Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Romanımı nasıl yayımlatacağım?

limonsupernova

Öne çıkan mesajlar

önce biraz kendimden bahsedeyim.. 85 doğumluyum. ilk defa 99 yılında yazmaya başladım ve ondan sonra yazı yazmak hayatımın en önemli ve tek zevk aldığım unsuru oldu. liseyi bitirdikten sonra reklamcılık okumaya başladım ancak yazarlıktan başka hiçbir şey yapmak istemediğim içim 3. sınıftayken 2009 yılında üniversiteyi bıraktım. bu sırada ne yazık ki kötü bir olay geldi başıma: okulu bıraktığım sırada anksiyete panik hastası oldum ve kullandığım antidepresanlar yüzünden 2012'nin sonlarına dek tek bir satır bile yazamadım. çünkü kendinizi sürekli mutlu ve hiçbir şeyi takmayan bir halde bulduğunuzda yazı yazmanız da pek olası olmuyor. her neyse, 2013'ün başında yeniden kendime gelerek yeni bir roman yazmaya başladım, 347 sayfalık bir roman çıkardım ortaya ve en sonunda da yayınevlerine yolladım. onlar da iletişim, okuyanus, everest ve april'dı. bir anda birden fazla yere yollamak çok da etik değildi, kabulümdür ama sebebini birazdan aşağıda anlatacağım ve birbirinden bu kadar farklı yayınevlerini tercih etmem, romanımın maddi mi yoksa edebi mi yönlerinin daha ağır bastığını anlayıp olası olumsuz yanıtlar karşısında ona göre adım atmayı planlamamdandı. ne biçim cümle oldu be.

romanımı yollayalı 3 ay oluyor ancak şu ana dek hiçbir haber alamadım açıkçası ve günden güne daha çok kaygılanmaya başladım. benim derdim şu: artık 28 yaşıma gelmiş bulunuyorum. yazar olacağım diyerek üniversite gibi olayları elimin tersiyle ittim, bütün hayatım bu romanıma bağlı ve hiç vaktim kalmadı artık.

ankara'da oturduğum için çoğu yayınevine gidip de görüşme şansım bulunmuyor. kaldı ki, sosyal fobisi olan bir insanım. hayatta konuşamam zaten. yayınevleriyle daha kolay iletişime geçmenin bir yolu yok mu? ya da bu insanlarla nerede nasıl tanışılır ki? 10 küsur yıldır edebiyatın içinde olmama rağmen bugüne kadar hiç bu konularda bilgili insanlarla tanışamamış olmam da benim cenabetliğim sanırım. çok fotoğrafçı, mimar veya müzisyen arkadaşım oldu ama gıcıklık olsun diye mi ne hiç bu ortamlarda kurallar nasıl işler öğretecek birisi olmadı.

neyse, uzatmayayım: ne yapmak gerekiyor? bir roman bastırmak için ölümüne aylarca beklemek veya illa bir tanıdık bulmak ya da internetten birtakım yazarların emaillerine ulaşıp "yeni yazarım nolur bi romanımı okuyun" diye dilenci gibi yalvarmak mı gerekiyor? kış olunca parktaki kuğular nereye gidiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

romanımı kendi paramla bastırmaktansa intihar etmeyi tercih ederim. bu, bir işte çalışıp para alacağın yerde, çalışıp, bir de üzerine para vermekten farksız bir soysuzluk gözümde. bir kitap siyasi veya dini nedenler gibi nedenlerden ötürü değil de, kayda değer hiçbir yönü bulunmadığı için basılmaya layık görülmemişse, zaten hiç basılmasın daha iyidir. bir de, "yazar bu, açlıktan ağzı kokuyordur abi" günleri artık çok eskide kaldı. satacak bir şey yazdıktan sonra artık kitaplar satıyor. ama roman yazacağım, ondan sonra da ferrari felan alacağım diye bir şey elbette mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

tldr diyenler için; adam roman yazmış, nasıl bastıracağını bilmiyor, yol gösterin diyor.

Burada ferrari sahipleri de vardı, yazarlıktan değil cinsel güç arttırıcı haplardan falan kazanmışlar sanırım tam bilmiyorum değişik işler. Eğer yazarlıktan para kazanacaksan ona göre olmalı yazdıkların da, öyle mi acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle iyi bir menajer bulman gerekiyor

iyi menajerden kastım kitabını iyi bir editöre okutacak yorumlatacak ve yaptığın işin sonuna kadar arkasında olacak ve PAZARLAYABİLECEK ki bu bahsettiğim kişiler yayın evleri ve editörlerle iyi ilişkileri olan insnalar olur

AthleT var mesela bu bölümün modu adamın en büyük sıkıntısı yayın evinin kitabını yeteri kadar iyi pazarlayamamasıydı

bugün iyi yazar kötü yazardan çok iyi pazarlanan kötü pazarlanan eser var keza stephanie meyer süper kötü bir yazardır ama kadının alacakaranlık serisi inanılmaz patladı bunun yanında nice iyi yazarlar eserleri yeteri kadar iyi pazarlanmadığından oldukları yerde kaldılar

sen kendine iyi bir menajer bul gerisini o halleder, komisyon üzeridnen çalışılır en azından başlangıç olur bu

bir de çok insan tanıman gerekiyor, iletişim ağının güçlü olması lazım, sosyal fobin olması bu konuda büyük bir engel ki öncelikle bunu aşmaya çalış yoksa o yayın evlerine her ay kıyamet gibi kısa hikayeler, romanlar, incelemeler gidiyor
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

öncelikle iyi bir menajer bulman gerekiyor

iyi menajerden kastım kitabını iyi bir editöre okutacak yorumlatacak ve yaptığın işin sonuna kadar arkasında olacak ve PAZARLAYABİLECEK ki bu bahsettiğim kişiler yayın evleri ve editörlerle iyi ilişkileri olan insnalar olur

iyi bir menajer nereden nasıl bulunur peki? tavsiye verebilir misin?
Sosyal ağlarda paylaş

Internette yayınlayabilirsin? Bazı yerlerde 99 cente falan ebook olarak satılabiliyor , gerçi bedava kitapların biri bin para internette kalkıp kim 99 cent verip kitabını alır hiç bilmiyorum ama okunmaya değer bir kitap mı denemek istiyosan bi çok yer var öyle , iphone android uygulamaları için bir sürü yer var oralara 99 centten sat , çok alan olursa bil ki başarılı yazarsın , yok alan olmazsa o zaman daha çalışman gerek demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bir şey buldum

http://www.sokakkitaplariyayincilik.com/icerik/yol_haritasi.pdf

fikir verir diye düşünüyorum, edebiyat dünyasına girmeden menajer bulman zor o yüzden daha fazla sosyalleşmen ve bir iletişim ağı (network) kurman gerekiyor

mesela sigorta sektöründe referans kitap yazanlar ilk olarak türkiye sigorta enstütüsü vakfıyla görüşüyorlar "kanka benden böyle bir şey var ilginizi çeker mi?" diye

aslıdna sıralamama gerekirse;

1- sosyal fobini yen
2- edebiyat ortamlarına gir çevre yarat

gerisi zaten gelir en azından kör bir şekilde devam etmezsin işin iç yüzünü görürsün
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

bir diğer alternatifin de eserini isim yapmış bir yazara satman ve o kitabı hiç yazmamışsın gibi hayatına devam etmen

o korkunç bir ihtimal ya :) düşünmek dahi istemiyorum. amacım sadece "para kazanayım da nasıl kazanırsam kazanayım" olsaydı olurdu, ama değil. bu benim için daha çok, doğurduğum çocuğu imkansızlıklardan dolayı bir başka aileye vermek gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

bak şimdi aklıma geldi bir alternatifin daha var, web-novel

web-novel düşük maliyetle okuyucuya ulaşmanın bir başka yolu ilk başta para kazandırmaya bilir ama yeteri kadar ilgi çekersen yayın evleri ve menajerlerin ilgilisini çekebilirsin

hatta bölüm bölüm yayınlayarak git, sosyal medyayı da kullanabilirsin arkadaşlarından yardım alarak

benim aklımda da benzer bir şey var ama tek sıkıntı iyi bir editör bulmakta keza eserinde sadece kurgusal değil imla hatalarına dayalı sorunlar olursa internetin acımasız dehlizlerinde kızgın demirlerle dağlanabilirsin

burada yazdığı şiiri itin götüne soktuk diye (tamam tam sebebi bu değil ama sebebin bu olduğunu kabul etmek işi daha komik hale geitiriyor :) ) yıllar sonra tamamen sıfırdan yarattığı bir karakterle gelip burafda fink atıp intikam aldığını sanan bir arkadaş da oldu, ha bence süper bir çalışmaydı çok iyi bir role-playing di sdf keyif almıştım
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

noterden adına tescil ettirdin mi romanı? yoksa öyle huloooğ diye gonderdın mı yayın evine? sonra raflarda bulmada kendi yazdığın romanı. asdf

noter olayı para isteyen bir durum, o yüzden imkanım olmadı, ama öyle bir iş başıma gelirse de yapan kişiyi fazlasıyla kepaze edebilecek denli çok delil çıkarma imkanım var elimde. aslında hiç de fena olmazdı şimdi düşününce. önce tazminat alır, ardından medyada haber olur, sonra da kendi adımla iyi bir satış yakalardım.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

bak şimdi aklıma geldi bir alternatifin daha var, web-novel

web-novel düşük maliyetle okuyucuya ulaşmanın bir başka yolu ilk başta para kazandırmaya bilir ama yeteri kadar ilgi çekersen yayın evleri ve menajerlerin ilgilisini çekebilirsin

güzel bir uygulamaya benziyor, bir seçenek olarak bu da değerlendirilebilir ama önce yayınevini denemem gerekiyor. şu hayatta yazdığım herhangi bir romanım iyi bir yayınevi tarafından yayımlanmadan önce ölecek olursam vallahi gözüm kapalı giderim.

bu arada durumum konusunda bir anda biraz fazla olumsuz hava esti, neden öyle oldu anlamadım da fakat romanıma güveniyorum ben. iyi haberler geleceğine dair büyük bir umudum var. yazdığım şeyin kapasitesini biliyorum sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

bugün google play de bile dijital kitap satışı var, hani kısa hikaye vs yazabiliyorsa oradan da yürümeyi deneyebilir illa basılı olacak diye bir şey yok ama bunların hepsi cesaret işi ve çok emek istiyor.. kitabı yazdığından daha fazla işin pazarlamasıyla ilgilenmek gerekiyor. madem ki meslek olarak yazarlığı seçmiş kendine uğraşması lazım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...