Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgisayar mühendisliği mi, CTIS mi?

Litminov

Öne çıkan mesajlar

Sirf hayatiniz boyunca bu sekilde kendinizi savunmamaniz icin, siz siz olun muhendislik secin.

ctis mtis, yok teknoloji cart curtu teknisyen olur

tercih size ait

Soris said:

matama said:

sunlari derken hayattaki basarilarinida anlatta bir ogrenelim

muhendis muhendistir gerisi teknisyen vs neyse odur

hayirli olsun
Soris said:

İhale vs alınacağı zaman merak etme zaten işletme mezunu olsan bile mühendis bir adam bulur yaptırırsın konu o değil. Ayrıca hiç bir bilgisayar mühendisinin veya yazılım mühendisinin hiçbir konuda imza yetkisi yok. Sentetik bir yetki kazandırmaya çalışıyorlar buna da sektörde karşı çıkılıyor.

Devletin kaynaklarını üç kağıtla yiyenler için problem yok. Onlar her türlü başarısız insanlar oldukları için saygıyı hak etmiyorlar. Mimari olarak çözmeleri gereken büyük bir sorun hiç bir şekilde yok. CRUD işlemlerinden öteye gidemezler.

Sağdan soldan tanıdık vasıtasıyla aldığı 2-3 iş olunca havaya giren high tech hiç bir çözüm üretmemiş adam eline iphone unu aldığında bir app açar ve arkadaşlarına gösterir:
"Adamlar yapoyorr yaa" der. Burada önemli olan şu
Adamlar yapoyorr yaa diyen adam mı olmak istersiniz yoksa bir şeyler yapan adamlar mı?
O bir şeyler yapıp değer üreten adamların umursadığı tek şey ne yapabildiğiniz. Bir takım engelleri aşıyor gibi gözükseniz de gayet acımasız bir sistem. Hiç bir şekilde diplomalarınız etiketleriniz sertifikalarınız sizi koruyamaz veya hiç bir şeyin güvencesi olamazlar. Sadece ürettiğiniz değer vardır bir değer üretemiyorsanız başka hiç bir şeyin önemi yoktur.

benim bir başarım yok mühendislik terk bir adamım. şimdide açık öğretim bitirdim. şu an mühendis olmayan bilgisayar öğretmeni arkadaşımla birlikte bir proje üzerinde çalışıyoruz kendisi şu an aws üzerinde cassandra clusterlarını yapılandırıyor. Ardından başka ec2 lerde akka io ve nginx kurulumu yapacak. Yapacağımız projenin mimarisini birlikte çizdik ama mühendis değiliz. Mühendis odasından filan izin alabilirsek release etmeyi düşünüyoruz projemizi ahah
Biz cebimizde 2 kuruş para olmadan kıçı kırık okullardan uyduruk diplomalar almış mühendis olamamış adamlar olarak bunlarla uğraşırken senin süper mühendisler ne yapıyor bu arada? Visual Studio da drag and drop yapıyor olabilirler belki.

Ama bir şeyi doğru demişsin mühendis mühendistir. Birisi mühendis değilse istediği kadar mühendislik bitirsin mühendis olamıyor işte ülke bunun örnekleri ile dolu.
Sosyal ağlarda paylaş

Litminov said:

Yalnız bizim burada tartıştığımız şey Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mi, yoksa Bilkent Üniversitesi CTIS miydi. Tabiiki de mühendislik daha iyidir ancak okuluna göre, eğitimine göre de farklılık gösterdiği aşikar

lol. iş dünyasında üniden her çıkana kör cahil gözüyle bakılıyor.
ünide iş dünyasına ait bişiy öğrenilmez...
hikaye bunlar yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Litminov said:

Yalnız bizim burada tartıştığımız şey Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mi, yoksa Bilkent Üniversitesi CTIS miydi. Tabiiki de mühendislik daha iyidir ancak okuluna göre, eğitimine göre de farklılık gösterdiği aşikar

eğitim mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n said:

lol. iş dünyasında üniden her çıkana kör cahil gözüyle bakılıyor.
ünide iş dünyasına ait bişiy öğrenilmez...
hikaye bunlar yani.

Orası öyle benim bahsettiğim şey de bu değil zaten iş bulmada okulun da büyük ölçüde önemi var. Özel üniversite ya da Çankaya, Atılım mezunu diye geri çevirilen çok oluyormuş.

bck said:

eğitim mi ?

Çankaya'da bilgisayar mühendisliği bölümünde verilen dersleri kastediyorum.

Deacon said:

CTIS'den sonra bilgisayar yuksegi yaparsin ama pasalar gibi bilimsel hazirlik derslerini de aldirirlar. CTIS'te hic sanmiyorim ki programming languages, automata theory, operating systems, computer architecture gibi babalar babasi CS derslerini gostersinler.

Benim merak ettiğim nokta da aslında bu. CTIS mezunları bilgisayar mühendisliğindeki dersleri alabildiğimizi söylediler ama alınmayan dersler var mıdır, yüksek lisans nasıl işliyor şimdilik bilemiyorum.

GERGE said:

Yüksek önemli. Ben de kafama koydum 3-4 yıl çalıştıktan sonra gitmeyi Avrupa'da bir yere. Yüksekle mühendis oluyorsan iyiymiş ama.

Bilgisayar müh ve yazılım müh olunabiliyormuş yüksek lisansla daha net olarak araştırmadım ama 2-3 sene sonra plan, program kafamda net olarak canlanır diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilkentliler niye boş geliyor onu anlamadım. Mezun olduktan sonraki ilk çalışma dönemlerinde mi yani? Bir birey zaten her meslekte kendini geliştirmeli mühendislik yatmak için okunulan bir bölüm değil ki. Elbette ki verilen eğitim okulda kalacak ancak 4-5 yıllık okul hayatımın da zehir olmasını istemiyorum. Çankaya bilgisayar bölümünde fizik ve matematik hocaları, dersleri hakkında öğrencilerinden olumsuz çok şey duydum. Benim abim daha bu sene Çankaya endüstriden mezun oldu. En azından bu bölümde sadece meslek için gereken dersler verilecek diğer bölümlere göre daha az bölüm dışı ders var ve %32'si uygulamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bende sektorde degilsem kim sektorde merak ediyorum

mark zuckerberd bill gates falan senin icin sektordeki isimler biz o kadar olamadik :)

Soris said:

matama said:

Sirf hayatiniz boyunca bu sekilde kendinizi savunmamaniz icin, siz siz olun muhendislik secin.

ctis mtis, yok teknoloji cart curtu teknisyen olur

tercih size ait

sektörde olmadığın ve konuya hakim olmadığın belli daha fazla cevap vermeme gerek yok
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
AtlaraFisildayan said:

boş geliyor dediği hayal meyal hatırladığı java ve sınavları geçecek kadar c++ dan bahsediyor olsa gerek.

https://stars.bilkent.edu.tr/homepage/curriculum.php?DEPT=CTIS

https://stars.bilkent.edu.tr/homepage/curriculum.php?DEPT=CS

aslında baba CS dersleri dediğiniz

BM100 Keyboarding.

3 yilda bitermis ki bu, 3. yil yarisi ve 4. yil bos.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

AtlaraFisildayan said:

boş geliyor dediği hayal meyal hatırladığı java ve sınavları geçecek kadar c++ dan bahsediyor olsa gerek.

https://stars.bilkent.edu.tr/homepage/curriculum.php?DEPT=CTIS

https://stars.bilkent.edu.tr/homepage/curriculum.php?DEPT=CS

aslında baba CS dersleri dediğiniz

BM100 Keyboarding.

3 yilda bitermis ki bu, 3. yil yarisi ve 4. yil bos.
Gel bitir 3 yilda bekleriz.
Konuyu yeni gordum. Programci olcam ya da networkle ugrascam diyen gelsin CTIS'e bekleriz .D
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Evet bi onceki sayfadaki tahminim dogru cikmis. Baba CS dersleri yok CTIS'de. Algorithms'in ve network'un de CS'dekiyle esdeger olacagini sanmiyorum.

Master'da basina dert olur bunlar, aldirirlar bilimsel hazirlik.
Kanadada ve ABD de kac tane arkadasim(2 3 tanesi baba super okullara girdiler) hic bi sikinti yasamadan CS master a kabul aldilar. Hicbiri de bilimsel hazirlik dersleri almadilar. CTIS in cirriculum a bakarsan zaten almamalari da dogal. Algortihms bilemiycem ama network dersleri cs dekinden >

ps: Bilkentle, Cankayayi karsilastirmak zaten epic fail.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...