Jump to content

ghaldszar

=o=
 • Mesaj sayısı

  3.115
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

ghaldszar hakkında

 • Rütbe
  ghaldszar

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. ghaldszar

  Sublime Text 3 Türkçe Karakter Sorunu (Python)

  Benim de aklıma o takıldı acaba yanlışlıkla Python2 mi çalıştırıyor diye orasını burasını karıştırıyordum. En sonunda iyice cıvıdı ben de aç kapa yaptım şimdi düzeldi. İnşallah başka bir taraftan daha sağlam bir yeri göçertmedim. Şimdilik çözdük yani 😳 Teşekkürler cevap yazan herkese...
 2. ghaldszar

  Sublime Text 3 Türkçe Karakter Sorunu (Python)

  Sorun kodda değil evet, Ben de hem terminalden hem de Spyder'den çalıştırdığımda düzgün çıkıyor ama Sublime Text'de sorunlu çıkıyor.
 3. ghaldszar

  Sublime Text 3 Türkçe Karakter Sorunu (Python)

  Bir çok program denedim aslında ama bazı kolaylıklarından dolayı Sublime kullanmak çok kolayıma geliyor. Diğer programlarda o kolaylıkları göremiyorum ya da varsa kullanmayı ben beceremedim. Ya da bir şekilde sorunlu çalışıyorlar. Aslında çok mantıklı. hatta Vi kullanmak zorunda da değilim Sublime kullanıp yine Terminalden çalıştırabilirim kodu ama şu an benim için sayfalarca kod yazıp onu çalıştırmak gibi bir şey söz konusu değil. Ben videolarda gördüğüm bir iki satır kod yazıp onu çalıştırıyorum sonra bir değişiklik yapıp bir daha çalıştırıyorum. Her 2 dakikada bir kod satırı çalıştırıyorum deniyorum. Bir terminale git bir editore git çok sıkıntılı olur bu durumda. Python 3 kullanıyorum. Benim kullandığım durum ve düzey bu: #!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*- arabalar = ["BMW" , "Mercedes" , "Opel" , "Mazda"] elemansayisi = len(arabalar) print("Listede" , elemansayisi , "araba vardır.") Çıktısı da: ('Listede', 4, 'araba vard\xc4\xb1r.') Neden olduğunu maalesef ben de bilemiyorum. Aslında kullanmak zorunda değilim şu durumda ama eninde sonunda kullanacağım herhalde. Belki de en iyisi şimdilik türkçe karakter kullanmadan devam edip daha sonra @sardalyanın dediğini dinleyip terminal kullanmak. Bilemedim. Yine de sorunu çözebilirsem daha iyi sanki. Profit nedir pek bilemedim.
 4. Merhaba Python dersleri çalışıyorum. Aslında Spyder kullanıyordum ama bir kaç kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı Sublime yükledim. Türkçe karakterli yazılarda print edince sorun çıkıyordu. Onun için dosyaların başına #!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*- kodunu ekledim. Spyder'da bu problemimi çözüyordu. Sublime Text'te de error vermesini engelliyor ama yazdığım türkçe karakterler yerine başka şeyler yazıyor mesela "I" harfi yerine "\xc4\xb1" yazıyor. Ne yapmak gerek bunu çözmek için?
 5. ghaldszar

  Outlook 2007 de Gmail'den Download Sorunu

  Valla onlar için hava hoş. Onlar sıkıştıklarında eski epostaları silerek devam etmişler aylardır. Ben yeni olduğumdan benim ihtiyacım var o eski epostalara. Ayrıca bugün onların isteğiyle gitsem bile o kadar yoğun bir eposta trafiği var ki eninde sonunda kitlenecek. En iyisi eposta kapasitesini arttırmak bence de ama burada bunu nasıl kabul ettireceğim onu düşünüyorum. Yok kredi kartı numarası gir falan biraz sıkıntılı bir durum. Burası bir dernek çünkü. Biraz fiyatı yüksek bir çözüm sorun oluyor. Ucuzsa da başka sorunlar var. Şu an en kısa süreli çözüm Outlook kullanmak olarak görünüyor. O da download etmiyor. Şu an geçici bir çözüm bulup yönetim kurulu toplanınca sıkıntıyı konuşmak derdim.
 6. Merhaba Gmail'de 17 gb doldurduğumdan dolayı bilgisayarımdaki Outlook 2007 yi kullanarak epostaları bilgisayarıma indirip Gmail'de yer açmaya karar verdim. Fakat belli bir yere kadar download edip (2015 sonuna kadar ve 1,09 gb ) gerisini download etmiyor. Problemi nerede arayacağımı bilemedim yardım lütfen. Konunun da çıkış noktası şudur. Çalıştığım işyeri ortak bir email adresi kullanıyor ve tüm çalışanlar ordan iletişim kuruyor. O yüzden bilgisayarlarda bütün gün Gmail açık olduğu gibi ayrıca herkesin telefonunda imap ayarlı olarak mail ayarı var. Fakat hem herkesin telefonu hem de Gmail sıkıntı çıkartıyor. "Eposta alıp gönderemeyeceksiniz yakında" şeklinde uyarılar veriyor. Kotayı çoktan geçtim. Ben de çok eski e-postalar lazım olabildiğinden silmek istemediğimden bilgisayarımdaki Outlook 2007'ye pop3 ile ayar yaptım. 2013 den 2015 sonuna kadar tüm epostaları aldı. Bunların da pst dosyası şu anda 1,09 gb tuttu. Fakat gerisini indirmiyor. Eğer hepsini indirirse 2016 sonuna kadar epostaları Gmail'den silip orada yer açacağım ama istediğimiz takdirde de bilgisayardan o e-postaları görebilme şansımız olacaktı. Olmuyor.
 7. ghaldszar

  uProxy by Google

  Maalesef Google' nin bu tarz bir şey yapması Google'dan başka kimsenin işine yaramaz. Ben devletten gizli takılacağım diye kullanacağım ama bir sıkıntı olduğunda devlet seni de kapatırım ver bilgileri dediğinde Google tıpış tıpış verecek zaten bir çok ülkede resmi olarak iş yapan bir firma olduğundan devlet ya da mahkeme kararına uyup vermek zorunda kalacak.. Hem de benim tüm bilgilerimi bana yararı olmayan bir servis karşılığında kullanacak. Tek taraflı bir alış veriş bu.
 8. ghaldszar

  Güvenli Alışveriş

  PTT ile kapıda ödeme nasıl oluyor. Ödeme nasıl yapılıyor. Para karşıya nasıl geçiyor? Çok komisyon alıyorlar mı? Ticari olmasa da PTT kabul ediyor mu? Yani adam gitti elinde paketle, bunu gönderiyorum kargosunu da ürünü de karşı taraf ödicek demesi yetiyor mu yoksa prosedürü var mı?
 9. ghaldszar

  Güvenli Alışveriş

  İnternet üzerinden bulduğum bir adamdan bir şey satın almak istiyorum fakat şehir dışında yaşıyor. Şimdi peşin peşin göndersem parayı olmaz. Diğer türlü adam göndermek istemez güvenemez. En güvenli nasıl yönlendirebilirim alışveriş için.
 10. ghaldszar

  Ultima Online-Eskiye dair

  Vayyy vayyy vayyyyy ;) Sanchez Ramirez'den tüm SNN cilere selam olsun. Çoook güzel günlerdi.
 11. ghaldszar

  Mac için C Editor

  Bu MacVim'i de Bublime'yi de kurcaladım biraz. Sublime'nin ilginç özellikleri ve kolaylaştırıcı yönleri var anladığım kadarıyla. Toplu değiştirmeler ya da kolan olarak silmeler vs. Fakat bir bedeli de var. Şu an içi o fiyatı vermeye değer mi bilmiyorum. Çünkü tamamen meraktan uğraştığım bir şey C, benim için. Bir hobi durumuna ulaşmadı henüz. MacVim de ise aradığım ama bulamadığım (herhalde ben bulamadım ) bazı şeyler var. Mesela otomatik satır sayısı koymak mümkün mü yoksa biz mi yazıyoruz? Yazdığımız kodda bir hata varsa onu ya da hata olan kodun satırını gösterebiliyor mu? Programın içinden build ve run yapmak mümkün mü? Macx bana nedense çok karışık geldi ama onu da kurcalıycam.
 12. ghaldszar

  Mac için C Editor

  Benim seviyemdeki bir adama Vim önericeğinize emin misiniz? Her emsajda süper olduğunu ama zor olduğundan, bilmek gerektiğinden, alışmak gerektiğinden, zaman istediğinden vs. bahsediyorsunuz. Ben program yazmak üzerine bir şey bilmiyorum hatta konuştuklarınızın yarısını zor anlıyorum. Almışım elime Deitel' in C üstüne olan kitabını sayfa sayfa gidiyorum. Eminim iyidir güzeldir de bu seviyedeki birine biraz zor ve sıkıcı değil mi? Ben bir kaç ay öncesine kadar ilk bir kaç üniteyi bitirdim Windows üzerinde çalışan DevC++ kullanıyordum ki çok kolaydı benim için. Ne yapıyordum, kitaptakini kendim çözmeye çalışıyor yazıyordum programa, compile and run diyip çalıştırıp bakıyordum oldu mu oldu. Onun dışında renkli renkli ayırıyor hata buldu mu satırı gösteriyor vs. Bunun dışında bir şey bilmiyorum program kullanımında bile. Şimdi artık windows değil Mac kullanıyorum, devam etmek istiyorum C ye. Hayır ille de bu seviye bile olsa kullan diyorsanız o zaman bir daha bir inceleyeyim, ne dersiniz, ille de Vim mi?
 13. ghaldszar

  Mac için C Editor

  Selamlar Deitel' in kitabından C çalışmaya başladım. Mac için Editor tavsiyesi verebilir misiniz? Basit Hafif bir program arıyorum. Yazmama yardımcı olacak derleyip çalıştıracak bir program. İşte bu konuda hiç bir şey bilmeyen birinin kolay kullanabileceği işini kolaylaştırabilecek türden bir program.
 14. Selamlar Excel de hazırladığım bir dosya ile ilgili bir iki sorunum var. Bir türlü cevap bulamadım. Belki doğru şekilde arayamadım ama. Burdan bilenler var mı acaba? İlk sorunum şu: Bir excel tablom var. Örnekle açıklamak gerekirse, A sütununda ürün ismi B sütununda fiyatlar var. Fiyatlar farklı dövizlerde. O yüzden de her ürünün fiyatının bulunduğu hücre farklı olarak formatlanmış. Yani ürün döviz birimi format cell / currency seçilerek yapılmış. Ben burada bir C sütunu açmak ve döviz işaretlerini oraya aktarmak istiyorum. Rakam ayrı bir hücrede döviz işareti yanındaki hücrede olsun isteiyorum. İkinci sorunum ise şu: Diyelim ki ayırdım. Bu noktada D1 hücresine şöyle bir tanım verebilir miyim. Nasıl? C1 Hücresinde Eğer $ yazıyorsa D1'e "1" yaz, Eğer £ yazıyorsa D1'e "2" yaz, Eğer € yazıyorsa D1'e "3" yaz Tabii bu noktada şöyle de bakabiliriz. 1. ve 2. soruyu birleştirebiliriz. B1 hücresindeki Currency Symbol ya da Cell Format $ ise D1'e "1" yaz, Eğer £ ise D1'e "2" yaz, Eğer € ise D1'e "3" yaz. İki türlüsü de olabilir. İkisi de olursa olursa daha iyi olur tabii de ;) Üçüncü sorunum ise: İki ayrı excel tablo söz konusu. Bu iki tabloyu VLOOKUP fonksyonu ile birbiriyle eşleştiriyorum. Ürünlerin fiyatlarını başka tabloya aktarıyorum. Fakat orda da aynı sorun var. Sadece rakamları alabiliyorum. Hücrelerin formatlarını da aktarım yapamıyorum, bu yüzden de döviz birimlerini bilemiyorum. Onları nasıl aktarabilirim. Bunları nasıl yapabilirim. Var mı yardım edebilecek? Edit: Excel version 2003 ve İngilizce
 15. ghaldszar

  Modem Bağlantı Sorunu

  Kablo da olmaz Çünkü sadece internet kesilmiyor aynı zamanda wireless bağlantı da kesiliyor. Wireless varmış gibi görünüyor ama mesela WD mEdia Player var salonda onu bağlamaya çalışıyorum ya da laptopu, bağlantı kuramıyor. Limitli bağlantı ya da connection yok gibi bir şeyler diyor. Modemde bir ayarı yanlış yaptığımdan kıllanıyorum ama çözemedim.
×
×
 • Yeni Oluştur...