Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

istanbul'daki konut çılgınlığı

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Üst segment konutlar harici, patlama riski mevcut. İstanbul için konuşuyorum, yerli-yabancı bir çok uzman emlak balonundan bahsediyor. Sadece ABD'de oldu diye bir şey yok, bir çok ülkede yaşandı bu, ABD ve İspanya yakın iki örnek.

İstanbul'un sınırları genişletilecek kadar bina inşa ediliyor, imar kuralları esnetiliyor, kat çıkılıyor, yeşil alanlara bina dikiliyor. Kentsel dönüşüm adı altında yeni yerler piyasaya sokuluyor. Bu arzı karşılayacak bir talep olduğu şüpheli, mesela bir çok insan yatırım diye ev alıyor, bu da fiyatı yüksek tutan bir unsur. Ancak fiyatlar düşmeye başlarsa bu yatırım diye alanların ki gerçek bir arz olmadığından düşüşü hızlandıracak.

Bakın fiyatlar düşerse, ki bence düşer (enflasyona göre). İlla ki değerini koruyan ya da değerlenen konutlar olacaktır. Siz alacağınız evin mimarisine, konumuna güveniyorsanız, araştırdıysanız yine alın.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

daha da açayım bölgelerin kimisi aşırı bogus olabilir. gidip oradan alırsın. elinde şişer kalır ev.
misal şimdi kentsel dönüşüm ile fikirtepe yenilenince kim allaşkına kurtköy'de ataşehirde oturacak?

allahın kapsama sınırı dışında oraları be. bu bölgelerin kimisi düzgün şehirleşti.kimisi düzgün şehirleşemedi. düzgün olan yerleri kârlılığını koruyacak. ama diğer kısımlar ı-ıh.....

öyle deme 3. köprüyü dikecez oraya
Sosyal ağlarda paylaş

CthuLhu said:

ben iki sene önce 120k'ya topraktan girerek saçma sapan bi muhitte ev aldım. sırf para değerlensin diye. devlet baba sağolsun geldi oraya kocaman hastane dikti, üstüne tayyip geldi orada ameliyat oldu. hastane çalışanları 220 230k öneriyor şu an evi satmamız için. sitenin duvarından çıktığınızda bildiğin gecekondu mahallesi ortalık. mahallenin en yakışıklı genci bu öyle diyim. ne çocuk yetiştirilir ne yaşanır ama insanlar ev almayı o kadar büyütmüş durumdaki gözünde oraya bile 230k önerebiliyorlar.

Emlakçıya ver öyle bi anlatırki evini sen ilk başta basıp alırsın 300 milyara. Geçenlerde bi ev baktım resmen etrafta koyun otluyor. Adam ilerde şöyle böyle oalcak diye bi süsledi. Yok o zaman %500 kar eder falan filan evi alacaktım resmen
Sosyal ağlarda paylaş

@dasaa demek istedigimi anlamiyosun. Butun sektor emlak fiyatlarinda genel bi dusus olacakken sus pus olmaz. Bu konuda bi ton yazi cikar diyorum. Sunun gibi http://www.ntvmsnbc.com/id/25236986/

Bunlar cikarsa beklemek normal diyorum, yoksa eminim patlicak patlamayan sektor yok saniyorum, her hizli buyuyen sektorde buyume durunca zayif halkalar gider, bu her sektorun gercegi.

Ben sadece normal vatandasin fiyatlar dusecek artacak yorumu dinlenmemeli diyorum. Onu da soyle anlarsiniz. Google da tarih araligi olayi var. girin 2001-2002, ya da herhangi bir yili. Her forumda gorursunuz, bekleyin su an almayin diye. Ama son 10 yilda bi cok semtte emlak fiyatlarinin 4 katina ciktigi gercegi de var.

genelde zarar edilir dedigim bu zaten, cokecegi donemi tutturan az olur diger kisma oranla. genelde emlak zengini insanlarda hep bunu gordum zaten, yoksa benim bile evim yok yani.bildigimden degil, emlak zenginlerine baktigimda gordugum seyden bahsettim. ya da oturdugu evi alan insanlarda.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

bilen bilir, evimize isteğe bağlı olarak yaptırdığımız deprem testinin ardından bina sıkıntılı çıktı, taşınmayı düşünüyoruz, dolayısıyla etraftaki konut sitelerine de bakıyoruz bu sıralar. bugün yorum istanbul evlerine diye yeni bi konut projesine gittik, bayrampaşa'da, forum istanbul'un yanında, isminden anlaşılabileceği gibi oldukça çakma. şimdiye kadar yanından geçerken 'yorum ne lan ahahahah, allahın bayrampaşasında oturulur mu, otogarın yanı lan burası, bu ne olm' tarzı yorumlar yapıyorduk, dedik bi gidelim, belki oturulur, fikir olur. aldığımız yanıtlarla şoke olduk.

3+1'i 450 bin dolarmış ve KALMAMIŞ.

1+1'lerin kirası ise 1950 liradan başlıyor. şaka gibi.

Yani öyle bir tablo ki, ne ulan bu dediğimiz apartmanlara inanılmaz paralar isteniyor, üstüne ciddi ciddi fakir olduğunu düşündüğümüz, bildiğimiz bölge halkı öyle bir akın ediyor ki, daire daha maketten kalmıyor, böyle bi talep.

şimdi maslak 1453'e baktım meraktan, onda da aynı mevzu. tanıdıklarım var, ağaoğlu personelinin maaşını ödemekten aciz, taşeronların hakedişlerini erteliyor, battı batıcak diye haberler geliyordu ki, bi baktık maslak 1453'te en ucuz daire 1+1 890 küsür milyar, üstüne 2+1 ve 3+1 evlerin belli tipleri de yine 'kalmamış'.

Bu para nereden geliyor, bu kadar evi kim alıyor? Yoksa 'çok talep var' modunda emlakçılara mı dağıtılıyor evler satılsın diye? Gerçekten inanasım gelmiyor artık, kime sorsak yer yok, sahibindene giriyosun emlakçılar satıyor.

Hayret. Resmen zenginin malı züğürdün çenesini yormakta zira hakkaten ağzım açık kaldı 'kalmadı beyefendi' cevabını duyunca.

neredeyse 3 senedir ev almaya uğraşıyoruz. bulunduğumuz yer istanbulun en güzel yerlerinden biri ama evler hep 25-30 senelik(en az),deprem yönetmeliğine uygun olsun diyerek yeni projelere bakalım dedik ve bu nedenle istanbulun avrupa yakasında neredeyse bakmadığımız proje kalmadı. 1,5 sene önce neredeyse mimaroba'daki emlak konutlarından ev alıyorduk,evler geniş,çevre düzeni çok iyi, denize yakın,fiyat o zaman 170 bin Lira'ydı, son anda ev sahibi tapu dairesinde 3 senelik asansör tadilat bedelini benden almaya kalkınca,"hadi lan" diyerek vaz geçtik-ki istanbulun oldukça dışında,çocuğun okulu sorun,bizim işe gidip gelmemiz sorun,vs-...Sonra halkalıya yöneldik,önce soyak evostar ve park apart projelerine baktık,küçücük evler aynen senin dediğin gibi 280 bin,360 bin,420 bin liraydı geçen sene bu zamanlar...sonra dedik "lan manyak mıyız,bu g.t kadar evlere niye bu paraları verelim,üstelik b.klu dere geçiyor yanından".tekrar bu sefer halkalıda tokinin yaptığı evlere baktık,onlar genişti ve fiyatlar 240-320 bin aralığındaydı ama onlarda da çok kötü işçilik vardı,evi alınca en az 30-40 bin lira içine harcamak gerekiyordu...sonra bir gün "nasıl olsa alamayız lan buradan ev" diye hep önünden geçtiğimiz atakent 3 projesinin içine girdik,projeye hayran kaldık ve 342 bin liraya 2 oda 1 salon evi aldık,harbiden aldık ama 3 gün sonra hükümetin yeni vergi yasası nedeniyle yeni projelerden ev alındığında emlak vergisinin en az 18% olacağı haberleri çıktı, korktuk,yalvar yakar evi iade ettik.sonra öğrendik ki yasa bizi kapsamayacakmış,çok değil iade ettikten 1,5 ay sonra yeniden alabilir miyiz diye müşteri olduk, aynı ev 382 bin lira olmuştu.
yani işin özü, bu emlak işi özellikle istanbulda çıldırmış.
evi olmayan adamın bu gidişle evinin olması zor görünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bir çok kişi tarafından anlaşılmayan şey şu:
1-EV kullanılırsa başınızın üstünde çatı demektir. Sürekli değer kazanır.
2-KİRAya verilirse getiri demektir. Hem değeri artar hemde getirisi olur.
Nüfus arttığı sürece durum böyle haa ilerde dünya nüfus yüzünden cörtler ona bir şey diyemem. ama herkes bir yerlerde ikamet edecek . yoksa internete girip yazı nası yazacak la? köprü altı wifilerinden mi?
şimdi sadede gelelim 800-900k paralar cidden çok saçma. Ama 100-400k aralığı gayet normal. rant yüzünden denizin dibinde bir rezidansa 2 milyon dolar gömmek gerzeklik buna hemfikirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni nesilin ev isi cok zor. Sehiricinde ev hayal anca kurtkoy zirtkoy virtkoy. Anandan babandan feneryolunda erenkoyde suadiyede ev kalmadikca 350k cikacaksiniz net.

Millet bu yuzden "evleniyo" heralde. Kelime anlami bu kadar cuk oturan baska bir is yok sanirim. 350/2 ile hayat kuruluyo sonra cocuk 5 sene sonra bosanma hop tekrar kira sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

eed dogru ama ilk evini alanlarda bazen cok ucuyo. avustralya'dan ornek vereyim, bi cok genc burada ilk evini apartman dairesi olarak aliyor. (evlerin %90 i mustakil)

ikinci evini daha iyi bi eve geciyo.

bizde universite mezunu bi evli ciftin 200-250 lik evde oturmamasi, ilk evini almamasi icin bi sebep yok. ikinci evde 350-400 olur, 10 sene sonra.

bizde ki sorun faizler cok yuksek ve adam gibi mortgage yok. normalde insanlar 30 sene mortgage a giriyor. bizde dusuk faizle 30 sene girebilsek, bizde rahat 500 luk ev aliriz aslinda ilk ev olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

Burada lokasyon vs çok önemli. Bakın İstanbul yerleşmiş bir şehil değil. Türkiye Avrupa gibi doymuş bir ekonomiye de sahip değil. Çarpık bir ekonomi olduğundan zengin sayısı artıyor, bugün 15 milyonluk bir şehirden bahsediyoruz. Dublin dediğiniz nedir ki. Nüfüs alımı nedir, nüfus artışı nedir. Balonun patlaması doğal. İstanbul'da her gün birileri yeni bir zengin oluyor, her gün birileri geliyor şehire. İstanbul'da şu an o büyük projelerden aldığınız evi alabiletisinin maksimumunda kiraya vermek 1-2 hafta sürer. Çünkü şehir büyüyor, insanlar projelere giriyor, güvenli ve hizmetleri daha iyi olduğu için. E şehir içindeki evin fiyatı zaten düşmez.

Amerika'nın mortgage krizi farklıydı bakın. Benden çok daha iyi bilenler olacaktır, benim aklımda kaldığı şekliyle bankaların zaten ev alamayacak adamlara verdikleri kredilerden patladı balon. Saçma sapan adamlara alabileceklerinden büyük evleri aldırdılar. Bakın TR'de böyle bir olay yok. Adam şak diye nakit veriyor belki de parasını demek istediğim bu. Ağaoğlu makedini yapıyor, şak şak paralar veriliyor, daha ortada proje yokken. Bankaların bu konudaki denetiminin de daha sıkı olduğunu tahmin etmekteyim ama bilmiyorum, yanılıyor olabilirim.

Demek istediğim 15 milyonluk İstanbul'da dendiği gibi 10bin tane milyonluk ev olması abzürd değil. Türkiye'de insanların en büyük isteği ev almak. Yurtdışında şak diye milyonu çıkarıp ev almak diye birşey yok. Kaldı ki ben büyük projelerde Arap yatırımcıların oldukça fazla rağbet ettiğini tahmin ediyorum. Adam çıkarıyor veriyor parasını. Mesela Levent'te bir proje. Siz şimdi oradaki bir evin bana değerinin düşeceğini söylemeyin. Oraya milyonu verecek adam İstanbul bu şekilde gittikçe her daim çıkacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...