Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yeni çipli kimlikler 2013'de

escape

Öne çıkan mesajlar

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi'nin pilot uygulaması Bolu'da 3 aşamalı olarak tamamlandı. Pilot uygulamada 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı dağıtıldı.

2013 YILINDAN İTİBAREN DAĞITIMA BAŞLANACAK

Kimlik kartının ülke geneline yaygınlaştırılmasına yönelik yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında, pilot uygulamada elde edilen sonuçlar İçişleri Bakanlığı tarafından değerlendirildi. Yaygınlaştırma ihalesi yapıldı ve 16 Mayıs 2012 tarihinde işe başlandı. Proje ile "10 yıllık kullanım ömrüne sahip, polikarbon materyalden oluşan, temaslı ve temassız çip içeren ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran" bir kimlik kartının üretilip vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Kimlik kartlarının 2013 yılından itibaren 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması öngörülüyor. Proje ile şu yöneliklerin getirilmesi hedefleniyor:

http://rsm.haber365.com/H/1353235864_43_kimlik.jpg

kimlikte bi ofsayt göremedim ben, hatta "cumhuriyeti" yazısı yazılmış mı diye de baktım ekstra..
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

aynen....

abi çip nedir ya o değil de?

hapisane gibi cip takıp hepimizi takip falan mı edicekler? ben taşımam bu kimliği evde durur, eskisini taşırım. ne yapacağı belli olmaz bu hükümetin.

abi öyle çip değil o asdfas. okul kimliği gibi düşün yada akbilin gelişmişi gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n said:

benim bildiğim o çip içinde hızlı bilgileri alma amacı mı ne vardı, işte tc no kan grubu vs. bide parmak izi de orada olacak diyenler vardı sanki.

heh tamam işte, direk hapisane olayı. oldu olacak kolumuza mor ışıkta görünen barkod yapsınlar okutalım onu barkod okuyucuya falan.

Aluriel said:

escape said:

aynen....

abi çip nedir ya o değil de?

hapisane gibi cip takıp hepimizi takip falan mı edicekler? ben taşımam bu kimliği evde durur, eskisini taşırım. ne yapacağı belli olmaz bu hükümetin.

abi öyle çip değil o asdfas. okul kimliği gibi düşün yada akbilin gelişmişi gibi

tamam kardeş onu görüyorum herhalde, sim kartın kapalı olsa bile nerde olduğunu bulan teknolji bunu mu bulamıcak... simkart çipi işte ya da kredi kartı.. dğeil mi ona benzemiyo mu_?
Sosyal ağlarda paylaş

çok dandik olmuş, tasarım paint terk. ama en baştan beri böyleydi gerçi. sanırım cebit 2008'de bi denemesini yapmışlardı bu kimliklerin, hatırlıyorum.

acilen gelse de şu büyük kimliklerden kurtulsak. dünyanın hiç bi yerinde bu derece abartı kimlik olmadığı için (abarttım) kimse büyük cüzdan üretmiyor, ortada kalıyoruz. geçen uçağa binemedim kimliğimi unutunca.

first world problems yani.
Sosyal ağlarda paylaş

rfid değil de kredi kartlarında ve okul kimliklerinde falan kullanılanla aynı sanırım bu. rfid ile öyle uzun mesafelerden tarama için farklı bişeyler kullanılıyor, sonuçta bi sinyal yollaması gerekecek alıcıya öyle bişey için. kısa mesafeden marketlerdeki gibi okutuluyordur bu en fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...