Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Bunu al: http://www.amazon.com/HRT-HeadStreamer-USB-powered-Headphone-Amplifier/dp/B0067Z6BNC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1364316958&sr=8-1&keywords=HRT+HeadStreamer

Bu gosterdiklerin muzik dinlemek icin degil.

Ya da bunu al: http://www.amazon.com/Creative-Sound-Blaster-System-SB1240/dp/B004275EO4/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1364316992&sr=1-1&keywords=x-fi+hd

Bu fiyata bulabilecegin en iyilerden iki model. Kulaklik icin ama daha cok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yine hakkini vermez ama kulaklik disinda pek bilgili degilim ben. Kulaklikla ilgili donanimlari uzerine ve kayit uzerine bildiklerim bir.

X-Fi'yi alabilirsin ama daha iyisi vardir, onun olayi genel olarak kulaklik icin amfisiyle birlikte.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha pahali ses karti = monitörlerin hakkini verebilmesi demek degil. Aktif monitörlerin zaten ses kartiyla cok buyuk bi etkilesimi yok aldigi sinyali sana referans olarak sunmasi disinda. Yok ben illa kalite olarak fark yaratmak pesindeyim diyosan, gerge'nin sundugu kartlardan birini al derim. Diger kartlar daw ile calismak, kayit yapmak vs. icin cunku. 2 kati para versende o kartlarin hicbiri monitörlerdeki duyumunda buyuk bi fark yaratmayacak.

Abi bide lutfen sunun bilincine varin;

Multimedia icin ses karti / hoparlör = Muzik/film/oyun vs. icin tasarlanmis ses karti ve hoparlörler

Home studio/recording icin ses karti = Bilgisayar uzerinden muzik yapmak icin olan ses kartlari. Bu tur kartlarda ad/da converterlar daha kalitelidir, mikrofon preampleri daha kalitelidir, kaydedilen sesin gecikmesiz kaydedilmesi önemlidir, midi gecikmesi olmaz vs. bunun icin tasarlanmis ses kartlaridir yani muzik dinlemek amacli degil. Fazladan in/out sunarlar extra monitör, effect, ensturman baglayabilmek icin.

Referans monitörleri ise genelde "flat" olmasi icin tasarlanmis hoparlörlerdir, gerci tam flat diye bi mantik yok, kullanilan materyale ve dizayna göre yine sound farkliligi olur. Amac yapilan ses kaydini oldugu gibi, en naturel sekilde detaylica duyabilmeyi saglamaktir. Daha iyi muzik dinleyebilmek, film izleyebilmek amacli degiller yani. Studyoda aranje/mix/mastering studyo monitörleriyle yapilip bittikten sonra multimedia hoparlörlerde de extradan dinlenir, ki son kullanici bunu nasil duyacak, balans nasil olmus kontrol etmek adina. Yani gidip iyi hoparlör alcam diye studyo monitöru almayin, arastirin iyice.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi aslında ayrımları biliyorum. Lise/üniversite zamanı müzikle çok ilgilendim. Hatta demo kayıtlar vs yaptık. Ama mezun olunca filan, zaten müziğe ekstra yetenek de olmayınca, uzaklaştım baya. Sanırım bu yüzden çok hevesliyim linklediğim zamazingolara :)

O zaman baştan alayım. PC başında stereo sistem istiyorum, 5.1 filan pc başında gereksiz geliyor. Bu durumda mesela Creative gibi bir ses kartı alsam, yanına ne diyorsunuz? Hiç dalmıyım mı Audioengine zırt zurt yani? Şimdi kararsızlık katsayım arttı hehe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Creative genel olarak asla para verilmeyecek sirketti bir aralar ama son donemlerde Aurvana Live ve Aurvana In-Ear 3 gibi kulakliklarla, Sound Blaster Zx ve tamamen stereo muzik icin uretilmis X-Fi HD ile iyi bir yere geldiler mid-range icin. X-Fi HD al diyorum ben de. 100$ civarina guzel bir alet. Iyi bir sey alacagim diyorsan NuForce filan var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Calisiyor o Mac'de. Herkes bunu diyor. Ben de aynisi Mac icin alacagim bir ara, bu aralar fazla muzik harcamasi yaptim, biraz bekletiyorum sadece. Programlari yok ama bu kartin programa ihtiyaci yok zaten. Su yazilimla yapilan reverb efekti programi filan iste.

Mac'de USB ses kartlari takar takmaz calisiyor, hic birinde yazilim yuklemen gerekli degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok saol GERGE. Ben de şimdi sen diyince bir kaç forumda gördüm çalıştığını. Heralde performans açısından bir fark olmaz, değil mi? Sonuçta DAC'tan geçtikten sonra önemi yok driverın.

İlk planda ben ses kartı olayını halledeyim. Daha sonra hoparlör için tekrar rahatsız ederim inşallah bütçeyi ayarlayıp.

/bow Korax&GERGE
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu cidden şunu görünce bizdeki gerek e-alışveriş sitelerine gerekse lojistiğe sövesim geliyor.

Tavsiyelerinizle almaya karar verdiğim Creative ses kartını amazon.de'den 26 Mart saat 22:00 sularında sipariş vermiştim. 28 Mart saat 17:00 sularında kart elimdeydi. Cidden çok şaşkınım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sasacak nevar, ayni takip sistemleri birsuru kargo sirketinde var trde :) ustelik bi coguda kargoya verildikten sonraki gun teslim ediyolar. Avrupanin kargo sistemi batsin, tatil olur, haftasonu olur bisey olur eline gelene kadar 10 gun gecer özel sirketle biseyle yollamiyolarsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi zaten ben takip sistemine şaşırmıyorum ki, burada da var biliyorum. Benim şaşırdığım nokta bu kadar hızlı gelmesi. TR'de de var diyoruz da geçen bilgisayar verdim kargoya sabahın bir köründe, Ankara-Adana arası. Adamlar bunu iki günde götürdüler ki hani en yaygın kargo firması Yurtiçi bunu yapıyor ve ön kapağı kırılmış o kadar köpükle vs desteklenmesine rağmen. Ben bir kere bile TR'de ki lojistik firmalarının hizmetine, hızlılığına şaşırmadım. Çünkü hep kötüler şaşırtmıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi her şey dahil 93 euro. Adamlarla e-mailleştim ki adamlar zaten gümrük bedeli altında bi ücret almışlar benden (alet 83 euroydu). Eğer daha fazla masraf çıkarsa da size yansıtmayacaz dediler, helal olsun dedim. Çok temiz geldi UPS ile. 83 euro yazıyordu liste fiyatı ama ben satın aldığımda TR'den olduğundan olsa gerek 69 euro olarak göründü(vergiyi çıkardılar herhal. Üzerine 24 euro paketleme ve kargo bedeli aldılar. Gönlümü kazandı abiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bir de düzgün bir dönüştürücü alayım bari. Veya da bu piyasadaki dandikler iş görür mü? (şunlar: http://www.trakyafoto.com/image/cache/data/flash/aksesuar/1ea55b489f0a7b599785ac29c9b9c914-500x500.jpg) veya da şu şekil bir şey nası olur? (kullanım daha rahat olur benim açımdan: http://www.amazon.co.uk/Adaptor-Premium-Quality-Headphone-Adapter/dp/B002JP6JEK/ref=pd_sim_computers_2). Bunların düzgünlerini nerede bulabilirim Ankara'da?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bendeki kulaklık şu an gaming kulaklığı olduğundan çıkmadı sanırım. Uzatma kablosu var ama o da aynı jack :)

Konya sokak harici, böyle teknomarketlerden veya her hangi bir mağazadan alabileceğim bir şey süper olur valla. Ne çok tuzlu olsun, ne de çok dandik. Tam bir F/P ürünü istiyorum eheh.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...