Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İzmirde öldüren kedi için üniversiteliye 3 ay 10 gün hapis verildi

Mayhem

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

ya yüklenilmiş burda yok adam psiokpat falna diye de,
bizde öle deil miyiz? zevk için hayvan öldürüp giyiyoruz
ihtiyacımızdan fazla et tüketip günde fazladan binlerce hayvan öldürüyorz hemde vahşice.

Aynı şeyi bitkilere de yapıyoruz.

insanlara da yapalım o zaman aynı şeyi,
ben çıkıp birkaç adam öldürüp gelicem, artık mahkemeye söylersiniz "ya nasılsa o adamlar ölecekti" diye...
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

zevk için hayvan öldürüp giyiyoruz
ihtiyacımızdan fazla et tüketip günde fazladan binlerce hayvan öldürüyorz hemde vahşice.

Aynı şeyi bitkilere de yapıyoruz.

Yukarda dediklerini yapmamaya gayret eden bir insanım. Deri vs almamaya gayret gösteriyor alacağım zaman da hayvanın sırf deri için mi öldürülüp öldürülmediğini öğrenmeye çalışıyorum.

Böyle garip savunmalar yapıyorsunuz ama her ülkenin hukukunu bile belirleyen şeyler, M.Ö yıllardan beri süre gelen toplumsal ve kitlesel normlar. Hayvanların gıda ve derisi için avlanması bu açıdan normal. Bir hayvana işkence etmek amaçlı öldürmek ise normal değil. Bu normların ne kadar doğru yanlış mantıklı olduğunu tartışmaktan öte bir şey kanıtlamaya çalışmak mantıklı değil.

Basit bir soru, et yiyen biriyle mi aynı evde yaşamak istersin yok zevk için kedileri tekmeleyen bir adamla mı? (bunu arada devasa bir fark olduğunu göstermek için söyledim yoksa adamı suçlu yapmaya yetecek bir soru değil tabi ki sdf)
Sosyal ağlarda paylaş

bir de olaya en genel bakış açısıyla yaklaşıcam derken bazı konseptlerin tamamen subjektiflik üzerine kurulu olduğunu unutuyorsunuz.

Yani sokakta gördüğünüz bir adamı kafanıza deli olarak değerlendiriyorsanız ve bu insan hakıl hastanesine gönderildiğinde bunu yardırgamıyorsanız, burda bu adama ceza veren insanlardan pek bir farkınız yok. Bu tarz şeyler zaten toplumsal normlara göre belirlenir. Bu adama ceza veriyorsanız bitki yiyene, çok et yiyene ceza verin demek abes kaçıyor. Bir toplumsal normun yanlış veya doğru olduğunu tartışmak bu kadar kolay değil heh
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

toplumsal normlar yanlış da olsa onları doğru kabul etmeliyiz diyorsun yani?

yoo okumadın galiba toplumsal normları, yine normları bir biri ile karşılaştırma yöntemiyle çürütmeye çalışmak saçma bundan bahsediyorum sadece. Ha bir de tabi toplumsal norm meselelerinde matematiksel kesinlik beklemek saçma aşağıda yazdığım gibi.

said:
Bu normların ne kadar doğru yanlış mantıklı olduğunu tartışmaktan öte bir şey kanıtlamaya çalışmak mantıklı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

hayvan türleri ile kurduğumuz yakın bağ kadar ölümlerine üzülüyoruz. Kediyi öldüren adamın köpeği var, o köpeğinin öyle öldürülmesini eminim ki tıpkı bizim gibi hazmedemez çünkü o köpeği ile yakın bağ içinde. Köpekler, kediler evde beslediğimiz kuşlar vs. bunlar bizim hayatımızda kişilik olarak değerlendirdiğimiz canlılar.

Evet deri kullanıyoruz, et yiyoruz, yumurta yiyoruz, balık yiyoruz ama eti kesen adamda sığırı tekmeleyerek, kafasını ezerek öldürmüyor. Fok balıkları sopalarla öldürülüyor,bu yüzden aynı şekilde sert tepki gösteriyoruz. "İşkence" ve zevk için öldürme farklı bir unsur. Vejetaryenlık sempati ile yaklaştığım ama besin alışkanlıklarım yüzünden dahil olamadığım yaşam biçimi. İleri de büyük ihtimal çok daha yaygın bir hal alacağı da kesin.

Kısacası olayın özü "işkence", asyalılar da köpek pişirip yiyorlar, onları yadırgamamız yanlış olur çünkü aynı şekilde onlarında yemek alışkanlığından ötürü gelen bir durum, muhtemel binlerce yıl öncesine dayanıyor, onlarda köpeğin kafasını ezip yerde tekmeleyip ondan sonra yemiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Yukardaki iyi bir örnek, doğuluları kedi veya köpek öldürüp yedikleri için yadırgamıyorum kedileri çok sevmeme rağmen. Ama öyle bir kültürün parçası da olmayı tercih etmiyorum. Oturup tabi kedi yemenin inek yemekten farklı olup olmadığını tartışabiliriz vs ama bu tartışma büyük ölçü de subjektif olur yani. Sizin oluşturduğunuz mantık silsilesi subjektiflikten çıkmaya bir gayret fakat bu mümkün değik bunu anlatmaya çalışıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

boğarak öldürmüyor süper savunmaymış, ölen hayvan için ne farkedio ki ölmüş yani hayvan sonuçta?

@ardeth

normların doğruluğunu tartışmıyorum ki, hype olan moda olan düşünce, hayvanlara - ama her hayvana değil sadece kedi ve köpeğe - yapılan şeylerin süper bi şekilde abartılı cezalandırılması.

okuyorum sağda solda, yok adamı yakalım, yok 30 yıl hapis verilsin.
e tamam verilsin haydi, ama adalet diyorsak bu ülkede hak hukuk diyorsak, var olan normların dışına çıkıp bakabildiğimiz sürece objektif bakmamız gerekmez mi?
Verdiğimiz kararlar belirli çoğunluğun istediğine göre mi olacak hep?
o zaman kürtajıda yasaklayalım, kimilerine göre o da psikopatça,
o zaman tecavüz edenlerin çükünü keselim.

yapalım yani kafamıza göre kanun, canımız nasıl isterse, nasıl vidyolar izlersek onlara göre yapalım kanunları he?

Bu ceza fazla ve doğru değil, başka türlü verilebilirdi, akli denge iyileştirici ya da daha farklı şeyler. Ama hukukta karşılığı bu olduğu ve sosyal baskı olduğu için 3 ay vermişler adama.
Benim söylediğim bu.

Bu cezayı normal veya az bulan herkesi, samimiyetsizle suçlayabilirim.

zevk uğruna günde yüzlerce hayvan öldüren biz değil miyiz?
bunu kabul edelim önce, biz de psikopatız. Ona göre yargılayalım.

Ayrıca soruna gelince,
evet bu adamlar aynı odada kalmak istemem çünkü herif arıza. Ama sadece benden - bizden - biraz daha fazla arıza.
Sosyal ağlarda paylaş

@Suark

adama ceza verilmesin iyi demişsin ama adamla aynı yerde bulunmak istemiyosun e bizden birisiydi hani bence samimiyetsiz olan bu kusura bakma.

varsayımsal konusuyorum bu adamın şiddete eğilimi günde 400gr et yiyen adamdan cok daha fazla olucaktır normal şartlarda. Karısına çocuklarına şiddet vs uygulama riski cok daha fazla kısacası normal tabir ettiğimiz insan sınıfında değil üzgünüm.ha ceza anlamsız, caydırıcılık olarak daha ağır bir ceza ya da piskolojik yardım olabilirdi orası ayrı tartışılır.
Sosyal ağlarda paylaş

kediyle ineği bir mi tutuyosun ya alla alla.

kedi köpek gibi hayvanlar inek gibi etinden sütünden faydalanılan farmlanan hayvanlar değiller. şehir hayatına adapte olmuş, insan ırkıyla artık arasında psikolojik bağlar bulunan hayvanlar. insanlar kediler köpekleri artık dostları, arkadaşları olarak görüyor. ama inekleri öyle görmüyolar. ha daha değişik yerde o da vardır. orda ineğe eziyet edersen orda da hapis cezası yersin. temel sebeplerden birisi bu. diğeri de bir hayvana, bir canlıya, insanların ortak yaşadıkları bir yerde herhangi bir şeye amaçsızca vandallık yapmak. bunu yaptığın zaman da diğer insanların gözünde tehlikeli oluyosun. ama ineği de kesiyolar dersen e tamam da onu yiyoruz, ayrıca ineğe satırla dümdüz girmiyolar. o yüzden orda bi vandallık yok, orda ineği zaten sonradan kesip yemek üzere evcilleştirme durumu var.

o zaman bütün hayvanlara yapılan zulüme sessiz kalınmasın dersen, e evet yani. kediyle köpeğe iltimas geçilmesin dersen. neden geçilmesin. benim evime girip çıkan gayet uysal bi hayvan. aramızda maddi bi ilişki bile yok çoğu zaman tabii ki iltimas geçilecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

normların doğruluğunu tartışmıyorum ki, hype olan moda olan düşünce, hayvanlara - ama her hayvana değil sadece kedi ve köpeğe - yapılan şeylerin süper bi şekilde abartılı cezalandırılması.

Onu diyorum işte toplumsal bir norma moda olan düşünce demek doğru değil. Tıbbi ağırlıkta "arıza" olan bir insanla normal seviyede "arıza" olan bir insan arasındaki farkı çizen şey ne? Bilimsel açıdan bunu ölçmenin bir yolu yok (en azından kanser ya da başka hastalıklar da olduğu gibi). Çevreye zarar verme potansiyeline göre gayet subjektif bir şekilde belirleniyor. Bu olayda da benzer bir durum geçerli. Tam olarak da köpek kedi yiyen çinlilere değil de bu adama kızıyor olamamızın sebebi zaten bu çizgiler. Bu adamın sadece kediye değil çevresine de zarar verme potansiyeli var, ya da şuanki ruh ve akıl halinin oraya doğru kayma riski var. Bunun nasıl iyileştirileceği tartışılabilir tabi, terapi mi daha iyidir yoksa yaptığı şeyin cezasız kalmayacağını gösterip bu duyguları kendisinin bastırmasını mı beklemektir.

said:

o zaman kürtajıda yasaklayalım, kimilerine göre o da psikopatça,
o zaman tecavüz edenlerin çükünü keselim.

yapalım yani kafamıza göre kanun, canımız nasıl isterse, nasıl vidyolar izlersek onlara göre yapalım kanunları he?

Kafamıza göre kanun yapan yok ki, senin dediğinin olması için hukuk dışu davranan bir savcıyı destekliyor olmamız gerekirdi bu bir. Kürtajın gibi meselelerin de zaten halk görüşü ve bilimsel bakış açısıyla çözülmesi taraftarıyım. Bu uygulamada tek eksik olan şey ise insanların kendi fikirlerine ve yaşayış biçimlerine daha uygun olan toplumlara rahatça geçememesi. O yüzden biraz da eyalet sistemini destekliyorum bunu daha önce açıklamıştım.

said:
zevk uğruna günde yüzlerce hayvan öldüren biz değil miyiz?
bunu kabul edelim önce, biz de psikopatız. Ona göre yargılayalım.

Üzgünüm ama zevk gibi kavramları belirleyen objektif referanslar yok. Bana göre gereğinden fazla et yemek ya da spor için avlanmak zevk için hayvanları öldürmek iken bir vejetaryen için sadece et yemek zevk için hayvan öldürmek. Eğer ki içinde yaşadığım toplumun bu tarz konseptlere olan yaklaşımı benim kaldıramayacağım boyutlara gelirse yapabileceğim en iyi şey orayı terk etmek ve kendime daha uygun bir toplum bulmak olmalı. Ama tabi bu da günümüz dünyasında pek mümkün değil. Bu sebeple de ben aslında tek bir dünya devleti fikrini desteklemiyorum eğer eyalet sistemi gibi bir sistem olmayacaksa.

Ha bu cezanın faydalı veya faydasız olduğuna nasıl karar vereceğiz bir de öyle bir sorun var. Bence de kamu hizmeti daha faydalı olabilir ama onun da bu insanı iyileştireceğinin garantisi yok? Veya psikoterapi? Onun garantisi var mı? Elimizde bu konuda hiç bir veri veya istatistik olmadan şu şundan iyidir demek mümkün değil. Yüksek hapis cezası bu olaylarda caydırıcı olması sebebiyle uygulanır, iyileştirici olması sebebiyle değil.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

ama inekleri öyle görmüyolar. ha daha değişik yerde o da vardır. orda ineğe eziyet edersen orda da hapis cezası yersin. temel sebeplerden birisi bu. diğeri de bir hayvana, bir canlıya, insanların ortak yaşadıkları bir yerde herhangi bir şeye amaçsızca vandallık yapmak.

Bu da güzel bir nokta ve örnek olarak Hindistanda sokaktaki aç fakirlerin bile başı boş gezen ineklere dokunmadığını duymuştum oraya gidenlerden (kesin bir bilgim yok ama). Kediyle inek arasındaki farkı çizen şey toplumsal görüşler ve bunların bazı kaynakları temelleri var tabi bunlar sebepsiz ayrımlar değil.
Sosyal ağlarda paylaş

@bone
trollemioyruz ya hu

@aluriel
inekler falan gayet daha berbat biçimde öldürüyor bazı yerlerde. Böle kafa koparan makinalar var şakşuk diye, sıra sıra gidiyor hayvanlar. Bisürü belgesel bunlarla ilgili, lol izleyen vejetaryan oluyor sonra.

Ayrıca, etini ihtiyaç için yemek benim için de ok. Ama biz zevk içinde yiyoruz, tıpki bu adamın zevk için işkence ettiği gibi.

@olorin84
ceza verilsin, akıl sinir hastalıklarına yatırılsın. Ya da bu ceza verilsin ( zaten olacak olan bu, yasada boşluk var çünkü ) ama adamı linç etmeyelim böyle.

@fede
e evet bir tutuyorum, yaşayan her şeyi - hatta dur, var olan her şeyi yaşayan değil sadece - bir tutma eğilimim var. Biz, bize daha yakın bulduğumuz için kedi ve köpek gibi hayvanları kayırıyoruz. Bunun samimiyetsiz olduğunu düşünüyorum. Yoksa evet dedikleirn doğru,gerçek ama işte insanın samimiyetsiz bi yüzü.

@ardeth
haklısın ama zaten ceza verilmiş ve ceza muhtemelen yeni bi kanun/yasa çıkmadıkça en yapıcı ceza olmayacak. Ama ulu orta bi psikoterabi, biraz rencide edici bi iş bu herifi adam eder. Psikolojik tedavi ve hayvan hizmeti bence en uygunu ama bilirkişi falan deilim yani, doktorların falan konuşması lazım.

Ben derdimi biraz anlatamadım aslında,
samimiyetsiz olduğumuzu düşünüyorum. Ben de öleyim yani. aynı şekilde vejetaryenlere sataşırım bu şekilde, siz samimiyetsizsiniz kedi köpek koyunu savunup, ıspanak roka ve patlıcanları katlediosunuz diye.

ama gece 11 olmuş yatalım gari sdsfs.
Sosyal ağlarda paylaş

et yemekle kediyi döverek öldürmeyi bir tutan insanlar var... tebrikler.

demagoji yapıcam diye bazen iyice suyunu çıkartıyorsunuz.

sizin mantık çizginizle ters yönden argüman üretelim o halde:

o 11 kişi fatih emniyeti önünde adam döven polislere de laf etmeyin o zaman, madem et yiyoruz hayvan öldürüyoruz normal, kediyi döverek normal, e adamı dövmüşler öldürmemişler bile, ne olacak?

Hah işte, tam bu mantık aynı mantık.
Sosyal ağlarda paylaş

e onu diyoruz işte bazı toplumlar da bazı hayvanları diğerlerinden fazla kayırıyor. neden insan hayvandan daha önemli sorusunun da pek bir cevabı yok aslında, o yüzden ota neden kızmıyorsunuz da kediye kızıyorsunuz gibi bir karşılaştırmanın da mantıklı bir cevabı olamaz. ama hangi cezanın toplumsal açıdan daha faydalı olacağını tartışmak mantıklı. Fekat sizin olaya giriş açınız ve argümanınız "zaten et yiyoruz" olduğu için olaylar karıştı heheh
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...