Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de Online Oyun Magazincilik

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

feamer'ın yazdıkları cok doğru. hani bu tür fikir alış verişleri de eyvallah boş değil ama

para yatırıyorsan geyik bir yana bir vizyonun ve misyonun olmalı. sonra sosyal çevreni iyi analiz etmelisin bir medya kurumu olarak. hiç olmadı otur bir swot analizi yap.

sonuçta eğer 150 bin tl batsa bile mühim değil diyebilirsin ama işi batırmamak,ne yaptığından daha cok nasıl yaptığın ve nasıl pazarladığınla da ilgili.

ve tabi kadro. sonuçta iş yapacaksın yol kadar yola çıktığın adamlarda mühim.

bunları iyi denk getirirsen olabilir.

ama genel olarak medya sıkıntılı sektör. arkasında duran uzun süre besleyen başka grup firmaları yoksa ayakta durması çok zor.

işin yasal kısmını da kesinlikle iyi öğrenmelisin. yoksa başarılı olsan dahi elinde patlayabilir.

şeye takılma ama ingilizce siteler varken niye beni okusunları. tüm dünya ingilizce biliyor.gene de her yerel dilde yerel basın var. ve para kazanıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

buradaki A+ ingilizce bilen elit patiler 'gereksiz yea' demiş de inanmayın onlara. ama denildiği gibi, birkaç yerine oturmuş site var ve diğerlerinin ne kadar tutacağı da içeriğe bağlı.

mesela IGN Türkiye açıldı. noldu? adamlar IGN'de ne varsa copy paste yaptı. hiç içerik yapmadılar. videoları bile IGN'in İngilizce videosu. Açıldığından beri tek bi haberlerini görmedim forumlarda.

BSC ile dalga geçen olmuş da yapmayın etmeyin diyorum sadece. :) sizin ilginizi çekmeyebilir. veya ingilizceniz iyidir, yabancı kaynakları takip edersiniz de herkes üst düzey ingilizceye sahip değil. oyunçeviriden falan dört gözle türkçe yama bekleyen yüzlerce insan var.

BSC dediğiniz site de 2013 Alexa istatistiklerine göre Türkiye'de en çok ziyaret edilen 553. site. Evet, hem de sadece oyun içeriğiyle.
Sosyal ağlarda paylaş

ee tamam normal, arkasında Türkiye'nin teknoloji tabanlı projelerdeki en büyük firma/site olan DH var.

Bugün DH bana desin ki gel benim adıma bir site işlet, gidip açsak bir şey konusu ne olursa olsun TR de zirveye oynar.

Adamların reklam kapasitesi, yatırımları, sektördeki hakimiyetleri çok farklı boyutta konumlanmış. Fakat bu onların çok iyi olduğundan dolayı değil, tamamen DH'nin gücünden dolayı malesef.

DH'nin forumlarındaki oyun kısmından bile BSC'ye yönlendiriliyor. O bile bir siteyi direkt zirveye taşıamya yeter...

İçerik rezalet, Türkçe konuşmaktan aciz ve oyun incelemeleri gerçekten çok yetersiz. Video işleri çok kötü vs. vs. diye gider.

Ama işte arada Tiglon'dan oyun hediye ediyorlar, ot var bok var ve düşük seviye espriler derken ilk ve orta okul tayfasının bilgisayarda site kovalayan kesminin %90'ını neredeyse ele geçirdiler.

DH ve BSC kalitesizliğinin savunulacak yani yok yani, büyük olmaları iyi oldukları anlamında gelmiyor. Darkhardware, TeknoSeyir falan 50 tur atar gözü kapalı bir şekilde...

İşte oyun çapında aslında en güzeli Konsol Üssü'ydü ama yazık oldu. Yavşak değillerdi çünkü DH gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

Misal buna bağlı olarak taa ilk sayfada yazdığım olaya geri dönersek; DH de onların reklam aldığı hiçbir firmadan ürünün kötülemesi bile yapılamaz.

Benim arkadaşım Lenovo laptop aldı. Laptop iyi alet, heves etti inceleme yazdı. İncelemelerinde aletin övülecek yanlarını övdü, kötülenecek yanlarını da kötüledi. Hatta kıyas yaptı vs. birkaç marka ile vs. vs. İyi yanları ağırlık basmasına rağmen incelemeyi direkt sildiler, adamı banladılar.

Sebep basit, o dönem forumun yarısında Lenovo reklamı var ve o laptopun incelemeleri, reklamları forumda feci bir şekilde dolanıyordu. Hırs yaptı baktı, onlarca sayfa tek bir kötülemeye yer yok, ancak basit böyle en takıntılı insanların bile eh diyip geçeceği şeyleri kötülemişler. Isınma problemi var deli gibi, bahsetmek yasak vs. vs. .

Oyunlarda da aynı boku yapıyorlar. BSC de özellikle zirve yaptı bunda son 2 senedir. Gerçi dünyadaki büyük sitelerin bile reklam aldıkları oyunlara abartı puan verdiği gerçeği var ama işte başka konu orası...
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Misal buna bağlı olarak taa ilk sayfada yazdığım olaya geri dönersek; DH de onların reklam aldığı hiçbir firmadan ürünün kötülemesi bile yapılamaz.

Oyunlarda da aynı boku yapıyorlar. BSC de özellikle zirve yaptı bunda son 2 senedir. Gerçi dünyadaki büyük sitelerin bile reklam aldıkları oyunlara abartı puan verdiği gerçeği var ama işte başka konu orası...

http://www.bolumsonucanavari.com/VideoIncelemeler-Knack_Video_inceleme-7546.htm

sitedeki son inceleme. Turkce oyun, Sony'nin yaptıgı exclusive bir sey ve site zibille playstation fanboyu kayniyor. ama puan 4.5.

kendi senaryolarinizla degerlendirmeyin siteleri. neyse daha fazla yazmaya gerek yok.

@eldar, numlock kapaliymis. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Knack'e çıkıp full puan verecek değiller tabii ki, bir iki inceleme ile çıkıp burada böyle yapmamışlar diye kıyaslamaya tutamazsın ki, ayrıca 4.5 verirken bile övüyorlar oyunu, incelemeyi üşenmeden izledim.

Knack için çıkıp hype yapacak halleri yok. Doğru düzgün örnekler vermek gerek.

ki Knack'e Official Playstation sitesi bile 40/100 falan verdi. Zaten kıyaslamada ve bir sitenin yaptırımlarını aklama da kullanılmayacak bir obje olduğunu buradan gösterdi.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

BSC, DonanımHaber'in alt projesi ve tamamen oradan finanse ediliyor. Çok iyi kazanıyorlar buna bağlantılı olarak, yoksa beş para etmez bir site aslında yapmayın etmeyin asdfsd

Türkçe konuşmayı bilmeyen ve oyunlardan ciddi anlamda çok az anlayan 4-5 hıyarın komutasında gidiyor. Normalde yaptıkları işten para kazanmaları imkansız ama işte DH'nin gücü...

Kim demişti hatırlamıyorum ama yılda 1.5 milyon TL'den fazla reklam gelirleri var diye, öyle bir güç işte ...

şuna ek olarak konu başında firmaların taşağını yalıyacaksın lafını tam olarak kanıtlayan bir yer bsc

gerçi dhde öyle çoğu zaman

edit: heheh bi üstte zaten aynısını sen yazmışsın
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bu kadar laf üstüne ben de iki video baktım, gözüme kötü gelmedi videolar, yabancı video incelemeleri yapanlar saçma sapan bağıran, iğrenç aksanıyla konuşan, zevzek adamlarla dolu.

yine de şunu demeden geçemeyeceğim, belki de adamlar sony'den reklam alamadıkları için kötülediler oyunu :) ya da reklam almış olsalar daha çok puan vereceklerdi. Hani o kötü puan darkrider'ın dediğini yalanlamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

ee tamam normal, arkasında Türkiye'nin teknoloji tabanlı projelerdeki en büyük firma/site olan DH var.

Bugün DH bana desin ki gel benim adıma bir site işlet, gidip açsak bir şey konusu ne olursa olsun TR de zirveye oynar.

Adamların reklam kapasitesi, yatırımları, sektördeki hakimiyetleri çok farklı boyutta konumlanmış. Fakat bu onların çok iyi olduğundan dolayı değil, tamamen DH'nin gücünden dolayı malesef.

DH'nin forumlarındaki oyun kısmından bile BSC'ye yönlendiriliyor. O bile bir siteyi direkt zirveye taşıamya yeter...

İçerik rezalet, Türkçe konuşmaktan aciz ve oyun incelemeleri gerçekten çok yetersiz. Video işleri çok kötü vs. vs. diye gider.

Ama işte arada Tiglon'dan oyun hediye ediyorlar, ot var bok var ve düşük seviye espriler derken ilk ve orta okul tayfasının bilgisayarda site kovalayan kesminin %90'ını neredeyse ele geçirdiler.

DH ve BSC kalitesizliğinin savunulacak yani yok yani, büyük olmaları iyi oldukları anlamında gelmiyor. Darkhardware, TeknoSeyir falan 50 tur atar gözü kapalı bir şekilde...

İşte oyun çapında aslında en güzeli Konsol Üssü'ydü ama yazık oldu. Yavşak değillerdi çünkü DH gibi...

aga sen para kazanma derdindemisin yoksa iki ayda bir en elit bizinızmen ödülünü alma peşindemisin? yana döne para arıyorum ben şimdi 2 ortak 3 ortak falan 3-4 tane lisenin ilk veya orta okulun etrafında veya yakınında bi internet kafe açıp riot zımbırtısı ile para kazanma furyasına. bebeler hücum ediyolar. paranın elitliği olmaz abi, kalitesi hiç olmaz. nerde pislik bok iğrençlik orda gırla para olur. burası türkiye.
Sosyal ağlarda paylaş

türk nüfusunun yüzde 90'ının ingilizceden bihaber olduğu gerçeğini unutarak yazdıklarınız çok ilginç harbiden.

şu forumda toplasan 1000 kişi vardır ve türkiye oyun sektöründe yüzde 1 bile etmez. sizin gibi çevrenizde 10'ar 20'şer hadi 30'ar adam olsa toplamda 10-20-30 bin kişiye ulaşsanız ingilizce bilen insanlar olarak geriye yine yüzde minimum 70-80'lik bir pasta payı kalır oyunculardan.

yani yok açma patlar derken okuyucuların gelmeyeceğini düşünerek değil, sektörde aynı işi yapan diğer firmaların gücüne kuvvetine bakarak konuşmanız gerekiyor. aksi halde boş konuşma oluyor yani.

şu anda halihazırda türklerin en çok takip ettiği yayınlar var. oyungezer dergi olmasına rağmen sinan akkol ve birkaç kişiye online yayını devretti ve güçlenmeye başladılar ciddi şekilde.

merlininkazanı da zaten sektördeki en eski online oyun mecrası olmasıyla idare ediyor senelerdir. ki inanılmaz kalitesiz yazılar, kalitesiz yazarlar ve kalitesiz işler çıkarmalarına rağmen.

bu ikisinin haricinde bsc var ve bsc konusunda darkrider'ın söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. donanımhaber olmasaydı bir hiç olacak insanlar ama olaya yine bu şekilde bakamazsınız. zaten dh'nin projesi bsc ve doğal olarak hayvan gibi hit yağdırıyorlar forumdan oraya. sonra zamanla bir kitle oluştu. zatne türkiye'de oyun oynayan kitle büyük çoğunlukla dh kitlesiyle eş değer zeka kapasitesine sahip.

son olarak da ign girdi türk pazarına. ign enayi değil arkadaşlar. multiplayer ile güçlerini birleştirdiler ve şu anda çeviri haber yapıyor olsalar da ileride bu durum değişecek. zaten konsol üssü'nde çok sevdiğiniz murat sönmez şu anda multiplayer'da üst rütbelilerden biri olarak çalışıyor. tam titrini hatırlamadığım için böyle söyledim.

bunlar hali hazırda yayın yapan siteler. bir de shiftdelete.net'in bir projesi var uzun süredir başlatmak istediği. direkt olarak oyun sitesi olacak. haliyle kendi aylık 10 milyon tekil ziyaretçisinin birçoğuınu buraya da yönlendirecek adam. çünkü para kazanmak istiyor. kısa sürede iyi yerlere gelirler ama ne kadar kaliteli işler çıkar orası yine tartışılır.

bu saydığım bütün firmaların iyi kötü reklam ilişkileri var sektörde. ve reklam verenler bu firmalar dışında firmaları kabullenmekte bir hayli zorlanıyorlar. ha tabi sen gidip reklam ajansına bak kardeşim ayda 1 milyon tekil ziyaretçim var impression değerlerim de bunlar diye masaya vurursan çıkarıp, çok afedersiniz ama konsolüssü gibi gelişine geçiren bir yayın değilseniz ipe ipe reklam vermeye başlıyor firmalar.

kısacası türkiye düşündüğünüzün aksine online medya konusunda ekmek yenilebilecek bir yer. bir ara paticik'ten insanlarla core vg diye bir projeye başlamaya çalışmıştık ama sonra herkesin kafası kaçtı işten. öyle kalmıştı. yapaydık iyiydi de işte artık başka bahara diyelim.

kısacası arkadaşım, eğer oyun üzerine içerik üretecek bir internet sitesi kurmak istiyorsanız asıl derdinizin 150 bin lira basmak değil de ziyaretçileri çekecek ne tür özellikleriniz olacağı olması gerekiyor.

tam bir wot oldu ama pattislibörek'in işine yarayacağını düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 150 bin lira kısmına takıldım.

Bi tane oyun inceleme yazılacak online dergi neden 150k maliyeti olsun ki? Yer olarak yer tutma herkes evinde yapsın , home office hallet işini sonra vergisi tırıvırısı sitesi freelance yazdırmak falan derken sitenin ilk kurulumundan üç ay sonuna maliyeti max 20-25k tutar o da lüks olur , 150k ile napabilirsin ki? Reklam falan abanırsın o da çıkartır mı bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...