Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gabe Newell: “Windows 8 is a catastrophe for everyone in the PC space"

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

ShadowFax said:

abi 1998 yılında oyun sektörü için endişeye mi kapıldın? Umutluydum demişsin.

endişe değil oyun dünyası ve yazılımcılıkla ilgili dünyada olup biten herşeyi takip ederdim.hala da öyle... ozamanlar virtual reality geyikleri çok dönerdi.. şimdi bugünlerde j.carmack bir şeyler peşinde bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

abi gabex nedir, canavar gibi opengl var iste, basar gecer gabe-os'a, hatta game-os'da degil al bi linux distroyu, 2 setupı degistir, wallpaper yap alsana gabe-distro.

linux game testing için yeterli yazılıma sahip değil. gabe bundan şikayetciydi en son. linuxta o altyapı var ama ürün yok ortada.

ha gabe steam'i ve oyunları linux'a portlarsa, bi kaç yapımcı da oyunlarını linuxa taşırsa bu tür yazılımlar mantar gibi üreyecektir. gabe ürünlerini linuxa aktarmasıyla linux distroların kaderini değiştirecek bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bildigim seyden bu atar zaten, kisitlamasi degilde win8 appstore gibi bisi getiriyo. Ayni apple abdroid app store tarzinda. Yine kendi istedigin seyleri yukleyebileceksin ama market olacak entegre. Nihayetinde oyunlarda bi sure sonra oradan satilmaya baslicak. Valve ye ciddi competitor.

Valve nin o yuzden deger katan ozellikler gelistirmesi gerek. Ki akilli davranirlarsa hayatta kalirlar fakat ne olursa olsun oyun sirketlerinin artik bir kozu var steam e karsi. Yuzdeyi dusur yoksa windows da satariz sadece vs. Karlari dusecek yani
Sosyal ağlarda paylaş

Valve zamaninda ms e gitti zaten beraber yapalim diye. Ms in vizyonsuzlugundan olmadi. Ama ms tarafindan bakincada mantikli. Bu adamlar kulturu olustursun pazari buyutsun sonra biz gireriz zaten mantigi.

Hardcore oyuncular almaz belki, ama hardcore oyuncularin dustugu en buyuk hata oyun firmalari vs onlar olmazsa bi hictir mantigi. Asil para artik casuallarda var eskisi gibi degil, o yuzden oyunlar casuallasiyo zaten.

Normal bi adam icin steammis marketmis farki yok. Halen oyunlarin buyuk kismi kutulu satiliyor ornegin. Steam bile %70ini kontrol ediyor downloaded oyunlarin. Ms gelince isler degisecek iyice ustine

Ki en can alici kismi steam in kar marjinin dusmesi. Sonucta pazarlik edebilecekler artik kozlari var. Sirf ms de satarim diyebilecekler. Eskiden boyle bi koz yoktu. Steam de olmayan orada olan oyunuda zaten oradan almak durumundasin secenegin yok. Blizzard oyunlari nasi steam de yoksa.

Oyunlarin cogu yine steamde olur ama artik bi koz bu.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Benim bildigim seyden bu atar zaten, kisitlamasi degilde win8 appstore gibi bisi getiriyo. Ayni apple abdroid app store tarzinda. Yine kendi istedigin seyleri yukleyebileceksin ama market olacak entegre. Nihayetinde oyunlarda bi sure sonra oradan satilmaya baslicak. Valve ye ciddi competitor.

Valve nin o yuzden deger katan ozellikler gelistirmesi gerek. Ki akilli davranirlarsa hayatta kalirlar fakat ne olursa olsun oyun sirketlerinin artik bir kozu var steam e karsi. Yuzdeyi dusur yoksa windows da satariz sadece vs. Karlari dusecek yani

windows 8'den ne valve'a competitor olcak ki heh.
gog, desura, origin gibi bir sürü hizmet türedi. windowsun getirceği appstore, "cut the rope, angry birds" gibi şeyleri sunmaktan öteye geçemez.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

win8 de pc oyun pazarını kısıtlıcak ne var ki? tamam metro ui pc için gayet boktan bir şey ama mobil pazar açısından gayet başarılı win8

zaten sorun da orda.
microsoft "oyun için xbox oynayın" dayatması yapıyor.
oyuncular açısından win8'in getirdiği windows7'den ekstra hiç bişi yok.
hatta daha kısıtlamalar sunuyor, sadece tablet pazarına hitap edebilmek uğrunda...
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

linux game testing için yeterli yazılıma sahip değil.gabe bundan şikayetciydi en son. linuxta o altyapı var ama ürün yok ortada.

şu cümlenden bu senin fikrinmiş gibi duruyor, bende konuyu merak ettiğimden anlamadığımı belirttim.

en azından nasıl böyle bir fikir edindiğini belirtirsen hoş olur ya da olay tamamen gabe'in fikri ise, kaynağa link verirsen okuma şansımız olur neymiş diye.

gabe'in catastrophe açıklamasına göz attım, bulamadım. önceki açıklamarında olabilir mi acaba diyerekten de link sormuş bulunuyoruz ama "gabe'e sorup öğrenebilirsin" şeklinde yanıt veriyorsun.

hayır anlamıyorum nedir yani, bir tartışma dönüyor, birşey iddaa ediyorsun/olduğunu söylüyorsun, sorunca cevapda veremiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

gfwl'i açıyorum, store tab'ine gelince link gösteriyor x-box ile biten, oraya git diyor. bu kafayla mı oyun satacak ms?

gfwl'li oyunları açıyorum, save dosyası filan bile görmüyor bağlanana kadar. home tuşunu zapturapta almış key bindinglerimi bozuyor. overlay açınca imleç durduğu yere basmıyor, bir cm yukarıya basıyor.

kısacası kolay gelsin steam'den müşteri çalmakta, steam bu kadar büyüdüyse indirimler sayesinde zaten. değer katmakmış filan en büyük değer cüzdanda heh. onu da yapabilen şirket yok henüz böyle bu kadar.

metro ui terribad, esas tehdit o. ömrümde gördüğüm en kötü desktop filan.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Oyuncuların hiçbiri Steam'i "windows marketplace"e satmaz. Kaldı ki en nefret edilen sistem Windows Live Gaming zaten şuanda.

aynı steam'de bundan bilmem kaç sene önce oldukça nefret edilen bir yazılımdı onu unutmamak lazım. keza binlerce oyunucunun çok sevdiği geliştirici firmalardan olan blizzard'a bile son yıllarda bakış açısı değişmiş durumda.

yani diyeceğim odur ki dönemsel şeyler bunlar, 3-5 sene geçer, windows live gaming yahut windows app. market, işimize gelir, daha çok şey sunar, bakarsın birçok oyuncunun top marketi oluverir.
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

senko said:

gabe dediğiniz adam kotick'in bi level altı

o kadar da değil ben gabeden umutluydum ilk half life cıktıgında gercekten oyuncunun yanında ve kendıde guzel işler yapmaya çalışan ceo. ben bu adamı steve jobs ve bill gates levelinde karşılaştırma yaptım. ama ilerleyen yıllarda pek fazla icraatını göremedim. bu adam direct x in başında ki (microsoft multimedi departmanında gm idi.)adamdı zamanında yazılım ekibinde.
bu arada opengl için birşeyler yapması gerekiyorsa gidecği destination john carmack olacak ki carmack artık yardım edecegini sanmam hlaf lifetan sonra.

john carmack doom 3'ten beri pc piyasasını hiç umursamamaya başladı. gidilcek destination john carmack olcaksa, hayli işimiz var.

bu arada "ilk half-life çıktığında oyuncunun yanında yer alan ve güzel işler yapan ceo idi" demişsin ama hiç de öyle değil. ilk half-life çıktığında averaj bir game developer firmasıydı valve.

ancak steam'den sonra gittikçe daha oyuncu yanına yaklaşmaya başladı.
- source sdk'nın sunulması ve sürekli geliştiriliyor olması
- kendi oyunlarına yapılan modlara destek
- steam'de sürekli olan indirimler ve kampanyalar
- oyun içi verilebilen hediyeler
- steam workshop
- source filmmaker
- l4d2'e sürekli ücretsiz güncellemeler yapılıyor olması

yani daha ne yapsın şu adamlar "oyuncunun yanında duran firma" olabilmek için bilmiyorum ki...
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Valve zamaninda ms e gitti zaten beraber yapalim diye. Ms in vizyonsuzlugundan olmadi. Ama ms tarafindan bakincada mantikli. Bu adamlar kulturu olustursun pazari buyutsun sonra biz gireriz zaten mantigi.

aynen, zaten microsoft ve google gibi devler, hiçbir zaman kendileri seedlemeye çalışmıyor ki yeni sektörleri, bırakıp bekliyorlar iyice gelişsin pazarı diye. ondan sonrada sektördeki bir firmayı satın alarak ya da kendi teknolojilerini sonradan üreterek dalıveriyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

gfwl'i açıyorum, store tab'ine gelince link gösteriyor x-box ile biten, oraya git diyor. bu kafayla mı oyun satacak ms?

eh işte microsoftun pc oyunculuğunu hiç önemsememesi, hep xbox piyasasına hizmet etmeye çabalamasından doğuyor bu tip sorunlar.
bunu eleştirince de "siz bilmiyorsunuz, microsoft çok iyi çalışıyor" felan deniyor.

gfwl'nin oyunculara yarattığı sorunlar tek başına yeter...
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

windows 8'den ne valve'a competitor olcak ki heh.
gog, desura, origin gibi bir sürü hizmet türedi. windowsun getirceği appstore, "cut the rope, angry birds" gibi şeyleri sunmaktan öteye geçemez.

abib gog, desura, origin, greenman hiçbiri steamle karşılaştırabilecek düzeyde pazar payı yakalayamadı ki. ama microsoft'un farkı şu ki işletim sistemleri sayesinde ellerinde milyonlarca kullancılık bir kitle var ve metro ui üzerinden daha ilk günden bu kullanıcı kitlesine app-market ve içindeki oyun/uygulamaları pazarlayabilecekler. yani win8 release'in ilk gününden bu saydığın diğer competitorların direk önüne geçekler.
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem entegre olucak onu kaciriyosunuz. Tabii yine zaman alir. Ama entegre olmasinin degeri cok buyuk, digeri downloaded app.

Ie netscape I nasi oldurdu? Cunku entegre geldi.

Akilli davranirlarsa orada da buyuk competitor olurlar.

Ie en dandik browser ama chrome ile kafa kafaya halen.

Dusun antivirus aldin, kredi kartini bi kereligine girdin artik sistemde.

Birinde oyun almak icin app indiriyon, hesap acion kredi kartini giriyon maile gidiuon onaylion vsvs.

Digerinde bi kac tikla oyunu alion.

Yani valvenin 10 kati iyi olmasi gerek onu korumasi gerek ki hslen lider olsun. Entegre sistemle 2-3 kat iyi olrak compete etmek zor uzun vadede.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...