Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borehole -Sondaj kuyusu

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar,
Kenya'da oldukça fakir bir köyde yapılacak su projesinin gönüllü işlerini yapıyorum. Yeni bir sondaj kuyusu açıldı. bu sondaj kuyusu için Grundfos Sp serisi bir pompa seçilecek.

Uygun pompayı seçmek gerekiyor ama bu konuda bir fikrim, tecrübem yok. Bilen benimle temasa geçerse önümüzdeki 2-3gün içerisinde, işleri aksatmadan götürürüz.

Biraz acil olduğu için bilmiyorsanız bile tanıdık falan birilerine sorsabilecekseniz dahi olur.

dataları size ileteceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

Pompa işleri yapan birileri mutlaka çıkacaktır. Ama olur da çıkmazsa, son çare el atabilirim kaba olarak. Hidrolik aldık bu dönem aslında da, bu işi yapan biri elbet daha mükemmel yapacaktır. İlk planda onları bulmak lazım.

Baktın olmuyor, kabasına bakarım, içinden çıkamazsak hocalara sorarız sfdsag
Sosyal ağlarda paylaş

abi elektrik elektronik, makine, ziraat..

bir sürü soru geliyor. bunları düzenleyip sorunlara yardım edecek bir aracı site yapmayı düşünüyorum ama her şeye yetemiyorum ne yazık ki.
yine de siz de yardım etmek isterseniz bu gibi şeylere, yapabileceklerinize göre kesin bişiler bulabilirim.

ha site yapmayı falan düşünüyorum derken,millet bağış falan topluyor. hiç bağış almayan, tüm masrafını benim çekeceğim bişiler diyorum ben. sadece problemlere destek sunacak, yani üyelik ile para, önemli bilgiler üzerinden para kazanma, reklam üzerinden para kazanma etc falan hiçbişi olmadan sadece yardım amaçlı bişiler diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ne kadar detay istediğine bakar, bu işler makine mühendislerine göre ama madem kenya'ya yapılıyor çok detaya kasma =P

Önce kaç m3/s su pompalaman lazım onu hesaplayacaksın, sonra pump head (yani şöyle düşün suyu kaç metre yukarıya taşımayı düşünüyorsun sürtünmeden kaybolacak head'i hesapladıktan sonra) hesapla o kadar. Sonra pompanın grafigine bakacaksın kaldırabiliyor mu yoksa kaldıramıyor mu diye.

Aha mesela sana örnek pompa grafiği;

http://www.engineeringtoolbox.com/pump-system-curves-d_635.html

İkinci grafik önemli.

Ek olarak net positive suction head hesaplaması da yap işte cavitation olmasın.

Bence bi makine mühendisi bul, hani ben de makineciyim bu hesabı yaparım ama pompa felan patlarsa sorumluluk almam üzerime o yüzden sen çevrenden birini bul.

Detaysız hani böyle CFX girmezsen, çok basit bir hesaplama aslında, 3. sınıf ögrencisi herhangi bir makineci bile yapabilir.

Edit: Dasaa mesaj kutun dolu, o yüzden buradan yazıyorum cevabı

Baktım da bu biraz daha karışık sanırım bir kaç farklı pompa felan kullanacaklar. Sen zaten inşaat değil miydin? Bu işi inşaat yapmaz makinecilere göre diyip aradan ayrılman lazım yoksa ileride de sorun çıkar.

İşte pompa grafiklerini kombine edeceksin seri ya da parelel bağlarlarsa bu işler internetten pek olacak şeyler değil, en yakın üniversitenin makine bölümüne git akışkanlar dinamiği bilen bi 3. sınıf öğrencisi bul. Bunu çözmesi çok uzun sürmez ama ek olarak pompa markasının bütün grafiklerini de yanında götür. Ayrıca boru markasının sheet'lerini de götür ki sürtünme hesabı yapabilsinler.

Bi de son olarak mümkünse pompaya giren suyun temperature'u önemli. Onu da ver elemanlara.

TLDR: Boru ve pompa markasının bütün kağıtları lazım. Ek olarak güzelce sistemi bi çiz, hani borular kaç metre yükseklikten geçiyor, pompalar nasıl bağlanmış vs.
Sosyal ağlarda paylaş

o_o
yok abi. şu an baktıklarım tr ile alakası olmayan, bizden harici projeler.bu dediğim projeyi 2011'in sonunda gördüm ben, şubat falan gibi dahil oldum sanırım. global sivil toplum örgütlerinin çalışmaları, ama bu verdiğin örgüt değil.

genelde afrika'da bunların hristiyan olanları çalışıyor. doğruyu söylemem lazım.kritik bölgeler ve kritik işler için genelde çok şeyimde olmuyor doğrusu. misal savaş bölgesi ya da sel sonrası (mesela pakistan hindistan'da sel sonrası işler vardı) ise çok önemsemiyorum.

kalanında en bağımsızları seçiyorum. dine falan takılmayanları. örneğin çok sevdiğim işlerin mimarı olan kız lezbiyendi, geçtiğimiz haftalarda nişanlandılar. pek bi dini kuruluş değildi yani çalıştığımız yer sdfsdf.

tr içi projelere de girmek istedim. EGO duvarına çarptım. din değil. herkes işi ben götüreyim diyor ama hammallığını sen çek diyorlar. grupça çalışmayı görmeyince ben kaçıverdim. Egosuz gerçek yardım işi görürsem dalarım ama kafa göz.

Genelde Hindistani Pakistan, Bangladeş, Orta ve Güney Amerika ve bol bol Afrika işi çıkıyor. Çoğu zaman rüzgar paneli temeli hesabı falan gibi 30dk sürmeyecek işler çıkıyor. Bazen bina temeli, izolasyonu ile ilgili yardımcı oluyorum etc.

Burada da tamamen bağımsız bir online komunite kurmak istiyorum ama a.Vaktimi eğlenmeye ayırmayı seviyorum b.O kadar da çok vaktim kalmıyor aslında :( ama yapıcam yani, o zaman her isteyen dahil olup rahatça görüş bildirebilecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Editor said:

benim 2 tane kurum araciligi ile actigim kuyu var istersen konusabiliriz bu konuda. 4000$ civari para harcaniyor 1 kuyu icin

abi 4k para verebilecek olsam buradaki nickin altına da parası ile philanthropist yazdırırdım.
goldbären said:

guatemaladaki okulu bitir hele! bir çaritiyi bitirmeden öbürüne başlama...

o bitti gibi

2.kat beton dökümü

bu arada sondajın son durumu şudur. bizler türk olduğumuz için abi akıl vermeyi severiz de bu gibi şeylere gelince mühendislik yapmak çok sıkmaz. -boş ve bilgisiz mühendis sayısı fazla olduğundan?- bilmiyorum. istanbulda olsam kitapları indirip ben bakardım. gerçi hangi kitapları -çoğunu attım da-
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu Afrika'daki su kuyusu işlerini okumuştum da, halkın idare ediliş biçimi yüzünden (aşiretler, ağalar, hatta hükümet) bu bağışlanan su kuyularını halkın kullanamadığını, örgüt devrettikten sonra hemen gücü olanın kuyunun üstüne çöktüğünü falan anlatıyordu yazı.

Öyle mi hakkatten? Bu konuda araştırmalar ya da kuyunun halka ulaşmasını sağlayacak projeler var mı?

Bir de ben su kuyusu açma olayını hep "kuyu açılır" yazan yol kenarında duran sondaj makinelerinden ibaret sanıyordum, bayağı iş varmış demek.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Editor said:

benim 2 tane kurum araciligi ile actigim kuyu var istersen konusabiliriz bu konuda. 4000$ civari para harcaniyor 1 kuyu icin

abi 4k para verebilecek olsam buradaki nickin altına da parası ile philanthropist yazdırırdım.
goldbären said:

guatemaladaki okulu bitir hele! bir çaritiyi bitirmeden öbürüne başlama...

o bitti gibi

2.kat beton dökümü

bu arada sondajın son durumu şudur. bizler türk olduğumuz için abi akıl vermeyi severiz de bu gibi şeylere gelince mühendislik yapmak çok sıkmaz. -boş ve bilgisiz mühendis sayısı fazla olduğundan?- bilmiyorum. istanbulda olsam kitapları indirip ben bakardım. gerçi hangi kitapları -çoğunu attım da-

Demek istedigim charitywater da kurucusuna kadar taniyorum beraber kuyu acmaya gitmistik 1 sene once...
seni gonullu olarak kuyu acilisinda calismani saglayabilirim ama, ordan local olarak insanlari calistiriyorlar yani o calisanlar zaten gonullu oluyorlar.

Bende detayli listesi var kullanilan aletler sondajlara karadar onlari sana yollayim fiyatlari US ye gore sanirim ama 4000$ in icinde sadece alet edevatlar motor ve transport var zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

kithnos_1 said:

Abi paranı nasıl kazanıyorsun , ekstra zamanın oluyor da onu mu charity işlerini harcadın ?

Çok kazandın zamanında da , şimdi give back zamanı mı anlamadım ?

Ama tebrik tabi :)

haftada bi ile üç saat arası falan ayırıyorum, ayırmıyorum. çok param yok. süper fakir değilim, karton evde yaşamıyorum ama zengin de değilim.

ama bu olaylar sandığınız kadar zor değil.

bi charity kurumunun desteğini aldım aslında. kendim de bi aracı kuruluş kuracağım. lakin bak ona vaktim olmuyor.
bu konuda herkese iş var, herkese ihtiyaç var. ve çoğunlukla yapacağınız şeyler "cam yünü kullanın orada, o kolonun hesapları yanlış, minimum 25x25cm olması lazım" dan ibaret oluyor.

korkmayın yani. ihtiyacınız olan tek şey size ulaşabilecekleri bir mail, bir de skype hesabı. normal günlerde işimde çalışıyorum. siz de yapabilirsiniz.

en çok ziraat mühendisi falan aranıyor. elektrik elektronik ve makine de çok aranıyor. inşaat işleri ondan sonra. çünkü genelde işi bilen adamlar gidiyorlar ve/veya çok küçük işler yapıyrlar. siz inşaat mühendisi falan olmadan, bina konusunda hiçbilginiz olmadan tek katlı oklu tuğladan inşaa edersiniz. sorun olmaz yani. inşaatçılar sadece takıldıklarında danışıyorlar özetle. veyahut inşaatçı olmayanlar "burada ne kullanalım?" diye soruyorlar.

su halka gidiyor. bu gibi projelerin genelinde para bağışlarla geldiği için gelen para az ve düzensiz oluyor ve ondan dolayı da halk da yardımcı olabiliyor. su da halka gidecek.

@editor: abi valla her türlü böyle işe ben fırsat buldukça yardımcı olmaya çalışıyorum. güzel işler bunlar. en azından seneler sonra "hey gerçekten faydalı bişiler yaptım! dünyanın dört bir yanında insanlara yardımcı oldum" diyebilmenin tatminini yaşayabileceğim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...