Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Romanımı nasıl yayımlatacağım?

limonsupernova

Öne çıkan mesajlar

totemic said:

reklamcılık bölümünü neden bıraktın ki? metin yazarı olarak başlardın bir yerden. reklamcılığı basamak olarak kullanabilirdin. çok yanlış yapmışsın okulu bırakmakla..

bunun cevabını konuyu açtığım yazımda vermiştim aslında: yazarlıktan başka bir uğraşla ilgilenmek istemiyorum.. bir başkasının açısından yaptığım şey saçma durabilir, anlayabiliyorum ama, benim açımdan değil. mesela metin yazarlığında da ilgimi çeken hiçbir şey yok. felsefeden girip psikolojiden çıkmak, mitolojiden beslenip ne bileyim yabancılaşmaya ulaşmak, oradan insanoğlunun açmazlarına dalıp kaybolmuşluğa dalmak, yüzyıllar içinde seyahat edip bugüne güç bela dönmek istiyorum. kaldı ki metin yazarı olamazdım. benim "uyandım ve doğruldum" yazabilmem için en az 100 sayfaya ihtiyacım oluyor.. yazar olamadıktan sonra çaycı olmuşum ya da google'ın ceo'su olmuşum hiç önemli değil. bu arada yazar olamayacaksam, reklamcı olmaktansa beden işçisi olmayı tercih ederim. çünkü reklamcı olduğunda beynini kullanman gerekiyor ve düşünecek zamanın kalmıyor. oysa beden işçisi olduğunda sadece bedenin çalışıyor ve zihnin yeni romanlar, hikayeler ve karakterler yaratmak için bütün gün boyunca sana zaman veriyor. kısaca: idealist ruh hastasıyım bu konuda :)
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

yazdigin roman bi boka benzemiyordur ondan cevap gelmemistir

yayınevleri romana cevap süresi için 6 ay ila 1 yıl süre veriyorlar. benim henüz 3 ay oldu. kaldı ki zaten neden cevap gelmedi diye bişii sormadım ben, daha hızlı nasıl cevap alınır, ne yapmak gerekir diye sordum.

bunlar hep dikkat gerektiren şeyler tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlardan yazan olmuş. ben yineleyeyim.
önce romanını noterden kendi adına tescil ettir. sonra da yayınevlerine kopyalarını tek tek yolla. beğenirlerse yayınlamak için sana döneceklerdir.

edit: bir diğer yol söz gelimi 5000 adeti kendi cebinden para vererek yayınevinin birine gidip bastır. sonra bu bastırdığın kitapları tek tek kitapçıları gezerek 5,10,15,20 tane şeklinde dağıt.sana peşin para vermeyeceklerdir. sattıkça paranı alacaksın.dolayısıyla kitapları bıraktıktan sonra 15 günde 1 veya ayda 1 bu kitapçıları ziyaret edip satış durumunu takip edeceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

arkadaşlardan yazan olmuş. ben yineleyeyim.
önce romanını noterden kendi adına tescil ettir. sonra da yayınevlerine kopyalarını tek tek yolla. beğenirlerse yayınlamak için sana döneceklerdir.

edit: bir diğer yol söz gelimi 5000 adeti kendi cebinden para vererek yayınevinin birine gidip bastır. sonra bu bastırdığın kitapları tek tek kitapçıları gezerek 5,10,15,20 tane şeklinde dağıt.sana peşin para vermeyeceklerdir. sattıkça paranı alacaksın.dolayısıyla kitapları bıraktıktan sonra 15 günde 1 veya ayda 1 bu kitapçıları ziyaret edip satış durumunu takip edeceksin.

önceden de cevap vermiştim gerçi ama yeniden yazayım: notere verebilecek 1 liram bile yok ne yazık ki :) diğer yandan çalınıp çırpılması gibi bir korkum da yok, çünkü her bir bölümünün bana ait olduğunu ispatlayacak senelere dayanan delillerim var elimde.

kendim bastırma konusuna da cevap vermiştim ama onu da yenileyim: kendi romanımı kendim bastırmaktansa kendimi köprüden atarım daha iyi. bir işte çalışıp karşılığında para alacağına, bir işte çalışıp karşılığında bir de para vermke gibi bu. ve dini veya siyasi gibi nedenlerden değil de, basılmaya değer bir yanı olmadığı için yayınevi basmayacaksa kendim bastırmamın hiçbir manası yok. okunacak bir değeri yok demektir o romanın. hiç basılmasın daha iyi. (uç noktalarda gezindiği için ya da bunun gibi nedenlerce basılması reddedilen istisna romanları ayrı tutuyorum tabii)
Sosyal ağlarda paylaş

kusura bakma,genelde tüm mesajları okur ve öyle yazarım ama bugün ilk sayfaya bir bakıp öyle yazdım çok işim olduğu için.

dostum,o zaman kitap bastırma konusunda çok umutlanma. Türkiye'de bu işin de bir çeşir tekeli oluşmuş. söz gelimi en prestijli edebiyat ödüllerinden birisi Cumhuriyet gazetesinin her yıl verdiği YUNUS NADİ ödülleridir. Bu edebiyat yarışmasının ilk başladığı dönemde ki amacı genç yazarlara ya da yeni yazarlara şans vermek,onları edebiyat dünyasına tanıtmaktı. Fakat takip edersen bu yarışmada bile bildiğin,tanıdığın adamlara veriyorlar ödülleri. açıkçası amatör yazarların eserlerinin okunduğuna bile inanmıyorum.

bol şans.
Sosyal ağlarda paylaş

yazmayayım diyordum ama. sen romanım çalınsa onu ispat edicek elimde delillerim var diyorsun ama atıyorum çok ünlü bir x yazar aldı senın romanını gerekli duzenlemelerı yaptıktan sonra piyasaya surdu. sen daha sosyal fobin yuzunden çevre edınemıyorken nasıl romanının çalındığını kanıtlayacaksın. sana mı ınancaklar yoksa o unlu x yazara mı? senın yapacagın ancak kitabın reklamından başka birşey olmaz..
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

yazmayayım diyordum ama. sen romanım çalınsa onu ispat edicek elimde delillerim var diyorsun ama atıyorum çok ünlü bir x yazar aldı senın romanını gerekli duzenlemelerı yaptıktan sonra piyasaya surdu. sen daha sosyal fobin yuzunden çevre edınemıyorken nasıl romanının çalındığını kanıtlayacaksın. sana mı ınancaklar yoksa o unlu x yazara mı? senın yapacagın ancak kitabın reklamından başka birşey olmaz..

ya anlıyorum da, gerekli düzenlemeler yapılamaz. her bir bölüm kendi içinde bir bölüm oluşturacak şekilde yazıldı. her bir bölüm ve her bir bölümde geçen her bir konu ve her bir düşünce, her bir olay dizini daha önce ya sözlük hesabımda yazıldı, ya blogumda yazıldı, ya bazı dergilerde yayımlandı ya da bazı ortamlarda tarihle kayıt altına alındı. romanım konusunun çalınması da mümkün değil, çünkü romanımın konusunu çalması için bütün romanı topyekün çalması gerekiyor, o da saydığım nedenlerden ötürü imkansız. ha bütün bunlara karşın yine de olundu çalındı.. ve mahkemeyi kaybettim. bir silah alıp vururup sanırım o kişiyi. hayatım boyunca bir karıncayı dahi incitmeyi düşünmedim ama bu roman benim bütün hayatım. ve hayatımı elimden alacak kişinin ben de hayatını elinden alırım.
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

said:
....ve mahkemeyi kaybettim. bir silah alıp vururup sanırım o kişiyi. hayatım boyunca bir karıncayı dahi incitmeyi düşünmedim ama bu roman benim bütün hayatım. ve hayatımı elimden alacak kişinin ben de hayatını elinden alırım.

abi kusura bakma da son thread...

ahaha evet öyle işte :) ya şunu da ekleyim: roman olay romanı olduğu kadar durum romanı da. yani "harika bir konusu var biz bunu çalalım"lık bir olayı yok. iş tamamen benim yazı üslubumla ve anlatı tarzımla ilgili daha çok ve onu çaldığı anda, neresini çalarsa çalsın 10 yıllık bir döneme yayılarak dergilerde veya sözlüklerde ya da kısa öykü sitelerinde belgelenmiş ve hala da duran kaynaklarım var. onu anlatmak istedim. ve evet yani, bütün hayatımı bütün geleceğimi koydum ben bu işe. o yüzden böyle bir işe kalkışıp da gerçekten yanına mahkemede kar koydurabilecek kişi karşılacağı öfkemi tahmin dahi edemez.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...