Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Half-Life 2

LathspeLL

Öne çıkan mesajlar

sam eleştirilerde hafif ön yargılı davranıyor, bu belli:) ama bunu oyunu henüz bitirmemiş olmasına bağlıyorum. bitmeden her hangi bir oyunla ilgili objektif eleştiri yapmak çok olası değil zaten çoğu zaman. bitirince eleştirileri objektifleşicektir:)
yakından sıfır olayı ise bump mapping'in doğasında olan bir olaydı, bonecrusher bunu dile getirince vatan millet adamla dalga geçmeye başladı nedense:-) çok yaklaşınca kötüleşmeyen bump mappingli texture'a ben rastlamadım, rastlayan beri gelsin:) hazır gelmişken geldiği oyunun adını zikretsin de oynayıp eyleşelim:)[signature][hline]beş hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

ön yargı olayı sam'de ters etki yapmış.. hl2 süper olcak demiyo muydu o?
ama bence de aptal headcrablere fazla takıldı biraz :) biraz oyunda mantığı falan boşverip, "bak AI için şöyle demişlerdi böyle olmamış" demeyip, oyunun eğlencesine odaklanmaya özen gösterin. eskiden oyunlarda insanlar hiç bunlara bakmıyodu, allahın en kıçtan oyunlarını seve seve oynardık. şimdi herkes her şeyi didik didik inceliyo, oyunda eğleneceğine bug arıyo. (lafım sam'e değildi genel olarak bi yorumda bulundum. büyük ihtimalle cevabın headcrablerin zaten zevki mahvettiği olacak, ama oyunda biraz daha ilerle keyfine varırsın.)
Sosyal ağlarda paylaş

ben HL2 fan'ıyım. Fakat oyunun eksikleri ne kazığa asılmış insanlar (ki onlar Father Gregory tarafından saplanmış ve yakılmış zombiler) nede gücü 1'e indiren toxic headcrap'ler.

Oyunda eksik olarak gördüğüm şeyler şunlar:

1. Silahlar: Oyunda silahların biraz daha çeşitli olmasını isterdim. Bir kere Gauss Gun'ın (Tau Cannon)'da oyunda olması HL2'yi biraz daha HL özüne döndürürdü. Yani silah çeşidi olarak ilk oyuna göre bir grup eksik: Teknolojik silah grubu. Birde bir tane el bombası az bana göre. İlk oyunda ordunun kullandığı C4 çantası ve laser mine'lara benzer çeşitlerde oyuna keyif katardı.

2. Yapay Zeka: Aslına bakarsanız yapay zeka göründüğü gibi değil. Gerçekten çok üstün bir programlama var fakat oyun içinde çok az sayıda karşılayoruz. Bunun nedeni tam olarak anlayamadım.

Ayrıca ilk oyundaki Ordu ile savaş çok daha zor ve keyifliydi. Çünkü orda askerler keskin hareketler yapıyorlardı. HL2'de smooth gameplay olayı düşmanında hareket olarak daha gerçekçi hareket etmesini ama AI kullanımı bakımındanda alakasız bir derece yavaş kalmasına neden olmuş gibi.

3. Çok zor gücümüz gidiyor, daha kolay damage alabilmek isterdim. Zorluk seviysenin silahımın gücüyle sınırlanmamasını isterdim.

Bunlar dışında ne uzun buggy ve hovercraft kullanımından sıkıldım nede konunun eksik gözükmesinden şikayetçiyim.
Konu sırlarla dolu ama hardcore gamer'lar konu hakkında ipuçlarını oyunun çeşitli yerlerinden ve internetten ediniyor.
Yani oyun konu bakımından Matrix: Reloaded tarzında olmuş. Half-Life 1 ile Half-Life 3 arasında bir bağ gibi. Aynı zamanda expension pack'ler ile Half-Life dünyasında olan olayları oynayacağız. Böylece konu daha açık bir hale gelecek. Ben konunun çok iyi olduğunu düşünüyorum. Pazarlama stratejisi bakımındanda başarılı.

Açıkçası hiçbir bölümünde sıkılmadım. Her dakikasından her anından keyif aldım. Hardcore Gamer olan herkeste oyundan maximum keyfi aldı ve bütün dünyada #1 oyun seçildi.

Yani oyunun eksikleri varsa yukardaki şeylerdir. Bunlar GENEL eksikliklerdir. yani yok ravenholm kötü, kafadan vurdum ölmedi, soktu beni 1 kaldım olayı gibi kişisel eksiklik değildir.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

Ha birde biri bilim adamı gibi hissetmedim kendimi demiş. HL2'de böyle hissetmemiz istenmiyor zaten. HL2'de direnişte bulunan bir grubun üyesi olarak büyük bir güce karşı savaşn heroic bir kişi'yi oynuyoruz. İşte hissetmemiz istenilen şeyde buki ben şahsen hissettim :).[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

way arkadaşım, doom 3 ile nerede kıyaslamışım konuyu? bir yerinizden uydurmayın lütfen, bloodlines tartışmasında da böyle oldu, sabrımın sınırına geldim.. doom 3 çok daha konusuz bir oyun olmalıydı, olan konusunu da kıyaslamıyorum..

şu best game ever konusunu bir kere açıklığa kavuşturmak gerek: best game ever denen kavram o ana kadar en yapılması hayal dahi edilemeyen, konsepti yenilikçi ve oynanışı kusursuz olan bir oyuna ait olabilir, buna örnek hl1'dir. hl2 olamaz, zira 6-7 yıl önceki oyunun şusu busu geliştirilmiş halidir ancak. kötü mü? hayır, ama best game ever değil. hl2'ye best game ever diyecekseniz her yıl en az bir tane best game ever çıkıyor böyle..

doom'la halo ile niye kıyaslamayacakmışım onu da anlamadım, half-life doom yanında dünkü bebe olan bir oyundur zaten, halo da bugün konsol arenasında bir numaralı fps. half-life hastasıyım ben de ama tapınmıyorum..

oyunun başlangıcı bana biraz kısa geldi ama kötü yapılmış filan demedim, sözlerimi çarpıtmayın bu kadar. ne dediysem way kardeşimiz çarpıtarak cevap vermiş maşallah. başlangıç güzel ama bana kısa geldi, hl'nin başındaki gibi çevreyi biraz görmek isterdim mesela trenden, etrafta biraz gezip görmek isterdim ki gezip görülecek hiçbirşey yoktu neredeyse. doom 3'ün başında bile daha çok gezip görüyorduk etrafı aksiyona girmeden, best game ever diye sunulan birşeyden bu kadarcık beklentim olsun artık..

normal'de oynuyorum, yapay zeka en iyi halini normalde göstermiyorsa bu oyunu yapanların hatası. hard'da zaten herşey daha dayanıklı, dünyada oynamam o saçmasapan haxxorlu headcrab'ler varken. askerlere kendimi gösterip kapının dibine siniyorum, teker teker hepsi geliyor yanıma shotgun'ı yemek için. bu muydu yani takım çalışması yapay zekası? pusu kurup beklesinler ya da etrafımı çevirsinler, varsın zor olsun..

mayfer'cim hl2 hakkında hiçbirşey görmemiş olsam yine de tepkim "vaaayyy karakterlerin yüz animasyonlarına bak, fizik motoruna bak" olurdu ki şimdi de veriyorum aynı tepkiyi. highway 17'nin sonuna geldim neredeyse ki oyunun hatırı sayılır bir bölümü geride kaldı ama ilk hl'den apayrı bir deneyim haline getiren kaydadeğer birşey görmedim.. half-life 2'nin de oyun dünyasında değiştirdiği birşey yok..

"sadece tahtalara asılı cesetler seni niye bu kadar rahatsız ettiki?"

çünkü oyundan kopuk, doom wannabe'si bir bölüm, gregory'nin pederlik görevi canavar kazığa geçirmek mi? siz oyunu beğenmek için bahane uyduruyorsunuz, ben uydurmuyorum.. olduğu haliyle sevebilmeyi istiyorum ki saatlerce başından kaldırmayan pekçok fps oynamışken hl2'nin tek bir bölümde 3-4 kez kendini kapattırması anormal geliyor bana..

arkanumon fanboyluğun kitabını yazmış olmakla kalmayıp oyunlarda holiganlığın da baş temsilcisidir, bütün olumsuz kavramları ona sorabilirsiniz kendisi cansiperane önce kendi denediği için.. :horace:

elbette bitirince herhalde daha çok beğenmiş olacağım heffer, en azından böyle umuyorum ama 'best game ever' daha oyunun yarısına gelmeden bu kadar açık veriyorsa kralda adaba mugayyır bir taraf var, bunu da istemeye istemeye görüyorum maalesef.. hl2 sıfır iddiası olan bir oyun olsa böyle eleştirmezdim elbette..

yakından sıfır olayına gelince, hl2 de böyle ama kimseler çıkıp karşılaştırmalı resimleri koymadı. bu konuya da değinmedim mesela yersiz bir eleştiri olacağı için zira ben doom 3 tartışmalarında bunun her oyunda görülecek bir durum olduğunu söylemiştim. göz önünde fazla durmayan çoğu objenin kaplaması 8mb video kartı ram'i isteyen hl1'dekiyle aynı kalitede..

mayfer'cim dediğin gibi ben de oyunun zevkine odaklanmaya çalışıyorum, doom 3'te bunu yapıp çok keyif aldım, başka oyunlarda da alıyorum ama hl2'de koca bir bölüm diablo2'den fırlamış headcrablerle, koca bir bölüm tony hawk pro skater'dan çıkmış hovercraft'la, koca bir bölüm kullanımı eh işte bir buggy ile geçince, oyuna da "best game ever" denince insan "kardeşim beğenmeye çalışıyorum da beğenmedim" demeden edemiyor. black mesa east mesela muhteşemdi, hakkını veriyorum, çok eğlendim ve keyif aldım, biraz daha uzun tutulsun isterdim hatta. ama oyunun daha başından ortasına gelene kadar "dur bu bölüm bitecek ya sabır" dedirttiriyorsa bir oyun, bu kadar insan da "best game ever, kralımız ne güzel kadifeleri giymiş" diye alkış tutuyorsa dayanamayıp ben de kendi fikrimi yazıyorum. ravenholm'u unutturacak bölümler görmeyi ümit ediyorum ama biraz zor doğrusu..

lathspell'in dediği silahlar ve yapay zeka konusuna da katılıyorum ama bunlar mükemmel görülen bir oyunda "bu da olsaydı" denecek unsurlar ki mükemmelikle pek alakasını göremedim oyunun şu ana dek. ben de lath gibi armudu bulup sapını kötülemeyi isterdim, 1,5 yıldır da bunu umuyordum.. :)

"kafadan vurdum ölmedi" volfi'nin argümanıdır, ben kafadan vurulma konusunda gayet memnunum onu söyleyeyim.. :-p

neyse birazdan gene açarım belki ama "yeni bir güne daha başladım, hemen atlayayım oyuna" dedirtmiyor oyun maalesef.. normalde 2-3 gün yumulup bitirirdim herhalde..[signature][hline][b]Elder S
Sosyal ağlarda paylaş

heh bayağı uğraştın herhalde açık bulmak için ama gene kafi gelmemiş, "vurulma" ile "vurulanın ölmesi" kastedilmiş, "benim kalemim" yerine "benimki" demek gibi güzide türkçe'mizde mevcut bir kavram..

"acemiler için türkçe"yi tavsiye ederim akanumon, bayağı ilerleme katettin ama öğrenmenin sonu yoktur.. :horace:[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

anlam mı çekiyorsun? çok garip hobilerin olduğunu biliyordum (pembe ağırlıklı resimlerle saatlerce fotoşopta uğraşmak gibi) ama sürekli şaşırtmaya devam ediyorsun beni.. :horace:

yazılmamış şeyi nerede uydurmuşum istersen onu göster ya da "desteksiz atmak" konulu bir konferans ver bizlere.. 8-)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 02 Ocak 2005 11:24 tarihinde demiş ki:

"sadece tahtalara asılı cesetler seni niye bu kadar rahatsız ettiki?"

çünkü oyundan kopuk, doom wannabe'si bir bölüm, gregory'nin pederlik görevi canavar kazığa geçirmek mi? siz oyunu beğenmek için bahane uyduruyorsunuz, ben uydurmuyorum.. olduğu haliyle sevebilmeyi istiyorum ki saatlerce başından kaldırmayan pekçok fps oynamışken hl2'nin tek bir bölümde 3-4 kez kendini kapattırması anormal geliyor bana..

oyundan nasıl kopuk olur ? dünya savaş alanı olmuş gordon amcamda akşam yoluna devam ediyo kasabanın tekinden geçmek zorunda kalıyo ve yoldada uçuk gregory'ye rastlıyo. yakılan cesetler sadece doom3te gördüğümüz süper orjinal noktalar diil zaten sen oraya benzetmiş olabilirsin tabi o ayrı.

"cana varları kazığa geçirmek gregory'nin görevi mi?" ne demek şimdi? adam sıyırmış besbelli, dünyayı 7 saatte işgal eden yarattıklar herkesin psikolojisine farklı etki yapabilir..

ben oyunu beğendiğimi belirtmek için bahane de uydurmadım. sana sıkıcı gelen yerler beni eğlendirdi, günışığında zevkli bi gerilim oyunu bitirdiğimi düşünüyorum.[signature][hline] Ya ya ya coco jamboo Ya ya yeah
Sosyal ağlarda paylaş

dünya savaş alanı olmuş da bilim-kurgu oyunu silent hill'e dönmüş? balık baştan kokmuş bir kere, bölümün ismi "we don't go to ravenholm", "oraya giden dönmedi" gibi bişi.. "çetele mi tutuyorsunuz?" derler adama.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

abartsaydın be sam.. oyuna çeşit koymuşlar ve bunda da son derece başarılı olmuşlar. şu ana kadar birsürü forum gezdim, şikayetleri falan okudum, kimse senin gibi doom 3 wannabe'si özenti beceriksiz @%& kodumun oyunu dememiş. çeşit olsun diye gerilimli, "tense" atmosferli bölüm yapmışlar ve çok da güzel olmuş bence.

ravenholmu sevenler var sevmeyenler var, ama bence özenilmiş falan demen saçma. kazıklara geçirilmiş adamların olduğu yerde de yukarda kapıdan gülerek farther grigory'nin çıkması ve arkadan ışık çıkması hoş bi görüntü yaratmıştı. adam piskopat geçirmiş kazıklara yakmış. doom 3'le de son derece alakasız.

ya anlamıyorum bazen sizi takılıyosunuz en abuk şeylere, şartlanıp onun üzerine gidiyosunuz.

[Bu mesaj mayfer tarafından 02 Ocak 2005 16:14 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ya anlayamıyorum su baslangıcına laf etmeni sam :) kardes combine lar tarafından ele gecirilmis bi dunyaya geliyosun ve gordon freemansın yani ne bekliyon anlamadım bi combine in yanına gidip naber babz ben 10 yıldır uyuyodumda bi noldu anlatabilir misin demeyi mi?gordon freeman olarak nasıl dolasmayı istiyosun ki?orda barney bizi bulmasa bzide beynimiz yıkanacaktı belki baska bisi olacaktı..cok guzel dusunulmus bi baslangica yetersiz demek hayal gucunun biraz kıt oldugunu gosteriyo bence..sırf yukarda yazdıgım ben gordon freeman olarak combineların arasında ne yapabilirim sorusunu kendine sorsan su ana kadar gordugun en guzel oyun baslangıclarından biri oldugunu anlarsın..

ya sam benim bildigim 2 kez bitirmis biri olarak.. o yaratıklar sadece hp 1 e dusuruyo ama oldurmuyo cok fazla vurmazsalar..sadece 1 yer de zorlanmıstım o da easy de normal de falan oynasam kolaylıkla gecebilirdim heralde..en az 10 tanesi ustune saldırıyo kursunda yoktu levhe saldırdım..veya galba sen sole dusunuyosun quake mis doom mus olnardaki gibi hübeee diye dalıp ortalıgı temizlemek istiyosun o yuzden zorluyo seni bu yaratıklar benim sana tavsiyem oyunda genelde saklanacak yerler bul yaratıkların arasına dalma uzaktan oldur..bole oynayınca oyunun cok kolay oldugu gorebilirsin dedigimgibi bazı yerlerde kursun bittigi icin o ölümcül yaratıklara levhe ile saldırdım ve olmedim okudum kadarıyla doom u vs i bitirmissin fps e uzak degilsin yani nasi oluyoda o yaratıklara olup oyuna cıkma derecesine geliyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

ooof of.. ne söylesem çarpıtıp çevirip öyle cevap veriyorsun way kardeşim.. daha bir tane bile dediğimi doğru anlayamadın tebrik etmek istiyorum seni..

bugün bayağı oynadım, ravenholm iğrenç bir bölüm görüşündeyim hala. nova prospekt, entanglement, anticitizen one ise muhteşem. süper, "işte hl bu!" dedim oynarken. sand traps fena değil, tremors filmindeki olayı iyi aksettirmişler. :) water hazard pek iyi değil ama highway 17 idare eder. demek ki önyargım filan yokmuş, doğru düzgün yapılmış yerleri ben de takdir edebiliyormuşum..

lame toxic headcrabler iğrenç, lame toxic zombiler de iğrenç. helikopterler, dropoff gemileri, combine askerleri, normal headcrabler, manhack hepsi güzel. ama toxic hedeler iğrenç. neden? çünkü iğrençler. çünkü hem oynanışa etkileri hem de konseptleri olarak saçma, aptalca ve dengesizler..

toxic headcrablere öldüğümü de nereden çıkardın way kardeşim? ben de levyeyle öldürüyorum ve ölmüyorum da. beceriksizim de ondan ölüyorum diye yakınıyor değilim. fps kültürüm de iki günlük cs'den ibaret değil yani rica ederim.. :-p hl2'yi normalde oynuyorum ve şu ana kadar oynadığım çoğu fps'den daha kolay ilki dahil. nova prospekt'te zaten helikopterlere roket atmak dışında silah kullanmadım, hayli saçma buldum koca bölüm boyunca silaha hiç ihtiyaç duymayışımızı ama yine de çok keyifliydi..

başlangıç kötü olmuş demedim, kısa olmuş dedim. bu kadar mı yanlış anlaşılır dediğim, başka bir dilde daha iyi anlaşacaksak tercüman bulalım öyle konuşalım en iyisi..

şimdi yine döneceğim oyuna, işte şu anda "hadi oyunun başına geri döneyim" diyorum. neden? çünkü düzgün yapılmış şeyi takdir etmeyi biliyorum, half-life'a da garezim yok. sanki futbol takımı tutuyoruz hey yarabbi..

doom 3 wannabe'si olan da hl2 değil, ravenholm bölümü.. ak desem ..k anlaşılıyor her nasılsa..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

demin bitirdim, süper! ravenholm'ün halen iğrenç olduğunu düşünüyorum (hatta daha da iğrenç belki) ama highway 17'den sonraki her bölüme bayıldım. gravity gun hakkındaki sözlerimi de geri alıyorum, cidden kullanım alanı öyle böyle değilmiş, hele hele son iki bölümde.. :)

bence sonu müthiş bitti, bazıları hiç beğenmemiş ama normal bir son olsaydı esas o zaman hayalkırıklığı olurdu bence. ilkindeki gibi "hadi be, nası yani" dedirten bir son olmuş.. lamarr da kendini aşıyor ehe

ha best game ever mı, değil. ama gelmiş geçmiş en iyi fps'lerden biri kesinlikle. en iyi fps de değil fakat.. ;)

üçüncüyü merakla bekliyorum, gene süper birşey çıkaracaklardır eminim. sonu hayli merakta bıraktı.. :-o[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...