Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

egzaması olan ?

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

Doktora gittim, klasik devlet hastanesi doktoru, tabi ki çok ilgisiz davrandı. Yüzüme bakıp, evet. Egzama bu.. dedi.

Verdiği ilaçlar:
- Ketoral. ( Şampuan, bunu 3 ay süreyle kullan dedi. Geçmiş yıllarda kullanmıştım bi halta yaradığını sanmıyorum. )

- Dermovate. ( Saç Losyonu. Saçlar nemliyken kullanılıyormuş. )

- Hipokort. ( Doktor sabah, eczacı sabah akşam kullancaksın dedi. )

Sonuç olarak: Kimsenin bi boktan haberi yok. Benim düzenli kullandığımı jel Locoid. İşe yaradığını düşünüyorum. Hala doktorun verdiklerine başlamadım. Zaten şampuan feci kurutuyor saçlarımı. Sıkıntı..

Heh.. Bu arada egzama ömür boyu geçmeyen bir zımpırtı. Vucut direncine göre farklılık gösteriyormuş herkeste. Güneş, nemli bölgeler, stres, uykusuzluk, yorgunluk.. bunların hepsi egzamaya neden olabilirmiş.

Ben uyduruk doktorun yalançısıyımm :?
Sosyal ağlarda paylaş

bu kortizonlu kremler kullanım sıklığı arttıkça kalıcı olarak etkisini vücutta yitirmeye başlıyor.

dermatitte zaten vücutta dalgalı bir seyir izliyor. bazen iyice azıtıyor, bazen az çıkıyor ve geçiyor. bu dalgalı seyirde sadece azıttığı zamanlar kullanmak lazım kortizonlu kremleri.

onun dışında zaten demişsiniz kalıcı bir çözümü yok dermatitin.
Sosyal ağlarda paylaş

valla seboreik dermatit'e selsun şampuan süper iyi geliyor. ama tr'de satışı yok. yurt dışından getirilen ürünlerin satıldığı yerlerde de selsun blue var, o da pek iyi değil.

iyi geliyor dediğimde %2.5 selenyum sulfit var. blue versiyonunda bu oran %1'e düşürülmüş.

tavsiye ettiğim %2.5 aktif maddeli versiyonun resmi:

http://i.ebayimg.com/24/!CEmHK6QCGk~%24(KGrHqZ,!iIE0GYjm3DGBNSYirBbvg~~_35.JPG
Sosyal ağlarda paylaş

yok birşey olmaz. kortizonlu kremi bırakınca egzama azmıyor. normal seyrine devam edıyor.. bazen artıyor bazen azalıyor.

kortizonun yenileyici özelliği çok yüksek. sadece problem vücudun kullandığın doza alışması. 1 sene o kortizonlu kremi her gün sürerek 0 egzama takılırsın. bir sonraki seneye daha az etki etmeye başlar. çok sonraları ise sürüp sürmemen bir şey ifade etmez hale gelir. egzama normal seyrine devam eder.

prednol-a mesela, ağır toşbilli kortikosteroiddir. benim yüzümde egzama çıktığı için doktor vermişti. ertesi güne tamamen yok ediyordu. ama heralde 30 defa üstüne basa basa söylemiştir doktor; hergün kullanma, rahatsız olduğunda ve çok görülür hale geldiklerinde kullan diye.

öyle işte :)
Sosyal ağlarda paylaş

Undisclosed said:

yok birşey olmaz. kortizonlu kremi bırakınca egzama azmıyor. normal seyrine devam edıyor.. bazen artıyor bazen azalıyor.

kortizonun yenileyici özelliği çok yüksek. sadece problem vücudun kullandığın doza alışması. 1 sene o kortizonlu kremi her gün sürerek 0 egzama takılırsın. bir sonraki seneye daha az etki etmeye başlar. çok sonraları ise sürüp sürmemen bir şey ifade etmez hale gelir. egzama normal seyrine devam eder.

prednol-a mesela, ağır toşbilli kortikosteroiddir. benim yüzümde egzama çıktığı için doktor vermişti. ertesi güne tamamen yok ediyordu. ama heralde 30 defa üstüne basa basa söylemiştir doktor; hergün kullanma, rahatsız olduğunda ve çok görülür hale geldiklerinde kullan diye.

öyle işte :)

Teşekkürler.. Doktor falan mısın?
Sosyal ağlarda paylaş

evet bu seboreik dermatit olayından ben de muzdaribim maalesef. uykusuz kalınca filan direkt başgösteriyor, kortizonlu krem uygulayınca 1-2 gün geçiyor. kesin çaresi yok ama uzun süre azdırmamak mümkün. iyi dinlenmek bulabildiğim en iyi çözüm.

ve evet kortizonlu kremi devamlı kullanmamak lazım, sadece gerçekten gerektiğinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen bendeki hastalık ya. Neyin azdırdığını anlamadım ama stres, uykusuzluk falan etkiliyo gibi.

Dediğim gibi Prednol kullanıyorum kaşınmaya başladığında ama bazen çok sık kaşınıyo, öyle olduğunda kullanmaya çekiniyorum kortizon yüzünden.

Beslenmeyle alakalı mı durum? Çikolata, baharat falan bunlardan dolayı sıkıntı yaşayan var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

burnumun bulunduğu t bölgesi mi denir ne denir hah tam orada seboreik dermatit varmış bende de, nereden baksan bi 4 yıldır belirsiz aralıklarla kızarıp deri döküyorum, sonra geçiyor. tamamen stres. bana etki eden birkaç etken daha var, mesela fast food ağırlıklı beslenme veya güneş banyosu gibi. burger king'den bir steakhouse yedim mi min 15 gün burnum kırmızı geziyorum. kortizonlu kremleri bayaa yoğun kullandım 1 sene kadar, sonra baktım boku çıkıyor işin, bıraktım. bu sıralar bi iki krem verdi doktor onları kullanıyorum ama geçen bir şey değil bu yani, öyle azalıyor kafasına göre takılıyor.

çok tatsız bişi ama cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...