Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

hunty said:

Programa sadece deadlift, Barbell row ile Dumbell row ekliycem.
Bunlar daha onceden yapmadigim hareketler. Ayrica Row'lar tam da bench press'i guclendiren hareketler.
Tam dogru gunlere ve siralamaya koymam lazim.

dediğim gibi db row eklediğinde omuz-sırt günün yeterince kalabalık olcak. deadlift gibi baba hareketi de oraya koyarsan göğüs günün çocuk parkında oynamaya gitmişsin gibi olcak.

barbell row da beli yoruyo onu ekliyceksen bunu da dikkate alcan
Sosyal ağlarda paylaş

bi sorum olacak. şimdi ben büyük kas gruplarına 4 er setten 4 veya 5 hareket bindiriyorum. antrenman programım 1. gün göğüs biceps, 2. gün omuz bacak, 3. gün sırt triceps ve haftada 1 bazen 2 gün karın+HIIT yapıyorum.

sorunum şu idmanlar uzun sürüyor. 50 dakika ideal diye düşünüyorum ama idman 1 saatten az sürmüyor. acaba bölge olarak kaçar setten kaç hareket yapmalıyım tavsiye verirseniz sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Günde 2 spora gitmeye başladım, haftada 10 olacak şekilde.
Pazartesi: cross train (bisiklet + eliptik) / chest + biceps
Salı: koşu (5-8 km) / sırt + triceps
Çarşamba: hızlı koşu (8-13 km) / omuz
Perşembe: koşu (5-8 km) / bacak
Cuma: dinlenme
Cumartesi: hızlı koşu (8-13 km)
Pazar: uzun koşu (13-32 km)

Şeklinde maraton + strength training yaptım ama kas kaybı yaşar mıyım? Görüşlerinizi alalım :P.

Daha ilk 2 gün yaptım, efor olarak çok yormuyor aslında, ağırlık çalışmasında yine istediğim seviyede çalışabiliyorum. Bir de öğlen işe yetişeceğim diye zaman kısıtı vardı, o kalkınca sanki ağırlık çalışması daha bir etkili olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

seigen said:

Günde 2 spora gitmeye başladım, haftada 10 olacak şekilde.

Şeklinde maraton + strength training yaptım ama kas kaybı yaşar mıyım? Görüşlerinizi alalım :P.

Daha ilk 2 gün yaptım, efor olarak çok yormuyor aslında, ağırlık çalışmasında yine istediğim seviyede çalışabiliyorum. Bir de öğlen işe yetişeceğim diye zaman kısıtı vardı, o kalkınca sanki ağırlık çalışması daha bir etkili olacak.

istersen bi dene sen biz ellemeyelim. uzaktan bi izleyelim
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

maraton hazirliklari boyle yapilmiyor, kas kaybi eninde sonunda yasarsin da, daha beteri eklem agrilari ve sakatliklar olur.
Boyle bir kosu calisma sekli yok.

Peki usta, internetten bulduğum 18 haftalık program bu. Eleman da boş değil, nasıl yapılıyor sen birşey yaz karşılaştıralım.

http://www.halhigdon.com/training/51139/Marathon-Intermediate-1-Training-Program

Şu işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Once verdigin linkte adam intermediate diyor, intermediate dedigin bildigin yarisir pozisyonda , kondisyonunu daha ileri goturmeyi hedeflemis, 10k falan rahat cikartan ve suresini arttirmaya calisan adam.

ikincisi senin yazdigin,
said:

ile bu programda kritik farkliliklar var. Carsamba kosusunda uzun mesafe recovery kosusu yapacakken hem fast paced hem de daha uzun mesafeli bir kosu yaparak sakatliklara davetiye cikartiliyor. Bir de ustune 3 gun , biri cok agir olmak uzere kosup persembe gunu bacak calisiliyor. Profesyonel bir sporcunun boyle bisey onerecegini hic sanmiyorum.

Bir de genelde mesafe denemesi ve benchmark cikartilcak haftalarda onceki gun pace run kosulmasi tavsiye edilmez, burada tam tersi 2 haftada 1 pazar uzun mesafeleri pace runlarin ardina konmus.

ne diyelim, kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

seigen said:

KHaRoN said:

maraton hazirliklari boyle yapilmiyor, kas kaybi eninde sonunda yasarsin da, daha beteri eklem agrilari ve sakatliklar olur.
Boyle bir kosu calisma sekli yok.

Peki usta, internetten bulduğum 18 haftalık program bu. Eleman da boş değil, nasıl yapılıyor sen birşey yaz karşılaştıralım.

http://www.halhigdon.com/training/51139/Marathon-Intermediate-1-Training-Program

Şu işte.

üstüne strength eklemişsin bi de sen. hayır strength de eklememişsin, body building eklemişsin. koşu önceliğinse ve güç, kas korumak istiyosan haftada 3 gün 3x5 compoundlu bi program yapaydın.

koşudan çakmıyorum. eklemlerin kaldırabiliyosa ve recover etmek için gereken kaloriyi alıyosan olması lazım. koşudan anlayanlar eklem işine pek sıcak bakmıyo gibi
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

Bir de genelde mesafe denemesi ve benchmark cikartilcak haftalarda onceki gun pace run kosulmasi tavsiye edilmez, burada tam tersi 2 haftada 1 pazar uzun mesafeleri pace runlarin ardina konmus.

şurdaki mantıksızlığı ben bile anladım. ertesi gün squat 1rm deniycekken kalkıp high volume squat çalışmak gibi bir şey heralde
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

Once verdigin linkte adam intermediate diyor, intermediate dedigin bildigin yarisir pozisyonda , kondisyonunu daha ileri goturmeyi hedeflemis, 10k falan rahat cikartan ve suresini arttirmaya calisan adam.

ikincisi senin yazdigin,
said:

ile bu programda kritik farkliliklar var. Carsamba kosusunda uzun mesafe recovery kosusu yapacakken hem fast paced hem de daha uzun mesafeli bir kosu yaparak sakatliklara davetiye cikartiliyor. Bir de ustune 3 gun , biri cok agir olmak uzere kosup persembe gunu bacak calisiliyor. Profesyonel bir sporcunun boyle bisey onerecegini hic sanmiyorum.

ne diyelim, kolay gelsin.

10K rahat çıkarabiliyorum ya, koşu kondisyonum iyidir. O yüzden direkt intermediate başladım ama ilerleyen haftalarda yorarsa novice'e çekebilirim, ama direnirim sonuna kadar :D.

Gün sırasında bir sıkıntı var evet, bacak gününü koyacak yer bulamadım, cuma olabilir ama o zaman da boş gün kalmıyor. Yani öğlen 5-8 km koşudan sonra, akşamı bir bacak günü çıkartırım ya, bir deneyip olmadı cumaya taşırım onu. Bir de evet, çarşambayı hızlı yazmışım ama hatalı. Orada da aynı hız giderim, süreyi uzatıp.

Cumartesi pazar pace run ve uzun sırasına bakmalı, ben bu amcanın programı direkt aldım, pek irdelemedim. Tabi programı yazarken aslında link versem iyiydi, tek kelime yazınca direkt yanlış anlaşıldı.

Şöyle feedback'le gelin kırmayın beni :D.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...