Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut Geliştirme #3

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Fantezi dunyasinda mi yasiyosunuz arkadas? 50rep wide grip pull up kim yapiyor?

Soris, birak hacim antin kuntin programlari. Pull up mi yapmak istiyosun? Pull up yap o zaman. Assisted yap tek ayaginin altina destek koy yap. Guclendikce azalt destegi.

Adam gibi sirt calis. Sirti oldurmeden bitirmeden gelistiremiyorsun oyle.

Barbell row
Wide grip pull up
Seated/ chest supported row
Close grip pulldown

4set gir. 7-8 rep. Bitir kaslari. Oyle haftada 2-3 kere 5 tekrar row ile gelismiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

razzo said:

Sayıları sallıyorum ama 5kg ile 3 seti (10 tekrar) az zorlanarak yapmak mı daha verimli 10kg ile yapıp 2. setin sonunda bitip 3. sette anca 1-2 tekrar yapabilmek mi daha verimli?

zor soru gelmiş, cevapsız kalmış. kesin bir cevabı yok. kişiden kişiye değişir. programa göre değişir. hangisinde bir daha gittiğinde ağırlığı arttırabiliyosan o daha verimli. program komple çok ağırsa, hep setleri bitiremiycek kadar zorluyosan ilk seçenek daha verimli. sinir sisteminin kaldırabileceği bi yük var.
çok sık çalıştırıyosan aynı kası yine ilki daha verimli. seyrek çalıştırıyosan ikincisi daha verimli.
Sosyal ağlarda paylaş

Nekro said:

Calisirken hareketleri tam yapınca stretching yapmaya gerek olmuyor. Yani söyle biceps curl yapıyorsun en sonuna kadar indirip kapanana kadar kaldiriyorsun şeklinde.

Bu şekilde calismiyorsan antrenman sonrası sicakken yapmak ta fayda var. Ama kesinlikle antrenman oncesi yapma performans kaybi yasattigi bilenen bir gerçek.

Kası Uzattigina dair bir kaynak görmedim hiç tecrübe de etmedim.

Yani özet olarak stretching kasmamak için hareketleri kası sonuna kadar gerecek şekilde yap

güzel bi noktaya değinmişsin. ağırlık çalışmak esnekliği azaltır gibi bir düşünce var.

her gün tek kas grubuna odaklanıp, kası maksimum derecede ağrıtacak şekilde çalışırsan, inflamasyon ve kas ağrısından dolayı geçici olarak esnekliğin azalır.
ama hareketleri dediğin gibi tam yaparsan kasların esnekliği azalmaz, artar. düz stretchingden daha etkili olduğunu kanıtladılar hatta.

örnek vermek gerekirse romanian deadlift düz hamstring stretchingden çok esneklik kazandırır.
ekstrem durumda olympia düzeyinde kaslıysan bazı hareketlerin kısıtlanabilir. o kadar kaslı olamazsınız zaten

ard arda gelen mesajlarımı mazur görünüz. tek mesajda toplamaya uğraşsam üşenip hiçbir şey yazmıycaktım
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...