Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgisayar mühendisliği mi, CTIS mi?

Litminov

Öne çıkan mesajlar

KHaRoN said:

ctis haftada 28-32 saat ortalama, %80 devam zorunlulugu.
zincir dersleri kirarsan kan aglatan bolum. CS den daha kotu zincirler.

Hmm teşekkürler.

28-32 iddialı oldu ya, bizim rahat işle bile beraber yürütmek zor, öyle keyif olsun diye yapılmaz en azından. 2. Öğretimi filan olsaydı olurdu bak.
Sosyal ağlarda paylaş

abi hangi ortam allasen, ben daha göremedim öyle ahım şahım bir ortam.

ki bu adam hazırlıkların üst katında okuyacak ctis e geldiğinde.

edit :

ctis daha çok programlama,web, mobil programlama vesaire üzerine iken cs dekiler bilumum ingilizce (eng101,102,humanity101,102), math, fizik ve biyoloji den dolayı bıkmışlardır.
Sosyal ağlarda paylaş

ctis mtis ktis

bunlar kendini doktor sanan diyetisyenden farksizdir

muhendislik bir diplomadir

essek gibide imza yetkisi vardir dert etmeyin

imza yetkisi hic olmasa devlet bir hibe bir is cikartir muhendisler alabilir onlari sadece

bilge adam mezunu olmakla ctis mezunu olmak arasindaki tek fark , askere gittin mi 6 ay askerlik yapmak
Sosyal ağlarda paylaş

İhale vs alınacağı zaman merak etme zaten işletme mezunu olsan bile mühendis bir adam bulur yaptırırsın konu o değil. Ayrıca hiç bir bilgisayar mühendisinin veya yazılım mühendisinin hiçbir konuda imza yetkisi yok. Sentetik bir yetki kazandırmaya çalışıyorlar buna da sektörde karşı çıkılıyor.

Devletin kaynaklarını üç kağıtla yiyenler için problem yok. Onlar her türlü başarısız insanlar oldukları için saygıyı hak etmiyorlar. Mimari olarak çözmeleri gereken büyük bir sorun hiç bir şekilde yok. CRUD işlemlerinden öteye gidemezler.

Sağdan soldan tanıdık vasıtasıyla aldığı 2-3 iş olunca havaya giren high tech hiç bir çözüm üretmemiş adam eline iphone unu aldığında bir app açar ve arkadaşlarına gösterir:
"Adamlar yapoyorr yaa" der. Burada önemli olan şu
Adamlar yapoyorr yaa diyen adam mı olmak istersiniz yoksa bir şeyler yapan adamlar mı?
O bir şeyler yapıp değer üreten adamların umursadığı tek şey ne yapabildiğiniz. Bir takım engelleri aşıyor gibi gözükseniz de gayet acımasız bir sistem. Hiç bir şekilde diplomalarınız etiketleriniz sertifikalarınız sizi koruyamaz veya hiç bir şeyin güvencesi olamazlar. Sadece ürettiğiniz değer vardır bir değer üretemiyorsanız başka hiç bir şeyin önemi yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben iki bölümü de iyice araştırdım ve benim düşüncem dandik bir okuldan mezun olmaktansa başarılı, özgeçmişi olan bir okuldan mezun olur iki sene de bilgisayar mühendisliği için yüksek lisans yaparım. Geçen babam başından geçen bir olayı anlattı. Program ile ilgili bir sorunu bilgisayar mühendisi tanıdığına danışmış ve adam bu olmaz, ben yapamazsam kimse yapamaz diyerek çözüm bulamamış. Nereden mezun olduğunu bilmiyorum. Başka bir arkadaşına gösterdiğinde ise eğitim almamasına rağmen sorunu iki dakikada çözmüş. İş biraz da kişinin kendinde bitiyor ancak okulda verilen eğitim de bana göre çok önemli ve çankayada okuyan arkadaşlarıma sorduğumda bilmiyorsan doğru düzgün öğrenemezsin anlatıp geçiştiriyorlar çok çaba göstermen gerek dedi hepsi dediler. Fizik ve matematik dersleri ve hocaları hakkında da pek olumlu şeyler duymadım. Bölümün dezavantajlarını ise mezun olan birisi anlatmış şu şekilde

Dezavantaj dersen : Çok iyi bilinmeyen bir bölüm olmamamız en büyük dezavantajımız. Bölümleri pek iyi tanımayan kişilere bölümünüzün 2 yıllık olmadığını, lisans eğitimi aldığınızı, meslek yüksekokulu değil yüksekokulda okuduğunuzu ve bölümün içeriğini anlatmak zorunda kalabiliyoruz. Devlette çalışacaksanız mühendislik kadrolarına kabul edilmeyebiliyorsunuz. Devletle iş yapan bazı özel sektör firmalarının projelerinde mühendis çalıştırma gibi şartlar konulabiliyor. Bilişim sektöründe neredeyse her bölüm mezunu (hatta üniversiteden mezun olmamışlar bile) çalışıyor. Bilgisayarla ilgili bir bölüm mezunu olsanız da çok bir avantajınız yok maalesef. Bilgisayar Müh. odası kuruldu ve imza yetkisi gibi avantaj sağlayabilecek şeyler için çabalıyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

sunlari derken hayattaki basarilarinida anlatta bir ogrenelim

muhendis muhendistir gerisi teknisyen vs neyse odur

hayirli olsun
Soris said:

İhale vs alınacağı zaman merak etme zaten işletme mezunu olsan bile mühendis bir adam bulur yaptırırsın konu o değil. Ayrıca hiç bir bilgisayar mühendisinin veya yazılım mühendisinin hiçbir konuda imza yetkisi yok. Sentetik bir yetki kazandırmaya çalışıyorlar buna da sektörde karşı çıkılıyor.

Devletin kaynaklarını üç kağıtla yiyenler için problem yok. Onlar her türlü başarısız insanlar oldukları için saygıyı hak etmiyorlar. Mimari olarak çözmeleri gereken büyük bir sorun hiç bir şekilde yok. CRUD işlemlerinden öteye gidemezler.

Sağdan soldan tanıdık vasıtasıyla aldığı 2-3 iş olunca havaya giren high tech hiç bir çözüm üretmemiş adam eline iphone unu aldığında bir app açar ve arkadaşlarına gösterir:
Adamlar yapoyorr yaa diyen adam mı olmak istersiniz yoksa bir şeyler yapan adamlar mı?
O bir şeyler yapıp değer üreten adamların umursadığı tek şey ne yapabildiğiniz. Bir takım engelleri aşıyor gibi gözükseniz de gayet acımasız bir sistem. Hiç bir şekilde diplomalarınız etiketleriniz sertifikalarınız sizi koruyamaz veya hiç bir şeyin güvencesi olamazlar. Sadece ürettiğiniz değer vardır bir değer üretemiyorsanız başka hiç bir şeyin önemi yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

CTIS mezunu tanıdık bir kişi çıktı uzaktan eş dostlardan ona sorduğumda daha önceden 2 senelikmiş ve bölüm ismi bilgisayar, turizm (ctt) gibi saçma birşeymiş. Mezun olup yurtdışında bilgisayar mühendisliği için yüksek lisans yapıyormuş biraz soru sordum da epey kafama yattı yaptığım tercih. Mühendislik mühendisliktir anlayışı yüzünden yüksek lisans yapmaya kesin gözüyle bakıyorum. Daha önümde çok zaman var tabii bunları düşünmek için erken ancak bir plan, program hazırladım kendime şimdiden.
Sosyal ağlarda paylaş

matama said:

sunlari derken hayattaki basarilarinida anlatta bir ogrenelim

muhendis muhendistir gerisi teknisyen vs neyse odur

hayirli olsun
Soris said:

benim bir başarım yok mühendislik terk bir adamım. şimdide açık öğretim bitirdim. şu an mühendis olmayan bilgisayar öğretmeni arkadaşımla birlikte bir proje üzerinde çalışıyoruz kendisi şu an aws üzerinde cassandra clusterlarını yapılandırıyor. Ardından başka ec2 lerde akka io ve nginx kurulumu yapacak. Yapacağımız projenin mimarisini birlikte çizdik ama mühendis değiliz. Mühendis odasından filan izin alabilirsek release etmeyi düşünüyoruz projemizi ahah
Biz cebimizde 2 kuruş para olmadan kıçı kırık okullardan uyduruk diplomalar almış mühendis olamamış adamlar olarak bunlarla uğraşırken senin süper mühendisler ne yapıyor bu arada? Visual Studio da drag and drop yapıyor olabilirler belki.

Ama bir şeyi doğru demişsin mühendis mühendistir. Birisi mühendis değilse istediği kadar mühendislik bitirsin mühendis olamıyor işte ülke bunun örnekleri ile dolu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...