Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amerika bölünüyor mu

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

amerikayı agresif konuma getirmek, köşe sıkıştırmak, parçalanmasına yol açmak v.b. gibi durumlar kimseye bir fayda sağlamaz, küresel felakete kadar gidecek savaşlara yol aça bilir, gücün bu aşamasındayken, osmanlı gibi hareket edemeyecek kadar yozlaşmasını beklemek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

calimero said:

Arkadaşlar bu arada, her ne kadar biz saçma bi şekilde eyalet olarak adlandırsak de bildiğin Amerika Birleşik "Devletleri" kendileri ve her bir state bir devlet. o yüzden ayrılıyorum dediği zaman bi halt yiyemezsin..

Yok öyle bir şey.

Kend içinde özerk olsalar da öyle höt diye ayrılamazlar. En güzel örneği Amerikan iç savaşı. Ayrılıcam diyince ne haltlar yemişler bir göz at derim :)

Rewendor'un dediği gibi.

25000 petition'da devletten sadece "cevap hakkı" kazanıyorlar. Ayrılmak anca iç savaşla olur.

Gerçi eninde sonunda Almanya bayrağı devralacak.
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

Detayini bilmiyorum ama bunun muhebbeti oldu gecenlerde universite hocalarinin arasinda. Freedom of speech'in son buldugu nokta dediler seperatistlerin durumu icin. Oyle gule oynaya kopalim ayrilalim madem diyemiyor kimse.

Hangi üniversite?

Bizde bölücü faaliyetlere genelde ifade özgürlüğü diye kanat açılır genelde de garip geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

amerikan milliyetçiliği ile fransız milliyetçiliği baya farklı şeyler yanlız.

avrupa ülkeleri içinde bu geçerli.

Eurozone=/=America.

bahsedilen milliyetçilik anca eurozonenun sonunu getirebilir.

kesinlikle amerikan milliyetçiliği bambaşka birşey. katılıyorum.
WASP deniyor sanırım, beyaz-anglo sakson_protestan'lar latinoların çoğalışını ve yükselişini büyük tehdit olarak görüyorlar sonuçta. amerika için kastetiğim bu idi.

aerikanın kaçınılmaz sonu bu derken şu çerçeveden bakıyorum ben: sonuç ta bu ayrılıkçıların rahatsız olduğu detaylar içinde "ekonomi" konusunda en göze çarpanlar; mevcut savaş anlaşmaları ve fırsatçılıkları, savunma harcamaları- politikası, çin baskısı ve ticaret açığı.
ee son 2 yıldır wall street journal söylemlerinde "Ekonomik kriz daha da kötüleşecek. Milyonlarca insan işsiz kalacak. Hayat pahalılığı artacak. Büyük şirketler çökecek." vb açıklamalara zaten hepimiz okuyoruz ve gerçekleşenlere şahit oluyoruz.

ayrıca eyaletler federal yönetimden para istiyor. bir süre sonra paralar tükenecek. ve zengin eyaletler ve fakirler arasındaki uçurum artacak. nitekim hal de bu.
dolayısıyla bağımsızlık lafları yada hareketlerinin gündemde olması oyüzden doğal.

tüm dünyayı fethetmeye çalışan amerika kendi evinden oluyor gibi.
demokrasi değil oligarşi ile otokrasi lafları ediliyor ve yönetimin ahlakı sorgulanıyor.
iş bu sorgulamaya gelmiş ise amerikada birleşik devletlerin aynı kalması mümkün değil gibi görünüyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bolunsunlerde, nasil bolunurse bolunsunler.bir ülke dünya tarihinde hiç bu kadar dusman sahibi olmamıştı.oturup tv den texas li milislerin new york da gökdelenleri çökertirken ki görüntülerini göbeğimi taşıyarak izlemek istiyorum.bastir obama eşitliği savunurken ülke bolunsun

Edit:blizz serverlari fransadaydi demi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...