Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orhan Pamuk: Türk burjuvazisi beni tiksindiriyor.

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

Adam fikir belirtmiş niye bu kadar agresif yaklaşılmış ki. Size zıt görüşte olan biri yalaka ya da yalancı olmadan fikir belirtemez mi? Sırf adam hakkında "soykırımı kabul ederek nobel aldı" diye spekülasyonlar olduğu için adamı kendi fikrini belirtmekten men etmişsiniz. Adamın gerçekten bu söylediklerine inanma olasılığı yok yani diyosunuz.

Ha adamın safi yalakalıkla nobel kazandığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz o ayrı. Belki açıkladığı fikirlerinin etkisi vardır yoktur demiyorum. Fakat ben yurtdışında okuyan bir insanım ve orda konferanslara gelen ruslarla, almanlarla yabancılarla şunlarla bunlarla konuştuğumda benle Orhan Pamuğu konuşmak isteyen onların 4-5 kitabını okumuş insanlar çıkıyor*. Sanmıyorum bu ödülü öyle haybeye verdiklerini ha ama tabi bilim nobelleri kadar tarafsız olamayacağı kesin mutlaka işin içine politika giriyordur.

Ha buarada Türk medyasına da çok güvenmeyin orjinal kaynağa bakmak lazım, ulusalcı medyada "türk burjuvazisi beni tiksindiriyor" diye geçerken diğer yerlerde "türk burjuvazisi beni öfkelendiriyor" diye geçiyor. Zira ben Zeit online da Thumann isimli yazarın 2011den önce Orhan Pamukla ilgili bir yazısını da bulamadım olan da bir röportaj değil. Orjinal yazıyı gören var mı?

Buarada olay nasıl olmuşsa yine Atatürk Naziydiye gelmiş ama bu tavra zamanında çok güldüğüm için artık eğlenceli gelmiyor. Bazı arkadaşlarımız sanıyor ki Atatürk bizim kafamıza hatasız bir tanrı o yüzden bize onla ilgili kötü şeyler söylediğinde kalbimiz parçalanacak içinde yaşadığımız minik dünya çökecek. Atatürk belgeseline "Atatürk içkici olarak gösterilmiş" diye röröleyen ulusalcılara ilk lol çekenlerdenim ben sdf. Aynı şeyi "şanlı padişahlarımızı seks düşkünü gibi gösteriyor ahlaksızlar" diyen feto ve RTEimsiler için de geçerli.

*: bunu söyleme sebebim, doktora seviyesindeki bir bilim adamı adayı genelde çok fazla "kültürel" kitap okuyacak vakit bulamaz, diğer ülkelerin de yazarları sorulduğunda mantıken dünyaca ünlü olanların ismini söylerler. O ülkenin kültürüne özel bir ilgileri yoksa pek öyle yerel yazarları bilmezler. Bana rus yazar dendiğinde sayacağım 4-5 isim vardır tolstoy tanınırlığında hepsinde, tutup da yerel bir yazarın adını söyleyemem. Ben orhan pamuğu tanıyan bu kadar çok doktora öğrencisi olmasına şaşırdım şahsen hehe

Adam istediği gibi görüş bildirebilir. Ve kendisi benim de okuduğum, kitaplarının bir kısmını (tamamını okumadım zaten, görüş bildirmem hata olur) beğendiğim bir yazar.

Ayrıca entellektüel açıdan bakıldığında uluslararası bir ünü olmasını ve bunu haketmesini normal karşılıyorum. Ama adamın ödül almasındaki birincil etken bu değil bariz şekilde bu sivri açıklamalarıydı. Yoksa her ne kadar değerli bir edebiyatçı olsa da bulunmaz kaftan değil, nobelde ona gelene kadar daha kimler var/olmalı.

Ve yine, agresif yaklaşmıyorum, kendi görüşümü belirtiyorum. Ve görüşüm de pozitif değil, bu doğru, çünkü ben açıkçası bu tavrının samimiyetine zerre inanmıyorum. Zaten eleştirdiğim şey böyle açıklamalar yapması değil, samimiyetsizce ve kendi çıkarı için bunları yapması. Edebi kimliğiyle ilgili bir yorum veya yerme yapmadım zaten.

Ve bu samimiyetsiz tavrı bugün "entel" veya "kodaman" diye adlandırılan, yani o Orhan Pamuk'un eleştirdiği ve bizzat kendisinin de içinde yer aldığı oldukça geniş bir kitlede görüyoruz. Sezen Aksu'sundan Orhan Pamuk'una sanat dünyasının pek çok kesiminde, dahası Medya patronlarından holding sahiplerine aynı tavır mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

ardeth super anlatmis.

bu arada bende orhan pamuk u taniyanlara rastliyorum.

Nobel odulu gibi bi odul oyle yalakalik yapti diye verilmez. Ama Dunya'da her odulun hitap ettigi kesim vardir. Tamamen tarafsiz odul yoktur. Turkiye'de de yok, amerika'da da.

Gidin 20 milyon insani kesin, soykirim yapin. Sonra uzay zamani egmeyi bulun, galaksiler arasi gezmeyi bulun yine de nobel alamazsiniz. Odullerin hr zaman bi durusu vardir, ismini kirletmemek adina.

Orhan Pamuk'un tabii ki AKP yi es gecmesi dar gorusluluk, ama adam istesenizde istemesenizde nobelli.

Nobel alip ulkesinde sevilmeyen insanlar var, genelde bizim gibi ucuncu dunya ulkeleri, sasirtmiyoruz zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

cetoritto said:

Spidee said:

Neyse ya, Ataturk'un derdini anlatamadigi adamlar Ataturkcu zannediyor kendini. Problem de bu biraz sanirim. İsletim sistemi uygun degil sanirim bunu anlamaya, format lazim. Demokrasi ve Ataturkculuk adini verdiginiz kelepceler takmaya calisiyorsunuz insanlara. Ataturk'un cikartmaya calistigi kelepceleri onun adina takmaya kalkip, bir de adini lekeliyorsunuz.

İnsanlar seni suclayip, hakaret edip yildiramamis degil. En komik olani da bu. İnsanlar anlatmaya calismis, sen ise karsiti oldugun bagnazligin bire bir aynisini yapip, seni yildiramadaklari sanrisiyla savunmussun inanclarini.

Anlatamamis ki Ataturk derdini sana. Anlatmasi da zor gerci, haksiz degil tabii. Taraf olma hissiyati yaratiyor bu sorunlarin hepsini sanirim. Ya da taraf olarak yetistirilmek. Bilimsel yontemi anlayamamak, akademik dusunus seklini kavrayamamak da sebep olabilir. Ama en basta savunduklarinin hep TEK DOGRU oldugu on bilgisiyle yola cikmak sebep. Ayni karsiti oldugunuz "bagnazlar" gibi. Bilmem goremiyor musunuz aradaki korkunc benzerligi.

Bu insanlar Ataturkculugunuze, dinciliginize, dindarliginiza, Fenerli, Galatasarayli olmaniza karsi degil. Bu insanlar bunlarin hepsini sorgulamayi, objektifligi rafa kaldiran dogmatiklik penceresinda yasadiginiz icin karsi. Ama kim anlatmis ki bugune kadar ben anlatabileyim.

Beni Ataturk karsitligiyla suclayan adamin agzini kirarim normalde de, hatanin, amacin o olmadigini bildigim icin sinirlenmiyorum. Gercekten Ataturk karsiti saniyorsunuz cunku yazarken, muhakeme yeteneginizin ici onbilgiler, inanislar, kaliplar ve dogmatiklikle dolu baya baya. Ne yapayim ben. Forumdan adam mi kurtaracagim, degismek istemeyen adam degismez ki, niye bosa kurek cekeyim.

oğlum işmisin,siparişmisin?gelip bana hakaret edip,çatıp,benim bir diğer arkadaşın yazdıkları ile ilgili olarak yazdıklarımı yani Atatürk karşıtlığı konusunda yazılanları üzerine alıp yani kendi kendine gelin-güveyi olup sonra da triplere nasıl giriyorsun? dengim değilsin gözüm.
heee,ille ağız-burun kırmayı denemek istiyorsan ve bunu benim üzerimde denemek istiyorsan adım çetin soyadım taş,itü kimya mühendisliği mezunuyum, yaşım 38...senin maçan sıkıyorsa kimsin, neyin nesisin, mesleğin, ne,yaşın kaç yazıver. halen ağzımı burnumu kırmak istiyorsan özelden yazıver, nereye istiyorsan oraya geleyim, bir bakalım ağız burun kırmak nasıl,öyle kolay mı? kuru kuruya buradan atıp tutmak kolay, senin geçtiğin yollardan defalarca geçtim, geçmediğin yollar ise benim için 2inci adres oldu. benimle konuşurken, yazışırken dikkatli yazıver, 3 düşün 1 yazıver. terbiyesizlik yapıp, hakaret edip, yağ gibi üste çıkmaktan, demagojiden vazgeç. adam ol, mert ol, akıllı ol...beni tahrik edip, ondan sonra da mağdur edebiyatı yapan çok adam geldi geçti bu sayfalarda. sen de onlardan birisin. bunun sanırım okuyan herkes farkında ama sen de farkına varırsan güzel olacak.

çetori adamın yazdığının tek cümlesini anlamaya yetemeden "hadi adres ver erkeksen" diyip yetoluğunu göstermişsin tekrar.tebrikler.
38 yaşına gelmişsin koskoca adam olmuşsun ama kafandaki kalıbın dışındaki şeylere ters 2 cümle okuyunca liseli veletlere dönüşüyorsun.

şuç seni ciddiye alıp bir şeyler anlatmaya çalışanlarda gerçi ama neyse.

şimdi aynı şekilde bana da öyle bir post döşe ve rahatla.hiç okumayacağımdan emin olabilirsin ama.

işinize gelince eşşek kadar adamsın yazdıklarına bak, işinize gelince liseli velet benzetmesi...
orhan pamuk isimli yazarın kötü yazar olduğu şeklindeki düşüncemi ifade edince hakaretin bini bir para, adamın yazısı aha yukarıda açın okuyun zahmet olacak biraz ama...ben adamın çocukluğuna verip muhatap kabul etmeyip bir başka arkadaşın yazdıklarına cevap veriyorum, fakat rahatsız olmalı ki bu arkadaş,hem yazılanları üzerine alıp ve hem de ağız burun kırmaya olan meylinden bahsetmiş....bunun üzerine yazdıklarımın neresinde nasıl bir anormallik gördünüz ya da görebiliyorsunuz? El insaf yahu?!
okuyacağından da adım gibi eminim.

Her konuyu-konu başlığını p.ç etmekten vazgeçin artık, fikri bir şey tartışabiliyorsanız tartışın, tartışamıyorsanız da tartışmayın. ortası yok bu işin. ben sizin görüşlerinizi kabul etmek zorunda mıyım? bu nasıl bir demokratlık, nasıl bir özgürlük anlayışı? siz orhan pamuk'un kötü yazar olduğunun söylenmesine tahammül edemiyorsunuz, her tarafınız demokrat olsa ne olur?
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

ardeth super anlatmis.

Nobel odulu gibi bi odul oyle yalakalik yapti diye verilmez. Ama Dunya'da her odulun hitap ettigi kesim vardir. Tamamen tarafsiz odul yoktur. Turkiye'de de yok, amerika'da da.

Gidin 20 milyon insani kesin, soykirim yapin. Sonra uzay zamani egmeyi bulun, galaksiler arasi gezmeyi bulun yine de nobel alamazsiniz. Odullerin hr zaman bi durusu vardir, ismini kirletmemek adina.

Orhan Pamuk'un tabii ki AKP yi es gecmesi dar gorusluluk, ama adam istesenizde istemesenizde nobelli.

Nobel alip ulkesinde sevilmeyen insanlar var, genelde bizim gibi ucuncu dunya ulkeleri, sasirtmiyoruz zaten.

Diyorum ya kendisinin edebi kimliğiyle, başarısıyla, ve yeteneğiyle ilgili en ufak bir eleştirim yok. Bunlarda söz söylemek de zaten haddime düşmez, ama gördüğüm okuduğum kadarıyla zaten tartışmaya bile gerek yok. Kendisinin ne kadar değerli bir yeteneğe sahip olduğu her şeyiyle ortada.

Ama benim sözüm kişisel duruşuna, daha doğrusu duruşsuzluğuna.

Elbette kimseye "sadece" yalakalık yaptı diye nobel verilmez, ama nobel alma potansyeli olan insanlar arasında o mu bu mu seçimi de yalakalığa bakıyor işte.

Bir kişinin ödül aldı diye sevilmesi ya da sevilmemesi zaten dar görüşlülük bana göre. Bunu üçüncü dünya ülkesi olmakla kıyaslamak da mantıksız.

Bir insan kişisel çıkarı doğrultusunda bukalemun gibi renk değiştiriyorsa bu tavrının hoş karşılanmaması gayet normal. Zaten tek örnek olmadığını da söyledim. Bu konuda turnusol kağıdı olayı bence birkaç sene önceki "devlet sanatçısı" ünvanlaştırması, orada seçilen isimler ve kabul edenler/etmeyenlerdi.

Ödüllerin duruşu olduğuna katılıyorum, ama bu duruşun her zaman "dik duruş" olmadığını da unutmamak gerekiyor. Dik durmak yerine başka bir amaca hizmet etmek için eğilmiş duruş da olabiliyor o duruşlar. İlla nobelden gideceksek bu son yıllarda aynı Nobel'in barış ödülleri kimlere gitmiş bir göz atmak yeterli zaten "yalakalığın" bu ödülde ne kadar önemli olduğunu göstermek için. Küçük balıksan sen onlara, büyük balıksan onlar sana.
Sosyal ağlarda paylaş

ama bu defa hakli adam ya, orhan pamuk cidden kotu bi yazar

benim fikirlerimi benimseyip dunyadaki en sukela insan oldugumu soylese bile kotu bir yazar oldugu ile ilgili fikrim degismiycek

edebiyat nobelide cok reroro

nobel insanligin gelisimine olan katkilardan dolayi verilmeli bi adama, hani bi sam amcanin kulubesi filan anlarimda orhan pamugun insanliga ne katkisi olmus veya diger nobelli yazarlarin?

insanligin butunune etki etmis hepi topu 3 tane kitap var, ucude baris getirmek bir yana aksine senelerce dusmanligi ve savaslari koruklemis, insanligin gelisimine direk engel olmuslar

tamamen akademisyenlere ve siyasetcilerle kisitlanmasi gereken bisi bu meret

sosyal bilimlerin dibine dinamit koyup insanlarin son derece irrasyonel canlilar oldugunu kanitlayan kahnemada nobel sahibi, hicbi halta yaramayan kitaplar yazan orhan pamukta
Sosyal ağlarda paylaş

Her daldaki nobel biraz kendi bacağından asılıyor. Bilim nobeli takip ediyorum bir çok arkadaşım da ediyor henüz politik dalavereler dönmüyor ordan adamların yaptığı işleri görünce hak veriyorsun nobele. Ama diğer dallar adına konuşmam hele edebiyat özürlü biri olarak o yönde pek yorum yapamam ama uluslararası ünü var adamın orası kesin dediğim gibi yabancı fizik matematik doktora öğrencilerinin falan okuduğuna rastlıyorum adamı bu baya enteresan geliyor bana heheh
Sosyal ağlarda paylaş

ben de okumayan ve her konuda fikrini beyan etmekte beis görmeyen türk insanından tiksiniyorum. dikkat edin, aramızdalar.

senin ülkenden bir adam, kim ne derse desin dünyanın en ünlü edebiyat ödülünü almış. yurtdışında, kitapçılara yolu düşen hemen hemen her insanın adını bildiği ünlü bir şahsiyetle aynı millettensin. yabancılarla muhabbet masasında my name is red dedin mi konu açabilme lüksün var.

ama sen kalk hiç bir kitabını okuma adamın. onu bırak, okumadan zırt pırt fikir beyan et.

bunu tamamen bu açıklamasından ve genel olarak kitaplarının kalitesinden/değerinden bağımsız söylüyorum. arkadaş, hiç mi merak etmiyorsunuz ne yazıyor bu adam diye.
Sosyal ağlarda paylaş

@viktor edebiyatini begenmemekte ozgursun tabii ki. ona bisi demiyorum.

fakat bu baskasinin begenmeyecegi anlamina gelmez.

Belki adamin oyle bi anlatis tarzi var ki, bi batili gozuyle baktiginda sana cok iyi olayi aktarabiliyo bi "dogu" hikayesi olsa dahi. Belki biz goremiyoruz onu, cunku kotu anlatanin verdigi detayi biz birlestirebiliyoruz deneyimlerimizle, belki o adam yabanciya ondan hitap etmiyo bu hitap ediyo.

Kisisel olarak begenmeye bilirsin, matematik degil bu.

Ama nobel almasini da ettigi laflara baglamak dogru degil. Sirin gozukmek icin yapmistir degildir, orasi da onemli degil. Sonucta nobel oyle yapti diye verilmez. Bu kadar basit degil yani. Etkilenmislerdir bile diyebilirsin o laftan, ama o laftan alinmaz, susu olur anca. Paketin ribbon i olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

ben de okumayan ve her konuda fikrini beyan etmekte beis görmeyen türk insanından tiksiniyorum. dikkat edin, aramızdalar.

senin ülkenden bir adam, kim ne derse desin dünyanın en ünlü edebiyat ödülünü almış. yurtdışında, kitapçılara yolu düşen hemen hemen her insanın adını bildiği ünlü bir şahsiyetle aynı millettensin. yabancılarla muhabbet masasında my name is red dedin mi konu açabilme lüksün var.

ama sen kalk hiç bir kitabını okuma adamın. onu bırak, okumadan zırt pırt fikir beyan et.

bunu tamamen bu açıklamasından ve genel olarak kitaplarının kalitesinden/değerinden bağımsız söylüyorum. arkadaş, hiç mi merak etmiyorsunuz ne yazıyor bu adam diye.

Keşke o eleştiriyi yapmadan önce o kadar kitabı geçtim burada fikir belirtmeden 2 satır yorumları okusaydın da eleştirdiğin insanlara en güzel örneği kendin oluşturmasaydın.

O zaman zaten Orhan Pamuk'un edebi kişiliğini, yeteneğini veya ödülü hakedip etmemesini tartışmadığımızı, tartıştığımız şeyin bundan bağımsız olarak görüş ve açıklamaları ve bunları yapış şekli olduğunu görürdün.

Ama yooo, çünkü sen kendin bizzat tiksindiğini söylediğin okumadan yorum yapan insanların başında geliyorsun. O yüzden işi alakasızca yazarın kitaplarına getireceksin. Ha bir de bir insanın edebi değeri senin turist kıza yazmak için kitap muhabbeti açabilmenle orantılıymış onu beyan etmişsin ekstradan.
Sosyal ağlarda paylaş

ya nobel edebiyat odulu bi cacik olsaydi zaten tolstoy alirdi, chekov alirdi, tolkien aday gosterildi ki kasitli vermediler, ivo andric e verdiler, bugun tolkienin kitaplari ustunden kurulmus bi alt kultur var evrensel

acin bakin nobel odullu yazarlari, resmen adam bulamadik suna verelim modunda insanlara dagitmislar

hani bilim adamlarinida herkes tanimiyor, ama adamalrin yaptigi calismalar insanligi bi sonraki noktaya tasiyor, bi ayzarin bunu yapabilmesi icin hem evrensel olmasi hemde tum dunyada okunmasi lazim, nobel almadan once orhan pamugun yabanci dilde kitabi bile yoktu

hani bi hemingway aldi, sonuna kadar hakeder
churchill aldi ww2 kitabi ile, basyapit direk
sartre aldi sonuna kadar hakkidir

ama ozellikle her sene vermek zorunda olduklri icin rastgele yazarlara dagitiyorlar, kimse tanimiyor ki nobel aldiktan sonra millet bunlarin kitaplarina bakiyor anca

one minute peres bile baris odulu aldi, kissinger, carter filan o nobel zaten at cope direk
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Oski said:

Keşke o eleştiriyi yapmadan önce o kadar kitabı geçtim burada fikir belirtmeden 2 satır yorumları okusaydın da eleştirdiğin insanlara en güzel örneği kendin oluşturmasaydın.

O zaman zaten Orhan Pamuk'un edebi kişiliğini, yeteneğini veya ödülü hakedip etmemesini tartışmadığımızı, tartıştığımız şeyin bundan bağımsız olarak görüş ve açıklamaları ve bunları yapış şekli olduğunu görürdün.

Ama yooo, çünkü sen kendin bizzat tiksindiğini söylediğin okumadan yorum yapan insanların başında geliyorsun. O yüzden işi alakasızca yazarın kitaplarına getireceksin. Ha bir de bir insanın edebi değeri senin turist kıza yazmak için kitap muhabbeti açabilmenle orantılıymış onu beyan etmişsin ekstradan.

yazılanların hepsini okudum. orda da burdan kimseyi eleştirmedim zaten. niye öyle yorumladın ki?

ayrıca okumamış bile olsaydım, ben başlığa istinaden kendi tiksintimi belirttim. illa yazılanlar doğrultusunda mı tartışmak zorundayım?

arkadaş diye hitap ettiğim insan da nişantaşı'nda taksisini durdurup "Orhan Pamukyan akıllı ol!" diye bağıran insandı. niye bana böyle hunharca saldırdın anlamış değilim.

ayrıca edebi fikir alış verişi yapabileceğin arkadaş ortamı olması kötü bir şey mi? bu şekilde konu açmanın tek sebebi kız kaldırmak mıdır? bir insan kendi bildiklerini anlatıp karşıdan yeni şeyler öğrenmekten zevk almaz mı? ha hadi kız kaldırmada kullanmak için kitap okunabileceğine inansa insanlar. herhangi bir şekilde de olsa kitap okutturabilmek önemli değil midir?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ama cok subjective bi konu. Ben de tolstoy'a hayranim, ama ben kimin nobeli hakedip haketmedigine karar verecek kadar edebiyatla icli disli biri degilim.

Konu subjective yani. Gercekten kotu olsa, ben bi ton orhan pamuk okuyana rastladim, baskada okuyanlar duydum 3. kisilerden, arkadaslarimdan yurtdisinda duyduklarindan.

Ben kimseden oyle ortalama bi yazar imasi bile almadim, hepsi cok begenerek okumus. Bazilari diger kitaplarini bile okumus ustune oyle sevmis.

Benim edebiyatla o kadar ilgim yok, fakat olsa dahi biz saatlerce konusabiliriz kim haketti kim haketmedi diye, zaten subjective oldugu icin bizde kolaylikla bi koseye atiliyor ya.

Begensek de begenmesek de dunyanin en prestijli odulu sonucta. Eksiklikleri var mi, var tabii ki. a,a Dunya'nin kurali da bu, tamamen bagimsiz odul yok olmaz. Batinin degerleri var, kapitalizm, demokrasi, insan haklari vs. Bunlara karsi gelirsen alamazsin agzinla kus tutsanda.

Biz yapalim o zaman oyle bi odul, cok yerinde olsun. Ama yeri gelince hic sevmedigimiz bi teroriste de verelim sirf yaptigi baska bi isten dolayi, hakediyosa. Oyle bi dunya yok maalesef, olsun diye de cok derdim de yok.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

ardeth super anlatmis.

nobel'i bu kadar büyütmeyin gözünüzde. obamaya ödül veren nobel değil nobel'i red eden sartrelar asıl değerlerdir
Sosyal ağlarda paylaş

iste adamlarin olayi o

genelde eurosentrik dunya gorusunu benimsemis kisilere veriyorlar bu mereti edebiyatta ozellikle

okuyan seveni vardan yola cikarsak twiligtida yiginla okuyan insan var, yazan dombili kadinin en iyi yazar oldugunu filan saniolar

sonra hamburger helper var

http://suptg.thisisnotatrueending.com/archive/16902450/images/1320978216197.png

edebiyat sanattir hani, sanat gorecelidir kisiden kisiye degisir, orda komitede 3-4 adamin zevkine gore birisi iyi veya kotu yazar olmaz

filmler icinde gecerli bu, resim icin muzik icin her sanat formu icin odul dagitmak sacma yani

ve sunuda cok rahat soylerim, sirf cool gozukmek icin gidip odullu yazar kitabi okuyan veya okuyo taklidi yapan yiginla insan var, elinde prens ile gezen ogrenci gordum, ulan prensi kassan helada bitirirsin, universitede elinde niye gezdiriosun 3 hafta?

nobelin vizyonu "insanligin gelisimine katki" ise anca dunyada paradigma degisimlerine yol acan buyuk yazarlara odul vermeliler, kitlelere gram hitap etmiyen obscure tiplere degil

orhan pamugu sevmiyorum, nobelini tartismam kurtler dedi diye aldi vs diye, banada manasiz geliyor iki alf etti diye odul aldi geyigi

ama nobel edebiyat ve baris odullerini elestiririm, amacindan sapmis oduller bunlar zaten ki hitap ettikleri cevrelerdede gayet elestiriliyorlar, reddedende var ki reddedciek aykirilikta kimseye vermemeye ozen gosteriyorlar vietnam olayindan beri

"ooo nobel, tartisilmaz cok iyiler superler" seysine katilmiyorum yani icyuzunu gormus biri olarak, bilim, tip ve ekonomide evrdiklerine saygim sonsuz, acin bakin goruyorsunuz zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Obama barış ödülü.

Tevekkül Karman barış ödülü alan 3 kadından biri.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331619

said:
Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli Karman, Suriye'deki olaylarla ilgili "Halk devrimi yapmamız lazım, özgürlük için gerekirse şehit olmalıyız" dedi.

Nobel barış ödülü ve edebiyat ödülleri herzaman siyasi olmuştur. Doğasında vardır. Ayrıca Nobel ödül komitesi, ve o çevre Pamuk'un tiksindiği insan tipidir. Eksiği yoktur fazlası vardır hatta.

Ayrıca Orhan Pamuk bence iyi bir edebiyatçı ve yazardır ama rezil bir aydındır hatta aydın değildir. Aydınlığı istatistiki bilgi vermek zanneder. Sesi çıkmaz ucube ilan edilen sanatçılar, eserler için. 10 yıldır ezilen, türk kürt farketmez AKP iktidarının balyozu altında heba olmuş insanları anmaz, cılız çıkar o ses. Anca dış basında gündeme gelebilmek için kemalizm üzerinden, beyaz türkler üzerinden röportajlar verir. Devir değişir, mevsimler değişir akdeniz olur 10 sene sonra AKP iktidarı hakkında istatistiki verilerden bahseder.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...