Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türbanlı öğrenciyi engelleyen profesöre hapis

Teodor

Öne çıkan mesajlar

ahah abi ne alaka, niye objektif bakmıyorsunuz ? Bizim etrafınızda türbanlı insanlar oldu yetişirken diye, türban mı normal oldu? Çalı çırpı bir örnekti ayrıca ama, bu dünya da çalı çırpıyı türbandan daha normal karşlılayacak insanlar da var. İşin o kısmı yaşadığın geliştiğin çevre..

Benim anlatmak istediğim ikisi de din, kültür unsuru sonuçta. Atıyorum benim inandığım tanrı kızıl derili şapkası takmayı bana zorunlu kılıyor ve ben derslere öyle girmek istiyorum, makul mu yani ?

Topluluğun tarafsız olarak eğitim almaya gittiği yerde gruplaşmalara sebep olacak unsurlar bunlar hep.. Başladı bile ya, türbanlı tayfası ayrı takılıyor okulda resmen. Bir geliyorlar okula yaz günü hepsi kalın kalın paltomsu şeyler üstlerinde, içim daralıyor görünce resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Eskiden parka giyenleri nasıl ayırıyorsa toplum, şimdi de türban, sakal, mini etek gibi grupların altında toplamaya çalışıyor.

Önceki mesajımdaki inançlı kısmında vurgulanmak istenen şu an Türkiye'de iktidarı elinde tutan kesimdi. O cümleyi evrensel olarak çekip almak Türkiye gerçeğindeki yorumu cılız bırakıp anlamsız kılar ve neticesinde de öyle olmuş :)

'Şimdiye kadar ezildik' diyerek yönetme gücünü elinde bulan kesim bu sefer de ezmeye kalkarsa işte o zaman çuvalladığının resmidir. Din veya köken ile alakası yok bu işin. Türkiye hiç bir zaman din ve etnik köken konusunda nötr durmayı başaramayacaktır. Türbanlı kesimin (büyük bir genelleme yaptım biliyorum) türbansıza bakışındaki acımasızlığın aynısı, türbansız kesimin türbanlıya olan bakışında mevcut. Kimse önyargısız değil. Müslüman (veya türbanlı/sakallı)= geri kafalı salak eşitlemesini kafasında tutan insan ile 'namaz kılmayan = münafık, gebersin' eşitliğine sahip insanın arasında fark yok. Herkes kendisi gibi olmayanı dışlamaya meyilli ve kendi konumunu en mükemmel olarak vurguluyor. 'ilk önce o yaptı' veya 'ilk önce o bıraksın' mantığı ile de yola devam etmeye çalışıyoruz. Bir taraf eşşeklik ediyor, diğer taraf da eşşeklik ile karşılığını veriyor :)

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur said:

Bulabildiğin kadar ekstrem örnekler bul ki cevap veremeyelim.Karşı tarafı etkilemesi durumu var.Her şeyin bir sınırı var türban çok abartı bir şey değil ama sadece çalı çırpı giymiş adam abartı.

Ayrıca gruplaşmaya sebep olan şey türban değil.

Ekstrem mekstrem arkadaşım, anlamadığın kısım olayın nesne olmadığı, nesnenin taşıdığı anlam. Hala çalı çırpı adam diyorsun..

Gruplaşmanın tek sebebi türban olmasa da görsel ayrımcılığı bariz şekilde belli ederek, grup üyelerini niteleyen türban oluyor.Eskiden lisedeyken falan hiç hatırlamıyorum kız arkadaşların arasında böyle durumlar. Onlarda da dışarda türban takan yok muydu, vardı tabi. Ama okulda gayet rahat muhabbetimiz olan insanlardı, bilmezdim bile çoğu dışarda kapalı mı değil mi, umursamazdım da.. Şimdi üniversitede bakıyorum, geliyorlar zaten örgüt gibi beraber, yurtlardan bir iki açık arkadaşları varsa onlarla muhabbetleri var, gerisi hep kendi aralarında. Haremlik selamlık takılıyorlar lan resmen okulda. Neyin kafası bu ? Bu işin sonu yok, bugün bunu insan hakkıymış din özgürlüğüymüş diye yediriyorlar, yarın bir gün neler çıkacak kim bilir. Ayrı otobüsler mi dersin,ayrı sınıflar mı dersin..

Süper ileri görüşlü,özgürlükçü takılmaya çalışıyorsunuz anlıyorum ama e benim dinime de saygı duy istediğimi giymeme izin ver deyip bir iki örnek verince, ekstrem oluyorum. Çünkü paşabeyler benim söylediğim şeylere alışık yetişmemiş. İlerleyen zamanlarda üç beş kişi toplanıp böyle saçma sapan şeyleri giymek istese ve olaylar patlak verse kim toparlayacak o zaman.. Burada da başa geliyoruz işte, bu işin ortak bir yolu olmalı ki yıllardır da olan ortak yol, nedense AKP döneminde patlak veriyor. Ve oy vereni vermeyeni, mantıklı buluyor, çok hoş.

paramecium said:

Müslüman (veya türbanlı/sakallı)= geri kafalı salak eşitlemesini kafasında tutan insan ile 'namaz kılmayan = münafık, gebersin' eşitliğine sahip insanın arasında fark yok.

Genel olarak yazdıklarına katılmakla beraber, şuradaki farkın büyük olduğunu düşünüyorum. Bir tarafta bilimin gerçekliğiyle yol almaya, gelişmeye, yaşam kalitesini arttırmaya çalışan insan kitlesi varken, diğer tarafta bilimin getirilerini günah olduğu gerekçesiyle reddedip yasaklayan,evrimle dalga geçmeye çalışan ve insanlığı resmen geriye sürükleyen bir kesim var. Ve bu kesim inandıkları safsata için senden zorla saygı bekleyip, senin hayatını da onlara uyumlu olarak şekillendirmeye çalışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

çalı çırpı giymiş adam neden abartı olsun. açıkçası kafasına tavuk bile koyup derse gelebilir. ses çıkarmıyor ve benim ders dinlememi engellemiyorsa isterse muz kabuğu giysin.

ha şu var ki, üzülürüm. gerizekalı olduklarını düşünürüm. çünkü izmir sıcağında mesela kaban ile derse gelicek utanmasa. ben tshirt ile terliyorum manyaklarlar diz altı pardesü giyip geliyorlar.

aynı şekilde kışın iki gıdım giysi ile gelene de manyak derim. ocak ayında mini şort ile derse mi gelinir manyak mısınız lan.

ha ancak şu var ki. limitlerdeki giysiler ile gelmen kuruma karşı saygısızlık olur. örneğin yaz oldu ve öğrenci sıcaktan bikini giydi geldi diyelim. denize girmeye gelmedin sonuçta orada öğrenim göreceksin. deniz yatağı da getirseydin? hocanla plaj valeybolu mu oynamaya geldin?

çarşaf da böyle, insanlar soyunmanın tersinin saygısızlık olacağını düşünemiyor ama bence aynı şey. ben bütün etimi saçımı kapattım çünkü hoca bana saldırıp tecavüz edebilir etimi saçımı görürse. lan zibidi. sınıf orası. kutu içine girip kendini kargoya verseydin? toplum arasında belirli kültüre sahip olan bireylerin arasına giriyorsun. onları kendi düşüncen üzerinden(etin bile görünmeyecek kadar) aşağılayamazsın.

işin en garibi mesela çarşafa evet girsin diyen bikini diyince OOBLALAOOGO diye tiriplere giriyor. derse girip girmeme tespitini toplumun libidosu üzerinden yapacaksak bi sallatıp çay koyalım artık. o kadar açık görüşlü rp'i yapıyorsunuz, bari önce bir düşünceyi savunurken taraf olmamayı öğrenin derler adama.

kamplaşma konusuna gelince, rock müzik dinleyip küpe takanlar kamplaşmıyor mu? ya da babası altına bmw alan adamlar kamplaşmıyor mu? üniversite zaten aynı görüşteki insanların genellikle kamplaştığı bir yer.
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de abi kamplaşmadan kasıt o değil ki. Yoksa üniversite orası sinema kulübü de var yani asdf.. Altına BMW çekip sadece zenginler gelebilir diyen tipler ülkeyi yönetmiyor şu anda ve o tarz gruplaşmalar hep olmuş,olan şeyler.

Şu an sorun din ağırlıklı bir ülke olmaya doğru yelken açmış olmamız ve bu dönemin din ağırlıklı bir parti baştayken oluyor olması.. Yavaş yavaş insan özgürlüğü dağıtıyormuş gibi yapıp, özgürlüklerin kısıtlandığı dönemlere giriyoruz gibi geliyor.

Yani ciddiyim ben böyle bir adam değildim normalde, banane der geçerdim her şeye, ne particiliğim var ne fanatikliğim var. Takım bile tutmuyorum lan adam gibi asdf Bazen yazdıklarımı okuyunca ben bile şaşırıyorum ama gerçekten bir yerde dur demek lazım. Evrime "inanıyor" diye dalga geçinilen bir toplumla olmaz yani bu iş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...