Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne biçim bilim bu?

Mal

Öne çıkan mesajlar

canım sıkıldı.bilim teknik dergisinin sitesine girdim. bi tane fotağraf koymuşlar.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/psikoloji/images/ornegin.jpg

demişler hangisi daha mutlu görünüyor. çoğunluk sağdaki der çünkü beynin sol küresi felan filan diyor.

iki resim aynı değil ki? soldaki gözünü kaçırmış ve dudağının somurtan tarafı daha belirgin. sağdaki kendinden emin direk sana bakıyor ve dudağının somurtan kısmı silik.

ne biçim bilim bu? amaç ne?
Sosyal ağlarda paylaş

hayır bide bugün çok rastgele bi şekilde şu yazıyla karşılaştım.

http://blogs.scientificamerican.com/beautiful-minds/2013/08/19/the-real-neuroscience-of-creativity/

yaratıcılık sağ beyin, mantık sol beyin felan yok öyle şeyler diyor. buda üzerine tuz biber ekti. sanki birileri bilerek sağ sol beyin ayrımı yapıyor ama amaç ne.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçek bilim bu değil denmemiş.

'Beynin sol küresi mantık, sağ küresi yaratıcılık' muhabbetine göre çoğu insan sağ der olayı işte. Daha fazla analiz yapmak yersiz.

Tübitak denilen kurumun gittikçe neo-islama kayması sonucunda bu dergi de yalan oldu zaten. Özellikle Mayıs 2013 kapağı rezaletinden sonra Tübitak ancak kumda yandaşlarıyla oynuyor artık.
Sosyal ağlarda paylaş

O resmi nerden bulup koymuşlar bilmiyorum ama simetrik değil. İsmi 'Bilim ve Teknik' adı olan bir dergi Hürriyet hafta sonu bulmacasındaki bilmeceler gibi içerik girmemeli zaten. Siteye koyduğu şeyden emin olmalı ve bunu bilimsel olarak açıklayabilmeli.

Ama bu kalite ve bilime saygı Tübitak'ta artık kalmadı. Ayrıca bilime politika karıştırmaya çalışmıyoruz burda ancak konu başlığının ve içeriğinin cevabı bununla ilgili.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
cevap geldi

said:

Merhaba,

İlgili sayfada bu temsili çizim üzerinden bir bilimsel bilgi ortaya konulmuyor. Resimler birbirinin zaten aynısı değil bir diğerinin ayna görüntüsünün benzeri. Beynin sol ve sağ yarım kürelerinin işlevleri ve algısı üzerine verilen bir örnek çizim yoluyla anlatılmaya çalışılırken verilmiş bir örnek.  

Esenlikler ve kolaylıklar dilerim,

bu işin peşini bırakmıycam
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...