Jump to content

ghaldszar

=o=
 • Mesaj sayısı

  3.134
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

ghaldszar hakkında

 • Rütbe
  ghaldszar

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. ghaldszar

  Temel Seviye Java Sorularım

  Çok zor olmayacaksa bir örnek verir misin? Methodlara geldim aslında ama sıkıntılar çıktı geri döndüm. Başka bir eğitim videosu ile tekrar baştan başladım. Bu sorduğum soru da kendi kendime yazmaya çalıştığım, yazdıkça da içine abuk subuk şeyler eklemek için uğraştığım bu yolla kendimi denediğim bir sayı tahmin oyununun parçası. Kenidmi test ediyorum bir nevi.
 2. ghaldszar

  Temel Seviye Java Sorularım

  Şimdi anlatmaya çalışacağım olup olmadığını sen söylersen sevinirim @senko Senin yazdığında bir while döngüsü var true olduğu sürece bu döngünün içinde kal diyip Y ise Lets Go yaz N ise Bye yaz diğerlerinde choice girişi yap diyorsun. While döngüsünden çıkmanın yolu Y veya N harfine basmak. Benim yazdığımda önce while döngüsüne girip bakıyor eğer girilen değer Y ve N değilse bu değerlerden biri girilene kadar chice girişi yap diyor. Y veya N girilince if statement devreye giriyor. Y yazılırsa Lets go N girilirse Bye yazıyor. Fakat burada aslında ELSE IF durumu gereksiz. Zaten While içerisinde Y ve N dışındaki alternatifleri elediğimizden Y girişini lets go yazmaya yönlendirdikten sonra ister ELSE IF ile N girişini Byeee yazmaya yönlendiririz istersek direk ELSE ile -zaten geriye sadece N kalacağından- Byeee demeye yönlendirebiliriz. Mantıkta hata var mı?
 3. ghaldszar

  Temel Seviye Java Sorularım

  Ben senin kodu yeni gördüm, onu atlamışım. Tariflerinden anladığım kadarıyla uğraşıyorum bir taraftan diğer taraftan da en mantıklı yolu soruyorum. Kafa yoruldu mu ne? Şimdi biraz kurcaladım çalışırken bir sıkıntı oluyordu orada bir düzeltme yaptım. Son hali şöyle: public static void main(String args[]) { Scanner input = new Scanner(System.in); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); char choice = input.next().charAt(0); while(true) { //System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); <---- BURADAKİNİ AŞAĞIYA ALDIM. if (choice == 'Y' || choice == 'y') { System.out.println("Let's Play"); break; } else if (choice == 'N' || choice == 'n') { System.out.println("Byeee."); break; } else { System.out.print("Enter Y or N plzzzz\n"); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); // <---- BURAYA ALDIM choice = input.next().charAt(0); } } } Değişikliğin nedeni şu: Burada çıktısı göründüğü gibi Y ya da N verirsek tekrardan soruyu sorarak cevabı veriyordu. Yanlış bir cevap verirsek yine soruyu sorarak Enter Y or N plzzz diyordu. Neyse orası o kadar önemli değil konunun özünde kurguyu anladım. While kurgusu içerisinde IF-ELSEIF-ELSE kurgusu yapmak mantığını anladım. Fakat takıldığım bir nokta var. Bu kodda, yani benim yazdığım koddaki en son durumda: public static void main(String[] args) { Scanner input = new Scanner(System.in); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); char choice = input.next().charAt(0); while (choice != 'Y' && choice != 'y' && choice != 'N' && choice != 'n') { System.out.println("You have entered an invalid entry. Try Again."); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); choice = input.next().charAt(0); } if (choice == 'Y' || choice == 'y') { System.out.println("Let's Go"); } else if (choice == 'N' || choice == 'n') { System.out.println("BYEEEE......"); } else { choice = input.next().charAt(0); } } Bu kodu da denediğimde çalışıyor. Gayet de düzgün çalışıyor gözüküyor. Senin yazdığın kodu anladım mantığını da anladım mantıklı görünüyor. Bana kalsa senin yazdığını tercih ederim bana daha mantıklı görünüyor. Fakat Kendi yazdığım da gayet güzel çalışıyor gibi görünüyor. Nerede sıkıntı olabileceğini anlamadım ben galiba. İnsan kendi yazdığı kodu anlamaz mı? Benim gibi şans eseri yazarsa anlamayabilir tabii :))))
 4. ghaldszar

  Temel Seviye Java Sorularım

  Eğer bu şekilde yaparsam yani sadece IF-ELSEIF-ELSE şeklinde kurarsam: public static void main(String[] args) { Scanner input = new Scanner(System.in); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); char choice = input.next().charAt(0); if (choice == 'Y' || choice == 'y') { System.out.println( "Let's Go" ); } else if (choice == 'N' || choice == 'n') { System.out.println( "BYEEEEE......." ); } else { System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); choice = input.next().charAt(0); } } O zaman Y ve N durumlarda çalışıyor. Fakat farkli harf girdiğimde sadece bir kez dönüyor. Daha önce yazdğım kodun sonuna ekleme yaparsam; public static void main(String[] args) { Scanner input = new Scanner(System.in); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); char choice = input.next().charAt(0); while (choice != 'Y' && choice != 'y' && choice != 'N' && choice != 'n') { System.out.println("You have entered an invalid entry. Try Again."); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); choice = input.next().charAt(0); } if (choice == 'Y') { System.out.println("Let's Go"); } else if (choice == 'N') { System.out.println("BYEEEE......"); } else { choice = input.next().charAt(0); } } Doğru çalışıyor gözüküyor. En manıklı yazma/kurma şekli bu mu? Ya da ne ile kurmak daha doğru ne yoldan çözmeye çalışayım?
 5. ghaldszar

  Temel Seviye Java Sorularım

  else { choice = input.next().charAt(0); } @senko Bunu ekle diyorsun yani
 6. ghaldszar

  Temel Seviye Java Sorularım

  Merhaba Sorularım var, kafamda bir sürü sorum var. Java hakkında. Benim içinden çıkamadığım özde temel seviye sorular. Başlıyorum. Umarım yardımcı olan meraklılar çıkar. Bir konuda hernagi bir seçeneği seçince bir şey yaptırabiliyoruz. Mesela "Oyun oynayalım mı?" sorusuna E harfine basarsan oyuna giriş yapmak H tuşuna basarsan oyundan ya da programdan dışarı çıkmak mümkün. Peki E ya da H harfi dışında bir tuşa basarsak tekrardan başa, soruya, yani "Oyun oynayalım mı?" sorusuna nasıl dönebiliriz? Aslında ikisini de çeşitli farklı statement şekilleri kullarak yapabildim ama ikisini tek bir yerde birleştiremedim. Mesela WHILE ile: public static void main(String[] args) { Scanner input = new Scanner(System.in); System.out.println("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); char choice = input.next().charAt(0); while (choice != 'Y' && choice != 'y' && choice != 'N' && choice != 'n') { System.out.println("You have entered an invalid entry. Try Again."); System.out.println("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); choice = input.next().charAt(0); } if (choice == 'Y') { System.out.print("Let's Play"); } else if (choice == 'N') { System.out.println("Byeee."); } } Burada sondaki if ve else problemli tabii ya da SWITCH ile; public static void main(String[] args) { Scanner input = new Scanner(System.in); System.out.print("DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : "); char choice = input.next().charAt(0); switch (choice) { case 'Y': case 'y': System.out.println( "Let's Go" ); break; case 'N': case 'n': System.out.println( "BYEEEEE......." ); break; default: System.out.println( "Wrong Key" ); System.out.print( "DO YOU WANT TO PLAY (Y / N) : " ); ????????? } } } ???????? olan yere ne koyacağım bilemedim. Oraya bir şey koymakla olmayacak tabii. Basic mi bu 20 GOTO 10 yazınca başa dönsün. Burada bir mantık hatası yapıyorum ama onu bir türlü bulamadım. Statement konusunda bir çok eğitim videosu izledim ama bir şeyi gözden kaçırıyorum sanırım.
 7. ghaldszar

  DAOC İhtiyarlar Heyeti nerede?

  Varsa Phoenix de olur. Ghaldszar var Albion'da
 8. ghaldszar

  Clubhouse

  Hakikaten bir Mirc havası var.
 9. ghaldszar

  Clubhouse

  Burada bir şekilde üç aşağı beş yukarı birbirimizi tanıyoruz. Ben 20 senedir buradayım ve bu konu başlığı altında neredeyse 10 yıllıktan daha yeni acc olan yok. Beraber UO, DAOC, WoW oynamışlığımız var. Bir şekilde biliyoruz birbirimizi. Şimdi bu konuşmalar google’de indeksleneceği için gelenler olabilir. O konuda en az bir kaç bin mesajı olan en az bir yıllık üyeler diye standart koysak zaten çok sıkıntı olmaz. Burada bir kaç senede bin üstünde mesaj atmış adam buradan atılmadıysa çok da sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Aksi halde millet buraya clubhouse davetiyesi için üyelik yapar burayı da bozar. Tabii bu benim fikrim.
 10. ghaldszar

  Clubhouse

  @Goering ’e davetiye gönderdim. Bir tanesini buradan birine verirsen sevinirim. Zincir kırılmaz.
 11. ghaldszar

  Clubhouse

  @Goering bekliyorum ona verilmedi değil mi? Biraz daha bekleyeceğim ses çıkmazsa @axedice var sırada gördüğüm kadarıyla ona göndereceğim.
 12. ghaldszar

  Clubhouse

  Sağol @sipeyskeyk Bende de şu an 1 tane oldu. Bakınca Yukarıda bir sıra oluşmuş gibi görünüyor. Orc_lord, Fistan’a göndermiş. Onun altında @Goering gözüküyor. @Goeringdavetiye bulabildin mi? Bulabildiysen bir sonrakine geçeyim. Bulamadıysan tel numaranı gönder. Böyle sıradan hızlıca paylaşarak gideriz.
 13. ghaldszar

  Clubhouse

  Madem fazla alırım
 14. ghaldszar

  Clubhouse

  Androidçiler için şu anda maalesef yapılabilecek bir şey yok. Onlar ya bekleyecekler ya da yeni telefon alacaklar. Herhalde çok sürmez onlar için bu bekleyiş. Sanki biraz bilerek bir geciktirme var gibi geliyor bana ama hadi gene bok atmayayım. Aslında çok mantıklı.
 15. ghaldszar

  Clubhouse

  Henüz bir invite bulamadığımızdan hala nasıl bir şey göremedik. Bekliyoruz öyle. Invite olan varsa ben de bir dal alırım. Fakat inanılmaz abartı yorumlar okuyorum. Cennet vaadediliyor sanki. Az kişi olmasından ya da yeni hevesten mi ya da bu davet sisteminden giren herkes “ben özelim” duygusuna mı kapılıyor yoksa başka bir neden mi bilmiyorum ama girebildiğimizde bu kadar abartı beğeneceğimizi sanmıyorum. Kafamda deli sorular ve o sorulara manyak manyak cevaplar.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...