Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gravity (2013)

progamer

Öne çıkan mesajlar

ya bi de benim anlamadığım bişey var:

bu kuluniyle bulok birbirine bağlı da kuluni "ipimi kes ben feda ediyom kendimi sen git" dediği sahne vardı ya. Şimdi orada kafama takılan bişey var. Kuluni fırladı, uzaklaştı halat gerildi ve durdu. Bulokun ayağına takılı başka bi halat var, kuluni diyor ki beni bırak seni de çekiyorum. Tamam da orada kuluniyi çeken nedir? fırlamanın şiddetiylen ikinizin arasındaki halat bi kere maksimumm seviyede gerildi zaten ve kuluniyi tamamen durdurdu. Ama o sahnede sanki kuluninin arkasından birisi onu çekiyomuş da bulokun ayağındaki halat yüzünden gelmiyomuş gibi bi hava vardı. Kim çekiyo abi kuluniyi, durmuş olmalarına rağmen o halat niye sürekli gerildi, dünya mı çekiyo adamı nedir ben orayı anlamadım ya.

Sosyal ağlarda paylaş

Üstteki mesajda dediğim gibi orası karışık bir durum. Normalde sırf uzayı düşünürsen hızları halatı tutup sıfırlandığı noktada halatı bırakınca sabit durmaları lazım. Yörüngeyle çekimle alakalı bir durum olsa bile çok minimal bir etki yaratmalı diye biliyorum. Bir yere tutunmazsam uçup giderim diye bir şey söz konusu olmamalı. Sanki drama yapmak için orada sıçmışlar diye düşünüyorum ki önceki sayfalarda verilen filmdeki açıkların olduğu linkte bu durumdan bahsediyordu.

Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

bu kuluniyle bulok birbirine bağlı da kuluni "ipimi kes ben feda ediyom kendimi sen git" dediği sahne vardı ya. Şimdi orada kafama takılan bişey var. Kuluni fırladı, uzaklaştı halat gerildi ve durdu. Bulokun ayağına takılı başka bi halat var, kuluni diyor ki beni bırak seni de çekiyorum. Tamam da orada kuluniyi çeken nedir? fırlamanın şiddetiylen ikinizin arasındaki halat bi kere maksimumm seviyede gerildi zaten ve kuluniyi tamamen durdurdu. Ama o sahnede sanki kuluninin arkasından birisi onu çekiyomuş da bulokun ayağındaki halat yüzünden gelmiyomuş gibi bi hava vardı. Kim çekiyo abi kuluniyi, durmuş olmalarına rağmen o halat niye sürekli gerildi, dünya mı çekiyo adamı nedir ben orayı anlamadım ya.

soğuk cekiyo

ajahajajahahaha
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

Muhtemelen

İzlemedim filmi ama g kuvveti hakkında bildiğim bulundukları konumda eğer clooney i etkileyen başka bir cisim yoksa (ay, meteor...) dünyanın çekim kuvveti yüzünden yörüngede "ağırlıksız" olarak sabit kalır. Yani sandra tek eliyle kendine azcık çekse clooneyi ivmelendirmesi gerekir kendine doğru.

Özetle holivud saçmalaması olmuş drama katmak için. Mantığı yada fizik dayanağı yok.

Sosyal ağlarda paylaş

spo

istasyonun belli bir yörüngede belli bir hızı var.Sonuçta ip istasyona bağlı ve aslında çok büyük bir hızla hareket ediyor istasyon.Hatta dünya etrafında dönüş süresi 1 saat filandı galiba.Sallıyorda olabilirim.Nitekim sürtünme olmadığı için uzayda ipteki gerilme sahnesinde uzay istasyonunun hızını farkedemiyoruz direk.

Sosyal ağlarda paylaş

interperez said:

spo

istasyonun belli bir yörüngede belli bir hızı var.Sonuçta ip istasyona bağlı ve aslında çok büyük bir hızla hareket ediyor istasyon.Hatta dünya etrafında dönüş süresi 1 saat filandı galiba.Sallıyorda olabilirim.Nitekim sürtünme olmadığı için uzayda ipteki gerilme sahnesinde uzay istasyonunun ivmesini farkedemiyoruz direk.

abi uzay istasyonu ivmeli hareket yapmıyor, sabit hız.

Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

interperez said:

abi uzay istasyonu ivmeli hareket yapmıyor, sabit hız.

ivme yi yanlış kullandım sanırım.Demek istediğim uzay istasyonu belii bi hızda belli bi yörüngede yol alıyor.Bunlarda uzay istasyonuna çarpıp başka bi hızda sekiyolar.
Sonra o sektikleri yörüngede belli bi hızda gidecekken uzay istasyonunun rotası farklı olduğu için ipteki gerilme normal.

Sosyal ağlarda paylaş

interperez said:

ivme yi yanlış kullandım sanırım.Demek istediğim uzay istasyonu belii bi hızda belli bi yörüngede yol alıyor.Bunlarda uzay istasyonuna çarpıp başka bi hızda sekiyolar.
Sonra o sektikleri yörüngede belli bi hızda gidecekken uzay istasyonunun rotası farklı olduğu için ipteki gerilme normal.

momentumlu spoiler

şöyle de bişey var ama, yörünge hızı yörüngenin yüksekliğiyle alakalı. Yani aynı yörüngede, aynı yönde giderken hızlar eşit oluyor. Bu ikisi de iss'in çok yakınındalar, dolayısıyla onunla aynı hıza sahip olmalılar. İnsanın kütlesi ortalama 80kg. ikisini toplasan 160kg. Iss'in kütlesi 450000kg. Momentum farkını hayal et burdan. Dolayısıyla istedikleri kadar farklı hızda sekmiş olsunlar, o ip ilk şokta kopmadıktan sonra sürekli gerilim altında olması mümkün değil.

Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

momentumlu spoiler

şöyle de bişey var ama, yörünge hızı yörüngenin yüksekliğiyle alakalı. Yani aynı yörüngede, aynı yönde giderken hızlar eşit oluyor. Bu ikisi de iss'in çok yakınındalar, dolayısıyla onunla aynı hıza sahip olmalılar. İnsanın kütlesi ortalama 80kg. ikisini toplasan 160kg. Iss'in kütlesi 450000kg. Momentum farkını hayal et burdan. Dolayısıyla istedikleri kadar farklı hızda sekmiş olsunlar, o ip ilk şokta kopmadıktan sonra sürekli gerilim altında olması mümkün değil.

hmms

bu yaptığın açıklama gayet mantıklı.Yanlız bu kütleye odaklı momentum hesabı yerçekimsiz ortamda da mı aynı hesaplanıyor ?
Birde mesela ipi çektik o sahnedeki gibi ipin yörüngesinide savrulduğumuz yöne çekerek onunda yörüngesiyle oynamış olmuyor muyuz? Belki bizim gerilme olarak gördüğümüz şey sadece ilk anda olandı.Daha sonra ipin gerilmesi gibi gözüken şey ipin yörüngesinin değişmesi filan ?

Sosyal ağlarda paylaş

interperez said:

hmms

bu yaptığın açıklama gayet mantıklı.Yanlız bu kütleye odaklı momentum hesabı yerçekimsiz ortamda da mı aynı hesaplanıyor ?
Birde mesela ipi çektik o sahnedeki gibi ipin yörüngesinide savrulduğumuz yöne çekerek onunda yörüngesiyle oynamış olmuyor muyuz? Belki bizim gerilme olarak gördüğümüz şey sadece ilk anda olandı.Daha sonra ipin gerilmesi gibi gözüken şey ipin yörüngesinin değişmesi filan ?

Evet abi momentum hesabı her yerde aynı. Hıza etki eden faktörler değişiyor sadece, bunlar da tabi cisme etkiyen kuvvetler oluyor (jet motoru, yer çekimi, sürtünme vs). Astronotlar ISS'e doğru giderken aslında farklı bir yörüngedeler; bu yörünge belki onları dünyaya düşürecektir belki de uzaya savuracaktır. İp Iss'e bağlı olduğu ve kütlesi çok düşük olduğu için ihmal edilebilir. Ama dediğim gibi astronotlar Iss'in yanında o kadar küçük ki, ilk anda ip kopmadan onları sert bi şekilde durdurduğunda zaten hızları ISS'e eşitlenir. Burada benim aklıma gelen tek açıklama şu abi; eğer ISS Dünya'ya doğru düşüyorsa, yani yörüngesi stabil olmaktan çıkmışsa ve dolayısıyla yönü, hızı sürekli değişiyorsa o zaman bi ihtimal astronotları çekebilir. Ama kütle farkı o kadar büyük ki, bu değişim öyle uzun süreli ve dramatik bir sahnenin yaşanmasına yetmez. Zaten filmde ISS'in yörüngesinden çıktığına dair bir işaret yok, en son uydu parçaları gelip patlatıyor işte her şeyi.

Sosyal ağlarda paylaş

kuluniy ip ve allah

Olm amma yerlere bağlamaya kalkmışsınız olayı açıklamak için. Ryan'ın ayağına dolanan ip sıkı değil, Matt'i çekmeye kalkınca kendi kütlesi + Matt'in kütlesi ipe yük bindiriyo. İp Ryan'ın ayağından kurtulacak diye Matt kancayı çıkarıyo. O kadar.

Ama halat ve paraşüt ipinin gerilip kalması enteresandı, sanırım şu astronotun film hakkındaki "olmaz la öyle şey tethered yürüyüş yaptım, böyle değil" dediği yerler bunlar :D

Sosyal ağlarda paylaş

Mr_Hand said:

kuluniy ip ve allah

Olm amma yerlere bağlamaya kalkmışsınız olayı açıklamak için. Ryan'ın ayağına dolanan ip sıkı değil, Matt'i çekmeye kalkınca kendi kütlesi + Matt'in kütlesi ipe yük bindiriyo. İp Ryan'ın ayağından kurtulacak diye Matt kancayı çıkarıyo. O kadar.

Ama halat ve paraşüt ipinin gerilip kalması enteresandı, sanırım şu astronotun film hakkındaki "olmaz la öyle şey tethered yürüyüş yaptım, böyle değil" dediği yerler bunlar :D

Sosyal ağlarda paylaş

zpo

filmin sonunda ayağa kalktıktan sonra kızını görmesini bekledim, çünkü hep ilk andan itibaren kafada yaşadığını düşündüm bunları.

zaten filmin ortasında bi halüsinasyon sanesi vardı

neyse
imax olmasa salı akşamı atv de yayınlanan filmlerden sdsfs

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...