Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Allaha inanmamak

desertt

Öne çıkan mesajlar

Akhlaur said:

Abi bilimsel bir şeye katılmıyorum demek komik oluyor.Bunun koku için örnekleri var.Kaldı ki seste uyumayı sevenler var.Hepsi bi yerde senin nöronların o sese bi yerde alışmasından.

bilimsel olan ne abi burada onu anlayamadım. seste uyumak ayrı bir konu benim işaret ettiğim nokta ayrı bir konu. benim demek istediğim bir ölçü var bu işte, daha önceden duysaydık hep duyardık bana komik geliyor.

insanın sağlığı açısından sıkıntı doğuruyor duyu eşiği. belli bir kapasite verilmiş. demek istediğim o.

yani milyonlarca yıl öncesinden duysaydık hep duyardık :S bence yeryüzünün dönmesini duysaydık kafayı yerdik muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

oo tek tek quote kasıyosak kolları sıvıyorum

vivavale said:

Saeros said:

atomun etrafında dönen elektronların sesini duyuyor olsaydık zaten milyonlarca yıldır duyuyor olurduk ve ona göre uyum sağlardık

buna katılmıyorum. çünkü halihazırda çok daha hassas duyu yetilerine sahip canlılar var. bahsettiğimiz tarzda ses eşiklerini duyabilen canlılar var.
yani duyuyor olsaydık milyonlarca yıldır duyuyor olurduk çok saçma geliyor abi kusura bakma işi yokuşa sürmek bu. duysaydık yani.

şimdi bi kere burda ne demek istediğimi hiç anlamamışsın, belki de ben daha detaylı anlatmalıydım
ben orada dedim ki, eğer zaten işitmemiz o kadar hassas olsaydı, biz de ona uyum sağlardık. yani "dünyanın döndüğünü duyuyorum uyuyamıyorum" gibi bir şey olmazdı. yani dünyanın döndüğünü duymak normal kabul edilirdi. bu sefer de "abi iyi ki elektronun osuruğunu duymuyoruz" filan diyor olurdun yani anlatabiliyor muyum

evet hassas duyu yetisine sahip canlılar var. belki elektronları duyan canlılar da vardır, çünkü hayatlarını öyle sürdürüyorlardır. insanlar olarak bu tür bir duyma yetisine ihtiyacımız olmadığı için buraya kadar evrimleşmiş kulaklarımız falan. yani allah baba öyle yaratmamış, evrimleşmişiz. evrim.

vivavale said:

said:

zaten ahlak konusunda günümüzde hiçbir yaptırımı yok dinin. çalacak, öldürecek, tecavüz edecek adam yine bi şekilde vicdanını temize çıkartabiliyor bahaneler üretip. sınırları inanç değil toplum belirliyor. sen de toplumun hoşgöreceği şekilde yontuyosun işte kendini ve davranışlarını.

ahlak konusunda dinin yaptırımı inanmayanlar için yoktur bana göre. inanan insan ( samimi ise ) kurallara uyacaktır, uymalıdır ve kendine yontma davranışını yapmayacaktır. yapıyorsa da kendini kandırıyordur ya da inancında bir sıkıntı vardır.

güzel aktarmışsın düşüncelerini. ama ben de kendi görüşümü aktarıyorum ve diyorum ki o kurallara uyan insanlar hiçbir dine inanmıyor bile olabilirler.

zaten eğer sırf 1400 yıl önce yazılmış bi hikaye kitabında yasak dedi diye günah işlemiyorsa bir insan, benim o insana güvenmem söz konusu olamaz

vivavale said:
said:

denge konusuna gelirsek
yaratılışçılık insan egosunu merkeze koyan bir düşünce
bundan kısa bir süre öncesine kadar insanlar "güneş falan işte onların hepsi bizim etrafımızda dönüyo" diyolardı, şimdi de "ama hepsi yaratıldı onların yoksa biz olmazdık" diyolar

yaratılışçılık olarak israiliyatı kastediyorsan haklısın. burada doğayı kendine yontma işini çok iyi yaptılar. hatta direk erkeğe yonttular dini söylemleri.

yalnız dünya hayatının bir sınav olduğunu ve burada gerçekleştirdiğimiz eylemler doğrultusunda ödül ve cezalandırma nihayetine varcağımız için dünya hayatındaki her şey insan ile ilgili bütün ihtimaller göz önüne alınarak yaratılmıştır ve yaratılmaya devam edilmektedir.
''Doğrusu Biz sizi yeryüzünde, yerleştirdik, orada size geçimlikler verdik; ne kadar da az şükrediyorsunuz!” (Araf,10)

ama kur an da bunu söyleyen yaratıcı böbürlenmememiz gerektiğini şu ayetlerle ortaya koyar.
' Yeryüzünde kasılıp kabararak yürüme! Çünkü sen, yeri asla yırtamazsın, uzunlukça da dağlara ulaşamazsın.' (İsra,37)

'Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.' (Lokman,18) mesela bu ayette sosyal hayatı ve insan davranışını düzenleme açısından güzel bir örnek.

'Böylece elinizden çıkana üzülmeyesiniz ve Allah`ın size verdiği nimetlerle şımarmayasınız. Çünkü Allah, kendini beğenip böbürlenen kimseleri sevmez.' (Hadid,23)

demek istediğim insanın kibirlenmesi için ortada bir sebep yok. neticede kasıklar arasından çıkan bir sıvıdan şimdiki halimizi alıyoruz. Yanlışlıkla elimize geldiğimizde ya da başka bir yerde sperm gördüğümüzde yüzümüz buruşuyor, hoşlanmıyoruz. Bunun bilincinde olan insan kolay kolay kibirlenmez.

said:
bu denge canlılara ev sahipliği yapmak için kurulmamış olamaz mı? belki de milyarlarca yıl süren bir kaosun sonucunda oluşmuş bir dengenin sonucu olarak biz varolduk?

''Yerde debelenen hiçbir hayvan ve iki kanadı ile uçan hiçbir kuş yoktur ki, sizin gibi birer ümmet olmasınlar! Biz kitapta hiçbir eksik bırakmamışızdır. Sonra hepsi Rablerinin huzurunda toplanırlar.'' (En' am 38)

ikinci sorun için ise Fussilet suresinin 9.ayetinden itibaren Allah yeryüzünün ve göğün yaratılışı ile ilgili bilgi veriyor.
9-De ki: "Siz gerçekten yeri iki günde yaratanı inkar edip duracak mısınız? Birde O'na eşler mi koşuyorsunuz? O, bütün alemlerin Rabbidir.
10. Onun üstüne denge unsurları (olan dağlar) yerleştirdi ve onu bereketli kıldı.Tüm arayıp isteyenler için onun gıdalarını dört günde ölçüp düzenledi.
11. Sonra duman halindeki göğe yönelerek ona ve yere, "İsteyerek veya istemeyerek gelin," dedi. Onlar da, "İsteyerek geldik," dediler.

bu ayetlerde göğün duman halinde, senin deyiminle kaos halinde iken Allah tarafından gelmeleri emrediliyor. buradan big bang e yol olur mu emin değilim. bunu yer ve gök bilimciler daha iyi bilirler.

abi bari konu dışına falan atın da post kasmış olalım.

gerisini komple kurandan alıntı yapmışsın o yüzden fazla ciddiye alamadım

ben diyorum ki insanlar böyle algılıyor, böyle yapıyor, gidip bana ezberden cevap verirmiş gibi kitap alıntısıyla cevap veriyorsun
bak bişey demişsin mesela şurda:

said:
demek istediğim insanın kibirlenmesi için ortada bir sebep yok. neticede kasıklar arasından çıkan bir sıvıdan şimdiki halimizi alıyoruz. Yanlışlıkla elimize geldiğimizde ya da başka bir yerde sperm gördüğümüzde yüzümüz buruşuyor, hoşlanmıyoruz. Bunun bilincinde olan insan kolay kolay kibirlenmez.

işte aynen öyle, ama nedense bir dine inanıp da şunu düşünebilen pek fazla kimse yok gibi

hayır, zamanında dinlerini yaymak amacıyla binlerce türkü kılıçtan geçirmiş insanların dinini neden bu kadar savunuyorsunuz anlamıyorum

savunma da genelde şundan ibaret oluyor malesef:

http://galeri12.uludagsozluk.com/562/t%C3%BCrkiye-ger%C3%A7ek-islam-bu-de%C4%9Filciler-cemiyeti_561678.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

oo tek tek quote kasıyosak kolları sıvıyorum

he he boşuna demiyoz abi konu dışına taşıyın da post kasalım.

başlıyore..

said:
eğer zaten işitmemiz o kadar hassas olsaydı, biz de ona uyum sağlardık. yani "dünyanın döndüğünü duyuyorum uyuyamıyorum" gibi bir şey olmazdı.

ben de diyorum ki duysaydık abi nasıl bir ölçü ya da pragmatik bir durum söz konusu olduda dünyanın dönüşünü duymayalım dedik?

said:
insanlar olarak bu tür bir duyma yetisine ihtiyacımız olmadığı için buraya kadar evrimleşmiş kulaklarımız falan. yani allah baba öyle yaratmamış, evrimleşmişiz. evrim.

abi yapma allasen kim belirlemiş bunu, yani ihtiyacımızın olmadığını nereden biliyoruz? mesela yer kabuğunun hareketlerini duyabilseydik depremi önceden hissederdik ve ölümler olmazdı. evrim diyorsan senin için öyle olsun ama ben kabul etmiyorum. ama reyz her zaman reyz dir. saygım vardır. heh

said:
güzel aktarmışsın düşüncelerini. ama ben de kendi görüşümü aktarıyorum ve diyorum ki o kurallara uyan insanlar hiçbir dine inanmıyor bile olabilirler.

tişikkürler. saygı duyarım abi burada karşılıklı muhabbet ediyoruz eleştiri, fikir beyanı olmassa ilerleyemeyiz.
şimdi kur an a göre ( senin için bişi ifade etmiyor ama benim için önemli ) bütün insanlarda Allah' ı bulacak kodlar vardır, kimisi inanır kimisi inanmaz. o kişinin kendi hür iradesindedir.

said:
zaten eğer sırf 1400 yıl önce yazılmış bi hikaye kitabında yasak dedi diye günah işlemiyorsa bir insan, benim o insana güvenmem söz konusu olamaz

reyz kırıldım şimdi. 1400 yıl önce indirilen kitabın sahibi ve insanların yaratıcısı buna uyun derse bana göre uymak gerekli.
bu yüzden bana güvenmiyorsun çok kırıldım.

said:
gerisini komple kurandan alıntı yapmışsın o yüzden fazla ciddiye alamadım

kitaba göre konuşuyoruz şurda. sdsfdsf
şaka bi yana müslüman olduğum için ve Allah a inandığım için O nun indirdiği ile konuşmak gerekli. aksi takdirde gerçek islam bu değile gideriz.

abi işte eğer din olmazsa insan neden iyilik yapsın ki neden yani. 70-80 senelik bir ömür sonucunda hiç bişi yok, mikroorganizma oluyosun.

eee ama iyi bir insan olalım bırak abi allasen. insan yaptığı en ufak davranışın karşılığını alacaktır.

aksi durumu düşünemiyorum açık açık söyliyeyim kafayı yerim ben. ve bu konuda size gıpta değilde hayret içerisinde nasıl sabrettiğinizi ve Allah' ın rahmeti olmadan bu dünyaya nasıl tahammül ettiğinizi anlayamıyorum. hiç bir sınır yok. hiç bir sınır.

sokrates in de dediği gibi sorgulanmamış hayat; hayat değildir. mutlaka yapılanların bir hesabı olacak abi.

said:
hayır, zamanında dinlerini yaymak amacıyla binlerce türkü kılıçtan geçirmiş insanların dinini neden bu kadar savunuyorsunuz anlamıyorum

bu konuda ben de çok kırgınım onlara.sdf
cihadı götlerinden anladıkları için olabilir. dini kullanarak ne zulumler yapıldı bunu inkar edemem ama burada dinin suçu olduğunu düşünmüyorum.

Yaşar Nuri Hoca sürekli söyler ya Allah ile kandırmak diye, ne vahimdir ki işlenen zulumlerin çoğu Allah ile kandırmadan meydana gelmiştir. ayeti de koyayım.
'Ey insanlar, Allah'ın vaadi haktır! O halde iğreti dünya hayatı sizi sakın aldatmasın! O yaman aldatıcı, o çok gururlu, sizi sakın Allah ile aldatmasın.' (Fatır,5)

din sadece Allah' ındır abi. arabın, türkün değil. Kur an Muhammed peyg. geldiği için o da Arap toplumunda yaşadığı için ilk başta arapların sahiplenmesi gayet normal değil mi? yalnız kur an insanların eşit olduğunu her defasında tekrar etmiştir. hatta peygamberin veda hutbesinde ' arap olanın arap olmayana ya da beyaz olanın siyah olana hiç bir üsütünlüğü yoktur.' diyerek daha 20.yy da ortaya konulan insan haklarının temellerini atmıştır 1400 sene öncesinden. ha biz ortaya çıkaramamışız, kur an okumadığımız için orası ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros, kuran hikaye kitabı değil, okumadığın bilmediğin şeye cahil kafanla laf atıyorsun.

Okulun, modern kanunların yaygın eğitimin olmadığı çağlar için gayet idare edecek bilgi öğüt kurallar da içeriyor kuran ve kutsal kitaplar.
Günümüzde eğitimli ve vicdan sahibi bir insana lazım değil belki kuran vs, ama eğitimsiz cahil insanlar için gayet güzel ve ucuz bir frenleyici, dünyada kaosu engelleyen bişeydir çoğu kutsal kitap ve öğreti.
Herkesin tepesine kamera takılana kadar da iş göreceği yerler ülkeler olacaktır. Ergen ergen hiç düşünmeden öğrenmeden b.k atma masal kitabı şu bu diye rezil olma.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Saeros, kuran hikaye kitabı değil, okumadığın bilmediğin şeye cahil kafanla laf atıyorsun.

Okulun, modern kanunların yaygın eğitimin olmadığı çağlar için gayet idare edecek bilgi öğüt kurallar da içeriyor kuran ve kutsal kitaplar.
Günümüzde eğitimli ve vicdan sahibi bir insana lazım değil belki kuran vs, ama eğitimsiz cahil insanlar için gayet güzel ve ucuz bir frenleyici, dünyada kaosu engelleyen bişeydir çoğu kutsal kitap ve öğreti.
Herkesin tepesine kamera takılana kadar da iş göreceği yerler ülkeler olacaktır. Ergen ergen hiç düşünmeden öğrenmeden b.k atma masal kitabı şu bu diye rezil olma.

bok atmadım hikaye kitabı dedim, çünkü çoğu hikayede iyiler iyilik yapar kötüler kötülük yapar, sonunda iyiler kazanır kötüler kaybeder, biz de okuyanlar olarak iyilik yapmak için motive oluruz. kuran'da bunların yer yer hikayeden çıkıp okuyucuya yöneltilen emirler haline gelmesi kuran'ın hikaye kitabı olmadığını göstermez, muhammed'in zeki bir adam olduğunu gösterir

dünyada kaosu engelleyen şey kuran veya diğer kitaplar değil, ülkelerin silah yığınaklarıdır.

ayrıca neden kutsal kitaplara karşı olduğumu zannettin bilmiyorum, hikaye kitabı dedim diye beynine kan sıçradı heralde

Saeros said:

burada kutsal kitaplar yakılsın falan mı demişim
güvenmem demişim, bence güvenmemekte de çok haklıyım
umarım kendimi açıklayabilmişimdir

[hr]

vivavale said:

abi yapma allasen kim belirlemiş bunu, yani ihtiyacımızın olmadığını nereden biliyoruz? mesela yer kabuğunun hareketlerini duyabilseydik depremi önceden hissederdik ve ölümler olmazdı. evrim diyorsan senin için öyle olsun ama ben kabul etmiyorum. ama reyz her zaman reyz dir. saygım vardır. heh

evrim verdiğin örnek çizgisinde işleseyen bir şey olsaydı hepimiz süpermen olurduk sdf
abi yaşam şekillerimize, iklime, beslenmemize, kısacası içinde bulunduğumuz koşullara göre evrimleşmişiz işte, bu kadar da açıklamam gerekmiyor bence ya

yani bi uyaran gerekiyor evrimleşmek için. senin bahsettiğin örnekte bu uyaran deprem oluyor. bir insan ömrü boyunca kaç deprem geçiriyor? 5 olsun, 10 olsun, hadi artçılarla beraber 15 olsun. haliyle bu kadar az sıklıkta gerçekleşen bir olay için yer kabuğunun hareketlerini duyacak şekilde bir evrim geçirmemiz olanaksız.

bak şöyle bişey var mesela:

http://cdn.justpo.st/images/2014/04/39f2d7a758ac91449f55e5ed1df0efe5.gif

bi tane salak kedi önceden hissediyor depremi de biz niye hissedemiyoruz? çünkü o salak kedinin ataları hayatta kalabilmek ve avlanabilmek için çevrelerinde olup biten her şeye her saniye dikkat etmişler ve o yönde evrilmişler

vivavale said:

reyz kırıldım şimdi. 1400 yıl önce indirilen kitabın sahibi ve insanların yaratıcısı buna uyun derse bana göre uymak gerekli.
bu yüzden bana güvenmiyorsun çok kırıldım.

yok kırılma dur sdf pardon
BENİM MÜSLÜMAN ARKADAŞLARIM VAR
her dindar insanın içinde dışarı çıkmayı bekleyen bir serikatil yatıyor demek istememiştim, ama yalnızca bağlı olduğu dinin kuralları gereği adam öldürmekten kaçınan birine de güvenmem diyeyim kabaca

vivavale said:

abi işte eğer din olmazsa insan neden iyilik yapsın ki neden yani. 70-80 senelik bir ömür sonucunda hiç bişi yok, mikroorganizma oluyosun.

eee ama iyi bir insan olalım bırak abi allasen. insan yaptığı en ufak davranışın karşılığını alacaktır.

aksi durumu düşünemiyorum açık açık söyliyeyim kafayı yerim ben. ve bu konuda size gıpta değilde hayret içerisinde nasıl sabrettiğinizi ve Allah' ın rahmeti olmadan bu dünyaya nasıl tahammül ettiğinizi anlayamıyorum. hiç bir sınır yok. hiç bir sınır.

sokrates in de dediği gibi sorgulanmamış hayat; hayat değildir. mutlaka yapılanların bir hesabı olacak abi.

iyilik ne zaman anlam kazanır ona girmemiz lazım o zaman
mesela "nasılsa karşılığını alacağım" diye iyilik yapmak gerçekten iyilik midir? zaten bunun için diğer tarafı beklemene gerek yok, bu dünyada da normal şartlar altında birine iyilik yaptığında karşılığında er ya da geç karşılığını alıyorsun. bu karşılık karşındaki kişinin sana teşekkür edip gülümsemesi bile olabilir. ama hayır bu iyiliği yaparsam karşılığında şu kadar sevap point kazanıyorum diye iyilik yapmak benim görüşüme göre ikiyüzlülükten başka bir şey değildir

bi de ben ateist değilim, sanırım öyle anlaşılmışım onu da not düşmek istedim o yüzden

vivavale said:

din sadece Allah' ındır abi. arabın, türkün değil. Kur an Muhammed peyg. geldiği için o da Arap toplumunda yaşadığı için ilk başta arapların sahiplenmesi gayet normal değil mi? yalnız kur an insanların eşit olduğunu her defasında tekrar etmiştir. hatta peygamberin veda hutbesinde ' arap olanın arap olmayana ya da beyaz olanın siyah olana hiç bir üsütünlüğü yoktur.' diyerek daha 20.yy da ortaya konulan insan haklarının temellerini atmıştır 1400 sene öncesinden. ha biz ortaya çıkaramamışız, kur an okumadığımız için orası ayrı.

abi işte din allah'ın değildir benim görüşüme göre din insanların yaratısıdır.
"bana tapın yoksa size cehennem yolu gözüküyor valla" diyen bir tanrı olabilir mi ya
her şeyi yaratan bir tanrıyı anlayabilmemiz mümkün bile olmamalı, ama bir de bakıyorsun ki baya insan aklıyla mantığıyla çalışan bir varlık var önünde. nal gibi egosu var, ben yarattım sizi bana tapıcaksınız yoksa yakarım sizi diye tehdit falan ediyor.
ha diyebilirsin ki "o zamanki insanların anlayabilmesi için öyle demiş"
ama zannetmiyorum ya.
hani muhammed'den yaptığın alıntıya da bakarak muhammed'in ne kadar zeki bir insan olduğunu tekrar ediyorum, tabi sadece zeki değil bir yere kadar hümanist biri bile olabilir ettiği laflara bakılırsa. ama gidip de kendim görmediğim için nasıl biri olduğu hakkında fazla yorum yapamam

şimdi bundan daha ileri bir noktada buluşabileceğimizi sanmıyorum o yüzden işime gücüme bakayım ben artık, umarım kimseyi kırmamışımdır salak salak konuşup
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hatta peygamberin veda hutbesinde ' arap olanın arap olmayana ya da beyaz olanın siyah

şu da ne dravdan bir inanıştır ya.

sorsan islam ne mükemmel ne kadar barışçıl din diye izah edilir hep yok işte herkes eşitmiş köleleri bile kurtarmış islama inananlar şu bu..

ulan daha düne kadar cihat diye uydurma bir bahane ile orta doğuyu bilmemneyi kırıp geçiren sanki budistlerdi.

şu ayrımcılık yok bilmemne kisvesini de aha adım gibi eminim insan hakları bildirgesi sonrası süreçte eklenmiş bir detaydır.

din = işine geldiğinde her türlü şiddeti meşrulaştırmaktan çekinmeyen insanların uydurmasıdır. islamiyette bu önermede yerini fazlasıyla alır zaten.

bilal meselesine de kişisel yorumumu yapayım, muhtemelen çarpışacak insan gücü ihtiyacından kaynaklı kim varsa topla mantığı ile yapılmış bir hareket.
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros, bahsettiğim kaos devletler arası savaş değil, aynı toplumdaki insanların kanuna veya bir şahide yakalanmadan her kötülüğü yapabilecek olmaları.
Dinler insanları devamlı izleyen bir tanrı/melek/vicdan/karma vs ile buna engel oluyorlar.

O hikayeler masallar dediğinde kıssadan hisse olarak geçmişten bu zamandakilere örnekler öğütler vs oluyor. Yazılı bilimsel kronolojik bir tarih bilimi yokken anca bu kadar oluyormuş demek o devirlerde.

Dediğim gibi gelişmiş güvenliğe hukuğa ve iyi yetişmiş insanlara sahip toplumlarda din çok gerekli değil, bunu Kuzey Avrupada zaten görüyoruz. Ama geri kalmış toplumlarda din hala lazım ve gerekli, faydası yanında zararları da var kötü yöneticilerin elinde ama bu ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Ne saçma bir soru bu? Din OLMAYAN toplumlar var binlerce yıl varolmuş. Çin, Rusya dinle alakası olmayan insanlarla dolu. Şartmış gibi DİN sormuşsun.

Yok hiç öyle bir gereklilik yok. Din olmadan da insanlar gaaayet sağlıklı ahlaklı dolu ve anlamlı hayatlar sürebilir.

Bana mı dedin ?
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

https://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U

Inandigimiz tanri su yukardaki evreni ve nicelerini yaratti ama namaz kilmamizi, kendine tapmamizi ve 31 cekmemizi istiyor diye gezindiginiz surece ne deseniz bos.

oo ibretlik paylaşım alırım bir dal.

+rep bu arada video güzelmiş.

yalnız abi dikkat ettiysen belli bir düzen belli bir yörünge var. galaksi ve gezegenlerin hareketlerinde. kur an deyimiyle 'mizan', belli bir mizana ölçüye göre hareket ediyorlar.
dengenin olmadığı yerde kaos hakimdir. gezegen ve galaksiler kendi çüklerinin doğrultularında hareket etselerdi ne olurdu ya da dünya, güneş vs. sanki belli bir düzen bir ölçü var bu işte.

peki kur an i referansla şöyle desem ben. videodaki galaksi ve gezegenlerin her birinin bir kaderi var belli bir zamana kadar yörüngelerinde ya da bir rotada 'yüzüp' duracaklar.

mesela yasin suresi 40. ayete bakalım,
'Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzerler.'

şimdi bu ayetten referansla evrendeki galaksilerin yapmış oldukları hareketler Allah' ın onlara verdiği kader üzerine işliyor böylelikle onlar Allah ı tesbih ediyorlar desek yanılır mıyız? sonuçta yaratıcılarının kurallarına uyuyorlar ve sınırlarından çıkmıyorlar.

ne gariptir ki bu yörüngedeki dönme olayı atomun etrafındaki elektronların hareketlerini anımsatır, buradan da kabeyi tavaf etmenin birbirine benzediğini yani kainattaki mikro varlıktan makro varlığa bir uyum bir denge olduğunu söylesek.
cCc ibretlik paylaşım cCc olur gibi.

diğer yandan namaz kılmak, 31 çekmek, karıya kıza bakıp gezinmek. bunların içinden namaz kılmak sanki kendimiz için yapıyoruz bunu. yani sonuçta Tanrı ya ibadet etme O na bişi katıyor mu sanmıyorum bizim götümüzü kurtarıyor eğer samimiysek. aksi durumda Tanrı olmazdı yani, bizim tapınmamıza ihtiyacı var bi de Tanrı olucak.
Sosyal ağlarda paylaş

oo @ginaly reyz de sorgulamaya başlamış. çok iyi abi sorgulamadan eleştirmeden olmaz bu iş.

ALi İmran
191. Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah'ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler (ve şöyle derler) Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabından koru!

Enbiya
16 Biz, gökleri de yeri de bunlar arasındakileri de eğlenip eğlendirelim diye yaratmadık.

Dühan
38. Biz gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları, oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...