Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google Glass bu eksilerine ragmen tutabilir mi..?

xetraynex

Öne çıkan mesajlar

1) Input, klavye yok. Bir internet search yapacaksiniz "okay glass" demeniz lazim. Sessiz ortamlarda, toplantilada vs. kullanim sorunu

2) Gozu agritiyormus. 10dk kullanimda bile gozu agritiyomus. Cunku bir gozunuze gozukuyor ve yukari dogru bakinca.

3) $1500'lik aleti yuzunuze koyup sokakta dolasmak, otobuse binmek... Telefon cuzdan bile calinacak diye korkuyoruz yuzunuzden gozlugun alinmasi en basiti.

4) Privacy. Birisi ile el sıkışıyorsunuz, adamin yuzunde google glass var, insanin sinirini bozar. Belki sizi record ediyor, belki face-scan yapiyor. Simdiden cesitli suclu veritabanlarini google glassta face-scan edecek applere baslanmis. Kari kizin mini sortlarini eteklerini cekmeye calisacak millet, hem de cok basit telefon gibi degil.

5) Cok fazla real-time. Facebook notificationlari gozunuze pop'layacak.

6) Dikkat dagitici. Araba surerken kullanmak mesela cok buyuk sorun olacak diyorlar.

7) Kesin bir usa-case'i yok. Ne yacacaksiniz bu aletle? Doktorsaniz hastaneniz bunu alip ameliyatta size assistan olsun diye cesitli yazilimsal biseyler yapabilir. Baska aklima use-case gelmiyor. GPS deseniz cok ihtiyaciniz varsa 200tl civarlarinda alip arabaniza koyabilirsiniz küllüğün uzerine. Aletin kullanim amaci nedir?

8) Yine yaziyorum - Input: super email okuyacaksiniz ama yazamayacaksiniz cunku klavye yok. Anca okuyacaksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

neden böyle bir cihaz alma ihtiyacı duyarım bir türlü akıl erdiremiyorum. fiyatını falan geçtim. bedavaya geldi diyelim.

şu aletin gündelik kullanım amacı nedir elinde smart phone olan adam için?

aynen bu sorunu da okumustum konusuluyor. 7. madde olarak ekledim. Use-case'i yok.
Sosyal ağlarda paylaş

use-case diye takılmışsınız ama yanlış. amaç bişey için kullanılması değil, sosyal medyaya bağlı olmanızın standart bir hale gelmesi.

yani cebinden telefonunu çıkarıp bakmana bile gerek yok, her an (gözlük takıyorsun her an sonuçta) bağlı ol internete diye yapılmış bişey. takayım da şöyle şöyle işler yapayım diye değil. gözünde standart bir hale gelsin diye.

e birde tabi çok ileri versiyonlarının ilk prototipi gibi birşey işte. lens belki. lens dediğin gözlüğün de bir tık ilerisi işte standartlaşmış sosyal ağlara bağlı olma halinin.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bi şekilde ulan şunun fotosunu çekebilseydim keşke dediğiniz durumlarla karşılaşmıyor musunuz? anlık şeylerin yani cep telefonunuzu çıkaramadığınız durumlar için gayet kullanışlı.

tabii bizim memlekette direk akla oo etek altı, alırım bi dal geliyor ama daha bir sürü şey var

tam bir instagram-facebook canavarları yaratıcak cinsten bir alet bence. şuan ki hali ile bile.
Sosyal ağlarda paylaş

sosyal medya kullanmayan adamlar için gereksiz demek ki asdad

çünkü ben başka bir kullanımı düşünemedim bir türlü

zaten telefonu çıkartıp ekranına bakmakla, gözlükte görmek arasında hiçbir fark göremiyorum. sesli komutla çalışacaksa zaten millet kullanmaz türkiyede falan.

hayal edemedim iett otobüsünde gözlüğe komut vererek sosyal medyada dolaşan insanlar. daha deodorantı, banyo yapmayı öğrenemediler. bana pek olası gelmiyor.

gelecekte daha kullanışlı şeylere vesile olur, ne ala. onun dışında polis fln kullanır işte sizi caddenin ortasında facial recgonationla tanıyıp, joplamaya fln başlar sonra geziye bağlarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben de kullanmam gereksiz geliyor. ama şuanın şartlarını ve ilk çıkmış ürünü düşünerek konuşuyoruz.

bununla bile yapabilecekken, gelişmiş bir teknolojiyle çok daha iyi yapabileceğin şeyler var günlük yaşamda. çok basit ve salakça niye uğraşayım kendim yaparım diyeceğimiz şeyler şuan ama bunlar 20 yıl sonra bu sisteme bağlanabilir. sen de bağlayabilirsin, standart bir hale gelebilir.

hepimiz 10 sene önce gereksiz addettiğimiz bazı şeyleri yapıyor olabiliriz mesela şuan. sabah sabah örnek bulamadım ama var böyle şeyler. bu da bu hale gelebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

xetraynex said:

4) Privacy. Birisi ile el sıkışıyorsunuz, adamin yuzunde google glass var, insanin sinirini bozar. Belki sizi record ediyor, belki face-scan yapiyor. Simdiden cesitli suclu veritabanlarini google glassta face-scan edecek applere baslanmis. Kari kizin mini sortlarini eteklerini cekmeye calisacak millet, hem de cok basit telefon gibi degil.
reklamlara bakarken göz bebeğinin hareketlerini izleyip kaydeden bi sistem de var. Mahremiyet olayı başkasıyla sınırlı değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

xetraynex said:

1) Input, klavye yok. Bir internet search yapacaksiniz "okay glass" demeniz lazim. Sessiz ortamlarda, toplantilada vs. kullanim sorunu

adamlar onu asmaya calisiyor evet haklisin. Ama google glass otur kodlama yap falan icin degil ki?

xetraynex said:

2) Gozu agritiyormus. 10dk kullanimda bile gozu agritiyomus. Cunku bir gozunuze gozukuyor ve yukari dogru bakinca.

Kimisi agritiyor diyor ama alisik olmamakla alakali. TFT'den lcd gecipte baslarda ayni seyi soyleyen adamlar vardi.

xetraynex said:

3) $1500'lik aleti yuzunuze koyup sokakta dolasmak, otobuse binmek... Telefon cuzdan bile calinacak diye korkuyoruz yuzunuzden gozlugun alinmasi en basiti.

sahip cik... Sanki telefonlar 100 dolar. Fotograf makineleri 50 dolar... Bide bu gozunde yani.

xetraynex said:

Ingilterede CCTV var, istanbulda her yerde kameralar var. Privacy denilen sey kalmadi gibi bisey.

xetraynex said:

Kapatirsin notificationlari.

xetraynex said:

6) Dikkat dagitici. Araba surerken kullanmak mesela cok buyuk sorun olacak diyorlar.

Navigasyon app olursa bence cokta yardimci olur. Bide bunlari kim diyor?

xetraynex said:

7) Kesin bir usa-case'i yok. Ne yacacaksiniz bu aletle? Doktorsaniz hastaneniz bunu alip ameliyatta size assistan olsun diye cesitli yazilimsal biseyler yapabilir. Baska aklima use-case gelmiyor. GPS deseniz cok ihtiyaciniz varsa 200tl civarlarinda alip arabaniza koyabilirsiniz küllüğün uzerine. Aletin kullanim amaci nedir?

Kisisel bilgisayarin abi iste. Tweetlere bakmak olabilir. Misal ben yazilimciyim. Genelde kod yazarken ted videosu, yazilimla ilgili video dinliyorum. Use case modeli olmamasi normal. Alet daha yayginlasmadi. Ayni seyi ocolust icinde soyleyebiliriz. Ama hergun o kadar guzel use caseler cikiyor ki (Bi avrup ulkesi okullarda kullanim use case yapmisti sanirim.)

xetraynex said:

8) Yine yaziyorum - Input: super email okuyacaksiniz ama yazamayacaksiniz cunku klavye yok. Anca okuyacaksiniz.

yaninda klavye tasirsin kucuk falan en kotu ihtimalle. Cozum bulmaya calisiyorlar eger bi sekilde klavyesiz interaksiyonu becerirlerse olayin boyutu cok ama cok degisir.

Kisaca yeni teklonoji iste. Biseyleri degistirecek bir teknoloji. Ilk iphone ciktigindaki halini dusun itunes yok dokunmatik iyi degil falan ama adamlar cep telefonu mantigini degistirdiler. ayni sekilde olacak iste
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

xetraynex said:

adamlar onu asmaya calisiyor evet haklisin. Ama google glass otur kodlama yap falan icin degil ki?

Smartphone'lar da otur kodlama yapmak icin degil ama input sorunu yok denecek kadar az. Ben bazen klavyede yazmaktansa uzanarak telefondan yanitliyorum emailleri.

SenariouS said:

xetraynex said:

Kimisi agritiyor diyor ama alisik olmamakla alakali. TFT'den lcd gecipte baslarda ayni seyi soyleyen adamlar vardi.

Simdi TFT'den LCD'ye gecince 3 kisinin gozu agridi diye gozunun uzerindeki 1 cm'lik virtual bir ekrana bakinca gozunun agrisi gecer diye birsey yok. Cok daha extreme bir durum oldugunu kabul etmekl azim.

Ben sasi bile edebilir diyorum.

SenariouS said:

xetraynex said:

sahip cik... Sanki telefonlar 100 dolar. Fotograf makineleri 50 dolar... Bide bu gozunde yani.

bu mantikla araba 50 bin lira araba aliyosun sahip cikiyorsun glass'a da cik da dememiz lazim.

kafanda hicbir koruma olmadan tasidigin bir aletten bahsediyoruz. cebindeki telefonu calmak icin birinin elini cebine sokup telefonu tutup cebinden bir de o kisinin elini kacirmasi lazim, bir gozluk oyle mi? kafadan alip gitmesi cok rahat.

SenariouS said:

xetraynex said:

Ingilterede CCTV var, istanbulda her yerde kameralar var. Privacy denilen sey kalmadi gibi bisey.

CCTV'ler insanlarin cok oldugu bolgelere takilir, her yere degil. Glass seninle tuvalete bile geliyor. Birinin Glass ile tuvalete girdigini dusun bakalim, burnunu temizlerken seni kameraya aldigini.

SenariouS said:

xetraynex said:

Kapatirsin notificationlari.

zaten kapatiyorum. kac kisi benim gibi kapatiyor? %3-5, hadi %10 olsun. Amac milleti instant olarak sosyal aglara baglamak.

Butun notificationlar her zaman defaultta acik gelir. Bunlar her zaman sosyal aglarin oyunlaridir. Senin kapatmani istemiyorlar. Sen kapattiginda aslen onlarin hosuna gitmeyen birsey yapiyorsun.

Facebook bu olayi her birkac ayda bir notification sistemini degistirerek, yeni notification itemleri ekleyerek, eskilerini yenileriyle degistirerek kurnazliga vuruyor. Her yeni gelen ozellik defaullta acik geliyor.

SenariouS said:

xetraynex said:

Navigasyon app olursa bence cokta yardimci olur. Bide bunlari kim diyor?

Navigasyon aleti al arabana koy 200 liraya. Hem sana sesli olarak konusur tarif eder saga sola don diye, mis.

Glass'a ihtiyacin yok. Surerken gozunu yoldan aldin mi buyuk sorun. Kazalara sebebiyet verebilir.

California'da su anda sorun olmaya baslamis bile. Henuz bu konuda kanun cikmadi ama yayginlasirsa cikar.

Kim diyor? Araba surerken telefonla ilgilenmek yasak diye kanun diyor, ayni sey yayginlastiginda Glass'a da gelecektir.

SenariouS said:

xetraynex said:

Kisisel bilgisayarin abi iste. Tweetlere bakmak olabilir. Misal ben yazilimciyim. Genelde kod yazarken ted videosu, yazilimla ilgili video dinliyorum. Use case modeli olmamasi normal. Alet daha yayginlasmadi. Ayni seyi ocolust icinde soyleyebiliriz. Ama hergun o kadar guzel use caseler cikiyor ki (Bi avrup ulkesi okullarda kullanim use case yapmisti sanirim.)

Tweet atmak mi sence use case'i olur Glass'in? Bir videoyu dinlemek icin browser'da acip arka plana atmak yerine Glass'tan mi dinlicen?

Harika use caseler. Her gun o kadar use caseler cikiyor ki diyorsun, 1 tane veremedin.

Bugun cikani soyle mesela.

SenariouS said:

xetraynex said:

yaninda klavye tasirsin kucuk falan en kotu ihtimalle. Cozum bulmaya calisiyorlar eger bi sekilde klavyesiz interaksiyonu becerirlerse olayin boyutu cok ama cok degisir.

Kisaca yeni teklonoji iste. Biseyleri degistirecek bir teknoloji. Ilk iphone ciktigindaki halini dusun itunes yok dokunmatik iyi degil falan ama adamlar cep telefonu mantigini degistirdiler. ayni sekilde olacak iste

yanimda klavye tasicaksam ipadimle gezerim ne anlami kaldi glass'in?

Hatta direk laptopumu alirim yani klavye tasimaktansa.

Ilk iphone ciktiginda dokunmatigi kendinden onceki dokunmatiklere gore cok cok iyiydi. Millet de iTunes icin almadi zaten iPhone'u.

iPhone daha cikmadan, iPod zamanlarindan bir fenomen olacagi belliydi. Millet siralara giriyordu Amerika'da alabilmek icin.

Bir tane Google Glass sirasi oldu mu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...