Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ikinci nukleer geliyor

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

Asteroth said:

Hadi uluslararası tepkiden korkmuyorsun, radyasyon serpintisini de mi düşünmüyor kimse?.

Bak ben bunu burada öğrendim. nötron bombasının serpintisi tehlikesiz diğerlerine göre

http://en.wikipedia.org/wiki/Neutron_bomb

Bu bilgiyi yanlış öğrenmişsin, ben de baktım kaynağına şimdi, 1-2 yere daha baktım, tam tersi geçerli.

Dworgian said:

Asteroth, şu an "abi o bonbayı atamaslar" diye öne süreceğin her argüman komik olur. Atamayacaklarını ispat edemezsin geçmiş belgelerle çünkü. Hani "atsalar o zaman atarlardı" saçma bir yorum olur. Madem kimse atamayacak, niye her nükleer bomba yapmaya çalışana dur deniyor. Niye aba altından sopa gösteriyorlar? Niye izne tabii? İnsanları manipüle etmek için inan daha basit yöntemler var

"Bonbayı atamaslar" typo'sunun komik olma çabası olduğunu düşünüyorum, geçiyorum.

Atamayacaklarını ispat edemem tabii ki, ispat edilebilecek nitelikte bilimsel veri değil bu. Allahın olmadığını ispat edemezsin demek gibi olmuş argümanın.

Ammavelakin, bir ülkenin nükleer silah kullanabilmesi için, 2. Dünya Savaşı'ndaki gibi bir durum gerekli. Çok güçlü ve inandırıcılığı olan bir sebep ve bu sebebe -yalan da olsa- inanacak bir kamuoyu. Bu ikisi olmazsa o füzeyi başarıyla kullanmış olsan bile tüm dünyayı karşına alırsın.

"Madem kimse atmayacak, niye engelliyorlar?" sorusunun cevabı da gayet basit, adamın elinde böylesine bir güç varken ve bunu -daha önce bahsettiğim gibi, agresif bir şekilde kullanabiliyorken- neden başka bir ülkenin aynı güce ulaşmasını istesin ki?

Suark said:

abi serpintisi olsun varsın

intahar komandosu diye bişi var bilionuz dimi?
he işte aynı mantık nuke içinde geçerli ulus bazında.
ben ve soyum ölecekse, koymuşum serpintiye

Aynı mantık geçerli değil. İşgal edilebilirsin, sen ölebilirsin fakat asıl nükleer silah kullanırsan soyun ölür. Teröristlerin sivil hedef vurmak yerine tamamen askeri hedeflere yönelmesinin en büyük sebebi budur, kamuoyu desteğini kaybetmemek.

Sen kalkıp "Sokarım ya" diye, dünyayı düşünmeden hareket edersen, dünya de seni düşünmez, bu bir. Kalkıp Suriye'ye nükleer bomba atarsan, senden sonraki "soyun" kıçtan bacaklı, kafadan kollu bir soy olur, düşüncezisliğin sayesinde bu da iki.
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:

Dworgian said:

Bak ben bunu burada öğrendim. nötron bombasının serpintisi tehlikesiz diğerlerine göre

Bu bilgiyi yanlış öğrenmişsin, ben de baktım kaynağına şimdi, 1-2 yere daha baktım, tam tersi geçerli.

Lütfen bizimle paylaş baktığın yerleri.

Asteroth said:

Atamayacaklarını ispat edemem tabii ki, ispat edilebilecek nitelikte bilimsel veri değil bu. Allahın olmadığını ispat edemezsin demek gibi olmuş argümanın.

Diyen kişi şunu nasıl diyebilir?

Asteroth said:

Dworgian said:

Asteroth said:

Kimsenin kullanmaya götünün yemeyeceği bir silahla

şundan eminsin yani

Aynen öyle.

Ki emin olamayacağını, bazı şartlar sağlandığında kullanılabileceğini de şurada açıklamışsın (sonucun ne olduğu önemsiz);

Asteroth said:

Ammavelakin, bir ülkenin nükleer silah kullanabilmesi için, 2. Dünya Savaşı'ndaki gibi bir durum gerekli. Çok güçlü ve inandırıcılığı olan bir sebep ve bu sebebe -yalan da olsa- inanacak bir kamuoyu. Bu ikisi olmazsa o füzeyi başarıyla kullanmış olsan bile tüm dünyayı karşına alırsın.

Asteroth said:

"Madem kimse atmayacak, niye engelliyorlar?" sorusunun cevabı da gayet basit, adamın elinde böylesine bir güç varken ve bunu -daha önce bahsettiğim gibi, agresif bir şekilde kullanabiliyorken- neden başka bir ülkenin aynı güce ulaşmasını istesin ki?

Şu yazın için ise,
Madem "kullanılamayacağı %100", ne farkeder?. Görüyoruz ki kimse kullanılamayacağından "emin değil" sen hariç.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Asteroth said:

Dworgian said:

Lütfen bizimle paylaş baktığın yerleri.

Compared to a fission bomb with the identical explosive yield, a neutron bomb would emit about ten times[3] the amount of neutron radiation. In a fission bomb, the radiation pulse energy is approximately 5% of the entire energy released; in the neutron bomb it would be closer to 50%.[citation needed] Furthermore, the neutrons emitted by the latter type are of much higher energy (14 MeV) than those released during a fission reaction (1–2 MeV)

Senin kaynağından direkt. 10 katı fazla nötron radyasyonu yayıyorsun. Senin savunmaya çalıştığın fikir, "Radyasyonun daha kısa süre etkili olması" olabilir en fazla, onu fazlasıyla karşılıyor bence bolca yaydığı radyasyonla.

Dworgian said:

Asteroth said:

Diyen kişi şunu nasıl diyebilir?

Asteroth said:

Dworgian said:

Asteroth said:

Kimsenin kullanmaya götünün yemeyeceği bir silahla

şundan eminsin yani

Aynen öyle.

İspat edemem dedim sadece, emin olunamayacağını söylemedim. Emin olmak için sadece sağduyu gerekli.

Dworgian said:

Ki emin olamayacağını, bazı şartlar sağlandığında kullanılabileceğini de şurada açıklamışsın (sonucun ne olduğu önemsiz);

Asteroth said:

"Bazı şartlar" dediğin şey, dünya savaşı sürerken, daha önce eşi benzeri görülmemiş, düşünülmemiş ve savaşı direkt olarak bitirebilecek -ve bitiren- yeni bir silahın ortaya çıkması.

70 sene geçti atom bombası kullanılalı, artık nükleer silahların etkisi bunun gölgesi bile olamaz. O "Bazı şartlar" nükleer silahlar için yenilenemez kısacası.

Dworgian said:

Asteroth said:

Şu yazın için ise,
Madem "kullanılamayacağı %100", ne farkeder?. Görüyoruz ki kimse kullanılamayacağından "emin değil" sen hariç.

Cevabı çok basit yine, hayalkırıklığına uğratıyorsun beni.

Tekelin varsa devam ettirmek istersin, kendine rakip istemezsin. Etrafında şahane bir sistem inşa ettiğin bir güce, başka ulusların/devletlerin ulaşmasını istemezsin. Buna ulaşmalarını da engelleyebilecek durumdaysan, engellersin.
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:

[Senin kaynağından direkt. 10 katı fazla nötron radyasyonu yayıyorsun. Senin savunmaya çalıştığın fikir, "Radyasyonun daha kısa süre etkili olması" olabilir en fazla, onu fazlasıyla karşılıyor bence bolca yaydığı radyasyonla.

Tamam ama serpinti den bahsediyoruz. Yayılmasından fln. Ben hatta yayılıyordur fln diyenlerdendim ondan araştırdım (pkk nın kafasına atsak diyenlere karşı), ama yok, attığın yer için problem ama bulutla taşınmıyor, çözülüp gidiyor. İstersen bugün yarın kaynakları bulup paylaşayım.

Asteroth said:

İspat edemem dedim sadece, emin olunamayacağını söylemedim. Emin olmak için sadece sağduyu gerekli.

Peki sence zamanında japonlar sağduyularına sağlık, eminler miydi ABD nin nükleer silah kullanmayacağına? Pearl harbor a saldırırken?

Asteroth said:

"Bazı şartlar" dediğin şey, dünya savaşı sürerken, daha önce eşi benzeri görülmemiş, düşünülmemiş ve savaşı direkt olarak bitirebilecek -ve bitiren- yeni bir silahın ortaya çıkması.

Bu konuda da sana katılmıyorum ama bunun dışında söyleyecek bir karşı fikir yok tabii. sadece katılmıyorum.

Asteroth said:

Tekelin varsa devam ettirmek istersin, kendine rakip istemezsin. Etrafında şahane bir sistem inşa ettiğin bir güce, başka ulusların/devletlerin ulaşmasını istemezsin. Buna ulaşmalarını da engelleyebilecek durumdaysan, engellersin.

Yok artık o kadar basit değil o yahu. Şimdi bir kere şunu düşün. Senin mantığına göre ABD de "emin" kimsenin yapsa da bunu kullanamayacağına. Ve bu bombayı yapmak, saklamak, bakım vs de öyle ucuz işler değil. Ben olsam, işe yaramaz bir silahı yapıp saklamasını tercih ederim işe yarar bir ton başka şey yapabileceği yerde.

Tekellik bir durum da yok hem. Bir sürü ülkede olan birşey için "tekel" olamaz adından da anlaşılacağı gibi. Zaten ayrıca hayır yapamazsın denildiği halde yapan ülke de var.

Bir ülkenin elinde bu silahın olmasından "korkuyorlar" gayet basit bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada ilginç bir yazı okuyorum da (taktik nükleer silahlarla ilgili)

http://cns.miis.edu/opapers/pdfs/tnw_europe.pdf

konu ile ilgilenenlere kaynak. Mesela bir yerinde Rusya'nın ABD donanması ile face 2 face karşılaşmaya çekindiği için, kendi askerlerine küçük çaplı nükleer silah yükleme ve kullanma eğitimi (karadan denize ve denizden denize sanırım) verdiklerini anlatıyor vs.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

adam komplo teorisi olsun diye beyaz rusya'ya, ukrayna'ya falan nükleer başlık bırakıldığını sanıyor. Uçmuşun resmen.

nukleer baslık bırakıldı demedim ki
o donem rusyanın silahalrının ne oldugunu kimse bilmiyo ki
yarısını aç kalmış komutanlar saga sola sattı
kimde ne var allah kerim
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ne yaaaa?

face 2 face karşılaşmak istememiş!

Yuh oha elin diline özene özene artık iyice b.....nu çıkardınız!

yüzyüze diye bir sözcük yok sanki Türkçe'de
Anan, baban, deden, ninen de face 2 face diyordu değil mi?

Bu kadar özentilikten tiksiniyorum gerçekten tiksiniyorum
baaaayyy şekerimlerden bile daha itici!

Bu SON bir daha yazmayacağım bu foruma
Bu kadar çok özentiyi görüp sinirlerim tepeme çıkmasın
hadi şimdi zil takıp oynayın
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Asteroth said:

[Senin kaynağından direkt. 10 katı fazla nötron radyasyonu yayıyorsun. Senin savunmaya çalıştığın fikir, "Radyasyonun daha kısa süre etkili olması" olabilir en fazla, onu fazlasıyla karşılıyor bence bolca yaydığı radyasyonla.

Tamam ama serpinti den bahsediyoruz. Yayılmasından fln. Ben hatta yayılıyordur fln diyenlerdendim ondan araştırdım (pkk nın kafasına atsak diyenlere karşı), ama yok, attığın yer için problem ama bulutla taşınmıyor, çözülüp gidiyor. İstersen bugün yarın kaynakları bulup paylaşayım.

Uygundur, Nötron bombasının serpintisi konusunda ben de çok bilgili değilim, dediğim gibi, koyduğun wikipedia linki ve bir kaç hızlı arama sonucunda ulaştığım bilgilere göre konuşuyorum.

"Kesin bilgi" yok ama gördüğüm kadarıyla, serpintinin olmamasını bile "iddiaya göre" şeklinde yazmış baktığım kaynaklar.

Dworgian said:
Asteroth said:

Peki sence zamanında japonlar sağduyularına sağlık, eminler miydi ABD nin nükleer silah kullanmayacağına? Pearl harbor a saldırırken?

Abi o dönemde yok henüz atom bombası ortada. Manhattan Project bile başlamamış daha o zaman.

Dworgian said:

Asteroth said:

Bu konuda da sana katılmıyorum ama bunun dışında söyleyecek bir karşı fikir yok tabii. sadece katılmıyorum.

Karşı fikir üret o zaman? İnanılır, kullanılabileceği bir senaryo yaz mesela nükleer silahların, onun üzerine konuşalım.

Dworgian said:

Asteroth said:

Yok artık o kadar basit değil o yahu. Şimdi bir kere şunu düşün. Senin mantığına göre ABD de emin kimsenin yapsa da bunu kullanamayacağına. Ve bu bombayı yapmak, saklamak, bakım vs de öyle ucuz işler değil. Ben olsam, işe yaramaz bir silahı yapıp saklamasını tercih ederim işe yarar bir ton başka şey yapabileceği yerde.

Tekellik bir durum da yok hem. Bir sürü ülkede olan birşey için "tekel" olamaz adından da anlaşılacağı gibi. Zaten ayrıca "hayır yapamazsın" denildiği halde yapan ülke de var.

Bir ülkenin elinde bu silahın olmasından "korkuyorlar" gayet basit bence.

Burada iş komplo teorilerine, silah üreticilerinin hükümetler üzerindeki etkilerine falan kayabilir, çok istemiyorum konunun oraya gitmesini.

Askeri harcama konusunda ABD'nin herhangi bir sıkıntısı olduğunu sanmıyorum açıkçası. Akıllıca mı? Tartışılır. Ama ABD'nn "Nükleer füzeleri stoklama, bakım, personel yetiştirme masrafları mı, yoksa X projesine yatırım mı" diye bir ikileme düştüğünü sanmıyorum.

Zira;

http://www.rickety.us/wp-content/uploads/2011/06/Defense_Spending_by_Country_2010-570x288.png
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures

Tekel konusundaysa; tabii ki tekeller.

Nükleer silaha sahip ülkeler; Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore (?) ve kesin olmasa da İsrail.

Bu ülkelerden Kuzey Kore dışında hiçbirinde böyle bir güç olması ABD'nin iç siyasal yapısını etkilemez. Bir tek Kuzey Kore atıp tutuyor sürekli ABD'ye karşı, onu da zaten füze kalkanına gerek kalmadan, sosyal medyada hallediyorlar. Kimyon abimiz en ufak bir şeye kalkışırsa da zaten harekete geçerler.

Bu konu tamamen toplum mühendisliği örneği. Soğuk savaş döneminden alıntı yapmak gerekirse;

said:
I remember President Kennedy once stated... that the United States had the nuclear missile capacity to wipe out the Soviet Union two times over, while the Soviet Union had enough atomic weapons to wipe out the United States only once... When journalists asked me to comment... I said jokingly, "Yes, I know what Kennedy claims, and he's quite right. But I'm not complaining... We're satisfied to be able to finish off the United States first time round. Once is quite enough. What good does it do to annihilate a country twice? We're not a bloodthirsty people."
As quoted in Khrushchev Remembers: The Last Testament (1974)
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Bu ne yaaaa?

/ragequit
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Bu ne yaaaa?

Cons said:

yazarsan şerefsizsin
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

Bu ne yaaaa?

,

lol
aman ne üzüldük
viktor ağladı kenarda için için

bu ne lan
aybaşı mı menapoz mu
Sosyal ağlarda paylaş