Jump to content

ghaldszar

=o=
 • Mesaj sayısı

  3.127
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

ghaldszar tarafından gönderilen her şey

 1. ghaldszar

  Clubhouse

  Hakikaten bir Mirc havası var.
 2. ghaldszar

  Clubhouse

  Burada bir şekilde üç aşağı beş yukarı birbirimizi tanıyoruz. Ben 20 senedir buradayım ve bu konu başlığı altında neredeyse 10 yıllıktan daha yeni acc olan yok. Beraber UO, DAOC, WoW oynamışlığımız var. Bir şekilde biliyoruz birbirimizi. Şimdi bu konuşmalar google’de indeksleneceği için gelenler olabilir. O konuda en az bir kaç bin mesajı olan en az bir yıllık üyeler diye standart koysak zaten çok sıkıntı olmaz. Burada bir kaç senede bin üstünde mesaj atmış adam buradan atılmadıysa çok da sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Aksi halde millet buraya clubhouse davetiyesi için üyelik yapar burayı da bozar. Tabii bu benim fikrim.
 3. ghaldszar

  Clubhouse

  @Goering ’e davetiye gönderdim. Bir tanesini buradan birine verirsen sevinirim. Zincir kırılmaz.
 4. ghaldszar

  Clubhouse

  @Goering bekliyorum ona verilmedi değil mi? Biraz daha bekleyeceğim ses çıkmazsa @axedice var sırada gördüğüm kadarıyla ona göndereceğim.
 5. ghaldszar

  Clubhouse

  Sağol @sipeyskeyk Bende de şu an 1 tane oldu. Bakınca Yukarıda bir sıra oluşmuş gibi görünüyor. Orc_lord, Fistan’a göndermiş. Onun altında @Goering gözüküyor. @Goeringdavetiye bulabildin mi? Bulabildiysen bir sonrakine geçeyim. Bulamadıysan tel numaranı gönder. Böyle sıradan hızlıca paylaşarak gideriz.
 6. ghaldszar

  Clubhouse

  Madem fazla alırım
 7. ghaldszar

  Clubhouse

  Androidçiler için şu anda maalesef yapılabilecek bir şey yok. Onlar ya bekleyecekler ya da yeni telefon alacaklar. Herhalde çok sürmez onlar için bu bekleyiş. Sanki biraz bilerek bir geciktirme var gibi geliyor bana ama hadi gene bok atmayayım. Aslında çok mantıklı.
 8. ghaldszar

  Clubhouse

  Henüz bir invite bulamadığımızdan hala nasıl bir şey göremedik. Bekliyoruz öyle. Invite olan varsa ben de bir dal alırım. Fakat inanılmaz abartı yorumlar okuyorum. Cennet vaadediliyor sanki. Az kişi olmasından ya da yeni hevesten mi ya da bu davet sisteminden giren herkes “ben özelim” duygusuna mı kapılıyor yoksa başka bir neden mi bilmiyorum ama girebildiğimizde bu kadar abartı beğeneceğimizi sanmıyorum. Kafamda deli sorular ve o sorulara manyak manyak cevaplar.
 9. ghaldszar

  Eski Bilgisayardan NAS olur mu?

  Linux ile pek, Raid ile de hiç tecrübem yok aslında. Anlaşılıyordur zaten. Linux Server ya da FreeNas vb. gibi yine Linux tabanlı bir şeye geçmek bana hem veri güvenliği açıısndan daha sağlıklı hem de network üzerinde daha hızlı olur gibi geliyor. Windows baş ağrısıdır bana göre hep. Linux'a da alışırız MacOS 'a da alıştığımız gibi. Burada senin gönderdiğin link ile gördüğüm kadarıyla bir seçim de yapmak lazım. Raidi hardware olarak mı kurmak daha mantıklı yoksa Linux üzerinden software olarak mı?
 10. ghaldszar

  Eski Bilgisayardan NAS olur mu?

  Disk 2 yi formatladıktan sonra Raid'in çalışıp çalışmadığını nereden anlıyorum. Belki diğerine kopyalamıyor. Onu kontrol etmenin yolu var mı? Patlama konusuna gelince yıldırım falan çarpmadığı sürece kolay kolay patlamaz. Bilgisayar sadece kullanılacağı zaman açılacak. Arada kırk yılda bir oyun oynuyorum windows üzerinde onda kullanılıyor zaten. Normalde Mac Book kullanıyorum. Bu bilgisayarın malzemeleri ve RAID kurulan diskler çok çok az kullanıldı. Yani 24 saat çalışmayacak. Yoksa ne elektirik parası ne de fan seslerini kafam götürmez. Fotoğrafların yedeği external 2,5 bir hard diskte zaten. 2,5 hard disklere güvenemiyorum. Çok başım ağrıdı. Ama aynı anda 3 ayrı hard diske bir şey olmayacağını düşündüğüm için bu sistemi düşündüm. Evi barkı yakmazsak. Cloud mantıklı aslında ama maliyetleri şu an bana yüksek ve fotoğraflar üzerinde çalışmam gerektiğinden bir süre çok download upload yapmama neden olacağından evin içerisinde bir yedek daha hızlı ve maliyetsiz.
 11. Merhaba SLR ile olsun Cep telefonuyla olsun goPro ile olsun çekilen fotograflar biriktikçe birikiyor. Daha onca yıllarca çektiğim fotoğraflar uçunca ağzımız yandı tabii şimdi uçmayacak alternatif bir yol arıyorum. Bir tane Western Digital'in NAS cihazlarından almak vardı ama nasıl o parayı vereceğiz derken aklıma evdeki eski bilgisayar parçalarım geldi. Şimdi elimde neler var? MSI K9A2 CF Bir Mainboard (Raid 1 destekliyor) AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5400+, 2800 Mhz, 4 GB Ram ATI Radeon HD 4850 512mb Ekran Kartı Samsung 160 GB bir hard disk üzerinde Windows 8.1 kurulu. Ayrıca evde 1 adet 40 GB IBM Hard Disk (emektar IDE) 1 adet 500 GB Samsung SATA Hard Disk 1 Adet 1000 GB Samsung SATA Hard Disk var. Bunların hepsi çalışıyor. Aslında br tane daha 1000 GB Seagate Barracuda bir SATA Hard Diskim var ama onda bir sıkıntı var, bağladığımda bilgisayar komple açılmıyor. Şimdi bunlardan 500gb ve 1000gb olan 2 Hard Diski sisteme bağladım. BIOStan da Raid 1 ayarı yaptım. Tabii artık 2 tane 500 GB hard disk görüyorum. Hafızada küçülme sorun değil Eğer becerebilirsem bir tane 1000gb bir hard disk alırım. ilk sorunum aslında şu: Raid ayarlarını BIOStan yaptıktan sonra Windows tarafından gördüğüm görüntü şu: Raid'in çalışması için Disk2 için burada ne yapmak lazım? Simple Volume yapıp format atmak yeterli mi? Yoksa Dynamic Diske çevirmek falan mı lazım? Sonra 2. sorunuma gelirsek: 40gb hard diske Linux tabanlı bir NAS yüklesem nasıl olur? Böyle bir yazı gördüm Linux NAS çözümleri hakkında Buradakilerle ilgili tecrübesi olan var mı? Biraz karmaşık olmuş olabilir. Umarım anlaşılmıştır.
 12. DAOC kurulalaı neredeyse 20 sene olmuş. Ne kadar çok zaman geçmiş. Artık UO'dan bahsetmiyorum bile. Eski DAOC'cular yaşlanmıştır hatta belki torunları bile olmuş olanlar olabilir. Var mı? Nerede bu DAOC yaşlıları. Şimdi buraya bir resim bir de link bırakayım. Gelenler oluyorsa o yaşlılardan bir iki şey yazsın buraya. Dark Age of Camelot - Endless Conquest
 13. ghaldszar

  Sublime Text 3 Türkçe Karakter Sorunu (Python)

  Benim de aklıma o takıldı acaba yanlışlıkla Python2 mi çalıştırıyor diye orasını burasını karıştırıyordum. En sonunda iyice cıvıdı ben de aç kapa yaptım şimdi düzeldi. İnşallah başka bir taraftan daha sağlam bir yeri göçertmedim. Şimdilik çözdük yani 😳 Teşekkürler cevap yazan herkese...
 14. ghaldszar

  Sublime Text 3 Türkçe Karakter Sorunu (Python)

  Sorun kodda değil evet, Ben de hem terminalden hem de Spyder'den çalıştırdığımda düzgün çıkıyor ama Sublime Text'de sorunlu çıkıyor.
 15. ghaldszar

  Sublime Text 3 Türkçe Karakter Sorunu (Python)

  Bir çok program denedim aslında ama bazı kolaylıklarından dolayı Sublime kullanmak çok kolayıma geliyor. Diğer programlarda o kolaylıkları göremiyorum ya da varsa kullanmayı ben beceremedim. Ya da bir şekilde sorunlu çalışıyorlar. Aslında çok mantıklı. hatta Vi kullanmak zorunda da değilim Sublime kullanıp yine Terminalden çalıştırabilirim kodu ama şu an benim için sayfalarca kod yazıp onu çalıştırmak gibi bir şey söz konusu değil. Ben videolarda gördüğüm bir iki satır kod yazıp onu çalıştırıyorum sonra bir değişiklik yapıp bir daha çalıştırıyorum. Her 2 dakikada bir kod satırı çalıştırıyorum deniyorum. Bir terminale git bir editore git çok sıkıntılı olur bu durumda. Python 3 kullanıyorum. Benim kullandığım durum ve düzey bu: #!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*- arabalar = ["BMW" , "Mercedes" , "Opel" , "Mazda"] elemansayisi = len(arabalar) print("Listede" , elemansayisi , "araba vardır.") Çıktısı da: ('Listede', 4, 'araba vard\xc4\xb1r.') Neden olduğunu maalesef ben de bilemiyorum. Aslında kullanmak zorunda değilim şu durumda ama eninde sonunda kullanacağım herhalde. Belki de en iyisi şimdilik türkçe karakter kullanmadan devam edip daha sonra @sardalyanın dediğini dinleyip terminal kullanmak. Bilemedim. Yine de sorunu çözebilirsem daha iyi sanki. Profit nedir pek bilemedim.
 16. Merhaba Python dersleri çalışıyorum. Aslında Spyder kullanıyordum ama bir kaç kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı Sublime yükledim. Türkçe karakterli yazılarda print edince sorun çıkıyordu. Onun için dosyaların başına #!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*- kodunu ekledim. Spyder'da bu problemimi çözüyordu. Sublime Text'te de error vermesini engelliyor ama yazdığım türkçe karakterler yerine başka şeyler yazıyor mesela "I" harfi yerine "\xc4\xb1" yazıyor. Ne yapmak gerek bunu çözmek için?
 17. ghaldszar

  Outlook 2007 de Gmail'den Download Sorunu

  Valla onlar için hava hoş. Onlar sıkıştıklarında eski epostaları silerek devam etmişler aylardır. Ben yeni olduğumdan benim ihtiyacım var o eski epostalara. Ayrıca bugün onların isteğiyle gitsem bile o kadar yoğun bir eposta trafiği var ki eninde sonunda kitlenecek. En iyisi eposta kapasitesini arttırmak bence de ama burada bunu nasıl kabul ettireceğim onu düşünüyorum. Yok kredi kartı numarası gir falan biraz sıkıntılı bir durum. Burası bir dernek çünkü. Biraz fiyatı yüksek bir çözüm sorun oluyor. Ucuzsa da başka sorunlar var. Şu an en kısa süreli çözüm Outlook kullanmak olarak görünüyor. O da download etmiyor. Şu an geçici bir çözüm bulup yönetim kurulu toplanınca sıkıntıyı konuşmak derdim.
 18. Merhaba Gmail'de 17 gb doldurduğumdan dolayı bilgisayarımdaki Outlook 2007 yi kullanarak epostaları bilgisayarıma indirip Gmail'de yer açmaya karar verdim. Fakat belli bir yere kadar download edip (2015 sonuna kadar ve 1,09 gb ) gerisini download etmiyor. Problemi nerede arayacağımı bilemedim yardım lütfen. Konunun da çıkış noktası şudur. Çalıştığım işyeri ortak bir email adresi kullanıyor ve tüm çalışanlar ordan iletişim kuruyor. O yüzden bilgisayarlarda bütün gün Gmail açık olduğu gibi ayrıca herkesin telefonunda imap ayarlı olarak mail ayarı var. Fakat hem herkesin telefonu hem de Gmail sıkıntı çıkartıyor. "Eposta alıp gönderemeyeceksiniz yakında" şeklinde uyarılar veriyor. Kotayı çoktan geçtim. Ben de çok eski e-postalar lazım olabildiğinden silmek istemediğimden bilgisayarımdaki Outlook 2007'ye pop3 ile ayar yaptım. 2013 den 2015 sonuna kadar tüm epostaları aldı. Bunların da pst dosyası şu anda 1,09 gb tuttu. Fakat gerisini indirmiyor. Eğer hepsini indirirse 2016 sonuna kadar epostaları Gmail'den silip orada yer açacağım ama istediğimiz takdirde de bilgisayardan o e-postaları görebilme şansımız olacaktı. Olmuyor.
 19. ghaldszar

  uProxy by Google

  Maalesef Google' nin bu tarz bir şey yapması Google'dan başka kimsenin işine yaramaz. Ben devletten gizli takılacağım diye kullanacağım ama bir sıkıntı olduğunda devlet seni de kapatırım ver bilgileri dediğinde Google tıpış tıpış verecek zaten bir çok ülkede resmi olarak iş yapan bir firma olduğundan devlet ya da mahkeme kararına uyup vermek zorunda kalacak.. Hem de benim tüm bilgilerimi bana yararı olmayan bir servis karşılığında kullanacak. Tek taraflı bir alış veriş bu.
 20. ghaldszar

  Güvenli Alışveriş

  PTT ile kapıda ödeme nasıl oluyor. Ödeme nasıl yapılıyor. Para karşıya nasıl geçiyor? Çok komisyon alıyorlar mı? Ticari olmasa da PTT kabul ediyor mu? Yani adam gitti elinde paketle, bunu gönderiyorum kargosunu da ürünü de karşı taraf ödicek demesi yetiyor mu yoksa prosedürü var mı?
 21. ghaldszar

  Güvenli Alışveriş

  İnternet üzerinden bulduğum bir adamdan bir şey satın almak istiyorum fakat şehir dışında yaşıyor. Şimdi peşin peşin göndersem parayı olmaz. Diğer türlü adam göndermek istemez güvenemez. En güvenli nasıl yönlendirebilirim alışveriş için.
 22. ghaldszar

  Ultima Online-Eskiye dair

  Vayyy vayyy vayyyyy ;) Sanchez Ramirez'den tüm SNN cilere selam olsun. Çoook güzel günlerdi.
 23. ghaldszar

  Mac için C Editor

  Bu MacVim'i de Bublime'yi de kurcaladım biraz. Sublime'nin ilginç özellikleri ve kolaylaştırıcı yönleri var anladığım kadarıyla. Toplu değiştirmeler ya da kolan olarak silmeler vs. Fakat bir bedeli de var. Şu an içi o fiyatı vermeye değer mi bilmiyorum. Çünkü tamamen meraktan uğraştığım bir şey C, benim için. Bir hobi durumuna ulaşmadı henüz. MacVim de ise aradığım ama bulamadığım (herhalde ben bulamadım ) bazı şeyler var. Mesela otomatik satır sayısı koymak mümkün mü yoksa biz mi yazıyoruz? Yazdığımız kodda bir hata varsa onu ya da hata olan kodun satırını gösterebiliyor mu? Programın içinden build ve run yapmak mümkün mü? Macx bana nedense çok karışık geldi ama onu da kurcalıycam.
 24. ghaldszar

  Mac için C Editor

  Benim seviyemdeki bir adama Vim önericeğinize emin misiniz? Her emsajda süper olduğunu ama zor olduğundan, bilmek gerektiğinden, alışmak gerektiğinden, zaman istediğinden vs. bahsediyorsunuz. Ben program yazmak üzerine bir şey bilmiyorum hatta konuştuklarınızın yarısını zor anlıyorum. Almışım elime Deitel' in C üstüne olan kitabını sayfa sayfa gidiyorum. Eminim iyidir güzeldir de bu seviyedeki birine biraz zor ve sıkıcı değil mi? Ben bir kaç ay öncesine kadar ilk bir kaç üniteyi bitirdim Windows üzerinde çalışan DevC++ kullanıyordum ki çok kolaydı benim için. Ne yapıyordum, kitaptakini kendim çözmeye çalışıyor yazıyordum programa, compile and run diyip çalıştırıp bakıyordum oldu mu oldu. Onun dışında renkli renkli ayırıyor hata buldu mu satırı gösteriyor vs. Bunun dışında bir şey bilmiyorum program kullanımında bile. Şimdi artık windows değil Mac kullanıyorum, devam etmek istiyorum C ye. Hayır ille de bu seviye bile olsa kullan diyorsanız o zaman bir daha bir inceleyeyim, ne dersiniz, ille de Vim mi?
 25. ghaldszar

  Mac için C Editor

  Selamlar Deitel' in kitabından C çalışmaya başladım. Mac için Editor tavsiyesi verebilir misiniz? Basit Hafif bir program arıyorum. Yazmama yardımcı olacak derleyip çalıştıracak bir program. İşte bu konuda hiç bir şey bilmeyen birinin kolay kullanabileceği işini kolaylaştırabilecek türden bir program.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...