Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

hakkinizi helal ediyor musunuz?

reyou

Öne çıkan mesajlar

reampage said:

aktiftablet said:

Şu hükümetin en kötü işlerinden biri ya sağlık. (düşün artık) Tamamen kapitalizme teslim ettiler sağlık sistemini, hastaneler dükkan, hastalar müşteri, parası olanlar tabi.

Biraz araştır eski hükümetlerlin döneminde ki sağlık sistemini ve şimdi ki sistemi yada anlat eskiden nasıldı madem ?

Bu mesajdan sonra yazdığın wotları da okuyacaktım, belki de şu forumda ilk defa gerçekten vakit ayırıp postlar yazacaktım. Eski sistemde çuval dolusu para götürüyorlardı yorumunu görene dek. Sonrasında fikirlerini de okumadım zaten.
Ama sadece şu kadarını söyleyeyim sana; eski hükümetler döneminde de bu işlerin içindeydik, SSK hastanelerini, kuyrukları, bıçak paralarını bilmemneleri de hatırlıyorum. Şu an ne kendiniz ne de herhangi tanıdığınız tıp fakültesi/devlet hastanesi/ağız diş sağlığı merkezine gitmeyin. Hizmet kalitesi diye bir şey yok. Asıl şu an, parası olan sağlık hizmeti alıyor, olmayan aldığını sanıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

Frostbite said:

yine geçenlerde hastanelerin bir organ(organın ismini unuttum) nakil işlemleri lisansları ellerinden alındı sebep? belli kotayı aşamıyolarmıymış,çok talepmi yokmuş öyle bişey..

yeteri kadar hasta tedavi edilemiyorsa o hastanede, oradaki imkanların başka bir yere kaydırılması gayet normal.
Sosyal ağlarda paylaş

reampage doğru yazmış.

Hastalık hastası, Çetintaşdan daha ulusalcı kayınpederim bile devletin sağlık sistemineden memnun. Demek ki gelişmiş.

Tabi eski ile farkı göremeyenler beğenmeyebilir.

Ayrıca başka ülkeler ile de kıyaslamak lazım.

Newyork da eşimin gözü ağrımaya başladı, hemen acile gittik. Acil deki doktor birşey anlayamadı. Cumartesi günü olduğu için göz doktoru yokmuş. pazartesi göz doktoru bulduk , 1-2 saat beklemeden sonra doktor gördü. Herhalde bir parça kaçmış ama emin olamıyorum dedi ve ilaç yazdı. Eczanede 3-4 saat bekledikten sonra ilaçları aldık kullanmaya başladık.

Sonra miamiye geçtik. Orda ağrı artınca yine bir göz doktoru bulduk ve gittik. Söylediği bir parçanın gözün üstünde olduğu ancak parçayı alamayacağı idi. Birşey olmaz mış. Bu arada 1000 dolara yakın para harcadık. (HSBC kaza sigortasına teşekkürler, hepsini geri ödediler.)

Türkiye'ye dönünce hemen bir hastaneye gittik. Göz doktoru baktı, sıcak bir metal parçanın kaçtığını, biraz geç kalındığını, acilen çıkartılmasını söyledi. 10-15 dakika içinde çıkarttı. Emin değilim ama 100-200tl arası bir para ödedik ve sorun bitti.
Sosyal ağlarda paylaş

avrupadaki çoğu ülke gibi ölene kadar sizden sağlık sigortası primi alsınlar da aklınız başınıza gelsin. sonra o paralarla da sağlık sistemini adam etsinler, rahat edin. tercih apaçık budur, 200 senedir açlıktan nefesi kokan bir ülkede bazı şeyleri de normal karşılamak gerek netekim.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

reampage said:

hastasına 10dk ayırabilen doktorda haklı ama kim dedi ki o kadar hastaya köyünüzden kalkın gelin büyük şehire diye.

köyde kalsa hasta olmayacak mı o insanlar? buradaki mantığı çözemedim, açıklama talep ediyorum.

Orda demek istediğim sistemi sadece sağlık sistemi olarak yargılamamak lazım.

Adam işsizlik derdinden köyünü evini barkını bırakıp göç etmiş şehire gelmiş, ama büyük şehir yoğunluğu ve aşırı göçün etkisinin sağlık sektörünede etkisi olduğunu belirtmek istedim işte. Yoksa hasta olucak tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

saymışlar zaten herkes bende ekleyeyim bir tane.

şişli etfali sahra hastanesi seviyesine getirenler utansın. savaşta bile bu kadar rezil halde olmaz hastaneler sanmam.

hastayı çıkartıyorsun, yürümesi yasak, ama odadan çıkartabilmek için tekerlekli sandalyeyi bilmemne bölümünden "çaldık" çünkü yok, ellerinde sayılı adet var onlarda hep dolu yada kullanımda. boşu bulan kapıyor vandallar gibi herkes bulanın gücü çenesi yeten alır modunda.

hasta 9. katta. zemine ineceğiz. asansör çalışmıyor yolcu asansörü de tamami ile yukarı çıkmak için tek taraflı çalışıyor düğmesi, ya bi insaflı hademe falan görevli bulucaksın aşağıyı arayacak sana özel ameliyat asansörü gelecek ki indirebilesin hastanı. yada yolcu asansörünün senin katında durmasını ve boş olmasını dileyeceksin.

walla şu haliyle 7 düveline sövebilirim sağlık bakanlığının. bu bahsettiğimiz taksimin göbeğinde istanbulun kalbinde bir hastane. diğerleri kimbilir nasıl.
Sosyal ağlarda paylaş

Hastaneler artık CEO lara paylaştırıldı.Şimdilik bunu devletin yakında özel hastanelere devredeceği bir sistem olarak görebiliriz.11 hastanenin yöneticisi( hastane yönetici pratisyen hekim ve eski sistemin baş hekimi yetkileri ile ceoya bağlı).Ben bizim hastane yöneticisi ile konuştum.Adam sadece kar amacı ile çalışıyor.Devlet bir muayeneye 40 liralık tetkik ücretini karşılıyor ve bunu geçemezsin diyor.Bir tam idrar , hemogram üre kreatinin baktın mı 120 liralık tetkik istiyorsun ve hastane zararda oluyormuş.Yani bize söylenen dahiliye doktoru olarak sadece hastaya bak ama nasıl bakarsan bak 2 dakikada mı bakıyorsun bak ve gönder.Tedavi et veya hastayla ilgilen diyen yok bir üst basamak neresi oraya gönder.Mantık bu.Mümkünse tahlil isteme diye yönetim doktora baskı yapıyor.Neyse bu müşteri ve dükkan olayının açıklaması.
Hasta değil müşteri, hastane değil dükkan olayı.Yapılması gereken 3. basamak veya üniversiteye gelecek hastaların aile hekimlerinde yani 1. basamakta elenmesi ve seçilmiş hastanın gelmesi yoksa bu hastaneler bu kadar az doktorlar bu sistemi kaldıramaz.

Tıp mesleği hangi tıp fakültesine gidin bir sanat olarak görülür.Bu şekilde müşteri ve kar oranı düşünülmeden yapılır.Doktor nereden kar edeceği baskısını yerse hasta tedavi etmek en son öncellik haline gelirse o işin kalitesi olmaz.

Olayın ikinci bir yanı da Türk toplumunun sağlık konusunda yarı cahil olması.Bakın cahil demiyorum yarı cahil.Aptal aptal sabah programı izleyip acaba bence süper tansiyon gizli guatr mı var diye fellik fellik gezen kadınlar var.Bir ünlü pankreas kanseri haberi varsa ben kanser miyim diye gelen en az 30 hasta var.Bunlar poliklinik kapısında kendini yırtarak ben acilim diye bağırıyor.Gerçekten hasta 85 yaşında pnomoni adam, gerçek hasta sıra bekliyor ama götünü yırtıp bağıran var tiroid hastasıyım diye.Hayır arkadaşım acil değilsiniz.38 derece ateşle gelen tonsilit hastası da acil değil.Kulak burun boğaz polikliniğine gelecek o hasta normalde.Ama yok işten izin almadım zart zurtla acili kalabalıklaştırmayacak.Bırakacak acile kalp krizi , bıçaklanma beyin kanaması, felçli hastaya yeterli zaman ayırabilelim.Sizin de ananız babanız gelecek oraya.Kalp krizi geçiren hastaya kalp masajı yaparken bana neden bakılmıyor diye doktora saldıran tonsillit hastası ölsün lütfen.

Neyse daha yazacak çok şey var ama neyse neyi değiştirir.Yakında paranızla bile çok zor bakılır olacak hastalara haberiniz yok.AKPyi destekleyenlere yakışan sağlık sistemine az kaldı bekleyin...
Sosyal ağlarda paylaş

İsteyen istatistiklere baksın.Appandisit opersasyonlarında %100 artış varken ciddi kanser vakasını yapan cerrah kalmadı.Hepiniz Başbakan değilsiniz tabi Amerikan hastanesinden en iyi doktoru getirip bu işin uzmanına yaptıracak.
Sizden biri veya bir yakınınız lösemi veya lenfoma olmasın.Bunlara tedavi verecek hematolog uzmanı kalmadı.Kimse artık elini taşın altına koymuyor bu sistemde.
Sosyal ağlarda paylaş

sağlık sistemini iyice özele peşkeş çeken bu adam.

tam gün yasasının nekadar aptalca ve kötü hazırlandığı başbakanın götü sıkıştığında bizzat kendini kurtarmak için deldiğinde belli oldu.

mantar gibi özel hastaneler türedi etrafta. bina diken özel hastane açtı. Hepsi kalitesiz, sırf insanları soymak üzerine kuruldu.

Hastanelerin elinden lisanslar alındı sırf organ nakil kotası doldurmadıkları gerekçesiyle. Sanki organ bağışı için kuyruklar oluşmuş, hergün 100 lerce insan kalp nakli oluyorda başka hastanelerde sen en iyi üniversitelerin, hastanelerin nakil bölümlerinin elinden lisans alıyorsun. Amaç belli. Profesörleri, doktorları buralardan kaçırıp özele sürmek. Daha çok para daha çok para!

http://www.youtube.com/watch?v=V5KjVPA32gY

hah birilerine çok yakışan bakan, büyük adam, aslan parçası.

ÖNCEKİ HÜKÜMETLER NE YAPTI QQQQQQQQ

100 sene iktidarda olsa AKP birileri halen çıkıp 101 sene evvel daha kötüydü diyebilecek kapasitede.
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

Noldu rahatsız mı oldun demokratik düşünebilmesinden insanların ? hükümeti savunmak değil benim yaptığım olayları izah etmek. İşte senin şu zihniyetin bugun hükümetin yaptığı yanlış olayları irdelemek zayıf yönlerine parmak basmak yerine olmayan herşeyi bir bütünün parçasıymış gibi göstermek.

Ben örnek vereyim mesela eskiden ben diş hastanesine gittiğim zaman her türlü tedavi olabiliyordum, şimdi ise diş hastanelerinin tek işlevi diş beyazlatmak ve arada bir dolgu yapmak. Sadece özele sevk vermekle yetiniyorlar artık özele gidiyorsun bu benim için kağıt parçası diyor, araba fiyatına 3 -5 diş yaparım diyor. Performans sistemi diye bir nane getirdiler, adam performansı diş beyazlatarak, arada bir de dolgu yaparak tamamlıyor.

Onun dışında kanser ilacı mevzusu oldu bir çocuk ile alakalı, burada da paylaştım hatta sticky thread oldu konu ararsan bulursun, devlet eskiden karşıladığı ilacı artık karşılamıyordu ve hiçbir ecza deposunda da ilaç bulunmuyordu, sonradan faiş fiyatla aldık ilacı. Düşün ülkede kanser ilacı yok, bakanlık ilgisiz.

Daha da saymak gerekirse doktor cinayeti, hemşire intiharları mevzuları oldu, hastane de dayak skandalları vs. Yığınla olay yaşandı.

Kısacası tüm bunlar akp döneminde gerçekleşmiştir
Daha da yığınla olay sayabilirim, yani bu konuda sağlık sektöründe yaşananlar ile ilgili yığınlarca şey sayabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

sağlıkta ingiltere dövüyor vallahi. hanım rahatsızlandıydı hastaneye götürdük. acilden aldılar 6 tane tetkik 8-9 şişe serum, antibiyotik dayadılar.

hemşireler doktorlar inanılmaz güleryüzlü yardımcı idi. sabah günlük 3 öğün yemeği mönüden seçiyorduk getiriyorlardı vesaire.

üstüne bir de bir hafta daha kullanması gereken antibiyotiği de sevabına verdiler 1 kuruş para almadan krallar gibi bakıp yolladılar.

üstelik bir de ecnebiyiz buralarda.
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

Sağlık çalışanı değilim ama yinede şu hükümetin en istikrarlı yaptığı işleri götüren isimlerden biri budur. (Tam gün yasası ilaç fiyatları vs.)

Hayır ise niçin etmiyorsunuz diye açıklama kısmıda varmış :)

hazineden kemire kemire, eczaneleri bitire bitire, büyük sermayelerden özel hastanelerden aldıkları paranın ufak bir kısmını enjekte ede ede hoş gösterdiler sağlık sistemini o kadar. kendini kaldırması imkansız bir hale geldi sağlık türkiyede, 2 seneye cökücek hepimiz özel hastanelerin eline kalıcaz.
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

hastasına 10dk ayırabilen doktorda haklı ama kim dedi ki o kadar hastaya köyünüzden kalkın gelin büyük şehire diye.

canı ıster gelir, adamım memleketi istediği yere gider yasar, banamı sorucak.

bu kısmı gectikten sonra, fakirlik, işsizlik, güvenlik eksikliği, sosyal hizmetlerin zayıflığı, eiğitim, kültür vs vs gibi onlarca sebep sayabiliriz bir ailenin köyden şehre gelmesinin sebebi olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

pekaziz said:

Bizzat abimden biliyorum.

Başkent Hastanesi'nde Yenidoğan bölümünde. Günde 50 hasta baktığı oluyor. Ortalama çalışma süresi 8 saat.

8x60=480

480/50=9,6 ~ 10 dk

10 dakikada bir çocuğun nesine bakabilirsin? Konuşmaz etmez.

Her gün bir anne babayla tartışıyor, kavga ediyor. Henüz dayak yemedi ama yakında o da olur.

Kısaca eskisinden iyi diyen adam sıtmaya razı etmeye çalışıyor derim veya AKP yalakası derim.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

avrupadaki çoğu ülke gibi ölene kadar sizden sağlık sigortası primi alsınlar da aklınız başınıza gelsin. sonra o paralarla da sağlık sistemini adam etsinler, rahat edin. tercih apaçık budur, 200 senedir açlıktan nefesi kokan bir ülkede bazı şeyleri de normal karşılamak gerek netekim.
yapsınlar, doğrusu o. bi işin doğrusunu yapmayın bak milletten ölene kadar alıyolar ama sizden almıyolar tapının ulan demek saçma olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Estel_Anorien said:

sağlıkta ingiltere dövüyor vallahi. hanım rahatsızlandıydı hastaneye götürdük. acilden aldılar 6 tane tetkik 8-9 şişe serum, antibiyotik dayadılar.

hemşireler doktorlar inanılmaz güleryüzlü yardımcı idi. sabah günlük 3 öğün yemeği mönüden seçiyorduk getiriyorlardı vesaire.

üstüne bir de bir hafta daha kullanması gereken antibiyotiği de sevabına verdiler 1 kuruş para almadan krallar gibi bakıp yolladılar.

üstelik bir de ecnebiyiz buralarda.

babamın bir kalp cerrahı arkadaşı var. O anlatmıştı. Doktorların sanırım ev ziyareti zorunluluğu varmış hastaneye gidemeyen insanlar için. kontrolü altında olan , ne bileyim ameliyatını yaptığı kişinin takibini yapmak zorundaymış. Türkiye'de ameliyatını yapacak doktorun ne ameliyattan önce ne sonra yüzünü göremiyorsan lan resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...