Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kuledibi'nde içki yasağı

yav

Öne çıkan mesajlar

Mal said:

Mal said:

iyi olmuş ya

iki üç kere geçtim önlerinden. biz burda galatanın dibinde içen gençleriz naber? diye bakıyolardı.

sonra ordan indim aşağı bi ara sokaktan. bi dükyanın vitrinine eski ayakkabılar koymuşlar. şaşırdım girdim sordum, bu ne kullanılmış ayakkabımı satıyosunuz. genç biriydi. yok dedi bunlar eskitilmiş eski süsü verilmiş. kaç para dedim. 250 felandı. sonra ayağımdaki 7 senedir giydiğim paramparça adidaslara baktı çocuk. gülümsedim. 500 lira versen satmam bunları diycektim vaz geçtim. hayırlı işler dedim çıktım. çocuk arkamdan wauvv dedi.

selamın aleykum demeyi unutmuşsun
Sosyal ağlarda paylaş

konunun tamamini okumadim fakat buraya yazan cogu kisinin galata'nin ortamini bildigini sanmiyorum. once bir gidin gorun sonra konusun. her yer birbiriyle ayni degil. gayet guzel medeni bir sekilde herkesin oturup keyfine baktigi bir yerdi. turistler uzerinde de gayet pozitif bir etkisi vardi. cok sacma bir karar olmus. beyoglu bu tarz kararlarla kimligini kaybediyor yavas yavas.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

Mal said:

iyi olmuş ya

iki üç kere geçtim önlerinden. biz burda galatanın dibinde içen gençleriz naber? diye bakıyolardı.

sonra ordan indim aşağı bi ara sokaktan. bi dükyanın vitrinine eski ayakkabılar koymuşlar. şaşırdım girdim sordum, bu ne kullanılmış ayakkabımı satıyosunuz. genç biriydi. yok dedi bunlar eskitilmiş eski süsü verilmiş. kaç para dedim. 250 felandı. sonra ayağımdaki 7 senedir giydiğim paramparça adidaslara baktı çocuk. gülümsedim. 500 lira versen satmam bunları diycektim vaz geçtim. hayırlı işler dedim çıktım. çocuk arkamdan wauvv dedi.

sonra ordan yürüdüm taksim meydanına. durakların arkasındaki parka gittim dinlenmek için. leventten beri yürüyodum ve bacaklarım rahatsızdı. çok yorulmuştum. uzandım banka. yılbaşı akşamıydı. yılbaşının o amerikan filmlerindeki christmast coşkusu vardı etrafta. çıplak ve ince dallı bir ağacın arkasından gökyüzünü seyrediyodum. biyandan da gelen gideni kontrol ediyorum serseri çok olur orda. boş bira kutusu toplayan bi adam yaklaştı. banka uzattığım 7 senelik paramparça adidaslarıma baktı. yüzünü ekşitti. kötü dedi. çok kötü hissettim kendimi sonra :(
Sosyal ağlarda paylaş

Evliva Çelebi’nin 1630 tarihli Seyahatname'sinden istanbulda 300 kadar meyhane olduğu bunların çoğunun'da galata'da olduğu evlerine gidemiyecek kadar sarhoş oların ceza almamak için küfecileri beklediği padişahların bile gizli gizli halk arasına girip buralarda içkili muhabbetlere karıştığı halk arasında söylenirmiş, sarhoş olup etrafı rahatsız edenler şikayet olursa ilkinde zindan ikincisinde kırbaç cezası alırlarmış "dikkat yasaklama yok" burda bi daha içki içemezsin demiyor, efendim şimdi 1630 dan 2012 ye geldik sonuç? siz karar verin.

edit:yanlış tarih
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

yalnız galatayla izmirin herhangi bir sokak arası eş değil

Valla o herhangi bir sokak arası dedigin yer eski rum evlerinin bulundugu sokaklar.galata kadar tarihi olmasada halen daha mübadele sırasında evlerini terketmiş ailelerin çocuklarının yada evlerini hatırlayan yaşlı rumların hatıralarının yattıgı yerler ve hersene gelip gezerler oraları.ha rumlar umrumda degil ama cidden böyle birşey var.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Teodor said:

binalar gayet sevilir. mesela çok sevdiğim binalar arasında frank lloyd wright'ın fallingwater'ı yer alır.

Başka bir bina olabilir ama anıtkabir gibi mimarisi özgün olmayan, insanda hiç bir haz uyandırmayan, soğuk ve baştan sona kadar militarizm kokan bir yapıyı sevmek pek mümkün değil.

arifin mencistira attigi golu ararken...
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...