belirlemez. Açık açık dersen ki "başka bir hayat yaşasaydın ve bu hayatında öğrendiğin şeyleri öğrenme imkanı elde edemeseydin..." o zaman olur.

ya niye insanı zora koşuyorsunuz? illa bilale anlatır gibi anlatmaya ne gerek var, gayet yeterli bir topluluk burası.

evet demek istediğim buna akın deseydim daha anlaşılır olabilirdi ama bu tartışmaları yaparken işin özünü kaçırmak istemiyor, zira bazılarının zoruna giden o...

tamam yetersiz edebi uslu yüzünden o kısımları atıyorum ve direk sonuca geliyorum.

yobaz dincinin yobazlıkları eleştirenlerin bir çoğu, en az onun kadar yobazlar, her ne kadar akılcı olduklarını iddia etseler de, dinci ne kadar dindar ise onlarda o kadar akılcılar.

tamam bu nasıl oldu?

daha önce ısrarla ana fikri anlamaktan kaçınıp semt isimlerine takılan arkadaşın ne dediğini hatırlamıyorum, kaldı ki zaten onun veya bu konun özelinde olan bir suçlama değil bu yaptığım genel olarak.

son olarak, yobazlığın kaynağı bazıları dinde, bunların içinde bazıları islam da arıyorlar, zamanla islamın geldiği durum ile bu kısmen doğru bir şey ama, "yobazlık" "bağnazlık" "düşünmeden biat etme" bunlar dinden ve dindarlıktan bağımız şeyler onu anlatmaya çalışıyorum, insan piskolojisi ve/veya genetik bir durum bu...

dindar adamın safsata ile aklını çelip, kolayına giden şeyleri sunarak onu bağlıyorlar hadi onun mazereti var, diğerlerinin ne mazereti var?

niye araştırmıyorsunuz? niye okumuyorsunuz? niye kendinize hoş gelen şeyleri sizin duymak istediğiniz gibi söyleyenlerin peşinden koşuyorsunuz?

ve bütün bunları yaptıktan sonra nasıl kendini "akılcı" olarak sınıflandırıyorsunuz?

bunlar bazıların zoruna gidebilir doğrudur, ama insan kendini geliştirebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

KuddusiMavra said:

ya olm, dinin tartışması mı olur?
inanan inanır, inanmayan inanmaz.

aşın bunları ya.

topicteki en cahil post bu sanırım. bir o kadar da ironik.

din tartışılır. hem de en çok tartışılan şey dindir dünyada. inanan inanır inanmayan inanmaz o zaman tartışmayalım mantığıyla düşünürsen hiçbirşey tartışılmamılıdır dünyada.

bir kere tartışmanın içeriğine baktın mı? neyi tartışıyoruz?
o kadar çok şey yazabilirim ki şu komik postuna.

bi kere inanmayan tartışmayacaksa nasıl inanmayan oldu bunu düşündün mü? adam düşündü, bir takım düşüncelerle kendi içinde bile olsa tartıştı ki inanmamayı seçti. peki inanan niye tartışıyor bir takım sebepleri var ki tartışıyor. peki sana noluyor? inanan tartışmayı seçmişse, dinini reddedenlere karşı argümanlar sunmak istediyse sanane?

aynı mantıkla senin gündemde hiçbirşey tartışmaman gerekiyor. adam öyle düşünüyor düşünsün sen öyle düşün. niye tartışıyorsunuz saatlerce?

esas birşeyleri aşması gereken sensin. gerçi bu yaşa kadar aşamadıysan zor aşarsın bu kapasiteyle.

bence daha doğrusu, "inanç" tartışılmaz, din nihayetine inanma sistematiği değil midir, tabi ki tartışılır....
Sosyal ağlarda paylaş

din tartışılır fakat dinin metafizik olayları işin içine girdiğinde konu inanca girer ve orada tartışsan da bir yere varamazsın.
iman ve ritüel farklı şeyler.
ateistler ile inananların çekiştikleri nokta da burası işte.
ateisler olabildiğince materyal yaklaşıp konuyu materyal bakış açısına çekmeye çalışırlar. anlaşamadıkları nokta da burada başlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...