Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

dil bilgisi kurali

Esau

Öne çıkan mesajlar

yillar evvel, takriben 15 sene once falan dilbilgisi dersinde bir cumleye, bir kelimenin cogul haliyle baslanirsa, sonunda yuklem tekil olur diye ogrenmistik. Bu kural devam ediyo mu hala ya ?? :) Cidden merak ediyorum. Cunku kitaplarda falan hep bu kurala uyulmadigini goruyorum.

ORNEK: Arkadaslarim futbol oynadilar (YANLIS)

Arkadaslarim futbol oynadi.( DOGRU )

Yanlis olani kitap, makale vs. yerlerde pek cok defa gordum. O sebeple merak ettim; belki de artik bu kural esnetilmistir diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe'nin bana saçma gelen kuralları var

Mesela öznesi 3. çoğul olan bir soruda vurguyu yükleme veremiyosun örn: "gidiyor musunuz?" diyebiliyorum ama "gidiyor mular?" niye diyemiyorum?

Ayrıca neden "benim çantam" demek zorundayım, "benim çantası" ya da "onun çantam" diye bir kullanım zaten yok ki kime ait olduğunu zaten belirttiğim bir nesneyi üstüne bir de kuralına göre çekimliyorum?

Yani göçebe Türkler kuş kadar akıllarıyla nasıl icad etmiş böyle kurallı bir dili anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Mesela öznesi 3. çoğul olan bir soruda vurguyu yükleme veremiyosun örn: "gidiyor musunuz?" diyebiliyorum ama "gidiyor mular?" niye diyemiyorum?

Ayrıca neden "benim çantam" demek zorundayım, "benim çantası" ya da "onun çantam" diye bir kullanım zaten yok ki kime ait olduğunu zaten belirttiğim bir nesneyi üstüne bir de kuralına göre çekimliyorum?

Yani göçebe Türkler kuş kadar akıllarıyla nasıl icad etmiş böyle kurallı bir dili anlamadım.

DFSF
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

sen ciddi olamazsın ya..
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

()yor eki sadece türkiye türkçesinde kullanılıyor. buna bağlı olarak kipler değişim içerisine girmiş. azeriler'in dil bilgisinde böyle birşey yok. yani belirttiğin gibi göç eden türkler, eski ve orta türkçeyi kullanırken şu anda kullandığımız birçok dil bilgisini kullanmıyorlardı.

vaktin varsa bu konuda yazılmış bir tez var.

http://library.cu.edu.tr/tezler/7395.pdf

Nigger_of_the_sand said:

bunda şaşıracak hiçbirşey yok neredeyse dünyadaki dillerin çoğunda bulunan iyelik ekidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Sonra siz Türkler faşistsiniz siz ırkçısınız eziyonuz sitiyonuz, al işte sen nesin ki başkalarına laf ediyorsun? Sen de Kürt ırkçısısın, aynı şekilde partinizin de tamamı ırkçı.
Sonra bi de bunun gibilerin Pekeke sevdasına özenen sevgi pıtırcıklarıyla naiflerle uğraşıyoruz üstüne.
Sosyal ağlarda paylaş

Certhas said:

Nigger_of_the_sand said:

()yor eki sadece türkiye türkçesinde kullanılıyor. buna bağlı olarak kipler değişim içerisine girmiş. azeriler'in dil bilgisinde böyle birşey yok. yani belirttiğin gibi göç eden türkler, eski ve orta türkçeyi kullanırken şu anda kullandığımız birçok dil bilgisini kullanmıyorlardı.

vaktin varsa bu konuda yazılmış bir tez var.

http://library.cu.edu.tr/tezler/7395.pdf

gidiyor musunuz?--> gedir bilirsinizmi?
gidiyorlar mı?-------->gedirlər mı?

Bizim -yor ekimiz Azerice'de -ir şeklinde mevcut gibi ve Azeri gardaşlarımız çekim eki, soru eki sırasını bozmayıp doğrusunu yapmış gibi gözüküyor.

"Tatar Ramazan" said:

Nigger_of_the_sand said:

Sonra siz Türkler faşistsiniz siz ırkçısınız eziyonuz sitiyonuz, al işte sen nesin ki başkalarına laf ediyorsun? Sen de Kürt ırkçısısın, aynı şekilde partinizin de tamamı ırkçı.
Sonra bi de bunun gibilerin Pekeke sevdasına özenen sevgi pıtırcıklarıyla naiflerle uğraşıyoruz üstüne.

ağlama melis
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...