Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut Geliştirme #3

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Soris said:

İşte farmers walk da da mesafeyi baz alcan.

Telefonla takılmak ne abi salonda çok saçma geliyor bana. Ben müzik ve tv bile istemiyorum. Dinlenme kısmında zaten esneme yapıyorum ben acayip iyi oluyor.

Set aralarında (dinlenmekten kastın buysa) esnemenin performans düşürdüğünü falan okumuştum ama bilemedim yanlış hatırlıyor da olabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Soris said:

Telefonla takılmak ne abi salonda çok saçma geliyor bana. Ben müzik ve tv bile istemiyorum. Dinlenme kısmında zaten esneme yapıyorum ben acayip iyi oluyor.

Set aralarında (dinlenmekten kastın buysa) esnemenin performans düşürdüğünü falan okumuştum ama bilemedim yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Valla bilmiyorum bana iyi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Soris said:

esnettiğin kasın performansı düşüyor ama kayda değer değil.

tekrar sayısı seçiminde nerelerde daha iyi performans gösterdiğin de önemli. ben 6 tekrardan fazla yaptığımda ağırlığı ciddi şekilde düşürmem gerekiyor. 6 benim için sweet spot gibi bir şey çoğu compound harekette. 6 tekrarla patlayıcı çalışarak ağırlıkları arttırmak 12 tekrarla çalışmaya göre daha etkili
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben şunu gözlemledim 5x5 çalışırken esneme yapmazsam bu sefer esnekliğim kayboluyor. Ama esneme yaparken ağırlıkları arttırmada hiç sorun yaşamadım hatta daha iyi güçlendim gibi geldi bana.

Benim bu konularla ilgili tek kafamdaki soru işareti genetik olarak kollarım vücut göre hacimsiz duruyor. Yani tutupda sırf onun için izole çalıştığımda çok etkili olacağına inanmıyorum ayrıca sistemimi bozuyor. Assisted pullup filanda ekledim handstand de ekledim programa. Aşamada kaydediyorum. Böyle giderse 6 aya filan 5-6 tekrar handstand pushup yapabilcem heralde ooo çok karizmatik :)
Sosyal ağlarda paylaş

leg presste 100 bastım 3x 12-10-8 acayip keyif aldım resmen mutluluk ağrısı yaşıyorum.

bir de şu ne kadar doğru ?
"leg press ve squat çalışmalarının vücuttaki gücü artırmanın en iyi yolu olduğu söylenir.
bunun üzerine bazı body builderler antrenmanlara başlamadan önce 3-4 set leg press yaparlar ki testesteron artsın ve daha sonraki antrenmanlarda daha fazla performans sağlansın."
Sosyal ağlarda paylaş

bana gore degil, tum kani bacaklara indirip sonra omuza gecmek acaip olur.. oyle bacak bastim testom artti zart olayi bana mantiksiz geldi.

sonucta vucudun kas yapisina gore bacak ve omuz nasil calistirilmiyorsa (mantiken) bacak girip 2 set ustune hadi babam omuza mantiksiz geldi bana. hic bir programda da rast gelmedim inceleyip arastirdiklarimdan.

full body workoutlarda var ama ismi uzerinde full body workout ve 1-2 hareket yapiyorsun her bolgeden.

upper body ve lower body workoutlarda da birbirinden bagimsiz zaten bacak ve ust.. spilitte zaten boyle bir sey hic yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bağlantısını bilemem ama
Hormonal response dedikleri bir geyik var ya bu adamların o yüzden mesela her antrenmana squat ile başlıyor sporcular.
Bizim starting strength programında da öyle. Leg press den filan bahsetmiyorum direk bildiğin squat. Bence hormonal olarak çok katkısı var antrenman için.
Sosyal ağlarda paylaş

ya valla ben çok memnunum temel halter hareketlerinden 5x5 den memnunum baya. Ama buna chin up ve pull up da eklemek istiyordum 1 tane bile çekemediğim için. Neyse makinada yapıyorum onda da ilerliyorum da şu direnç bantlarını gördüm barfiks için bunlardan tr de bulabilirmiyiz arkadaşlar.

http://rubberbanditz.com/info-center/pull-up-bands/

yoga cılarında var böyle bantları ama bilemedim aynısı mı acaba. linkte yoga için filanda uygun diyor ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:
sonucta vucudun kas yapisina gore bacak ve omuz nasil calistirilmiyorsa (mantiken) bacak girip 2 set ustune hadi babam omuza mantiksiz geldi bana. hic bir programda da rast gelmedim inceleyip arastirdiklarimdan.

Şu programı uyguluyorum, üçüncü gün omuz bacak birlikte diyor
http://www.bodybuilding.com/fun/best_ectomorph_workout.htm

said:
**Leg exercises can be superset with shoulder movements to shorten overall workout time.

Testo mesto değil tabi, zamanı etkin kullanmak amaç. Yanlış bişey yoksa devam edeyim rahat oluyor :P
Sosyal ağlarda paylaş

haftada 3 gun girdigin icin bacak omuz yapabiliyorsun cunku zaten 6 bolgen var eger ki bir gune 3 bolge koymassan bacakla birisi cakismak zorunda.

ancak o gun bacak ile omuzu calistin diye omuzlarin normal bacaksiz omuz gununden daha etkisiz calismis denemez.

hani bacak girdin hormon salgiladin teston artti olayi. bahsettigim o.
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı insanların mesela genetik olarak bacağı büyük kiminin kolu büyük kimi çok çalışmasa dahi kolu şişiyor kimi çok çalışsa bile onun kadar şişmiyor vs gibi.
Bu olay ne kadar doğru?
Çünkü benim mesela çocukluktan beri bacaklarım ve belim kalındı. Squat da mesela en fazla bugüne kadar 110 yaptıydım tek tekrar ona rağmen bile bacaklarım öküz gibi genetik olarak. Eğer squat yapmaya devam edersem ileride chicken leg olacağımı söylüyorlar. Bence de olabilir şimdiden böyleyse daha çünkü 1. yılım.
Onun yerine overhead walking lunges veya box jump filan yapsam olur mu veya tek ayak squat filan?
Sosyal ağlarda paylaş

genetik olarak gelismis bir bolgenin hic calismadanki durumundan geriye goturmek veya mevcut poizisyonunu korumak herhalde en zor is :)

hic bir sey yapmadan gelismisse en hafif bacak idmaninda bile verimi diger bolgelerden cok olacaktir dedigin gibi.

hic elleme bacagi kos, hafif kilo cok tekrar gir daha cok bicimlendirme calismasi yap diyebilirim.

ama bunlari salliyorum. mantiken bu sekilde yapardim bende oyle bir sorun/hediye olsa.
Sosyal ağlarda paylaş

ya birde genel olarak vucudun kas grubunun 8 de 5 i bacaklarda.

yani sictin!

saka bir yana bacak calismanin onemi bu orandan ileri geliyor zaten.

kardiyonun guzelligi ve kilo verdirme sebeplerinden birisi sanirim bu buyuk orandaki kas grubunun calisiyor olmasi mutemadiyen.

nedense burada kardiyo yerine agirlik calisin zayiflamak icin deniyor buna karsi cikmiyorum ama kardiyoda bacaklarin mutemadiyen calistigini millet unutuyor gibi. dusunsene 8 de 5 kas grubun calisiyor devamli oraya gidecek enerji yerine sen git yat chestte 30 kg bas kilo ver... mantiken bir uyumsuzluk var. ikisi bir en iyisi.

secin
Sosyal ağlarda paylaş

ondan kasit vucuduna oranla bacaklarinin daha kasli olmasi benim anladigim. yani bacaklar orani bozuyor. kalin kollarin olup 100 cm omuzlarin olmasi gibi.

ust tarafi dengelemeden bacaklari calisirsan vucuduna oranla bacaklarinin ust kismi cok kalin duracak tavuktaki gibi denmek istenmis olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni doğru diyor o anlamda. Ben mesela hep dalga geçerdim bodycilerle adamda bacak kürdan gibi üst tarafı öküz gibi bende de tam tersi başıma geldi şimdi onlarda benle dalga geçiyorlar ahah

Sanırım tek ayak squat yapmaya devam edebilirim normal barbell squat yerine veya lunge yaparım kutuya zıplama filan yaparım.

Hormonal etki için deadlift ve power clean e devam.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kimse oyle birsey demedi. Bizim dedigimiz su, yada en azindan benim soyledigim;

Eger kisi spora ilk defa basliyorsa ve fazla kilolari varsa, spora ayirdigi zaman icerinde, agirlik antrenmanindan kisip cardio calismasin.

Cunku adamin kas kutlesini artirmasi o seviye icin cok kolay. Ve guzel bir diyetle bu kısa donem icin gayet yag yakip kas kutlesi kazaniliyor. Ki bu da ileriye donuk olarak daha fazla enerjiye ihtiyac duymak demek ayni zamanda. Artisi buyuk.

Ama bisikletin tepesinde dakikalarca -ozellikle LISS- cardio calismanin gunluk enerji ihtiyacini artirmaktan baska pek bir yarari yok.

Cardio gereksiz demiyorum yanlis anlasilmasin. Bende hemen her workout tan sonra max 10-15 dk HITT cardio calisiyorum. Amacim enerji harcamaktan ziyade dolasimi guclendirmek. Agirlik calisirken daha zor yoruluyorum cardio calisinca oyle bir faydasi var.

Sunu da soyliyeyim son olarak; Hiçbir pro bb er hayvan gibi cardio calismiyor. Yag yakmanin olayi tamamen diyet. Çok buyuk hedefiniz vardir %6-7 ler falan, gunluk 1500 kcal e kadar dusmussunuzdur diyette, gidip caloric requirement artsin diye cardio yaparsiniz o ayri.

Jager vardi musabik o yazsin ne yapiyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm ilginç o gönderme genelde kürdan bacaklılar daha doğrusu yukarıda dendiği gibi üst vücuda abananlar için söylenir.

Ayrıca benim de arkadaşım var genetik olarak öküz gibi bacakları var ama calf dışında estetik 0 bildiğin dondurma küllahı gibi bacaklar.Squat ve stifflegged deadlift sonrası şekil şemal almaya başladı o dino bacaklar.Senin durum nedir tam olarak bilmiyorum ama öyle squatla falan 2 katına çıkmaz bacakların merak etme.
Ayrıca hep böyle konuşan tiplere yakından bakınca 0 hamstring olduğunu görüyoruz.İnsan vücudunda en beğendiğim kas yığını olmasından dolayı da kıskanırım valla :D
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...