Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pilot kalemle ateizmi cokerten genc

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

Milyolarca insanin inandigi bir Dini, Kitabi bu kadar basite almaniz hatta dalga gecmeniz aslinda sizin basitliginiz. Vasat yorumlarla vasat espiler yapiyorsunuz. Bu kadar inananin hepsi aptal da bir siz mi akillisiniz?
"Bana kanit goster" olayida kendi capinda cok yetersiz. Kanit'dan anladiginiz ne? Din bilimsel bir olgu degil ki senin masana Blimisel bir kanit konulsun kaldiki senin bilimin ne kadar ileri verilen kaniti degerlendirebilecek seviyede mi?
Sosyal ağlarda paylaş

navyamphs said:

Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin Peygamber'in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin.
Mesela burda fizikteki casualty prensibinden bahsetmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

hunty said:

Milyolarca insanin inandigi bir Dini, Kitabi bu kadar basite almaniz hatta dalga gecmeniz aslinda sizin basitliginiz. Vasat yorumlarla vasat espiler yapiyorsunuz. Bu kadar inananin hepsi aptal da bir siz mi akillisiniz?
"Bana kanit goster" olayida kendi capinda cok yetersiz. Kanit'dan anladiginiz ne? Din bilimsel bir olgu degil ki senin masana Blimisel bir kanit konulsun kaldiki senin bilimin ne kadar ileri verilen kaniti degerlendirebilecek seviyede mi?

hee
Sosyal ağlarda paylaş

hunty said:

budizm vs.'ye sen nasıl bakıyorsun peki? ya da eski yunan tanrılarına fln?
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

hunty said:

Bence bir insan inandiktan sonra onun elinden etde yenir sut de icilir. Inancdan kastettigim akli basinda din ve inanclar. Makarna tanrisina , satana vb. inananlari kastetmiyorum. Dogru yola tesvik eden inanclar (Parti degil)
Sosyal ağlarda paylaş

Undisclosed said:

hunty said:

Ilk videodaki adam aptalca ornekleriyle inanmayanlarla dalga gecerken, bu konu altinda atilan mesajarlara, ayni tarz orneklerle, inananlarla dalga geciliyor. Hic farkiniz yok yani.

allahtan allah var hunty yoksa bi saat kanıtlamayla uğraşıcaktık. sen boşver onları mümin kardeşim

X(
Sosyal ağlarda paylaş

hunty said:

Bence bir insan inandiktan sonra onun elinden etde yenir sut de icilir. Inancdan kastettigim akli basinda din ve inanclar. Makarna tanrisina , satana vb. inananlari kastetmiyorum. Dogru yola tesvik eden inanclar (Parti degil)

Üzgünüm ama antik yunanda zeus ve tayfası doğru yoldu, şimdi hristiyanlık, müslümanlık vs.

Bundan bin yıl sonra da X ve Y dinleri doğru yol olacak.

Kendimizi kandırmayalım :).
Sosyal ağlarda paylaş

hunty said:

calimero said:

hunty said:

senin için allah neyse adam için makarna o olabilr bunu hic dusundun mu ?

adamın tanrısına makarna diosun, ya o seninkine bezelye falan diye bakıyorsa.. hala hoşgörülümüsün ?
Sosyal ağlarda paylaş

"Bi sizmi akillisiniz?" derken, arap devletlerinin yönetim bicimi, diktatörler, toplumlarin enayi yerine konup surekli sömurulmesi vs. Bi tane adamakilli ayakta bilimde ve teknolojik anlamda bagimsiz/tek basina biyerlere gelebilmis musluman ulke yok. Cunku arap dunyasinda yasanan muslumanlik sorgulamadan inanmayi sart kosuyo, netekim bu insanlarin basindaki liderlerde bunu sonuna kadar sömurerek insanlari istedigi gibi yönetiyolar din sömurusuyle. Viktorun super bi yazisi vardi konulardan birinde, kafama cok takilmisti biara, cok mantikliydi.

Sadece muslumanlik degilde, mesela cocukluktan beri annenin babanin ögretledigi bi cok seyi belirli bi yasa gelinceye kadar, sorgulamadigimiz surece annebabanin ögrettigi seyle yasiyoruz. Taki sorgulayana, o fikir curuyene ya da sorgulamaktan korkmayana kadar. Toplum baskisinin da muthis bi etkisi var tabi.

hunty said:

Üzgünüm ama antik yunanda zeus ve tayfası doğru yoldu, şimdi hristiyanlık, müslümanlık vs.

Bundan bin yıl sonra da X ve Y dinleri doğru yol olacak.

Bide bu da cok mantikli bence. O zamanlarda da insanlar korkuyodu taptiklari seyleri sorgulamaktan. Din bi akim daha cok bencede. "Su kuranda vardi, bu kuranda yer aliyodu" denilen seylerin hepsi "kuranda söyle diyo, bu bu demek" diye din adamlarinin kendince olusturdugu yorumlar. Herkes isine geldigi gibi egip bukuyo kuranda yazanlari, "el degmemis degistirilmemis kitap" kavrami bunun neresinde?

Öte yandan videoda konusan eleman ve bunun gibi adamlara oturup bilimsel olarak insan yapisini sorunca "kendi kendine olusabilmesi icin fazlasiyla mukemmel" tezinden öteye gidemiyo, isin kökunde yine sorgulamadan inanmak var cunku. Ama sorgulayip bilimsel olarak aciklamasina bakinca milyon yil öncesine kadar biliyo bilim adamlari insan vucudunun ya da hayvanlarin ne biliyim gezegenlerin atomlarin protonlarin her bi haltin nasil isledigini calistigini olustugunu. Bu nokta benim dini sorgulayip kaybettigim nokta. Allah veya bizim adlandirdigimiz ya da aklimizin alamayacagi baska bi guc elbette olabilir, evren hala bilinmezliklerle dolu, mevzunun buyuk bi kismini hala tam olarak bilmiyoruz, ama kitapta yazana sorgusuz sualsiz inanmak net aptallik. Cunku mevzu bu sekilde kitapta yazana degilde, gucu elinde devlet liderligiyle ya da kitapta yazanlari yorumlayarak tutana inanmaya dönusuyo zamanla.

Milyonlarca insanin inandigi biseye kimse saygi gösterip inanmak zorunda degil, netekim saldiranda yok. Ama dalga geciyoruz diye kimseninde bizi sorgulama hakki yok. Sende oturup domatese patatese budizme inanan adamla dalga geciyosun netekim. Ayni sey :)
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

hunty said:

calimero said:

hunty said:

senin için allah neyse adam için makarna o olabilr bunu hic dusundun mu ?

adamın tanrısına makarna diosun, ya o seninkine bezelye falan diye bakıyorsa.. hala hoşgörülümüsün ?

Ben seni anlayamiyorum.
Makarna tanrisindan bahsettigim, Pastafaryanizm: Akıllı Tasarım iddialarını eleştirmek için oluşturulmuş, parodi bir din.
Ben kimsenin tanrisini Makarna'ya benzetmiyorum, adamlarinda boyle bir cabasi yok. Yapi olarak yobazliga karsi olduklarindan egemen din olma sanslari da yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...