Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Galatasaray 2012-2013 Sezonu Genel Tartışma - 4

Rewendor

Öne çıkan mesajlar

Bende iyi yönetiyor sanıyordum ama gs'nin borsadaki işlemlerini görünce fikrim değişti. Resmen yatırımcısını söğüşlüyor, taraftar olup aman buradaki paramda gs'ye feda olsun diyen adamda vardır tabi ama durup dururken deli gibi para kaybetmeyi kim isterki.

Bedelli sermaye arttırımları borsada genelde ters etki yaratır, millet sonu belli olmayan birşey için bu kadar risk alıp daha çok nakit yatırmak istemez. Gs hisse başına milletten 100 liramı ne almış ilk bedellide, sonrada hisse keskin düşmüş tabi. Bu sırf klübe yararken yatırım yapan adamı bitiriyor. Zaten zararım var diye hissede ısrar edenler iyice zor duruma düşüyor, 2. sermaye arttırımı olursa tekrar para bulmak/yatırmak zorundalar.

Ayrıca biz demirören e laf ediyorduk ama sizinkide halka açıklık oranını 15% lerden 45% e çekmiş. Yani klubün 30% unu satmışınız. Sermaye arttırımlarıda bir yere kadar, hem oradan hem hisse satışından gelen para iyi kullanılmazsa 2 sene içinde bizden beter olursunuz gibi geliyor bana.

Ünal Aysal zaten kendi sektöründe de mevzuat açıklarını iyi kullanan biri olarak biliniyor, burada bunu devam ettiriyor sadece. Bir yerde para kazandıracak açık varsa etik metik dinlemeden basıyor =D
Sosyal ağlarda paylaş

AIG'deydi zaten o hisseler. Galatasaray'da değildi yani, krediyle geri alıp borsaya açtılar sonra da o krediyi kapadılar. Şu borsa hikayesine de gülüyorum sadece arkadaş nasıl bir mantıkla 300M $ borçlu şirketin hissesini alıyor insanlar anlamak çok zor. Burda 3 büyüklerin hepsinden bahsediyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

Spor klüplerinin borçları normal şirketlere göre çok yüksek oranlı mevcut öz sermayelerine ve gelirlerine oranla.
Hayatta kalmalarının sebepleri devlet desteği.

Bununla beraber yavaş yavaş bu durum değişmeye başladı son yıllarda, belki bundan sonra yatırım yapmak mantıklı olarak değerlendirilebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

barnacle said:

abi ilk sermaye arttırımından önce şirketin sermayesi 4 milyon dolar mı neymiş. bir drogba yani sdfs. yapılması şarttı diyor adam. ki bizim kulübün varlıkları bjkden daha fazla raat olun.

Yapılması şart değil fırsattı tabi ama gs suyunu çıkardı. Borsaya ilk açıkladıkları oran %9990 bedelli. 1 nominal değerli hisseye 1 lira olsa neyse onuda 25 liradan sattılar, klüp için iyi tabi ama hisse olsaydı görürdüm sizi =P
Sosyal ağlarda paylaş

Evet ve genelde bunu bilen çakal simsarlar önce hisse artıyor havası verip sonra yerin dibine çekiyorlar. 2-3 sene önce fenerin hissesi hem kupada final hem şampiyonluğa gidiyor diye 48 liradan 96 liraya çıktı 1 haftada mı ne. Ve millete gaz verip duruyorlardı 200 e kadar yolu var diye. Finans la hiç alakası olmayan tamamen temenniye dayanan rakamlarla milleti batırdılar. Kupa trabzona a gidince önce 96 den 70 lere mi ne indi, sonra bursaya şampiyonluk gidince eski 48 liranın bile altına inim 40 a dayandı. 90-96 arası alanlar belki bugün bile bekliyordur =P

Bjk'nin hisse de acaip spekülatif hareketler yaptı bir ara, 3.80-4.20 arası dolaşan hisse transferler ile gaz yapıp (bakın başarı demiyorum sadece transfer gazı) 12 lere çıktı, sonra devre arası almedia , simao , fernandes felan gelince 16 ya dayandı (4 den 16 ya öhöh) , demirören BJK'den bayağı yüklü hisseyi 11-12 arasından verdi mesela (3 milyon lotu tek kalemle kimse sattılar ben bilmiyorum tabi hehe). Şimdi bedelli açıklayınca 6 larda olan hisse yine indi aşağı normal olarak.

Diğer firmalarda bu hareketler oluyor tabi ama spor klubü hisselerinde millet duygusal bağı abartıyor, bedelliye katılırsanız klube faydanız oluyor bir nevi evet, fakat bu spekülatif hisse hareketlerinden takım zaten 5 kuruş kazanmıyor.

Gs 'de önce 15% lik açıklık oranını yüksek fiyattan 45% e çekti. Şimdi bedelli yaptığında arttırımın 45% ini milletten aldı/alacak, hisse satmamış olsa 15% ini alabilirdi anca. Akıllıca hareket tabi, ama dediğim gibi bunun arkası pek yok, buradan gelen paralar 1-2 defa gelir, iyi değerlendirmek lazım. Yoksa her klüp paraya sıkıştığında bedelli yapardı =P
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...