Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ODTÜ'de olaylar

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Soris said:

Valla arkadaşlar bilemiyorum nasıl isterseniz düşünün ama dünya böyle dönmüyor ne yazık ki. Sonuca bakmak gerek.
ODTÜ de bitti olarak algılıyacaklarmış?
İşte salaklık burda başlıyor ODTÜ ne ki adamlar donumuza kadar soydu ODTÜ mü karşı koyabildi buna veya onu bırak CHP mi karşı koyabildi. Bir avuç öğrenci protesto etse ne olur etmese ne olur gidin edin atamadığınız enerjiyi atın. Kendinizi tatmin edin.
Soruna işaret etmek çözüm üreteceğin anlamına mı geliyor.
Bu ülke sosyal dönüşüm yaşamadan bir halt olmayacak bunu anlayın artık. Olayı kişiselleştirmeyin az uyanık olun. Stratejik yaklaşın olaylara.
Tayyip gitse başkası gelecek. Ülkede böyle insanlardan çok var.
Gerçi kime konuşuyorum ki hepimiz gençliğinde siyasi görüşü yüzünden birbirini vuran salakların çocukları değil miyiz. Bu ülke enerjisini böyle aptal işlerle harcayacağına üretim ekonomisine geçse çözüm o zaman gelecek.

Soru: Sosyal dönüşüm nasıl yaşanır?

Muhtemelen yukardan bir inme gelerek değişmeyecek insanlarımız. Ya da Tayyip gitse gelecek olan insanlar tarafından da değişmeyecek. Sosyal dönüşümü yaşayacak olan genç nesil. ODTÜ Ege İtü vs. değil sadece. Bugün lise ya da üniversiteyi bitirip işsiz kalacak olan tüm genç nesil bu dönüşümün bir parçası. ODTÜ öğrencisi gerek biraz kafası çalıştığı için erken bilinçlenmesi gerekse birlikte yaşadığı yakın çevresi itibariyle bu dönüşümü daha erken yaşıyor.

Sanırım en önemlisi de bu dönüşümle beraber bir şekilde bir yolunu bulup duruma karşı gelmek istiyor. Bu yerler üniversite. Herhangi bir yer değil. Daha önce başka bir başlıkta da tartışılmıştı ama tekrarlanması gerek galiba. Bir ülkede bir şeyler değişecekse; o değişim iş hayatına atılmak üzere olan öğrenciler tarafından değiştirilir. Başkası tarafından değil.
Benim babamdan bir şey değiştirmesini bekleyemezsin. Çünkü kendisi 60küsür yaşında ve günümüz koşullarına uyum sağlayamaz. (Ama iyi adamdır. Arada bana uyuzluk falan da yapar ama severim kendisini:) )
40 yaşındaki bir çalışandan da bekleyemezsin. Çünkü sorumluluğunu üstlendiği eşi ve çocukları var.
10 yaşındaki bir çocuktan neden bekleyemeyeceğini açıklamama gerek yoktur sanırım.
Kısacası 20li yaşlardaki nesil bir ülkenin geleceğini gerçekten değiştirebilecek tek nesildir. Bu her zaman böyleydi bundan sonra da böyle olacak. Bak 1923'ten bu yana Türkiye'deki genç nesile yön veren her zaman başarılı oldu. Sol'un karşısında Sağ oldu ve birbirlerini sürekli olarak vurmakla meşgul oldular. Başarılı olan ise "Sızıntı" ile başlayan cemaatçi kesim oldu. (Buranın devamı konudan alakasız olacak o nedenle devam etmeyeceğim.)

Şu doğudakilere yardım konusuna gelince... Van'daki depremde Ege Üniversitesi'nden 4 arkadaşımız bizzat yardıma Van'a gitti. Yoo yoo. Öğrenci kollektifleri falan üyesi değil 4'ü de. Tamamen bağımsız bir şekilde İletişim fakültesi öğrencileri olarak 2 kız 2 erkek gitti. Hem kendi yardımlarımızı götürdüler hem de orada ne olup bittiğini daha iyi öğrenmemizi sağladılar. Çünkü medyanın manipülasyon ve disinformasyon konularında ne kadar başarılı olduğunu en iyi bilenlerden biriyiz.

Kısacası bireysel olarak yapabileceklerimiz birlikte yapabildiklerimizden tamamen bağımsız ve birini yapıyor olmamız ötekini yapmıyor olduğumuz anlamına gelmesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Fransa bu konuda bir çok örneğe sahip. İlk aklıma gelen yamulmuyorsam 2 sene kadar önce "sağlık reformu" adı altında öğrencilerin üniversite hayatları boyunca sahip oldukları ücretsiz sağlık hizmetinin ellerinden alınmasına neden olacak yasayı engellemişlerdi.

İngiltere'de de paralı eğitim ile ilgili yasa tasarısı gelen tepkilerden sonra rafa kaldırıldı. (Raftan geri ne zaman indirilir bilinmez.)

Aklıma direk gelen bu iki örnek var. Tabii ki her protesto başarılı oluyor demiyorum. Sakın bu şekilde anlaşılmasın. Sadece her protesto bir şeylerin değişmesini isteyen insanların seslerini duyurmalarını sağlıyor. Başarılı oluyor başarısız oluyordan ziyade bu şekilde bakmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

öğrenci olaylarının ülkeye kısa veya uzun dönemde faydası olduğu bir zaman var mıdır? herhangi bir ülkede (hatırlamadığım/bilmediğim için soruyorum)

var

http://en.wikipedia.org/wiki/May_1968_protests_in_France

bizim gibi 3. dünya ülkelerinde yok tabi, sırf ögrenci degil hic bir toplumsal olayın, tarih bilinci gelismemis
Sosyal ağlarda paylaş

Frostbite said:

http://haber.gazetevatan.com/odtululerin-evlerine-baskin/500990/1/Gündem

bu nasıl kindir,nefrettir arkadaş.birde angut gazete vatan direk afişe etmiş çoçukları ama tecavüzcü olsalardı yada terörist isimleri yayımlanmazdı böyle alanen..
layık olduğumuz gibi güdülüyoruz aynen devam..

zeka yok bu gazetecilerde, sözcü de vermiş isimleri
Sosyal ağlarda paylaş

Şilide ücretsiz eğitim eylemi vardı bir ara sonuç aldılar mı bilmiyorum ama ciddi bir sonuç almış olsalar bile buna ben kişisel olarak katıldığımı da belirttim. Öğrencileri alakadar eden bir konu çünkü. Ha bu demek değil ki öğrenci olmayanlar katılamaz bu eyleme katılır ama esas unsur öğrenci olmalı çünkü onu ilgilendiren bir konu.

Siz çok uçuyorsunuz gençler. Tamam bende 23 yaşındayım ama bir takım şeylerin farkında olmak gerek.
Siz gidin herhangi bir Anadolu köyünde Cumhuriyet Devrimini anlatın bakalım neler duyacaksınız? Siz şehirler de o eylem senin bu eylem benim diye slogan atarken adamlar 50 sene de tüm Türkiyeyi kuşattı. Senin orda slogan atman eylem değil en azından bu ülkede. Niye değil çünkü sistem oturmadı. Gerçek eylem aksiyona geçmekti. Onu da Amerikan destekli bu elemanlar yaptı ve ele geçirmedikleri ülke kalmadı. Ama onlar şerefsiz vatan haini filan değil mi? Evet büyük oranda doğru ama bu onların metodolojilerinin yanlış olduğunu göstermez.

Bende önceden sizin gibi düşünürdüm ta ki Sivil Örümceğin Ağında kitabını okuyana kadar. Okuyan varsa bilir inanılmaz bir yapılanmayı anlatır tüm dünya üzerindeki. O kitabın ilk başlarında çok sinirlenmiştim bende genç kafasıyla. Sonra düşündüm ki bunlara sinirlenmek gayet saçma. Onlar gibi olmak varken. Çünkü şunu da fark ettim ki bir insandan benim hiç bir farkım yok onlara acımaya hakkım da yok onların önüne hazır lokma koymaya da hakkım yok. Onlara rağmen onlar için iyilik yapmaya da hakkım yok. Onlardan zeki de değilim onlar da her şeyin farkında öne atılmak için belki onlardan cesaretli olmam gerekebilir. Fakat biraz da zeki olmak gerek. Sadece aptallar kaybedeceği savaşa girer diye bir söz var. Herkes organize olsun örgütlensin bu çok önemli bir şey. Bunda sorun hiç yok. Ama 20 yaşında çocuk olarak bu ülkeyi siz kurtaramayacaksınız. Üzgünüm böyle birşey yok.

Bir çiçeğin açılmasını bekler gibi beklemeyi öğreneceksiniz. Sizin yapacağınız şey o toprağı düzenli sulamak ve siz o çiçeği büyütürken birileri ayaklarıyla çiğnemesin diye korumak. Başka yapacağınız hiçbir şey yok sevgili arkadaşlar. Gidin hayatı yakalayın bunun içinde siyaset de olacak tabi ki ama ana unsur bu değil. Yoksa yanlış yaparsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

Haha ya hayatım ne değişecek olaylara bakış açım değişti. Bilgi arttıkça daha iyi fikir sahibi oluyoruz işte.

Türkiyeyi Fransadan İngiltereden okuyamazsınız. Orada olur orada sistem oturdu. Burada ne yapılması gerek onu tartışmak gerek.
Gördüğünüz gibi öğrencilerden bile korkan bir hükümet var burda. Daha gencecik çocukların evine baskın düzenlemişler işte buyur.
Bu ülkede bazı şeyler için çok erken. Önce bu ülkeyi iyi okumak gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22226512.asp

a said:

Yedi üniversiteden ODTÜ'ye tepki açıklaması

18 Aralık'ta Göktürk-2 Uydusu'nun Çin'deki Jiuquan Hava Üssü'nden fırlatılması nedeniyle düzenlenen tören öncesi ve sonrası ODTÜ'de çıkan olaylarla ilgili Marmara, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitelerinden ortak açıklama yapıldı. Açıklamaya Hacettepe ve Sabahattin Zaim Üniversitesi de katıldı.

Sabahattin zaim üniversitesi nerde?
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

sabaattin diye üniversite ismi mi olur lan hakkaten dalga geçelim diye bilerek yapıyo herifler

evet üniversiteler mesela hep dalga geçelim diye isim koyuyorlar, boğaziçi mesela ne anlamsız bir isim di mi, ya da hacettepe, ne saçma isimler var ya.
gerçi sabaattin ismi biraz daha anlamlı kalıyor onların yanında:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sabahattin_Zaim
Sosyal ağlarda paylaş

velete bak bir de yaştan falan bahsetmiş, "gençler" diye sesleniyor. komik şeyler bunlar.

bir kitap okuyarak büyük bir aydınlanma yaşıyorsan da, düşüncelerin sığ demektir halihazırda.

kaldı ki her türlü ideolojik fikrin temelinde yatan ahlaki duruşunun da bozuk olduğunu, orman kanunlarına biat ettiğini göstererek, daha fazla saygı kaybediyorsun. çözüm için geliştirdiğinin metodolojiyi geçersiz kılıyor hem de.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...