Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Troy - Truva

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

artık spoiler demeye gerek yok heralde bu sayfadan sonra...

ehe
said:
ghaldszar 16 Mayıs 2004 tarihinde horacegoesskiing' e demiş ki:
Hayır var

* * * * Ghaldszar' ın Uyarısı: [/i]Dikkat Spoiler içeriyor * * * *[/i]

uzun zaman sonra ilk kez sinemaya gittim. ilk olarak şunu söyliyim, eğlenceli bi filmdi. verilen paraya değdi. fakat çok sinir bozucu bulduğum yerleri vardı. yorum yapmaktan hiç kaçınmamaları mesela.

said:
eldar, 16 Mayıs 2004 15:00 tarihinde demiş ki:
topugundan tutulup olumsuzluk suyuna batırıldıgı için topugundan oluyo

demiş. filmde tanrılardan eser yok. ve her fırsatta bunun saçmalığından bahsediyo karakterler, ki bi inanan olmasına rağmen hector bile, ve her bokluk onların lafının dinlenmesinden çıkıyo. ve onun için yorum getirmiş senarist, öbür okları çıkarıyo aşil, sadece ayağındaki kalıyo onun için bu efsane oluyomuş meğer. sinir bozucu buldum bunu. tanrısız bi troy filmi fikri çok saçma geldi bana.

agamemnonun ölmesi mesela ayrıca süper saçma ve üstüne üstlük gereksiz. holivudun her şeyi bu kadar bok etmesi beni sinirlendiriyo. nerden çıkmışsa artık. tarihi film yapıyosun ulan. YUH!

neyse uzatmak istemiyorum fazla. oyunculuklara geleyim.

paris feciydi. çok kötüydü orlando gollum. :) overacting vardı ziyadesiyle. tamam ipne gibi bi adamsın ama bu nedir arkadaş. hayır bi de filmin sonlarına doğru legolas oldu iyice çileden çıkardı beni.

aşil de feciydi. brad pittin en kötü performansıydı bu film. ama vücudu iyi olmuş en azından. sesini çok kötü kullandı film boyunca. aksanı değişti orda burda hoşuma gitmedi.

hectoru beğendim. gayet iyi bi iş çıkarmış. flawless.

eumydion (?), aşilin astı, myrmidonları çavuşu ÇOK başarılıydı. adeta parıldamış filmde yani. hastası oldum.

priam mükemmeldi. özellikle hector yerlerde sürüklenirken aşilin yanındayken ve troyun yıkılışını izlerken.

agamemnon enfesti. bu kadar olur yani. flawless.

kadın oyunculara rol yaptırmamış yönetmen dicek bişe yok o yüzden.

kıyafetler dandikti, kareografi iyiydi. senaryo rezildi. sinematografi gayet iyiydi. düello sahnesinden pek hoşlanmadım gerçi. müzikler maksada uyuyordu. efektler filmi pek boğmuş. ışık etkileri abartılmış. gerçekçi durması çok yerde engellenmiş.

kısaca, gladyatör gibi, ama daha kötü bişi olmuş. üstüne üstlük farazi bi konu diilken eldeki malzeme. verilen paraya değer, bi sene sonra unutulur diyorum.[signature][hline]Intellectual is the person who found something more interesting than sex...

[Bu mesaj ghaldszar tarafından 16 Mayıs 2004 19:29 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 2 kere gittim ve çok beğendim. Açıkçası etkilendim diyebilerim. Anlamadığım bir nokta var.Neden kimse bu kadar güzel yapılmış emektar filmleri bir türlü beğenmiyor bir türlü akıl erdiremiyorum.Yüzüklerin efendisinde de aynı şey oldu,Troy da da yada daha bir çok özenle yapılmış filmelerde.Unutmayalım ki herkesin hayal gücü kendisiyle sınırlıdır.bu kadar beğenmeyip yorum yapanlar, kendileri bu filmi çekmiş olsa eminimki yinede negatif yönde eleştirinler olcaktır.ztn sorunda burda filmi izlerken asla hikayeyi düşünmemek lazım.ben ne kitapları okudum nede yunan mitolojisini inceledim.filme gittim ve paşalar gibi izledim.saygılar
Sosyal ağlarda paylaş

Onların okuyup okumaması bizim eleştri hakkımızı engellemez. Yıllar önce IMDB açıldığında da kimse oklumuyordu ama şimdi tüm eleştrmenler filmi eleştirmeden önce orayı referans alıyorlar.

Daha önce de belirttiğim gibi iki tane Truva hikayesi vardır. Yani tanrılarsız bir truva hikayesi düşünmeye gerek yoktur zaten vardır. Sonuçta yönetmen ikisinden birini kendine referans olarak alabilir bu şahsen benim için problem değil. Ama eğer hikayenin ana gidişatını etkileyip de Truva hikayesinden çıkartacaksa o zaman filme Truva demesin başka isim versin, Achilles, Agamennon, Hector, Helen vs. isimleri değil başka isimler versin biz de tarihi yansıtan bir film değil bir fantastik olarak bakalım filme olsun bitsin.

Filmin neye dayandığı da önemlidir. Aynı eleştirim A Beautiful Mind(2001) ve The Messenger: The Story of Joan of Arc(1999) için de geçerlidir.

Filmin eski çekilmiş olanından daha iyisini yapamıyacaklarsa yapmasınlar.

[Bu mesaj ghaldszar tarafından 16 Mayıs 2004 19:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

abi herkes boklamış kimse bişey beğenmez mi bu forumda ya ? sanki her üye hayatını sinema ya vermiş prodüktör oyuncu vs vs.. ben beğendim abicim görsel açıdan çok hoşuma gitti zaten brad pitt olayı bitiriyor .. gel görki lotr daki legolas burda korkağın biri bir tek onu yediremedim ayrıca efsaneyi okumadığım için onun hakkında eleştiriler yapamıcam.. hoştu güzeldi bu film ödül alır bence...[signature][hline]KinGpiN the striked sazan
Müslüm Gürses: Yumurtaya can veren Allah'ım yeşil biberi nasıl yarattın ?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gallant, 16 Mayıs 2004 22:34 tarihinde demiş ki:
İyi de para veriyorsam, gidiyorsam, eleştirmek hakkım.
Sonuçta ben sinema seyircisiyim bişi söylemem için illa oyuncu, yönetmen vs. olmak gerekmez kanımca.

ben kimseye eleştirmeyin vesayre demiyorum ki .. bir kaç kez dikkatimi çekti sadece söyledim.. ancak şöle bir durum var hak eden filmi bende eleştiririm olumsuz yönde mesela van hellsing gerçekten kötüydü ya.. ancak troy'un hakkını yemem yani .. gaza gelmedim de değil :)[signature][hline]KinGpiN the striked sazan
Müslüm Gürses: Yumurtaya can veren Allah'ım yeşil biberi nasıl yarattın ?
Sosyal ağlarda paylaş

Duygulandım mı? Hayır. Gaza geldim mi? Yoo.. Aksiyonu beni duyurdu mu? Eh işte.. Senaryosu bana ne anlatıyor, neyi amaçlamış? Ne yalan söyliyim bilmiyorum.

Brad Pit'in oyunculuğunu beğendiğimi de pek söyleyemem. Neredeyse meet joe blacktaki aynı karakteri canlandırdı. Aynı mimkler aynı tavırlar sanki. Rahatsız oldum adamın aynı dış yapıyı taklit etmeisnden

Tüm güzel fantastik tarihi filmlerden oyuncuları toplamışlar koymuşlar. Kabaca, şu filmden ünlüleri çıkarın geriye hiçbişey kalmıyo. Tatsız tuzsuz bişey[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

Gimli'cim iyi güzel de o karakteri değiştiremezler. Çünkü bundan 5000 sene önce yazılan bir karakter o. Böyle asi bir adam. Başına buyruk vs. Ha çok mu klasik bir tipleme? Olabilir. Ama o zaman Achilleus'u değil onu taklit eden binlerce film karakterinin, ve ondan etkilenen tüm filmlerin senaristini suçlayacaksın. Çünkü o ilk. Daha öncesi yok ;)[signature][hline]Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Sosyal ağlarda paylaş

Asiliğine lafım yok. Tarihsel geçmişine de lafım yok

Tam anlatamadım sanırım. Brad kardeşin bunları tam yansıtamadığını düşünüyorum. Ya da senaryo yüzünden yansıtamamış da olabilir. Oyunculuğunun da Joe Black teki oyunculuğunun bi kopyası olduğunu ifade ettim. Yeni birşey yok yani Brad Pit'de.[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

said:
theKingpin, 16 Mayıs 2004 22:44 tarihinde demiş ki:
said:
Gallant, 16 Mayıs 2004 22:34 tarihinde demiş ki:
İyi de para veriyorsam, gidiyorsam, eleştirmek hakkım.
Sonuçta ben sinema seyircisiyim bişi söylemem için illa oyuncu, yönetmen vs. olmak gerekmez kanımca.

ben kimseye eleştirmeyin vesayre demiyorum ki .. bir kaç kez dikkatimi çekti sadece söyledim.. ancak şöle bir durum var hak eden filmi bende eleştiririm olumsuz yönde mesela van hellsing gerçekten kötüydü ya.. ancak troy'un hakkını yemem yani .. gaza gelmedim de değil :)

Hakkı yenilmeyecek gibi değil ki. Elde bu malzeme ve yatırım varken ortaya sıradan büyük prodüksiyon hollywood yapımı çıkmış. Aynı formattaki filmlere yarışamayacak düzeyde. Özellikle Truva yı konu alan bir filmin daha iyi olmasını beklerdim.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada yanlış anlaşıldım muhtemelen, şimdi theradi baştan okuyunca farkettim bunu. bahsettiğim tanrısızlık olayı tanrıların savaşa katılmaması değil. anlayabiliyorum senaristin yapmak istediğini. ama karakterlerin bariz ateist olmaları saçma. tarihi gerçekçi filan yapmaya çalışmış arkadaş. mitolojik havadan çıkarıp. anlıyorum bişi demiyorum. ama o adamlar o tanrılara tapıyorlardı neticede. demeye çalıştığım bu. hectordan bahsediyosun yuh![signature][hline]Intellectual is the person who found something more interesting than sex...
Sosyal ağlarda paylaş

prime gene dua ediyordu.aşil in sağkolu olan asker apolloya karşı yanlış yapmaktan korkuyordu.din adamlarıda baya baskındı.
ama hectorun yaptıgı üstte yazdıklarmı örtmüş.
bide yigit oldu hector lol[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...