Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

10 yaşındaki kızlarla evlilik yolu gözüktü

fenn

Öne çıkan mesajlar

axedice, islam devletlerinde imaj mı kaldı ki bozulsun ya asdas bi yandan öldükten sonra bilmemkaç saat sonra da eşiyle cinsel ilişkiye girmek isteyenler diğer yandan domates haça benziyor diye haramdır diyenler asdas bi islam thread i açıp bunları bi araya toplamak lazım aslında asdas
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Allah gibi süper saçma bir masalı

hani bir şeye inanıp inanmamak apayrı boyutlar ve kişinin kendisine kalan bir iş de,
günümüz neoateistlerin "masal kitabına inanıyorsunuz" lafı da gördüğüm en büyük logical fallacylerden biridir.

niye inanmasin o kitaba? kanıtı olmadığı için mi? e kanıtı olan bir şeye inanmazsin ki zaten, bilirsin. inancın özünde zaten kanıtın olmaması vardır.
ya da mesela süper saçma yapan şey ne? bu dünyanın ötesinde dünyalar olma ihtimali mi? aaa ne ilginç, bilim adamları da böyle ihtimaller üstünden yeni teoriler üretiyorlar.
ayrıca sosyal düzen ve tarih bilgisi içeren bir kitaba "masal kitabı" denmesi de anlamsız. osmanlının istanbulu fethetmesi ne ölçüde masalsa, kuran da o ölçüde masal.
Sosyal ağlarda paylaş

lolz demeden önce keşke sen okusaymissin.
"ahmet şuraya gitti burayı fethetti, mehmet imparatora karşı çıktı ve idam edildi" gibi tarihsel bilgiler içeriyor.

bu arada emanet kitaba inanip inanmaman hiç umrumda değil, sırf arabistan yaşamını eleştirmek için kuranla dalga gecenlerdensen o da umrumda değil.
ama sırf test edilebilir, kanitlanabilir, bilimsel deneyler yapılabilir bir kitap olmadığı için "masal kitabı" diye tanimlanmasinin yanlış olduğunu belirtiyorum. osmanlının istanbulu fethetmesi de test edilebilir değil, o zaman buna da masal dememiz gerekiyor...
Sosyal ağlarda paylaş

o çok sarıldığın inanca sahip olmanın tek sebebi doğduğun topraklardaki sosyokültürel normlar? hindistanda doğsaydın oranın normlarını benimseyecektin, 2000 yıl önce o tarihin normlarını benimseyecektin.

inanç dediğin şey normların zihne çevresel faktörler tarafından kazınması. o kadar büyütme gözünde.
Sosyal ağlarda paylaş

Temaülden kastım bir yerde de o zaten. Çevre faktörleri ve yetiştirilmen önemli. De işte masal bu reröre diye geçiştirilecek bi olgu değil önce orda anlaşalım.

Sonra 10 yaşındaki çocukla evlenilmeyeceğinde anlaşalım.

Sonra gerçek islamı sizlere öğretir, yaymak için el ele veririz falan. Aşama aşama.
Sosyal ağlarda paylaş

e o zaman inancın, dolayısı ile islam'ın insan icadı (hatta otorite icadı diyelim) ve dünyevi bir kavram olduğunu biliyorsun?

o zaman niye inanıyorsun diye sormazlar mı adama? eşşeğe tapan kabilede doğsan eşşeğe tapacaktın. kendi inancını diğerlerinden daha gerçeğe yakın yapan ne? random olarak dünyanın bu kısmında doğman dışında?
Sosyal ağlarda paylaş

abi sarcasm mı anlamadım ama..

axedice said:

ama inandığım din evrenin gerçek yaratıcısının insanlar için uygun gördüğü din olmazdı

bu yargı zaten mevcut hayatındaki normlarla şekillenmiş zihninin ürünü. eşşekli yerde doğsaydın da aynı şeyi o din için söyleyecektin.

trollüyorsanız söyleyin boşuna yazdırmayın kıllandım bak :)
Sosyal ağlarda paylaş

(emanetin bir önceki sayfadaki postuna)

bilim her şeyin cevabını veremez. bu yüzden o eksiklikleri doldurmak için arayışa girersin. bazıları farklı inançları araştırır.
mesela biri budist olur ichuzura varır. birisi kuran okur, yazılanları sever ve hristiyanligi bırakıp müslüman olur.

öte yandan devlet baskısı ve toplum baskısı yüzünden bir dini seçmek zorunda bırakılan milyonlar var, tehlikeli kısmı da bu zaten. insanlara seçme imkani sunulmuyor, farklı tercihler anlatilmiyor. "en iyi inanç benim dayattığım inanctir" diyenler bir yandan da bu kişileri kendi amaçlarına hizmet etmek için kullanıyor. tarikat kafası.

bu yüzden reformları destekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

merhaba,

hadis kitabında yazan her şey doğrudur. Ana kitabın modifiye edildiğini düşünebiliyorum ama nedense hadis kitabında ne yazıosa kesin olmuş ve asla değiştirilmemiştir.

ha bir de,
ilişkiye girmek için evlenmek mutlaka şarttır. Sonuçta peygamber dediğin adam, benim bulabildiğim şekilde kuranı modifiye edebiliyor ama işte böyle şeylerde kafasına göre yazamayan bir insan. "bu benim için bi istisna ben yapabilirim" diye ayet basmak baya zor olsa gerek diğerlerinin yanında.

evet
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

bilim herseyin cevabını niye veremesin? şimdi veremezse sonra verir.

bilim, insanların cevresindeki olup bitenleri açıklamaya çalışması macerasidir.
bilim sürekli gelişir ve değişir.
daha önce edinilen bilgiler, insan aklının alabileceği ve teknolojinin el verdiği ölçüde bir yanıt aranır.
ama bu bilgiler, insanın aklı ve teknoloji limitlidir.
belki asırlar sonra, o soruya bir yanıt bulabilir.
ama şu an sorduğunda yanıt veremiycek olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

bu yüzden yanıtı başka yerde arıyor insanlar, dediğim gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...