Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 MAYIS İŞÇİNİN VE EMEKÇİNİN BAYRAMI KUTLU OLSUN.

yildirimokur

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:

abi hakkatten öyle, hollanda da akademisyenler bile kesintisiz 2 ay tatil yapıyor, hani en cok calısması gereken kesim, su millet bi "verim" kavramını oturtamadı kafasında

hani dendigi gibi, cok calısıp az gelismis bi milletiz

dutchlar neredeyse gunde ortalama 1 saat az çalışıolar bizden, şehirler guzel, depresif dağ tepeler yok, trafik yok, residanslar, bina ormanları yok

tabikiverimli çalışır herifler ki hollanda kapitalizmin beşiği zaten

ha turkler çok şikayetçi durumdan, mesainin yarısını facebook ve twitterda geçiremiyorsun burda çünki, time is money friend direk
Sosyal ağlarda paylaş

:) ya viktor...kardeş...oraları ben de biliyorum. bilmeyen arkadaşları özendirmeye çalışmayı bırak. bu kadar ısrarla konuyu yine rayından çıkartıyorsun madem iki çift laf edeyim,ister anla,ister anlama.

senin o hollandalıların ve fransızlar,ingilizler,italyanlar ve hatta almanlar hep sömürü gelirlerinin üzerinde ekonomilerini inşa eden adamlar. aslında son derece tembel adamlar. hele senin o hollandalılar var ya, eğer bir konuda herhangi bir iş biraz karışsın, biraz çetrefilleşsin, biraz kıçını sıkıp fazla mesai yapmak gereksin, biraz fazla kafa yormak gereksin hemen çirkefleşir,hemen depresifleşirler.

bu ülkede elbette VERİMLİ ÇALIŞMAnın önemi öğretilmeli. Ama bu ülke insanına hiç kimse tembel diyemez. kaç kişinin mesai saatleri içinde eline feysbuk,tvitır kullanma imkanı geçiyor sanıyorsun?

neyse...polisimiz herkese eşit davranmış. ayırmadan herkese gazını,suyunu sıkmış. yaşasın polis.
Sosyal ağlarda paylaş

abi hollanda ve flaman bölgesi en depresfi en igrenç yeri avrupanın. hollandalılar da hakkaten tuhaf bi topluluk (uyarı: genelleme)

hayvan gibi bi sistem kurmuşlar endüstri, bilim sanat cart curt ama insanın özünü kaybetmişler

Türkiyenin yapacağı endüstri bilmemne diye güzelim taşı topragı kirleteceğine kültür ve türizm kasacak deli gibi. istanbulun varoşlarında kırık dökük evlere tonla para verip mal gibi yaşayacağına, köyünde kasabasında mis gibi doğayla peynir ekmek domatesle yaşamak çok daha iyi. Herkes istanbul a toplandıgı için oluyo bütün bunlar onunda sebebi yok gelişeceğiz yok fabrika endüstri, bi ton gereksiz alet edevat sonuç kayıtsız yanlızlaşmış insani bağlarını kaybetmiş tüketim toplumu: ortalama avrupa insanı
Sosyal ağlarda paylaş

ya viktor...sallamayalım lütfen.
al aşağıya hollandalıların resmi tatil günleri...bu arada christmas'ın sadece ilk gününü yazmışlar. 1 hafta tatil biliyorsun. bir de senelik izinlerinin en az 3 hafta olduğunu da not edin bir yere...öyle bizim ki gibi 1 hafta kullanacaksın.2 hafta üst üste kullanamazsın falan yok...

List of National and Public holidays for the Netherlands in the year 2013

New Year is on Tuesday, 01 January, 2013
Easter is on Sunday, 31 March, 2013 and
on Monday, 01 April, 2013
Queen´s Day is on Tuesday, 30 April, 2013
Remembrance of the dead is on Saturday, 04 May, 2013
Liberation Day is on Sunday, 05 May, 2013
Ascension is on Thursday, 09 May, 2013
Pentecost is on Sunday, 19 May, 2013
and on Monday, 20 May, 2013
Christmas is on Wednesday, 25 December, 2013

kaynak: http://www.holiday-times.com/public-holidays-netherlands/
Sosyal ağlarda paylaş

lovecraft0Z said:

abi hollanda ve flaman bölgesi en depresfi en igrenç yeri avrupanın. hollandalılar da hakkaten tuhaf bi topluluk (uyarı: genelleme)

hayvan gibi bi sistem kurmuşlar endüstri, bilim sanat cart curt ama insanın özünü kaybetmişler

Türkiyenin yapacağı endüstri bilmemne diye güzelim taşı topragı kirleteceğine kültür ve türizm kasacak deli gibi. istanbulun varoşlarında kırık dökük evlere tonla para verip mal gibi yaşayacağına, köyünde kasabasında mis gibi doğayla peynir ekmek domatesle yaşamak çok daha iyi. Herkes istanbul a toplandıgı için oluyo bütün bunlar onunda sebebi yok gelişeceğiz yok fabrika endüstri, bi ton gereksiz alet edevat sonuç kayıtsız yanlızlaşmış insani bağlarını kaybetmiş tüketim toplumu: ortalama avrupa insanı

canım kardeşim. sen ne güzel insansın? kafamdakileri olduğu gibi yazmışsın. :)-D
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

:) ya viktor...kardeş...oraları ben de biliyorum. bilmeyen arkadaşları özendirmeye çalışmayı bırak. bu kadar ısrarla konuyu yine rayından çıkartıyorsun madem iki çift laf edeyim,ister anla,ister anlama.

senin o hollandalıların ve fransızlar,ingilizler,italyanlar ve hatta almanlar hep sömürü gelirlerinin üzerinde ekonomilerini inşa eden adamlar. aslında son derece tembel adamlar. hele senin o hollandalılar var ya, eğer bir konuda herhangi bir iş biraz karışsın, biraz çetrefilleşsin, biraz kıçını sıkıp fazla mesai yapmak gereksin, biraz fazla kafa yormak gereksin hemen çirkefleşir,hemen depresifleşirler.

bu ülkede elbette VERİMLİ ÇALIŞMAnın önemi öğretilmeli. Ama bu ülke insanına hiç kimse tembel diyemez. kaç kişinin mesai saatleri içinde eline feysbuk,tvitır kullanma imkanı geçiyor sanıyorsun?

neyse...polisimiz herkese eşit davranmış. ayırmadan herkese gazını,suyunu sıkmış. yaşasın polis.

bi halt bildiğin yok, adamlar hap kadar ulke ve kısıtlı nufus ile dunyanın en zengin ulkelerine oynıyabiliyor, somurge ile filan zerre alakası yok, tamamen bilimsel yaklaşıyorlar meseleye

kahrolsun sermaye, kahrolsun kapitalizm yaşasın proleterya ayakları yok, kazan/kazan herşey, işçi çok çalışınca patronda daha çok hak veriyor bu devam etsin diye, dinlenmek ve sosyal aktiviteler iş kulturunun çok onemli bir parçası

profosyenel yoentim ile saglıyorlar burda bunu, işletme okulları banka memuru değil yonetici ve girişimci yetiştiriyor, toplumun her kesiminde girişimcilik hakim ki universiteden başlıyor geniş teşvikler

turkiyede bu zşhnyetin oturabilmesi için 200 yıl filan geçmesi lazım ki zaten turk milletine ters bu kadar sistematik bir yaklaşım, tuvalete giderken bile utanmasalar belli bir proseduru izlemeni istiycekler, her şey belli bir sistematige baglanmış ve sureçler oturmuş

zaman algısı yuzunden bu

ortadogu toplumlarının zaman algısı daireseldir, içinde bulundukları anı gorurler, yuksek oranda kadercilik vardır

batı toplumunun zaman yaklaşımı ise cizgisel, 100 sene 200 sene sonrası duşunulerek planlar yapıyor adamlar

ha bide 1 maysıa baglıyalım bari

marjinal fayda denen lanet bişi var misal, protestolarda ozellikle, burdaki fikrini aldıgım heriflerin bu konuya yaklaşımı şuydu "biz çok nadir protestoya çıkarız ancak çıktığımzı zaman cidden ters giden bişeyler var demektir ve hemen yetkililer onlem almak zorunda kalır"

bizde her hafta miğfer dibi yaşanınca tabi kimse sallamıyor, başbakanın misal " aydınlıkçılar gene şurada vandalizm yaptı" temalı haftada 2-3 kere çıkan haberleri okuduğunu bile sanmıyorum lol
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

al aşağıya hollandalıların resmi tatil günleri...bu arada christmas'ın sadece ilk gününü yazmışlar. 1 hafta tatil biliyorsun. bir de senelik izinlerinin en az 3 hafta olduğunu da not edin bir yere...öyle bizim ki gibi 1 hafta kullanacaksın.2 hafta üst üste kullanamazsın falan yok...

1 Ocak Yılbaşı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

ettimi 6 gun? easter ve pentecost pazara denk gelio zaten, 2 gun değil bi pazartesi bayram

chrismas 1 hafta ama bizdeki gibi aptal tatil alışkanlıkları yok, kurban + ramazan bir hafta olmalı normalde ama iki tatil arasında kalan tek gun otomatik tatil olur kuralı yuzunden mutlaka 1-2 gun ekstra biniyor veya hukumet yapıyor

arifeleride topla 1 gun

kim daha az tatil yapıomuş çıksın ortaya
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

işten kaytarma memur zihniyetine bağlı oda genetik bi bozukluk, tatille filan alakası yok ki hollandalılar bizden az tatil yapıo zaten

Hollanda 1379
Türkiye 1877

yıllık çalışma saatleri.

Zamanlarını bize göre çok daha verimli kullandıkları doğrudur da Türkiye'de insanlar az çalışmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
kahrolsun sermaye, kahrolsun kapitalizm yaşasın proleterya ayakları yok, kazan/kazan herşey, işçi çok çalışınca patronda daha çok hak veriyor bu devam etsin diye, dinlenmek ve sosyal aktiviteler iş kulturunun çok onemli bir parçası

İşçi hakları Avrupa'da nasıl kazanılmış istersen biraz araştır, işçiler çalıştıkça daha çok hak almadılar çünkü.
Ayrıca patron kendi inisyatifinde daha çok hak vermez, mecbur kalırsa verir. O yüzden işçi haklarının daha az olduğu, sermayenin daha ucuz olduğu ülkelere kaydırıyorlar üretimi.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

KuddusiMavra said:

bi halt bildiğin yok, adamlar hap kadar ulke ve kısıtlı nufus ile dunyanın en zengin ulkelerine oynıyabiliyor, somurge ile filan zerre alakası yok, tamamen bilimsel yaklaşıyorlar meseleye

profosyenel yoentim ile saglıyorlar burda bunu, işletme okulları banka memuru değil yonetici ve girişimci yetiştiriyor, toplumun her kesiminde girişimcilik hakim ki universiteden başlıyor geniş teşvikler

turkiyede bu zşhnyetin oturabilmesi için 200 yıl filan geçmesi lazım ki zaten turk milletine ters bu kadar sistematik bir yaklaşım, tuvalete giderken bile utanmasalar belli bir proseduru izlemeni istiycekler, her şey belli bir sistematige baglanmış ve sureçler oturmuş

zaman algısı yuzunden bu

ortadogu toplumlarının zaman algısı daireseldir, içinde bulundukları anı gorurler, yuksek oranda kadercilik vardır

batı toplumunun zaman yaklaşımı ise cizgisel, 100 sene 200 sene sonrası duşunulerek planlar yapıyor adamlar

ha bide 1 maysıa baglıyalım bari

marjinal fayda denen lanet bişi var misal, protestolarda ozellikle, burdaki fikrini aldıgım heriflerin bu konuya yaklaşımı şuydu "biz çok nadir protestoya çıkarız ancak çıktığımzı zaman cidden ters giden bişeyler var demektir ve hemen yetkililer onlem almak zorunda kalır"

bizde her hafta miğfer dibi yaşanınca tabi kimse sallamıyor, başbakanın misal " aydınlıkçılar gene şurada vandalizm yaptı" temalı haftada 2-3 kere çıkan haberleri okuduğunu bile sanmıyorum lol

boş boş konuşma, benim amcam hollanda da işçi, ben belçikadayım şu anda bir ton insan tanıyorum belçikalı- flaman ve valon. ögrenci, sanatçı, beyaz yakalılar. Burada seni it gibi çalıştırdıktan sonra verdikleri para belli bir sistemin ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. nedir ev fatura çocuklar, çocukların sosyal ihityaçları ev masrafı ve tatilde işte diyleim hersene 2 haftalık başka bi ülkeye tatil (fazla açılmadan tabi) neredeyse tüm maaşlar tüm sistem buna göre organize edilmiştir, orta sınıf (genel müdür - üst düzey yönetici ve bürokratlardan bahsetmiyorum) orta sınıf beyaz yakalı ve işçi sınıfı kıçını da yırtsa geliri, yapacakları, geleceği bellidir. Burda insanlar yaşlanmayı bekliyor sadece. yahu ben burdayım gözümle görüyorum, konuşuyoruz tartışıyoruz

Batı toplumu dediğin şey kocaman devasa ve sarsılmaz bir tüketim toplumu, ve insan burda konuştugum yabancıların en az yarısı bıkmış vaziyette ve toplumdaki bu yanlızlaşma ve insanlıktan uzaklaşmadan acayip derecede rahatsızlar, tanıştıklarım arasında gencecik insanlar, gaziantep te ısparta da ege de gelip yaşamış olanlar var ve tekrar dönüp türkiyeye yerleşmeyi düşünenler

O yok batı düz gider doğu dairesel falan onların hepsi ezber hepsi boş beleş teoriler. işin içine gerçeğine girdigin zaman inanılmaz ters bi durum var. Yok verimmiş yok çalışkanlıkmış o kadar boş konuşuyosunki :) yahu arkadaş, belçikayı inşa eden göçmen ve türk işçiler yıllarca köpek gibi çalışıp , evine ailesine dil ögrenmeye vakti kalmadan İTler gibi çalışıp almanyayı belçikayı bu begenmedigin ortadogulular inşa etti, ve bugün bu adamların ne entegrasyona ne dil ögrenmeye ne egitime vakti kaldıgı için it gibi sömürüldükleri için, çocukları sonraki kuşaklar uyum saglayamıyo diye faşistler burda örgütleniyor ve yabancılar gitsin bize uymuyor diyebilyorlar, Ve polis artı hukuk sistemi içinde inanılmaz örgütlenmişler, hukuk onları koruyor, ben kendim dahi durup dururken faşist bir polisin saldırısına ugruyodum nerdeyse alttan aldıgım için darp edilmekten kurtuldum iki tane irti yarı ırkçı polis tarafından. daha anlatılacak çok şey var, hiç bir şey gözüktügü gibi değil onu söyliyim.

Ha Şu var sadece, batı insanı oturmasını kalkmasını biliyor kadınlara baskı yok, aşağılık kompleksi olan insanlar degiller genelde, dedikodu çekememezlik pek yok. dolayısıyla insanı yormuyorlar. Bizim buradan alabileceğimiz kendimize katmamız gereken sadece bu özellikler
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

KuddusiMavra said:

1 Ocak Yılbaşı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

ettimi 6 gun? easter ve pentecost pazara denk gelio zaten, 2 gun değil bi pazartesi bayram

chrismas 1 hafta ama bizdeki gibi aptal tatil alışkanlıkları yok, kurban + ramazan bir hafta olmalı normalde ama iki tatil arasında kalan tek gun otomatik tatil olur kuralı yuzunden mutlaka 1-2 gun ekstra biniyor veya hukumet yapıyor

arifeleride topla 1 gun

kim daha az tatil yapıomuş çıksın ortaya

:) ya sen nasıl enteresan bir adamsın? hollandalıların veya başka herhangi bir dünya vatandaşının türk insanından daha az tatil yaptığını iddia edebilmek?! pes?!

senin söylediğin şekli ile bile 1 haftalık kristmıs + 7 gün kalan resmi tatil = 14 gün yapıyor...sen kaç senede bir 14 gün resmi tatil yapıyorsun türkiyede? kaç senede bir 9 gün ramazan-kurban bayramı tatili yapıyor? ayrıca kim 3 haftalık, 4 haftalık tatil yapıyor türkiyede?

tartışmış olmak için tartışma...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...