Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Uzay da neler oluyor

blackhavvk

Öne çıkan mesajlar

neutrino said:

blackhavvk said:

abi adamlar bu işlere 2000 lerd ebaşlamadıki kaç yıldır adamlar hababam bişi gönderiyor.biz sadece gönderildiğini sonra nasa nın yayınladığı görüntüleri biliyoruz.

yani ne bileyim tahmin olarak acaba orada yaşanabilir biryerler bulundu yada başka bir element ne bileyim.

bunca yıldır sadece ' araştırıyoruz' cevabı bence bir şey gizleniyor gibi.

abi periyodik tablo diye bişey var ya.

abi keşfedilemeyen şeyin tabloda ne işi var?demek istediğim yani adamlar kaç yıldır uzaya bir şey ler gönderiyor astronatları hep uzayda.bu adamlar araştırma işini belli ölçüde aşıp hem araştırma hem de başka bir faaliyet yapıyor gibi geliyor bana.ama merak ediyorum işte ne gibi bir faaliyet yapılıyor.acaba yaşam alanı falan mı keşfedildi yada bir şekilde insanın yaşayabileceği bir sistem mi?
Sosyal ağlarda paylaş

blackhavvk said:

neutrino said:

blackhavvk said:

abi adamlar bu işlere 2000 lerd ebaşlamadıki kaç yıldır adamlar hababam bişi gönderiyor.biz sadece gönderildiğini sonra nasa nın yayınladığı görüntüleri biliyoruz.

yani ne bileyim tahmin olarak acaba orada yaşanabilir biryerler bulundu yada başka bir element ne bileyim.

bunca yıldır sadece ' araştırıyoruz' cevabı bence bir şey gizleniyor gibi.

abi periyodik tablo diye bişey var ya.

abi keşfedilemeyen şeyin tabloda ne işi var?demek istediğim yani adamlar kaç yıldır uzaya bir şey ler gönderiyor astronatları hep uzayda.bu adamlar araştırma işini belli ölçüde aşıp hem araştırma hem de başka bir faaliyet yapıyor gibi geliyor bana.ama merak ediyorum işte ne gibi bir faaliyet yapılıyor.acaba yaşam alanı falan mı keşfedildi yada bir şekilde insanın yaşayabileceği bir sistem mi?

Abi keşfedilmeyen elbette pek çok şey var, ama periyodik tabloda elementlerin atom numaraları, izotopları vs. hepsi belli. Arada boşluk yok. Yeni keşfedilenler de zaten yapıları gereği çok kararsız elementler oluyor. Demek istediğim buydu benim, mal bir troll yanlış anlamış, sen öyle yapmadığın için sağol.

Abi uzaya gitmedeki temel motivasyonlardan birinin de koloni vs. kurmak olduğunu düşünüyorum ben. Bu ISS falan da kesinlikle bu amaca hizmet ediyor. Çok uzun vadede (5 milyar yıl falan) zaten Güneş'in ömrü bitecek ama o zamana kadar asteroid çarpması, iklim değişikliği gibi durumlarda hayatta kalabilmek için yapılan yatırımlar bunlar. Bir de bu kurumlara nereden ne paralar aktarılıyor, nasıl araştırmalar yapılıyor pek bilinmiyor gerçekten. Milyarlarca doların olsa kendini sağlama almak istemez misin abi? Çok stabil değil çünkü gezegen; al daha geçenlerde rusya'ya ayı gibi meteor girdi kimse farketmeden.
Sosyal ağlarda paylaş

heh aynen abi, uzayda yapılabilecekleri aslında bilmiyoruz.Acaba hangi şartlar var tam anlamıyla,diyorum ya bilmemiz gerekenler gösteriliyor bize.Nasa malmı milyarlarca dolar harca her sene sonra herşeyi herkesle paylaş?Adamlar mutlaka orada belkide bizim normal oalrak dünyadaki mantığımızla kabullenemeyeceğimiz şeyler keşfetti belkide bunlarla iligli birşeyler yapıyorlar.

Yani çok uçuk kaçık gelebilir ama geniş fikirli olmak gerek uzay konusunda.Sadece konuşarak neler olabileceğini elbetteki tahmin bile edemeyiz ama en azından böyle bir konuda bilgisiz kalmaktansa ufak tefek bilgiler sahip olabiliriz belki.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi uzun süre uzayda kalmanın simülasyonu bence. Yani inanılmaz garip teknolojiler, bilinmeyen süper şeyler falan bulduklarını düşünmüyorum ben. Az çok işin teorisine hakim biliminsanları zaten bunu öngörebiliyor. Parçacık fiziğinde falan hele teori hep önden gidiyor, deney geriden takip edip teoriyi doğruluyor.

Çok komplo teorisi şeklinde düşünmemek lazım o yüzden. Elbette insanları, hayvanları, bitkileri oraya boşuna çıkartmıyorlar. Dediğin gibi tonlarca araştırma yapılıp bir sürü veri elde ediliyor. Bunları da paylaşmıyor olabilir, çünkü bilgi cidden değerli bir şey.

Mars'a sanırım insan kolonisi kurmak ya hedef. Gerçi uzay araştırmalarının ne kadar ön planda olduğu da tartışılır. Nasa'ya aktarılan kaynak askeri harcamanın bayağı gerisinde çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

acaba cern de uzayda yapılacak birşeyler için mi denemeler yapıldı demeden geçemiyorum?yada rusya ya düşen meteor gerçekten kendiliğinden mi düştü?

dediğin gibi aslında paranoya da kurmamak gerek ama konu uzay olunca normal mantıkla bakamıyorum.dünya da yaşayan insanlar bile dünya yüzeyini kaç asırda keşfetti.her kıtanın da ayrı özelliği var acaba mars da durum ne?ne kadarı keşfedildi?yada benzer bir şey var mı?

bildiğin makale var mı?türkçe?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi uzayla ilgili olarak stephen hawking'in "ceviz kabuğunda evren" kitabı giriş seviyesi için çok başarılı. Onun dışında evren ve bir miktar parçacık fiziğiyle alakalı olarak şunu ve bunu önerebilirim. Daha eğlenceli iki örnek carl sagan'ın "kozmos" ile "milyarlarca ve milyarlarca" kitapları var. İlk aklıma gelenler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilimsel uydularının verilerini paylaşıyor Nasa. http://heasarc.gsfc.nasa.gov/

Ben Rxte ve Swift uydularının verilerini araştırmalarımda kullanıyorum. Nasa'nın gizli araştırmaları var mıdır bilmiyorum ama bu teleskoplar çok fazla veri topluyor. O verinin toplanması incelenmesi 2-3 kişilik gizli ekiplerle olmaz. Ayrıca gizli yapması için bir sebep de göremiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

blackhavvk said:

eyvallah sağol hocam.o kadar madalyalı adam var sen yardımcı oldun.teşekkür ettim

abi madalyalı olmamız sadece çok konuştuğumuz anlamına geliyor başka bir şey düşündüysen yok yani sdfjf

sitenin eskisi bu bölümün eskisi bu bölümün eskisi daha fazla araştırıp öğrenmiş adam olabileceği ihtimalini düşünmüştüm.:)
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Bende NASA'nın ve ABD'nin bizim neyi bilmemizi istiyorlarsa, onu paylaştıklarını düşünüyorum.

Ama net olarak bildiğimiz, bilgiler var. Uzayda ki araçların görevlerini ve amaçlarını biliyoruz.

Vogager 1; şuanda insanlığın uzaydaki en önemli aktif programı. Bizim de içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisini bitirdi. Artık dış galaksileri de arayacak. Aradığı şey, yaşam. Amacı, insanın yaşayabileceği bir başka gezegen bulmak. Nasanın öncelikli hedefi, insanın yaşayabileceği bir başka yer bulmak.

Curiosity; NASAnın Mars ile ilgili, çok çılgın projeleri var. Adeta bir RTE gibi çılgın projeler üretiyorlar. Bitki Örtüsü ve bitki sayesinde oksijen yaratmak gibi. Curiosity de Mars da ikamet eden, insanlığın uzay aracı. Eğer Mars da başarı elde edilemezse, Curiosity, Satürnün uydusu Titan'a gidecek.

Mariner 10 ve Messenger; bu 2 sonda, şuanda Merkürün yörüngesindeler ve gezegen hakkında bilgi topluyorlar. Mariner 10, Merküre, önce Venüse uğradıktan sonra gitmişti.

Cassini; NASAnın Satürn de görev yapan uzay aracı. Araç aynı zaman da Titan uydusunu da inceledi.

Iris; Güneşi incelemek için gönderildi.

Dawn; Vesta isimli büyük bir göktaşını inceleyip görevini tamamlayan Dawn'nın yeni görevi cüce gezegen Ceres. 2015 yılında ulaşacaktı, halen ulaşmamıştır herhalde. Ceres denilen gezegende, mars ile jupiter arasında yer alıyor.

Opportunity; Mars da yürüyüş yapan, 6 tekerlekli araç.

Kepler, Huble ve PACS var bide. En ünlüleri bunlar yani. Dünyadan uzayı izleyen ve her gün yeni bir keşif yapan, dev teleskop ve araçlar da var.

Benim gözlemlediğim kadarı ile NASA uzaylı formlar var mı diye aramıyor. Bunun sebebi a)varlar biliyor b)onlar bizi bulurlar c)görürsem söylerim ... olabilir, bilemiyorum ama gördüğüm kadarı ile varsa yoksa, insanın yaşayabileceği ya bir yer arıyorlar yada şuan yaşayamayacağı yerleri yaşama elverişli yapılabilir mi ona bakıyorlar. Bu denli dört koldan arayınca da ben endişe ediyorum, acaba dünyanın ömrünün kısa olduğunu mu biliyorlar?

Bu Apollo programlarına hiç girmedim, girersem bilimsel konuşamayacağım, bölüme ayıp olacak. Iptal olan Ay programı olarak bilelim yeterli.
Sosyal ağlarda paylaş

tek canlı formu belki biz değilizdir de uzaylılar varsa ne kadar bizim tasvir ettiğimize yakın ya da o canlı formları tek hücreli veya çok mu basit şeyler ya da eskiden varlardı da yaşamlarını devam ettiremediler ve yok mu oldular..
ama ne olursa olsun uzay her şeyiyle insanı büyülüyor.
oha şu an direk kendimi bilime adayabilirim acayip bir his geldi ovmaygad.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Vogager 1; şuanda insanlığın uzaydaki en önemli aktif programı. Bizim de içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisini bitirdi. Artık dış galaksileri de arayacak. Aradığı şey, yaşam. Amacı, insanın yaşayabileceği bir başka gezegen bulmak. Nasanın öncelikli hedefi, insanın yaşayabileceği bir başka yer bulmak.

Curiosity; NASAnın Mars ile ilgili, çok çılgın projeleri var. Adeta bir RTE gibi çılgın projeler üretiyorlar. Bitki Örtüsü ve bitki sayesinde oksijen yaratmak gibi. Curiosity de Mars da ikamet eden, insanlığın uzay aracı. Eğer Mars da başarı elde edilemezse, Curiosity, Satürnün uydusu Titan'a gidecek.

Voyager, Galaksinin değil Güneş sisteminin dışına çıktı. Galaksinin dışına çıkması milyon yılları bulur.

Curiosity'nin Mars'tan ayrılması için kullanabileceği bir ekipman yok. Titan'a gönderirlerse Dünya'dan başka araç gönderirler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...